Září

pátek 30.9.

Tak se musím přiznat - podcenila jsem včera vliv stacionárního Pluta a novoluní, které nastává zítra (tedy v sobotu) dvě hodiny a jedenáct minut po půlnoci. Dávají nám zabrat a nakolik jsem dostala zpětné vazby od vás i nakolik jsem zakusila sama na sobě, nebyl včerejší den o pohodě ani omylem...
Od dnešního dne bych nějaké dramatické zlepšení situace úplně nečekala. Novoluní je sice ve volnější konjunkci s Jupiterem, ten však v tuto chvíli funguje spíše jako hlavní dodavatel dobrých úmyslů, jimiž je dlážděna cesta do pekel. Žádné velké dobrodiní bych od něj nečekala. Luna se přesouvá do Vah v 9.52, ve dvě odpoledne uzavírá kvadrát s Marsem. Čekejme neklid, aroganci, soutěživost a spěch. Kdo má před sebou cestu autem, měl by počítat s nějakou časovou rezervou pro situace vzniklé těmi, co moc spěchají. A nehádejme se, někomu by snadno mohly povolit nervy...

čtvrtek 29.9.

Někdy jsou planety provázány tak jednoznačně, že ukazují směr našich kroků, myšlenek a činů docela nekompromisně. Současná situace na nebi oproti tomu každému umožňuje vybrat si aspekty podle jeho vlastního gusta - nikam nejsme tlačeni, máme svobodu, jak s časem naložíme. Luna dnes pouze jemně nabízí možnost zaměření na fyzickou práci, na zdraví a péči o ně, na dlouhodobé a poměrně zásadní projekty mentálního druhu - o tom je její noční trigon k Plutu a polední konjunkce s Merkurem v Panně. Konjunkce Slunce s Jupiterem ve Vahách pomalu doznívá, ale stále ještě poskytuje možnost vyžití ve společnosti, v uměleckých směrech, formou radosti a spokojenosti. Nestýská se vám náhodou po těch kotrmelcích, co nás trápily pár týdnů zpátky? Nenudíte se už? :-)

středa 28.9.

Ve svátek českého patrona svatého Václava platí staré osvědčené pravidlo, že ráno je moudřejší večera. Dopolední sextil Luny k Venuši rozproudí dobrou náladu, láskyplnou atmosféru a ženskost, zkombinuje chuť pečovat o druhé (Luna je v Panně) s vášní a erotickou jiskrou (Venuše hostuje ve znamení Štíra). Ideální čas na to, uvařit partnerovi jeho zamilované mírně povzbuzující jídlo a zajistit následně krásnou chvilku v soukromí. Případně to místo našeho intimního soukromí vysmýčit, vyzdobit a zvelebit. Ale na večer bych s realizací smyslných úmyslů moc nečekala, protože za soumraku přichází Luna do opozice k Neptunu a může přinést nedorozumění ohledně představy, co je vlastně romantické, případně to jeden z partnerů může přehnat s alkoholovou průpravou. A před desátou večerní je Luna v kvadrátu k Saturnu, čímž hrozí mrzutost, uraženost, nebo zabrání se do práce tam, kde mělo být tulivo. Konjunkce Luny s Lunárním uzlem po deváté večer může nadělit nečekanou návštěvu nebo pozdní pozvání, jež romantické plány zhatí také dost spolehlivě. Neboli - co můžeš udělat hned, neodkládej na večer ;-)

úterý 27.9.

Sedm minut po desáté hodině Mars opouští po osmi týdnech znamení Střelce a vstupuje do Kozoroha. Ve Střelci pobýval také dvanáct týdnů od března do května, a tyhle jeho návštěvy nám pokaždé pořádně zacvičily s psychikou. Mars totiž vnáší aktivní energii všude tam, kde se vyskytuje; energii neklidnou, rychlou, mnohdy destruktivní, ve stylu "ať se děje, co se děje, jen když se něco děje!" Pro svět našich myšlenek to není o klidu a pohodě, to dá rozum :-) A s ohledem na dlouhodobou přítomnost Saturna ve Střelci a Neptuna v Rybách byla mentální oblast jednoduše ve fofru, poskakovala, vířila, běhalo nám hlavou tisíc věcí najednou a kýžené zklidnění dalo spoustu práce. Takže dneškem nastává úleva, přesněji její další fáze poté, co z Panny vyběhla Venuše následována Sluncem. Mars v Kozorohu je sám o sobě stabilnější, orientovaný na práci, praktické fyzické a dlouhodobé záležitosti. Jednoduše řečeno - má co dělat a nevymýšlí "cypoviny".
Navíc se dnes uzavírá trigon mezi Lunou, Uranem a Marsem, skvělý prvek na technické obory, nákup techniky nebo její opravy; mentálně nám to jednoduše "pálí". Luna se přesouvá do Panny čtvrt hodiny před půlnocí a trigon s Marsem uzavře před půl jednou v noci. Kdo potřebuje čas nastavit kvůli práci "nocovkou", má skvělou příležitost se zaručenými výsledky.

pondělí 26.9.

