Únor

sobota 28.2.

Máme tady další velmi zajímavou noc. Luna v Raku přechází svými aspekty současně přes dvě planetární konjunkce a spojuje tím jejich význam a vede nás k tomu, abychom jejich vliv prožili na vlastní kůži. A jestliže těmi konjunkcemi jsou Venuše a Mars v Beranu a Slunce s Neptunem v Rybách, pak se propojují aktivita, odvaha, vášeň pro všechno, co děláme s něhou, jemností, citem pro krásu, uměleckým zaujetím a intuicí. Zkrátka řečeno slovy písně od Hany Hegerové - noc plná vášní až do kuropění :-) A jestli tou vášní bude klasické "víno, ženy, zpěv", nebo jiné bohulibé počiny - to už je jen a jen na naší volbě.
Později odpoledne se Luna opět zhoupne na bouřlivých vodách opozice k Plutu a kvadrátu k Uranu a na nás bude, výsosti, nenechat prchlivost cloumat svým majestátem.

pátek 27.2.

Po včerejším hektickém dni - a zejména noci - se dnes situace výrazně zklidňuje. Jestli jsme včera měli pocit, že jsme celý den v poklusu a ani se nestihneme najíst či vykonat naléhavé potřeby, pak dnes vyjde čas i na kávu s přáteli a popovídání v rámci rodiny či společenské hry s dětmi. Luna před druhou hodinou odpolední přechází do klidnějšího Raka a za celý den nevytváří ani jediný aspekt - všemi možnými prošla včera a těch zbývajících sedm vykoná zítra.

čtvrtek 26.2.

Noc na čtrvtek je jedna z nejživějších za poslední hodně dlouhou dobu. Myslím astrologicky, samozřejmě - ale dá se předpokládat dopad i do reálného světa. Dějí se takové věci, jako přesný trigon Marse k Saturnu (vytrvalostní, větrem ošlehaný a workoholický aspekt - a řekněte mi někdo, co přinese ve čtyři ráno!). Merkur v trigonu k Lunárnímu uzlu doplněný navíc Lunou je o nápadech, setkáních, povídání, intelektuálním prostředí - v pět ráno? To si ještě umím představit něžné a romantické sny pod vlivem Slunce na Neptunu, jenže tento aspekt je nejpřesnější v šest a to už abychom se probouzeli... Zkrátka noc je zvláštní, neobvyklá a pro ty, kdo ji neprospí, slibuje mnohá překvapení. Dopoledne ještě hemžení příjemným způsobem pokračuje.

středa 25.2.

Už pár let neslavíme výročí dnešního dne, naštěstí, ono by to stejně zase až tak na oslavy dneska nebylo. Ráno v šest hodin Luna vplula do znamení Blíženců a zdá se, že má v úmyslu si to pořádně užít. Do večera stihne uzavřít aspekty s pěti z devíti možných planet - ani my se tedy nudit nebudeme. Radost nevypadá úplně tak, jak se tváří dnešní planetární vazby. Základ je kvadrát mezi Saturnem ve Střelci a Neptunem v Rybách, a hovoří o myšlenkovém přetlaku, o nadějích, snech a vizích, které nejsou reálné, a o náročné realitě, která po těchto snech tvrdě šlape. K Neptunu se blíží Slunce a svou energií rozvíjí dané napětí nejrůznějšími formami. Luna z Blíženců pak tuto konstelaci rozehrává jako koncertní virtuos... Dokážeme-li se přidržet toho příjemného, co dnešní planetární rejstřík nabízí, využijeme sextil mezi Lunou na straně jedné a Marsem a Venuší na straně druhé. Hravost ve slovech, lehký flirt, smysl pro humor, schopnost hovořit i o choulostivějších tématech s grácií a radostí minimálně pomohou udržet si trochu lepší náladu.

úterý 24.2.

Luna se dnes projevuje pouze trigonem k Plutu a kvadrátem k Jupiteru, které oba nastávají mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní. Její vliv je pro většinu z nás dnes málo zřetelný, a tak se může projevit naplno to zásadní, co nám pro dnešek nebeská tělesa připravila. Trigon Venuše k Saturnu zklidní její současné beranské tendence k nepředloženostem, naopak dává ochotu něco udělat pro to a pro ty, které máme rádi, přináší stabilitu do vztahů, vděčnost za to krásné, co nám život dává. Dnes velmi rozumíme lišce z Malého prince, když říká - Stáváš se navždy zodpovědným za to, cos k sobě připoutal. Jsme zodpovědní za své růže...

pondělí 23.2.

