Srpen

sobota 11.8.

V tuto chvíli (11.58) kulminuje poslední letošní zatmění - částečné zatmění Slunce. O nepříjemnosti těchto vlivů není nutné psát příliš, jsou svou rizikovostí pověstné. Toto zatmění je zajímavé konjunkcí s Merkurem a kvadrátem na Jupiter. Mnohé dobře myslet a mnoho o tom mluvit, výsledek je přinejmenším pochybný. Chtít se předvést, zakládat si na sobě a svých schopnostech a trochu se i vytahovat; být pevně přesvědčen o své pravdě, bojovat za ni - a pak zjistit, že na počátku byla chyba v předpokladech. Tohle umí všechny osobní planety (Venuše je k němu v přesné antiparalele) disharmonicky napojené na Jupitera, pána expanze. V komunikaci důvod k zasmání nebo naštvání, to podle nátury, za volantem už to tolik veselé není.
(Poznámka k fotografii - dnešní zatmění je jen částečné, takhle efektní není, ale fotka se mi líbíla... ;-) )

pátek 10.8.

Pokud by se někomu z vás zdálo, že je dneska divný den, že na nás padla deka, chmury, nepohoda a předponas...-štvanost, asi mu dám za pravdu. Začala s tím Venuše v kvadrátu a ještě antiparalele se Saturnem - to je jako kdyby tvořila kvadrát a opozici najednou; nenaladěnost, pocit smutku, otrávenosti, samoty a nepochopení. Zdatně ji v tom podporuje Luna, která krátce po šesté ráno vstoupila do Lva. Ještě se tam ani neohřála, a už spouští opozici na Mars a kvadrát na Urana - nabručenost, podrážděnost, protivnost, prudké reakce, které nadaní jedinci dokážou dovést až do hysterie. Přidáme- li netýkavost a aroganci paralely Merkura s Uranem, a zejména zítřejší novoluní spojené s částečným zatměním Slunce (nastává v sobotu v 11.58 středoevropského letního času, viditelné bude ve Skandinávii a v Rusku a bude na pět měsíců poslední, naštěstí), máme víc než dost důvodů dávat si pozor na jazyk, hlídat si kroky i činy a pekelně se soustředit, když sedíme za volantem nebo za řídítky.

čtvrtek 9.8.

Konjunkce Slunce s Merkurem ve Lvu je prvek pro nadšení ve všech směrech - i když to dlouhotrvající vedro bere elán snad všem...
Ráno Luna vytvořila příjemný uzavřený trigon s Jupiterem a Neptunem ve vodních znameních - prvek pro krásné sny a kvalitní spánek, bohužel až nad ránem. Je to prvek pro citlivost a práci s emocemi, prožíváním, pro rozhovor s duší. Pokud se do toho dnes pustíme (a čím dřív po ránu, tím rozhodně lépe), nezaskočí nás smutky a pocity samoty, které by jinak mohl vnést kvadrát mezi Venuší a Saturnem a současně antiparalela mezi nimi. Ty jsou sice přesné až zítra nad ránem, otestovat naši odolnost proti splínům by mohly už dnes.

středa 8.8.

V půl třetí proběhl trigon mezi Venuší a Marsem, noc mohla být ve znamení vášně, náhodných lásek, přechodů od kamarádských k mileneckým vztahům. Následoval vstup Luny do Raka a spolu s ním kvadrát k Venuši a opozice k Saturnu - volání zpět k povinnostem, zodpovědnosti za rodinu a dlouhodobé partnerství... Poloviční vzdálenost Venuše mezi Merkurem a Jupiterem slibuje dobře si rozmyslet, dobře se domluvit a pobavit se u toho.

úterý 7.8.