Saturn se dostal do přesného kvadrátu k Lunárnímu uzlu a to slibuje některá nepříjemná setkání, zrušené schůzky, nevydařená rande a jiné podivnosti, což platí i pro několik příštích dní. Skoro bych se ale vsadila, že nám to nebude nikterak vadit. Jednak proto, že hodinu po poledni se dostává Luna do trigonu k Saturnu a vynahradí nám případné mrzutosti trpělivostí a rozumným přístupem (česky řečeno, přece se z nějaké nepovedené schůzky nezblázníme, no ne?), ale především se dnes spojí přesnou konjunkcí Slunce s Jupiterem. Královský šarm, velkorysost, nadhled, laskavost a dobrosrdečnost, ochota vydat ze sebe to nejlepší - to jsou charakteristiky dnešního dne. Tak hurá do něj... :-)

neděle 25.9.

Po náročnější noci, kdy mohly minimálně ve snech probublávat divoké a vzbouřené vody emocí díky kvadrátu Luny k Uranu (nastal ve třičtvrtě na čtyři ráno a tenhle prvek umí u disponovaných jedinců krásně rozproudit hysterické jednání...) se máme na co těšit. Luna odpoledne před čtvrtou vstupuje do Lva a samo o sobě to znamená vitalitu, šarm, hravost a otevřenost. Navíc ovšem ještě uzavře sextil ke Slunci a Jupiteru, jejichž konjunkce je přesná zítra ráno. A k dovršení dobrých zpráv je Venuše v polosextilu k této senzační konjunkci. Pokud bychom hledali prvek pro krásu, lásku, umění, radost, ženskost, dobrou vůli, pocity štěstí a spokojenosti, nalezli jsme. Úžasnou neděli nám přeju!
Jako doprovod k dnešnímu povídání jsem vybrala obraz Jsme od své přítelkyně a skvělé malířky Dany Gregorové.

sobota 24.9.

Některé dny jsou výrazné, kdy se mohou dít hodně zajímavé věci (a to jak v tom krásném slovy smyslu, tak i v tom horším), protože nám to živé vazby mezi planetami umožňují a vedou nás k tomu. Dnešek ale mezi ně nepatří. Tím nejzajímavějším je ranní paralela mezi Merkurem a Venuší a současně noční paralela Merkura se Sluncem - prvek, který v sobě nese dobrou náladu, smysl pro humor, laskavé vyjadřování, příjemnou atmosféru. Luna v noci vytvořila trigon k Neptunu a po poledni prochází sextilem k Merkuru a opozicí na Pluta. Takové vazby nás k ničemu nenutí, v podstatě nás nechávají, abychom si den vytvářeli podle svého. Což je ve výsledku výborná zpráva, sobota v duchu "jaký si to uděláš, takový to máš" - ta má něco do sebe :-) Tak nám všem přeju, ať se každému povede podle jeho představ.

pátek 23.9.

Se zpožděním daným reinstalací počítače, nicméně přesto - zde je komentář k dnešnímu dni.
Podruhé se spojuje Merkur s Plutem přesným trigonem krátce před jedenáctou dopoledne a završuje tak několik dní trvající čas introspekce a následných proměn v názorech, chápání, vyjadřování. Výborné je, že se tento aspekt uzavírá v zemských znameních, což nám umožňuje tyto změny žít v praktickém každodenním životě. Dalším silným prvkem dnešního dne je přechod obou ženských planet ze vzdušných do vodních znamení. Luna vstupuje do Raka po půl dvanácté a Venuše do Štíra před pátou odpoledne. Kde jsme své city sdělovali a racionálně zdůvodňovali, tam je nyní prožíváme - naplno, hluboko až na dřeň, vášnivě, syrově, ale také s něhou a nacítěním na druhé. Občas můžeme v dobré víře přestřelit, nesladit city s energií - to by odpolední kvadrát Luny ke Slunci a k Jupiteru přinést mohl, zejména když se koná v základních znameních. Celkově se však den ukazuje jako velmi příjemný (a to nejen s ohledem na začínající víkend... :-) )

čtvrtek 22.9.