Čtyřiadvacet hodin po posledním uzavíraném aspektu, tedy v půl druhé ráno, vstoupila Luna do znamení Býka. Tady se může projevit mnohem přirozeněji, než jí umožňovalo předchozí znamení Berana, a tak se uvolňují, rozvíjejí a harmonizují naše pocity i vztah ke druhým lidem. Schopnost vnímat potřeby našich blízkých je silná, velmi zvýrazněná sextilem mezi Lunou a Sluncem v Rybách, který nastává před devátou hodinou ráno. Laskavý, milý, příjemný prvek, pod jehož vlivem máme trošku problém udržet pracovní morálku. Ale opravdu jen trošku, protože za krkem nám sedí dnešní nejsilnější vliv, odpolední kvadrát Slunce k Saturnu. Klade na nás nároky v oblasti trpělivosti, zodpovědnosti, práce, důslednosti a překonávání překážek všeho druhu. Můžeme být otrávení, uzavření, nebo protivní, protože máme pocit, že jsme na veškeré starosti světa zůstali "jako ten kůl v plotě". Ale je to vážně jen pocit, zítra vše budeme vidět ze zbrusu nové a lepší perspektivy.

neděle 22.2.

Poslední lunární aspekt dnešního dne je trigon k Jupiteru, který nastal v půl druhé ráno. Podporuje lehounkým způsobem příjemnou nedělní náladu a spokojené vidění světa. Tím spíš, že si planety stále drží uspořádání takzvaného jupiterského vědra. To nastává, když jedna planeta stojí v jedné polovině zodiaku naproti všem ostatním, tvoří jakési držadlo horoskopu. Celý horoskop je potom řízen a ovlivňován touto planetou.
Po šesté hodině ranní Venuše doputovala do přesné konjunkce s Marsem na druhém stupni Berana a společně se starají o to, abychom se náhodou pod příjemným jupiterským vlivem nezačali nudit. Máme trochu tendenci přehánět svou aktivitu směrem k razanci až agresi. Své představy o lásce a partnerství prosazujeme silou, trochu se vytrácí harmonie a ochota ke spolupráci. A nejvíc škody napácháme, když budeme chtít konat dobro proti vůli "postižených". Tak se před každým "dobrým skutkem" raději zeptejme, zda naši představu o pomoci považuje za pomoc i druhá strana :-)

sobota 21.2.

Dnešek je astrologicky neuvěřitelně zajímavý den. Především tím, jak přesné spojení Luny, Venuše a Marse nastalo těsně po půlnoci na začátku znamení Berana. Pozorovat jsme mohli tahle tři nebeská tělesa už po západu Slunce a bylo to pěkné podívání. Kdyby se nepotkávaly na hvězdě Scheat, bylo by to i pěkné užívání si - takto je ve všem příliš mnoho podivností a nadneseně řečeno situace trošku "zapáchá". Kde je zapojený Scheat, tam jdou záležitosti jaksi záludně. Nicméně v půl deváté ráno už i Venuše jako poslední z trojice opouští pole vlivu vykutálené stálice a přichází ke slovu druhá ze zmiňovaných zajímavostí tohoto dne. Totiž opakující se totální vystřídání nálady dané naprosto odlišnými uzavíranými aspekty. Dopoledne Luna prochází sextilem k Merkuru a trigonem k Saturnu. Intelektuálně tvořivá atmosféra, která nahrává pečlivosti, důkladnému rozmyšlení všech souvislostí, a po velkém vynaloženém úsilí se objevují dobrá řešení.
Večer se vesmírné vlivy mění ještě jednou, když Luna dochází do konjunkce s Uranem a kvadrátu na Pluta - trochu drsné klima může dát trochu drsné reakce, trochu černý humor, a dost divoké prožitky.

pátek 20.2.

