Astrologie jako životní filosofie - Rozhovor s Richardem Langerem

Do okamžiku, kdy jsem se seznámil s Antonínem Baudyšem, jsem astrologii nebral vážně. Přiznám se, že ani dnes nejsem ten, kdo by si nechával sestavit horoskop. Ale to je zase proto, že se snažím i přes tisíce problémů neuhnout ze směru, kterým životem jdu a astrolog je ten, kdo má člověka upozornit na případné problémy, aby se jim dotyčný člověk vyhnul. Díky panu Baudyšovi jsem ale o astrologii pochopil to zásadní. Vše je dané. Vesmír a jeho pravidla. Neřeší se, kdo a jak vesmír stvořil. Prostě tu je a má svůj jízdní řád. Když zavzpomínám na školní léta, říkám si, že fyzika má své pevné zákonitosti a astrologie pro mne představuje jakési kloubení fyziky s lidskou povahou, která je svým způsobem také daná.

 

astrologie

Před rokem jsem si přál, aby Antonín Baudyš psal o astrologii pro Revue Richard. Měl hodně práce, ale zásadně „ne“ neřekl. Jen to odkládal: „Až jednou…“ – Pak bohužel zemřel. Ještě jsem mu psal, jak se má a on mi odepsal, že nás zve na grilování. Nevěděl jsem, že leží doma, kde mu hvězdy odpočítávají jeho poslední dny. On sám byl hvězdou své nové manželky Pavly, která věděla, co je čeká. A onu smsku, ve které nás zval na grilování, psala právě ona. On už neměl sílu.

Byl to výjimečný muž. Mám tuze rád i jeho první ženu Zuzanu, která ho vždy měla ráda. Na adresu jeho soukromého života jsem si nikdy nedovolil cokoliv poznamenat. Ctím právo na soukromí. Musím ale říct, že jsme si jako chlapi, docela padli do oka. Opravdu jsem ho měl rád. A možná proto, že jsem v těch posledních měsících jeho života nepotkával jen jeho, ale i jeho novou ženu Pavlu, jaksi přirozeně mi vztah k němu, po jeho smrti, přeskočil k Pavle. Bývalá manželka - paní Zuzana - ale zůstává v mém srdci nadále, s tou jsem se znal mnohem déle než s Antonínem. Ona nás vlastně seznámila…

Třeba to všechno hvězdy věděly a tehdy jí napověděly, aby nás dala dohromady. Jinak by vlastně tato rubrika nevznikla. Sám od sebe bych nešel hledat žádného astrologa, když žádného jiného blíž neznám. Nejde mi o to, abychom v naší nové rubrice předpovídali čísla nutná pro výhru ve Sportce, či doporučovali vůni parfému, která zvábí milence. To všechno se dá vyčíst v jiných magazínech. Rád bych, aby se nám postupně otevíral sám svět astrologie, abychom poznávali astrology, jejich myšlení a vůbec životní filozofii samotné paní Pavly Baudyšové Jirků, která má astrologii za živobytí. Byl bych rád, kdyby jak ti, kteří astrologii věří, tak ti, kteří nevěří, měli možnost pochopit, proč vůbec astrologie existuje, na jakých principech funguje, co přináší astrologům a co jejich klientům. Minimálně to může být zajímavé už jenom proto, že se astrologie provozuje po tisíce let. To není přece náhoda.

Mám radost, že průvodcem nové rubriky je paní Pavla, které jsem při našem nedávném setkání u čaje a kávy na zámku v Dobříši položil několik otázek. Zde najdete audio verzi našeho rozhovoru (7 minut).

R