V 16.21 hodin středoevropského letního času Slunce vstupuje do znamení Vah. Nastává podzimní rovnodennost, jeden ze čtyř klíčových okamžiků v roce, začíná astronomický podzim. Je to jakýsi pomyslný sloup z těch, na kterých spočívá roční cyklus. Za poslední roky jsme si zvykli, že v tuto dobu na nebi máme stacionárního Pluta, zádumčivou, hlubokou a nesnadnou záležitost, ze které ale vycházíme obohaceni o poznání, jež je penězi k nezaplacení. Tentokrát se přidává i stacionární Merkur, jehož bod zvratu nastává dnes v půl osmé ráno, a krom toho (jak jsem psala už včera) jsou tyto dva stacionární a tím nesmírně silné prvky navzájem v trigonu. Kdo potřebujeme něco pochopit, změnit své myšlení, svůj způsob komunikování s druhými, dělejme cokoli a ono se to ujme. Vnímejme signály z okolí, mají svůj význam. Dělejme si pořádek v pracovních záležitostech, zejména tam, kde se práce týká mentálních témat, velmi nám to prospěje.
Další okolnosti, které doprovázejí začátek podzimu, ale nejsou nikterak rozjásané. Slunce se sice blíží do konjunkce s Jupiterem, jenže zatím je jejich společný vliv přehlušen nočním přechodem Luny opozicí k Saturnu a kvadrátem k Neptunu. To jsou aspekty jako stvořené pro chmury, splíny, chandry, depky a jiné lahůdky. Kdo vstával s divnou náladou, koho naštval v noci partner v těžkém snu, nechvátejme s řešením a nepodléhejme beznaději. Počkejme si na pozdější odpoledne či večer, den má šanci skončit smíchem a spokojeností.

středa 21.9.

Nestává se každý den, aby spolu uzavřely přesný aspekt dvě stacionární planety. Dnes se to stalo - Merkur v půl čtvrté ráno spojil svou energii trigonem s Plutem a zpomalil se ve svém retrográdním pohybu až do stacionarity. Do přímého chodu se obrací během zítřka. Pluto je stacionární již asi tři dny a kupředu se nenápadně obrací v pondělí. Takový aspekt s sebou nese výjimečnou příležitost něco vymyslet, pochopit, vypracovat - naprosto zgruntu. Je o zásadních příležitostech změnit myšlení, uspořádat si názory, hodnotový systém, záležitosti víry - a nadále žít podle toho. Povrchnost není na pořadu dne, přichází ke slovu analýza, introspekce, meditace, četba a psaní. Zapisujme si nápady i sny, kdo naslouchá své intuici, dostane zajímavé zprávy. Dopoledne se navíc Luna přesouvá do Blíženců a současně uzavírá trigon ke Slunci s Jupiterem na rozhraní Panny a Vah. Velkorysost, optimismus, dobré nápady a dobrá vůle; setkávání a vzájemné obohacování se. Krásný, mimořádný den se urodil...

úterý 20.9.

Po sedmé hodině ranní se na nebi uzavřel trigon mezi Lunou v Býku, Merkurem v Panně a Plutem v Kozorohu. Velmi stabilní a stabilizující aspekt působí jednak v praktickém životě formou uklidnění, zodpovědného přístupu k práci a všem záležitostem fyzického světa; přináší možnost dát vše, co nás obklopuje, i co je uvnitř nás, do pořádku. Ve sféře duše je velmi hlubokým prvkem pro pochopení a překročení minulých záležitostí, pro vnitřní proměnu a růst. Mohlo by se to týkat i změny péče o tělo, ať máme na mysli pohyb, zdraví, stravování... Merkur se spojí s Plutem přesným aspektem zítra v půl čtvrté ráno a nám díky tomu "docházejí" a "usazují se" některé postřehy a názory. Mimořádně vhodné jsou meditace nebo jiné způsoby nahlédnutí do vlastní duše a popovídání si s ní - má nám co říci a dnes může být opravdu sdílná.

pondělí 19.9.

V sedm hodin ráno Luna vstupuje do znamení Býka. Ztrácí svou beranskou prudkost, zklidňuje se, dovoluje nám užívat si krásu okamžiku, vnímat a také vytvářet harmonii. Včerejší případné výbuchy jsou zapomenuty, namísto nich přichází partnerské radostno a milo - zejména díky sextilu mezi Venuší ve Vahách a Marsem, který se uzavírá ve dvě hodiny po poledni, a večer i díky sextilu Luny k Neptunu, což do hry vnáší fantazii, něhu, okouzlení a romantiku... Pokud by pro někoho bylo takové čtení aspektů příliš jemné, dají se využít i jinak, například sportem, pobytem v posilovně za účelem budování estetiky vlastního těla, případně večerní sklenkou (nebo třemi...) při posezení s přáteli. Cokoli děláme, děláme s radostí, a výsledky stojí za to.

neděle 18.9.