Planety se uspořádaly do tvaru takzvaného jupiterského vědra a dodává to těmto dnům punc velkorysosti, noblesy, férovosti a přímočarosti - to si necháme líbit! Pro začátek čínského roku Ovce je to dobrý vklad do vínku.
Dnešek ale není jen o radosti a pohodě - o podivnosti se starají Mars s Venuší na hvězdě Scheat. Můžeme očekávat sexuálně podbarvené a náruživé chování i tam, kde bychom ho nejspíš nehledali. Mars přecházející do svého domovského Berana získává na dravosti a určité bezohlednosti. Venuše v Rybách na Scheatu ztrácí svou něhu a schopnost vytvářet harmonii a místo toho jedná nepřímo, zištně nebo manipulativně. Jejím přechodem do Berana v devět hodin večer začíná čtyřtýdenní období aktivních projevů ženské sexuality a jakéhosi zdrsnění ženských energií. Z žen se stávají dračice s ostřejšími choutkami... :-)

čtvrtek 19.2.

Právě a pouze dnes se nachází pět planet ve znamení Ryb. Především obě světla, v onom včera popisovaném velmi silném novoluní, pak Neptun a navíc ještě Venuše s Marsem. Můžeme se připravit na zmatky, nedorozumění, matení a uhýbání. Přidáme-li Lunu v kvadrátu na Saturn a přecházející přes Neptun, pak minimálně dopoledne počítejme s různými zdrženími a neplánovanými komplikacemi. Mars se navíc pohybuje přes hvězdu Scheat, Venuše přes ni bude přecházet zítra - doporučení zní nedat na žádné dojmy, zdání nebo přísliby. Používejme racionalitu, rozmýšlejme si své další kroky pečlivě, nespěchejmee se závěry - zkrátka využívejme dnes přesného sextilu mezi Merkurem a Saturnem. Je to pevná půda pod našima nohama v jinak bažinatém terénu.

středa 18.2.

Jediný dnešní aspekt se uzavírá ve tři hodiny ráno - opozice Luny k Jupiteru nabídne mnohá očekávání a různá zklamání. Cimrman by si přišel na své, možná by napsal další ze svých hudebních děl, která - jak pravili klasikové z oboru hudební vědy :-) - komponoval střídáním prvku očekávání s prvkem zklamání...
To nejzajímavější se ale týká noci na zítra. Těsně po třičtvrtě na jednu proběhnou v průběhu dvou a půl minut hned tři události - nastane novoluní, o deset vteřin (!) později Luna přejde do znamení Ryb a o dvě minuty později vstoupí do Ryb i Slunce. Taková přesnost je skutečně výjimečná. Už od podzimu se vždy na začátku nového znamení koná novoluní, ale přesnější už spojení těchto dvou jevů být nemůže. Extrémně narůstá význam změny astrologického ovzduší. Kumulací počátku dvou cyklů máme možnost uzavírat významné záležitosti a začínat nové, měnit svůj život podle svých představ. Je to pro nás výzva, abychom ukončili ty části našich životů, které nám už nevyhovují - a Ryby hovoří zejména o tématu oběti. Zkusme si uvědomit, kde se cítíme být obětí, nebo se do této role stavíme, a dovolme si s tím skoncovat.

úterý 17.2.

Krátce po půlnoci přechází Luna do Vodnáře a slibuje nám sympatický den - vodnářská otevřenost, přátelskost, entuziasmus se vznáší ve vzduchu a plníme se jimi i my. I uzavírané aspekty slibují hrát na stejné vlně - přechod přes Merkur, sextil k Saturnu i večerní sextil k Uranu, také trigon k Lunárnímu uzlu podtrhují nekonfliktnost, přímočarost a férové jednání. Potkáváme se, abychom si povídali, dozvídali se, sdíleli a ještě se u toho dobře bavili. Prima den!

sobota 14.2. a neděle 15.2.