Venuše přešla do svého vlastního znamení Vah, zavládla harmonie, soulad a radost. Okolnosti nahrávají společenským aktivitám, umělecké tvorbě, spolupráci a partnerství. Luna se ráno dostala do sextilu ke Slunci a Merkuru, čímž podpořila obecně vládnoucí dobrou náladu. Do dění promlouvají dvě ze čtyř královských hvězd, Aldebaran (v paralele se Sluncem) a Regulus (paralela s Uranem), posilují nás a dodávají sebedůvěru, rozhodnost a odvahu. Za těchto okolností snadno a rádi přehlédneme prošlý kvadrát Slunce k Jupiteru i kvadrát Luny k Neptunu. Co bychom přehlédnout neměli, je stacionární Uran, který umí pozlobit technicky i stresotvorně.

pondělí 6.8.

V půl čtvrté ráno Luna vstoupila do Blíženců, prožívání se zrychlilo a zneklidnilo, reakce jsou prudší. Ranní sextil na Mars nese aktivitu, pohyb a činorodost.
Nejzajímavější na dnešku jsou ale zítřejší aspekty. V 1.27 minut v noci na úterý nastává jednak přesný kvadrát Slunce a Jupitera, a ve stejný okamžik také Venuše vstupuje do znamení Vah. Slunce s Jupiterem nesou hrdost, autoritu, sílu osobnosti a potřebu prosadit se. Při harmonickém aspektu se tyto charakteristiky objevují přirozeně, spontánně a hladve. Při disharmonické vazbě si je máme tendenci vynucovat, dokazovat něco sobě i druhým, vychloubat se a povyšovat. Co z těchto věcí budeme dělat v noci, netuším, ale pozorní bychom k podobným tendencím měli být nejméně dnes a zítra. Venuše vstupující do Vah je prvek krásný, společenský, harmonický, partnerský a spolupracující, zábavný a umělecký, vylaďující a zklidňující. Tohle si určitě užijeme.
Dalším zítřejším prvkem ovlivňujícím dnešek, tentokrát méně příjemným, je přechod Urana do zpětného pohybu. Je to podobné, jako když se zastavil vlak plný železných součástek, a velmi pomalu a ztěžka se dává do pohybu zpět - nic moc hladkého nebo snadného, nic moc příjemného, drhne to, skřípe a piští. Ale ono to půjde...

neděle 5.8.

Luna vystřílela všechny své dnešní náboje ráno, mezi třetí a devátou ranní stihla sextil na Neptun a spolu s ním sladké sny a spoustu vláhy, paralelu k Uranu a trochu divočinky, a nakonec současně kvadrát na Merkur a trigon k Plutu - dobře odargumentovaná nedorozumění ;-)
To hlavní se ale stejně odehrává jinde, v polovičních vzdálenostech a mezi hvězdami. Venuše mezi Jupiterem a Sluncem... hmmm, krása... Ještě lepší by bylo, kdyby mezi nimi zároveň nebyl kvadrát a dva polokvadráty - takhle si můžeme snít a slibovat, a výsledek nemusí být ten pravý ořechový. Ale pěkné je to i tak. A Slunce mezi Merkurem a Lunárním uzlem slibuje (a přinese) zajímavá povídací a příjemná setkání, náhodná i plánovaná. A k tomu zapojený Regulus, Altair a Achernar (s ním se touto dobou přátelí Neptun). Altair dává sílu a schopnost akce, ale Regulus s Achernarem spolu jemně soupeří o to, kdo je nejpozitivnější hvězdou celé známé oblohy... Dobré, ne? Pěknou neděli nám přeju.

sobota 4.8.