Před týdnem jsem psala o spojení Luny a Venuše s Plutem - dnes se obě ženské planety navazují na Uran. Venuše je v přesné opozici k němu v deset hodin dopoledne a Luna se dostává do konjunkce s bouřliváckou planetou v půl deváté večer. Cokoli se bude dít, neměli bychom v tom očekávat klidné a stabilní emoce. Dnešní den je o vzbouřených vášních (a zajímavá v tomto směru mohla být už noc na dnešek), jak v erotickém smyslu, tak ve smyslu střetů, konfliktů, vyhrožování rozchodem a létajícího nádobí. Páry s tendencí k italskému temperamentu si přijdou na své. Velmi podobné energie proudí i v ryze dámské společnosti, ovšem bez možnosti odreagování v sexuální rovině (tedy většinou...) Zkusme chladit horké hlavy, zejména tu vlastní - ve vzteku by z nás mohlo vylétnout něco nepromyšleného, mohli bychom pálit mosty i tam, kde je potřebujeme a chceme mít zachované. Pomocí je jakákoli rychlá akce, ať už klasická, osvědčená fyzická práce, běh nebo tanec (tady rozhodně spíš rock´n´roll než valčík). A spíše než slovy můžeme řešit napětí zpěvem, někdy je to rafinovaná forma pomsty... ;-)

sobota 17.9.

Luna v 6.22 vstoupila do Berana a srovnala tak počet planet v základních a pohyblivých znameních na remízu - máme to 5 na 5. Velké ambice, nadšení, chuť začít něco nového a současně spousta nápadů, v hlavě víří kolotoč; umíme ledacos zařídit a přizpůsobit se okolnostem. Ale schází nám pevná znamení a s nimi spojená vůle a vytrvalost, nedokončujeme věci. Planetární vazby v podobě trigonu mezi Marsem a Uranem v ohnivých znameních také mluví o síle, schopnosti zacílení, bleskurychlém startu, odvaze a krom jiného i o technických dovednostech. Je tedy dobré dnešek využít k začátkům v nejrůznějších oborech, ať je to úklid v sobě či úklid v domě, ať je to změna šatníku nebo stravovacích návyků, pravidelné sportování nebo sepsání knihy; zkrátka všechno, co jsme třeba dlouho odkládali a hledali tu správnou vlnu nadšení pro nový začátek. Vlnu tu máme, skočme na ni a nechme se nést - uvidíme, k jakým dobrodružstvím nás to zanese.

pátek 16.9.

Právě jsem absolvovala krásný, ukázkový projev dnešního zatmění. Večerní úplněk nastává ve 21.05 a týká se Panny a Ryb, je v kvadrátu na Mars ve Střelci a Slunce je při něm přesně (0°0´) uprostřed mezi Merkurem a Jupiterem. Panna je znamením práce, služeb, pečlivosti a analytických schopností. Ryby souvisí s emocemi, vodou, plynnými a chemickými látkami, také s nejasnostmi a zmatky; krom toho i s duchovním rozměrem života. Mars ve Střelci vede člověka k jednání, mentálnímu, slovnímu, v zájmu dobré vůle. A to vše je zkřížené s dobrými úmysly, legrací, zábavou, optimismem a schopností vidět věci z nadhledu. Příběhů, které se na tento scénář mohou navázat, je nepřeberné množství. Můj je ten, že jsem zasedla k psaní dnešní prognózy, a najednou jsem ucítila plyn. Nešel od plynového kotle, šel zvenku, z ulice. Nebyl to úplně typický zápach plynu, byl jakoby něčím přibarvený; ale rozhodně nešlo o zápach kanalizace. Silný, intenzivní. Nedá mi to, hlava vymýšlí rizika, volala jsem na městskou policii. Bylo mi řečeno, že u nich už hasiči byli na proměření plynu, nic nenaměřili, ale zápach je tam také - ale ať jim určitě zavolám taky. Volání na městskou linku hasičů nikdo nebral, nakonec až přes číslo 150. Celou dobu mi běží hlavou, že sice možná volám zbytečně, ale pokud by fakt problém byl, může to někomu pomoci... Než hasiči přijeli (a fakt přijeli), bylo to pryč. Byli milí, a že jezdí po celém městě, že je to cítit všude, že je to záhada (to je další rybí téma, tajemství a záhady), že možná z velkého výkopu asi 800 metrů od nás něco uniklo a možná kanalizací došlo i sem.... To je přímo čítankové :-) A možný je i mírnější sesun, otřes někde a v důsledku toho únik; možná je lidská nepozornost. Kombinace s (třeba i mými) dobrými úmysly a hasiči chudáci lítají po celém městě a slouží.
Tak nám všem přeju, ať se ty dnešní konstelace vyřádí jen v podobách planých poplachů, kterým se ve finále zasmějeme.