Sobota probíhala ve znamení rychlých, aktivních a celkem příjemných energií díky Luně ve Střelci, jejímu trigonu k Jupiteru (nastal těsně po půlnoci), odpolednímu sextilu ke Slunci i kvadrátu k Marsu. Těsně před sobotně-nedělní půlnocí Luna vstupuje do vážného, lehce pochmurného Kozoroha. Dopoledne se nese pod vlivem...? :-) Sextil k Neptunu v Rybách by mohl naznačovat zbytkové hladiny a s nimi trvající dobrou náladu, ale ukazuje i na citlivost a laskavost, kterou si neseme jen tak, z dobrého srdce. Večer bude potřeba zapojit vnitřní výstražná zařízení a pohlídat si tendenci k prudším reakcím. Opět nás čeká kvadrát Luny s Uranem (kolem jedenácté) a konjunkce s Plutem (těsně po půlnoci) a atmosféra získává lehce třaskavý podtón. Lepší to zaspat :-)

pátek 13.2.

Pověrčiví jedinci si dnes zřejmě přijdou na své. Máme pověstný pátek třináctého a k tomu navíc Luna v noci přechází přes Saturn ve Střelci a ráno kvadrátem na Neptun. Záležitosti stagnují a my s nimi - kdo z nás v noci potřebuje pohyb, asi radost mít nebude. I ráno slibuje být ospalé, zamlženost se ze snů přenáší i do stavů, kdy bychom už potřebovali být bdělí.
S koncem pracovní doby a se začátkem víkendu se ale všechno mění jako mávnutím kouzelného proutku. Přichází příležitosti k setkávání, společenské aktivity, přátelská a uvolněná atmosféra, optimistická nálada, chuť zkusit něco nového a lehce dobrodružného - Luna v trigonu s Uranem ponouká k uličnickým kouskům. Lehce doporučuji nepřehánět - spojily se planety Uran, Mars a Neptun poloviční vzdáleností i paralelou a kombinují ztřeštěnou odvahu s nepozorností a možností uklouznout, a to nejrůznějším způsobem. Takže nikoli strach, ale zdravou opatrnost dnes volme...

čtvrtek 12.2.

Vypadá to na jakési zapeklitosti, které dnes mohou nastat. Nad ránem nastává třetí lunární čtvrť, couvající Luna vytváří ze Štíra kvadrát ke Slunci. Dostává se přitom do nepříjemného vlivu hvězdy Algol na konci Býka a následně i hvězdokupy Plejády. Naše emoce se ocitají ani ne na houpačce, spíš na superbláznivém ruském kole. Tak prosím zkusme vydržet do třičtvrtě na šest večer, kdy se Luna přemisťuje do ohnivého, optimistického, sice trochu splašeného, ale dobromyslného Střelce. Do té doby není nejlepší chtít věci řešit s horkou hlavou. Na řešení a povídání jakéhokoli druhu je dobrý čas kolem půl deváté se sextilem Luny k Merkuru, do té doby doporučuji využít ranní trigon Luna Mars a zvolit terapii prací. Nebo spánkem, ta se hodí vždycky...

středa 11.2.

Čtvrt roku po svatém Martinu a na svátek Boženek se můžeme těšit na sympatický den. Luna ve Štíru se dotýká po poledni sextilem Pluta v Kozorohu a před devátou večerní trigonem Venuše v Rybách - den pro radost i pro práci, pro cítění i činění, pro něhu i vášeň.
Co se racionality a komunikace týče, přichází v současných dnech čas pro zastavení se, důkladné promyšlení všech souvislostí a od zítřka můžeme jednat. Merkur se dnes ve Vodnáři obrací do pohybu směrem kupředu a spolu s ním se rozhýbou i zatuhlé myšlenky.
Podvečerní plány nevyjdou úplně všechny - Luna v kvadrátu na Jupiter nám naslibuje víc, než okolnosti dovolí. Přesto se zdá, že výsledek bude fajn.

úterý 10.2.

Luna v osm hodin ráno vstupuje do Štíra a uzavírané aspekty naznačují, že dnes není dobré spoléhat na logické myšlení. Důvodem je stacionární Merkur, ke kterému ráno Luna vytváří kvadrát - hlava má tendenci se zastavit přesně ve chvíli, kdy se nám to nejméně hodí. Večerní trigon Luny k Neptunu v Rybách je velmi silný prvek pro intuitivní vnímání jako stvořený. A přidáme-li Venuši v Rybách, kterak se dnes ocitá uprostřed mezi Sluncem a Uranem, pak náš citový, vnímající a anténoidní systém funguje, běhá a bzučí tak silně, až se nám jiskří od konečků tykadel :-)

pondělí 9.2.