Schází se několik nenápadných, ne úplně běžných a poměrně silných astrologických okolností. Především Uran se dostal do stacionarity. Sedí na dvou stupních a 33 minutách znamení Býka, do zpětného pohybu se obrací v úterý večer. Zvláštním způsobem ovlivňuje techniku a také naši potřebu svobody - někde ji "nakopává", to častěji a s pomocí Marse; ale také ji podporuje, ponouká k novinkám a experimentům, ukazuje na možnosti dobrých změn. To vše díky poměrně vzácnému jevu, kdy si dva měsíce drží paralelu s nejpozitivnější ze všech stálic, hvězdou Regulus. Cokoli se týká osobní svobody, samostatnosti, nového pohledu na sebe sama - tam je nám v období od šestého července do sedmého září pomoženo. I zmíněný Mars má v tyto dny kontakt s důležitou stálicí, tentokrát s Altairem, díky němuž roste mužská energie, smělost, odvaha a akceschopnost. Jen nezapomínejme na přetrvávající kvadrát mezi těmito akčními a prudkými planetami a dobře si rozmysleme, jak tuhle sílu použijeme.
Velmi zajímavá je Venuše. Ve svém pohybu se jakoby "utrhla" od Slunce, dostala se do nejvzdálenější části své dráhy a žije si obrazně řečeno svým vlastním životem. A protože je to Venuše, je to láska, radost ze života a spokojenost. A aby toho nebylo málo, dostala se Venuše na poloviční vzdálenost mezi Slunce a Jupiter - jeden z nejsilnějších prvků pro šarm, charisma, lásku a všeobjímající pozitivní energii.
Takto podbarvena se dnešní kostrbatost Luny projeví chutí po dobrodružství (zejména dnešní noc mohla být divoká, s Lunou na Uranu) a večer i trochou přehánění a nafoukanosti (kvadrát ke Slunci a opozice k Jupiteru). Je to lehce úrazové, zejména při přeceňování sil, ale je to i furiantské a zábavné.

pátek 3.8.

Kdybych napsala něco na způsob - den jako každý jiný, asi byste se divili a měli poměrně oprávněný pocit, že jsem to dnes "odflákla"... A navíc by to nebyla pravda. Na nebi to sice nevypadá na nějaké převratné a zásadní události, ale nudit se rozhodně nebudeme. Po nočním kvadrátu Luny k Plutu a ranním trigonu k Merkuru (ten první přinášel nespavost, utkvělé myšlenky, obavy a pocit nátlaku, zatímco ten druhý příjemným způsobem rozhýbal tělo i mysl) je dalším nebeským hnutím až přesun Luny do Býka krátce před desátou večer. Měl by přinést příjemnou náladu a pocit pohody, nebýt ovšem toho, že na začátku tohoto znamení nyní sedí Uran a stále drží kvadrát na Mars. Noc by mohla být divoká, nedoporučuji risk v žádné podobě, nedoporučuji vyvolávat konflikty ani zkoušet, kolik že z toho motoru vytáhnu....

čtvrtek 2.8.

V půl páté ráno zaklaplo poslední kolečko drsnosrstých konstelací - přehřměl kvadrát mezi Marsem a Uranem, průšvihy zalezly do almárky a jedeme dál. Nastoupil trigon mezi Lunou a Sluncem (přesný byl v osm ráno) a hladí a konejší a laská. Večerní paralela Luny s Venuší nezůstává nikterak pozadu. Zkrátka máme tu den pro radost...

středa 1.8.

Po delší odmlce návrat... Začíná nám srpen, to totiž nejde pominout :-)
Vybouřily se drsné konstelace, spojené s kvadrátem Urana a Marse, a vyvrcholily pátečním zatměním. V půl páté zítra ráno je onen nepříjemný kvadrát přesný, vybíjí se tak definitivně jeho výbušnost a prudkost, a nám se konečně uleví. Naštěstí jsou už ostatní planety mimo působnost "divokého pásma", jen Luna se svým rychlým během o ně občas ještě otře a přinese chvilkovou podrážděnost. Ale přiznejme si na rovinu, že přechod Slunce opozicí k Marsu a kvadrátem k Uranu, podtržený navíc zatměním Luny, stál za to. Zesílené množství havárií, konfliktů, úrazů, protržená přehrada, požáry v Řecku a Kalifornii, zemětřesení v Indonésii... děkujeme, stačilo...
Dnešek je den evokující mírnou nespokojenost, zejména v dámském prostředí. Opozice i antiparalela mezi Lunou a Venuší jemně komplikuje soulad mezi různými typy ženských energií. Navíc večerní kvadrát Luny na Saturn, z Berana (vstupuje sem ve 12.54) do Kozoroha, je trochu hranatější a méně citlivá, než by to chtělo. Dnes je vhodné v mezilidských vztazích zvýšit pozornost, dotknout se někoho a urazit ho je mimořádně snadné, a napravit to je těžší než jindy.