čtvrtek 15.9.

Předúplňkový, předzatměňový den s Lunou v Rybách (zatmění je nejpřesnější zítra v devět hodin večer) - samo o sobě by to stačilo na zesílenou citlivost, splašené emoce a zjihlé oko. Připočteme-li večerní přechod Luny přes Neptun a kvadrátem k Saturnu, můžeme předpokládat nenaladěnost, splíny, protivnosti a různé chmury. Jenže ono se nic nového nejspíš neděje, jen na nás doléhají starší záležitosti s plnou tíží. Pokud budeme mít pocit, že do nás nic není, že je nám "chcíplo", pusťme blbou náladu k vodě a běžme ji tam doprovodit - procházka kolem vody může udělat velmi dobrou službu. Podobně poslouží detoxikační koupel s bublinkami nebo ještě lépe mořskou solí. Jen ty tekutiny podávané orálně bych dnes doporučovala lihuprosté, stoupá to dnes do hlavy mnohem rychleji...

středa 14.9.

Slunce, Merkur a Mars nám dneškem přestávají brnkat na nervy, také Saturn s Neptunem svůj stisk velmi nenápadně povolují, že bychom se začali nudit? Ještě ne, pozítří nás čeká zatmění Luny v Rybách (při úplňku, jak jinak) a v neděli Venuše opozice Uran. Ale pak už by ta nuda mohla nastat - ať se dívám jak chci, žádný zásadní tvrdší aspekt tam v příštích třech týdnech nevidím. Takže kdo ujíždí na adrenalinu, měl by si pospíšit a užít si to do konce týdne :-)
Pro nás méně dobrodružné povahy pomalu přichází výdech po delším období, kdy jsme se zatajeným dechem čekali, co zase odkud přiletí. Zatmění bychom podceňovat neměli, není radno na čtvrtek a pátek domlouvat zásadní věci, podpisy smluv, pracovní pohovory, nákup drahých přístrojů a podobně, ale dnes si můžeme užít krásný aspekt, kdy se Luna váže postupně trigonem k Venuši (v těchto chvílích, kdy dnešní povídání píšu, před třičtvrtě na devět), sextilem k Marsu (před půl třetí odpoledne) a sextilem k Uranu (půl šesté). Vnímáme věci otevřeně, čistě; šíříme kolem sebe radost a máme chuť něco podniknout, něco změnit, aby ona radost mohla do našeho života promlouvat zásadnějším způsobem.

úterý 13.9.

Ve třičtvrtě na dvě v noci nastala konjunkce Slunce s Merkurem v Panně, v kvadrátu na Mars ve Střelci. Slunce se do tohoto kvadrátu dostává přesně po půl jedenácté dnes večer. Kříží se pracovitost, intelekt, nápaditost a kritičnost se zbrklostí, nezvládnutou energií, snahou stihnout všechno během okamžiku. Výsledek je snadno představitelný chaos. Opřít bychom se mohli o podvečerní sextil Luny k Saturnu, který trochu zklidní emoce a nabízí rozumnou možnost problémy si odpracovat. Takže se té dnešní třináctky není třeba obávat, ale je dobré ji respektovat.

pondělí 12.9.

Všechno nejlepší všem Maruškám, Mářím, Majkám a Márinkám...

Dnes je velmi cítit kvadrát mezi konjunkcí Slunce s Merkurem (přesná je zítra) v Panně a Marsem ve Střelci. Svou energii díky tomu používáme příliš razantně. Ve všech směrech našeho fyzického i mentálního pohybu, ať je jím sport, jízda, chůze, myšlení či mluvení, jsme příliš rychlí - se všemi z toho plynoucími riziky. Nechme si tedy na své přesuny i vyjádření dost času, dnes platí heslo pomalu, klídek, piánko... Martické konstelace, stejně jako ty uranské, působí pár dní dopředu; proto jsme mohli nejrůznější slovní či fyzické úrazy utrpět už koncem minulého týdne. Dnes je situace posílená jednak přesností aspektů, a navíc se v pravé poledne přidává kvadrát Luny s Uranem. Spěchu je prostě příliš a není nám to zdrávo. Ráno nám může pomoci odlehčit stresy trigon Luny ke Slunci a Merkuru, díky dobré náladě zvládáme všechno lépe. A zejména pozdě večer vnímáme trigon Luny k Jupiteru, který hlásá, že konec dne dobrý, všechno dobré.

neděle 11.9.