Jednou větou by se dalo pondělí popsat slovy - po divoké noci nádherný den :-) Necelou hodinu před půlnocí Luna ve Vahách prošla opozicí na Uran a hodinu po půlnoci kvadrátem na Pluta. Neklid, napětí a podrážděnost byly cítit už v neděli odpoledne a v noci se mohl přetlak nějakou erupcí zhoupnout do klidového stavu. Každopádně ráno je už o něčem zcela jiném. Před sedmou hodinou přichází jiskra energie díky sextilu Luny k Jupiteru a my začínáme den s dobrou náladou, laskavostí, optimismem a chutí se smát. Po poledni nastává trigon Luna Slunce a to, co ráno dobře začalo, se dále vesele a úspěšně rozvíjí. A nejlepší je, že ono "příjemno" může vydržet až do zítřka. Ejchuchů :-)

neděle 8.2.

Noc ze soboty na neděli je neobvyklá tím, že by ji bylo nejlepší využít k úplně jiným věcem, než ke spánku. A myslím asi něco jiného, než mohlo napadnout vás při čtení těchto slov... :-) Je totiž výborná k přemýšlení, povídání, psaní, dělání si pořádku v myšlenkách, utřídění si starých záležitostí, a ve výsledku k uklidnění roztěkané mysli.
Naproti tomu noc na pondělí se jeví jako divoká, neklidná, plná vzbouřených emocí a vášní.
Nejsilnější vliv má ale na nedělní atmosféru sextil mezi Venuší a Plutem. Nepochybně má tahle konstelace silně erotický náboj, hovoří však také o hlubokých a trvalých citech, které bereme naprosto vážně a se kterými počítáme do budoucna. Láska a radost pomáhají rozpouštět starosti, můžeme vidět svítat novou naději...

pátek 6.2.

Luna dnes hraje přetahovanou s Venuší a Marsem v Rybách a rozumí si s Plutem v Kozorohu. Nadhazuje téma intimity, erotiky, něhy a vášně a umožňuje praktické vybití těchto energií. U někoho láskou, u někoho uměleckou inspirací a u někoho fyzickou prací. Který že jste typ vy? :-)
Dnešní základní naladění ale tvoří přesná opozice Slunce k Jupiteru. Mějme se na pozoru před všemi vejtahy, chlubily, přeháněči a natřásači vlastního peří. Dnes bude každý nejlepší, největší, nejrychlejší - a navíc s nejzářivějším úsměvem. Slyšenou sebechválu dělme nejmíň třemi, budeme realitě mnohem blíž. Hloupé je, že tihle jedinci mají k dispozici více či méně rychlé stroje a neváhají je použít k demonstrování vlastních kvalit. Proto dnes na silnici nenechme vzklíčit svou soupeřivost, raději se držme zásady "pitomcovi uhnout". A když si k tomu pohlídáme svou tendenci páchat dobro proti vědomí či vůli obšťastněných (a ta se v nás dnes spolehlivě probouzí), dočkáme se snad večera ve zdraví a dobré náladě :-)

čtvrtek 5.2.

Dnešním tématem je práce, povinnosti, zodpovědnost, trpělivost, nimravost, kousavost. Také péče o tělo, ale spíše než ta zkrášlovací, je větší důraz na naše zdraví. Luna ráno ve třičtvrtě na sedm vstoupila do znamení Panny, kterému jsou práce a zdraví vlastní. Navíc se po poledni utváří sextil mezi Merkurem a Saturnem - myšlenky a rozhovory jsou pracovní, důkladné, praktické, detailní, plánujeme postupné kroky s dlouhodobým výhledem.
Podvečerní opozice Luny k Neptunu v Rybách naznačuje, že nedokončenou práci budeme mít tendenci nechat plavat, protože se nám jednoduše nebude chtít. Takže je lépe nespoléhat na večerní pracovní výkonnost. A pokud už bude večerní práce nezbytná, nepomáhejme si ani malou skleničkou - morálka by vzala zasvé na sto procent.

středa 4.2.