Luna i Venuše se dnes spojují s Plutem a to není úplně nejlepší zpráva pro lásku a vztahy. Ženské energie jsou zvláštně zakomponovány - mohlo by se to týkat žárlivosti, vydírání, podmíněnosti našich citů. Pokud se přistihneme při něčem na způsob - "kdybys mě měl/a rád/a, tak bys přece...", brzděme. Tohle není dobrá taktika nikdy, ale dnes ji rozhodně nedoporučuji. Odžít si to můžeme hudbou, tancem, uměním v jakékoli podobě; možná i postěžováním si kamarádkám - ale nevyvozujme z jejich rad závěry, i ony jsou na tom podobně.
Zítra se zkříží Merkur kvadrátem s Marsem a pozítří stejný aspekt zopakuje Slunce. Tyto vlivy jsou cítit již dnes a mohou nést kousavost, protivnou náladu, přehánění všude tam, kde uplatňujeme vlastní sílu. Tento prvek může přinést i úrazy; ohroženy jsou stehna, ramena, lokty, nárty, klouby na prstech rukou i nohou. Jinak řečeno případný vztek je třeba vybít jinak, než třísknutím nebo kopnutím do něčeho pevného...

sobota 10.9.

Dnes je svým způsobem astrologický svátek - alespoň pro ty z nás, kdo máme výrazněji obsazená pohyblivá znamení (Blíženci, Panna, Střelec a Ryby) a mezi nimi jakýkoli kvadrát nebo opozici. Naše tendence ke stresování, neklidu, chvění, poskakování, poťouchlosti, netrpělivosti a vztekání se dostává super-dlouhodobě zabrat situací na nebi, kdy se do kvadrátu dostali Saturn ve Střelci s Neptunem v Rybách. Přidal se Jupiter v Panně a poslední týdny i Merkur, Venuše a Slunce a mnohdy to skutečně nebylo k přečkání. Jupiter včera přešel do Vah, Venuše se tam zabydlela třicátého srpna, to samo o sobě znamená trochu úlevu pro přetíženou psychiku. A dnes se naposledy kříží přesným aspektem Saturn s Neptunem a pak už je to konečně přestane bavit - jimi rozehraný střet mezi představami a realitou přestane být tak živý, dovolí nám srovnat se s fakty a přestat vymýšlet nereálné varianty... To je důvod k oslavě.
Luna doprovází situaci vstupem do Kozoroha - také úleva pro přetížená pohyblivá znamení, také krok k realitě. Odpolední kvadrát k Jupiteru dovolí rozloučit se s tím, co se tak krásně blyštilo na obzoru.
Pěknou sobotu přeji.

pátek 9.9.

Nejvýznamnější událostí dnešního dne je přechod Jupitera do znamení Vah. Okamžik "O" nastává v 13.18 středoevropského letního času a v tuto chvíli se poměrně zásadně mění atmosféra. Jestliže dosud byly Jupiterem chráněny záležitosti našeho zdraví, výživy, práce, povinností, pečlivosti a mentálních a analytických schopností, nyní se štěstí začíná usmívat na partnerské vztahy, smlouvy, spolupráci, společenské a umělecké oblasti. Jestliže se v uplynulém roce v přízni štěstěny vyhřívala zemská znamení Býka, Panny a Kozoroha a spolu s nimi i Raci a Štíři, nyní začínají rozkvétat znamení vzdušná - Váhy, Blíženci a Vodnáři, a spolu s nimi Lvi a Střelci. Beranům se mnohé ukazuje a málo plní, Kozorozi a Raci více očekávají, než dostanou - ale tady platí, že sklízíme plody svých předchozích činů. Jupiter je totiž nejen symbolem štěstěny, ale také planeta práva a spravedlnosti.
Aspekty, které vstup Jupitera do Vah doprovázejí, nejsou právě sametové - Luna ve Střelci prošla konjunkcí se Saturnem a kvadrátem k Neptunu, jejichž souboj vyvrcholí přesným aspektem zítra. K tomu je v kvadrátu na Slunce a čeká ji přechod přes Mars. Stoický klid není naší dnešní nejsilnější stránkou... Ale vyvážení je přítomno v podobě neskutečných polovičních vzdáleností dobrodějných planet a jmenovitě onoho dnes tak významného Jupitera. Ten sám je uprostřed mezi Venuší a Sluncem, a zároveň mezi ním a Sluncem se nachází Merkur. Všechny případné trable budou zažehnány, překonány, zapomenuty, dnes může platit ono nejen vánoční "radujme se, veselme se".

čtvrtek 8.9.

V noci po třetí hodině Luna přeplula do znamení Střelce, když předtím o půl hodiny dříve prošla sextilem s Jupiterem. Zřejmě jsme spali spánkem spravedlivých, nebo se nějak potýkali s důsledky svých činů - noc Lege artis, podle práva, střelcovsko-jupiterského tématu. Pokud byla dnešní noc spánku kvalitního, je to dobře, protože na zítra může být hůř. Pár minut po půlnoci Luna prochází přes Saturn, o chvilku později kvadrátem na Neptun. Tyhle vazby rozvíří myšlenky do neklidu, spánek zahání někam daleko a když konečně přijdou sny, mohou být plné úzkostí, bláznivých obrazů a divokých fantazií. Neboli večerní příprava na kvalitní spánek dnes nezaškodí, horory před spaním bych vynechala (hovory v některých domácnostech taky, jedno může sklouznout do druhého...), namísto nich voňavou koupel a příjemnou hudbu. A do té doby přeju dobrou náladu a pěkný den.

středa 7.9.

Dnešní aspekty jsou skvělé. Jasně, že je stále ještě cítit kvadrát mezi Saturnem a Neptunem, a jasně, že o něm píšu téměř denně - to není z nedostatku fantazie, to je konstatování situace, která trvá někdy od listopadu a v těchto dnech je naposledy přesná. Ale ostatní prvky už z něj odcházejí a navíc se dnes koná hned několik silných a přesných aspektů. Zkrátka onen kvadrát je přehlasován, přebit a přesílen, třikrát hurá. Ráno se Slunce dostalo do trigonu k Plutu a brzy odpoledne se uzavírá sextil mezi Venuší a Saturnem. Vůle i láska jsou dlouhodobé, silné, sebejisté a vytrvalé. Víme o své síle a nemáme potřebu ji komukoli vnucovat; víme o své lásce a nepochybujeme o její stálosti. Nastává možnost stabilizace a uklidnění, a pokud pro to dnes cokoli uděláme, ponese to kvalitní plody dlouhodobě. V půl sedmé odpoledne se ještě uzavře sextil mezi Lunou ve Štíru a Merkurem v Panně, sladí se rozum a cit. Pěkný den nám nebesa přichystala.

úterý 6.9.

A máme tu úterý... A co že nás tedy dnes čeká? Merkur je na poloviční vzdálenosti mezi Sluncem a Venuší a současně v paralele s Venuší. Rozum si rozum-í s city a láskou, navenek se z nás projevují radostí a smyslem pro humor, svět nás zase těší. Venuše je v antiparalele (tentokrát šířkové, první byla deklinační, pro zvědavé) s Neptunem, nesou lehký závan romantiky, byť zasněné a ne úplně reálné. Ono to úplně neškodí, pokud s tím počítáme a rovnou odvrhneme jako dnešní outfit růžovou volánkovou blůzku v kombinaci s květovanou rozevlátou sukní a motýlkový šál - fakt by to bylo hodně, zejména na pánech ;-) Velmi pěkný je tento aspekt pro umění nebo cokoli souvisejícího s nad-osobní láskou.
Krom toho tu také máme lunární aspekty. Začínají před polednem, dějí se až do večera, a spojují Lunu postupně trigonem s Neptunem, sextilem s Uzlem, se Sluncem a s Plutem. Milé, příjemné, pozitivní aspekty nesou milý a příjemný den. A to nejlepší nakonec, na středu se možná můžeme těšit ještě víc...
(dokonce mi i počítač vrátil sežraný kurzor, svět je krásný! :-) )

pondělí 5.9.

Nepříjemnosti, které se k dnešku vážou, uplynuly pro většinu z nás nerušeně kolem půl třetí ráno - po probuzení už bychom o nich vědět neměli. Možná jen můžeme mít divočejší sny a neklidný spánek, to už tak Luna v opozici k Uranu dokáže. Některé italské domácnosti mohou noc z neděle na pondělí strávit v divokých hádkách a ještě divočejším usmiřování. Pro ně docela zábava, vášeň a tanec, pro sousedy už méně :-)
Pak se den nese v relativně poklidné, vybouřené atmosféře. Luna po půl třetí odpoledne vstupuje do znamení Štíra, mohli bychom se trochu stáhnout do sebe, zvážnět, prohloubit prožívání, naladit se esoteričtějším směrem. Někteří se začnou zabývat obchodními a finančními záležitostmi a rozhodně to není od věci. Ale určitě bychom neměli zapomenout těšit se na úterý, kdy se koná několik velmi pěkných aspektů.

neděle 4.9.