Popůlnoční úplněk byl aspektovaný Uranem a Jupiterem, což mu dodalo na schopnosti rozhýbat některé usazené kaly a pohnout s věcmi dopředu. Ne každému se to musí líbit, ale některým z nás to může být velmi ku prospěchu. V půl sedmé ráno Luna dochází do přesné konjunkce s Jupiterem ve Lvu a atmosféra je prodchnuta dobromyslností, laskavostí, noblesou a příjemnými emocemi. Pak si Luna dává na čtyřiadvacet hodin "padla" ode všech vazeb a aspektů. Pro nás to znamená, že jemné jupiterské aroma optimismu a velkorysosti přetrvává. Lev podtrhuje hravost, tvořivost, spontánní vyjadřování všeho, co máme na srdci. Výsledek? Hádejte :-)

úterý 3.2.

Úplňkový den. Nálady kolísají nejen díky narůstajícímu napětí mezi Sluncem ve Vodnáři a Lunou ve Lvu (opozice, tedy exaktní úplněk nastává osm minut po půlnoci z dneška na zítřek a jeho mocný vliv pocítí zejména obě právě zmiňovaná znamení). Zcela v klidu nás nenechávají ani různorodé aspekty, které Luna v průběhu dne uzavírá. Začínáme ještě v noci uklidňujícím a k zodpovědnosti a trpělivosti nabádajícím trigonem Luny k Saturnu. V půl sedmé ráno přichází mírný neklid kvůli Luně v opozici na Merkur - mnoho myšlenek, neochotných sladit se s našimi pocity a emočními potřebami. Odpoledne ponouká k pohybu, setkáním, máme potřebu jít ven a mezi lidi, aby se něco dělo, aby nebyla v ničem cítit stojatá voda - a noční Luna v trigonu k Uranu s tím více než koresponduje. Chceme se odlišit, vykročit novým směrem, můžeme pálit mosty a rozbíhat nové životní projekty... Ať nás těší a druhým pomáhají!

pondělí 2.2.

V půl druhé odpoledne nastává přesný sextil Slunce s jeho aktuálním vládcem Uranem a ovlivňuje velmi příjemným způsobem celý den. Aspekt přeje výborným a neotřelým nápadům a počinům, dobrým zprávám a originálním pohledům na staré i nové záležitosti. Den přináší příjemná překvapení, optimistické naladění, přátelské povídání a možnost domluvit se na ledasčem, co se ještě včera zdálo neschůdné. Rozhodně se nebudeme nudit, protože všechno má spád a patřičně nás to baví. Atmosféru podporuje i podvečerní přechod Luny do Lva, který zábavě a hravosti ještě přizvukuje.
Dokonce se domnívám, že ani nebudeme mít čas postřehnout blížící se úplněk, který nastává o půlnoci z úterka na středu. Jen bychom si měli hlídat přehánění a přílišnou sebedůvěru, vyplývající ze skvělých aspektů - zejména na silnici nebo ve výškách mohou být nebezpečné.

neděle 1.2.

Zahajujeme druhý měsíc roku 2015 a začínáme ho svižným tempem. Luna v Raku dnes po ránu opět proplouvala vzbouřenými vodami opozice na Pluta a kvadrátu na Uran - zejména dopoledne bylo pod jejich vlivem hektické, náročné a ne právě příjemné. Ranní trigon mezi Sluncem a Lunárním uzlem napovídal, že nejlepší způsob trávení neděle je potkávání se - s blízkými, přáteli, známými, a že z těch, koho ještě neznáme, se známí či přátelé mohou stát. Podvečerní konjunkce Venuše s Neptunem je zasněná, éterická a inspirovaná záležitost. Užijeme si ji pro poslech hudby, návštěvu divadla nebo kina, večeři při svíčkách, případně večerní romantickou koupel se sklenkou sektu. Neužijeme si ji za volantem, kde dává nepozornost (nic proti řidičkám, většinou jsou skvělé; občas se ale povede jedna výživná, a zrovna taková mi dnes na křižovatce nedala přednost...). Obtěžovat nás (tedy ta konjunkce) bude také při soustředěné práci, kde dává roztěkanost a ospalou náladu. Tak nalijme sklenku dobrého vína a pojďme se raději bavit...