Ne že by byl dnešek kdovíjak komplikovaný den, ale asi neudělám chybu, když napíšu, že nejlepší jeho částí je dopoledne. Je nabité aktivitou, energií, chutí něco podniknout - sextil Luny k Marsu je tak trošku technický aspekt, kdy se nám chce pracovat a velmi dobře nám to jde se všemi typy nástrojů, přístrojů, postrojů a jiných strojů... Ráno je vedle toho trochu podivné, mohlo by se podařit nějaké uražení či dotčení se, nějaký kousek výčitky nebo podobné jemně manipulativní chování - ale dá se to ohlídat a netrvá to dlouho. No a večer je prozměnu o zvláštních příležitostech, zrušených schůzkách, nepříjemných potkáních se; také silnice mohou být ne právě nejpříjemnějším místem, a to i díky nočnímu kvadrátu Luny k Uranu. Troška zvýšené pozornosti by to měla spravit. Krásnou neděli přeju.

sobota 3.9.

Slibovanou úlevu od dlouhodobého stresování slibuje a přináší dnešní noční přechod Luny do znamení Vah a především její konjunkce s Venuší v půl druhé po poledni, která je ještě navíc ve volnějším sextilu na Saturn. Zklidnění emocí, radost, vnesení pořádku do věcí domova, rodiny, vztahů, lásky... Můžeme si třeba s Karlem Plíhalem zazpívat - Mám príma den :-)

pátek 2.9.

Včerejší aspekty mohly přinést splíny, smutky, nespokojenost, naštvanost a další rozlady. V noci před půl pátou se Slunce dostalo do přesného kvadrátu k Saturnu, na klidný spánek bych tedy u většiny z nás moc nesázela. V půl sedmé večer se Slunce dostává do opozice k Neptunu a my můžeme být konfrontovaní s tím, co bychom chtěli a co nemáme, s důsledky našeho idealismu a mnohdy i pomýlení. Ale přichází skvělá zpráva: tímhle aspektem končí několik týdnů trvající období stresů a neklidu. Bylo dané tím, že všechny osobní planety (Slunce, Merkur, Venuše a samozřejmě i nejrychlejší Luna) procházely přes silové pole vytvořené kvadrátem Saturna a Neptuna a vynášely z něj protivnosti spolu s intenzitou, s jakou jsme je prožívali. Večerní opozice Slunce k Neptunu je poslední z těchto aspektů. Můžeme se těšit na vydechnutí, postupnou stabilizaci situace a návrat radosti i tam, kde se na nějakou dobu kamsi zakutálela. Celé to podivno skončí definitivně po desátém září, kdy se naposledy spojí Saturn s Neptunem přesnou vazbou. Trápili nás společně od konce listopadu loňského roku a už nebudou.
Radostné a lepší zítřky ohlašuje dnes večer a v noci přesná trojkonjunkce Merkura s Jupiterem a Lunou - kdyby nebyli přesvícení Sluncem, byla by na ně i pěkná podívaná na nebi. Jimi připravenou radost, dobrou náladu, nadšení a příjemné povídání cítíme ale určitě i bez vizuálního zážitku. Hurá!

čtvrtek 1.9.

Náročný den. V jedenáct hodin a tři minuty dopoledne kulminuje zatmění Slunce, tedy novoluní se zákrytem obou nebeských těles. To dnešní je prstencové (viditelné na Madagaskaru a v pásu poblíž něj), tedy přesné a tím pádem hodně silné. Nepříjemné je to vždy, zesiluje se naše tendence dělat hlouposti, roste neklid, podrážděnost. Může zlobit technika. Vliv zatmění je cítit i v přírodě, zvířata jsou vystresovaná, reagují jinak. I v zemi povoluje nahromaděné napětí. Všimli jste si, jak často se kolem zatmění objevují zemětřesení?
To dnešní je výrazně posíleno vazbami na ostatní planety - kvadrát na Saturn a Mars, opozice na Neptun. Potřeba něco dělat, prosazování vlastní vůle, tendence takzvaně tlačit na pilu - a přitom nevyjasněnost toho, co vlastně chceme, zmatenost, nepozornost, divné vlivy z okolí. Navíc citliví jedinci špatně spí, zdají se bláznivé sny - takže se ve výsledku přidává únava z nevyspání.
Je dost důležité uvědomovat si situaci, chápat, proč se chováme jinak, podrážděněji než jindy. Chápat, že se tak mohou chovat i druzí, a nevytvářet z toho žádné závěry. Ok, máme tu den blbec, takové se občas urodí, zítra Slunce projde přesně přes aspekty na Saturn a Neptun a pak už bude výrazně lépe. Přece nás to nerozhodí, ne?!?