Srpen

středa 31.8.

Poslední prázdninový den panuje divná atmosféra; jako kdyby i nebe cítilo s dětmi, žáky a studenty - na jednu stranu se těší na kamarády a snad i na školu, na druhou stranu smutní po dvou uplynulých měsících volna. Tentokrát to smutnění je výživnější, trochu depkoidní, trochu možná i vzteklé. A díky konstelacím se to rozhodně netýká jen osůbek a osob školou povinných. U dospělých jen místo končících prázdnin dosadíme něco jiného, ale pocity jsou přibližně stejné.
Zítřejší prstencové zatmění Slunce, které nastává v jedenáct hodin středoevropského letního času, u nás viditelné nebude. Museli bychom si za ním udělat výlet na Madagaskar, ale vnímat ho budeme i tak a působí už dnes. Nastává na desátém stupni Panny, přičemž na jedenáctém stupni Střelce se nachází Saturn a na jedenáctém stupni Ryb Neptun. Přeloženo do civilní řeči, bude hnusný.... Můžeme čekat velký neklid, nepozornost, neochotu cokoli... Kdo má citlivější trávení, měl by si o to víc hlídat stravu, slepé střevo je mimořádně citlivé. Astmatici mohou cítit zhoršení potíží. Mezilidské vztahy bývají i lepší. Co s tím můžeme udělat? Zkusme si tenzi uvědomit a pracovat s ní - někomu pomůže chvilková meditace na rozpuštění napětí. Jiný si hlasitě zanadává v koupelně před odchodem z domu, někdo si zazpívá na plné pecky. A kdyby bylo nejhůř, zkusme to osvědčené třísknutí o zem se starším hrnkem (měl by stačit jeden, aby nám v kuchyni taky něco zbylo..., a pokud je v rodině víc trucujících adeptů na vzdělání, má matka povolen na každý kus jeden hrnek :-) ). A hlavně, neberme ani sebe, ani okolnosti tak strašně vážně, zítřkem všechno polevuje.

úterý 30.8.

Dneškem se poměrně citelně mění atmosféra. Ve čtyři hodiny ráno Venuše vstoupila do svého domovského znamení Vah a v následujících třech a půl týdnech se můžeme těšit přátelské, otevřené, partnerské, společenské a umělecké náladě. Zároveň se dnes Merkur obrací na samém konci znamení Panny do zpětného chodu, jako kdyby se mu jeho přirozené prostředí opouštět nechtělo. Retrograditou získá na hloubce, zvídavosti, analytičnosti, opatrnosti, někdy může být váhavý a velekritický, no a my samozřejmě ovlivněni nebeskými vlivy s ním. Jedinou nevýhodou současné merkurické obrátky je umístění v opozici na hvězdu Scheat, proto je třeba mít na mysli, že "je cosi shnilého ve státě dánském" (ale na ten místopis bych nespoléhala tak zcela...). Začíná být cítit také čtvrteční zatmění Slunce, a věřte mi, že bude výživné. Díky trigonům Luny k Saturnu a Marsu můžeme dnes spoléhat na pracovní výkonnost, ale zásadní rozhodnutí nebo důležité kroky bych řešila asi nejdříve v příštím týdnu.

pondělí 29.8.

Na nebi trvá schizofrenní situace - Slunce se nasouvá do nepříjemných aspektů, které nás trápí už pár dnů či spíš týdnů, stresy se zahušťují a týkají se nás víc, neklid proniká na povrch i tam, kde by ho nikdo nečekal. A na druhou stranu Luna doplňuje sextilem nádhernou trojkonjunkci Jupitera, Venuše a Merkura a výsledkem je radost, dobrosrdečnost, laskavost, optimismus. Navíc kolem půl deváté ráno nastává mimořádná situace, protože ve chvíli, kdy se Venuše spojí naprosto přesnou konjunkcí s Merkurem (a Jupiter jim k tomu vyhrává ve hvězdném rytmu), dostává se do exaktního sextilu k nim i Luna. Přesné aspekty nastávají během deseti minut. Tohle moc často neuvidíme, je to astrologický bonbónek, třešnička na dortu a chvíle, kterou je škoda nevyužít na něco krásného, radostného, milého. Není dobré ji využívat na silniční závody v plném ranním provozu, pak vím dost jistě, jak by se kombinace silných dobrých a silných konfliktních aspektů projevila... Deset minut po desáté hodině se Luna přesouvá do znamení Lva, posiluje se hravost, ale také tendence se předvádět. Večerní kvadrát Marse k Lunárnímu uzlu nedoporučuje návštěvu převážně mužského prostředí, hrozí tam střety. Tak nám všem přeju, ať se projeví plnou silou ty příznivé aspekty.

neděle 28.8.

Současné období je vážně zajímavé. Naprostá většina aspektů mezi planetami je divoká, Slunce se pomalu nasouvá do T-kvadrátu k Saturnu, Marsu a Neptunu; Luna dnes vytváří jediné aspekty, a těmi jsou opozice k Plutu a kvadrát k Uranu. Klid se moc nekoná, trpělivost není kde brát, dobré úmysly jdou nejčastěji vniveč, práce je spousta a nedaří se... Ale do toho všeho svítí, září, hřeje a směje se nádherná a skvělá trojkonjunkce Velkého a Malého Dobra s Rozumem, tedy Jupitera, Venuše a Merkuru. Tak se věci obracejí k dobrému, nebo se děje to, že se sice máme blbě, ale dobře to snášíme a skvěle se u toho bavíme...
Myslím, že to pěkně dokresluje citát z Werichovy a Horníčkovy forbíny, Werichova definice života: Ano, moje definice života je totiž to, že jsem si všiml, že život vždycky stál, stojí a bude stát za to, aby ho člověk dožil. Ono se s ním totiž víc dělat nedá. ... A to už bych tak nezdůrazňoval...

sobota 27.8.

Poslední prázdninový víkend začíná velmi pěkně. Samozřejmě vzhledem k okolnostem - Mars opouští onen krušný T-kvadrát, ale jeho vliv ještě vnímáme. Tendence k nestabilitě se mohou projevovat v nejrůznějších směrech ještě do poloviny září, kvůli trvajícímu spojení Saturna s Neptunem.
Nicméně pro dnešek může být vše zapomenuto. Luna v pět hodin ráno vstoupila do svého vlastního znamení Raka a v jednu odpoledne uzavírá sextil ke Slunci v Panně. Není snad lepší konstelace na rodinná setkání, společný oběd a oslavu čehokoli, třeba konce prázdnin. Případná sporná témata (a která rodina je nemá...) můžeme snadno přejít úsměvem, konfliktním jedincům zacpat ústa kouskem něčeho dobrého... Noční konjunkce Venuše s Jupiterem je aspekt na radost ze života v nejrůznějších podobách, který ovlivňuje celý víkend, a slibuje příjemné zakončení dnešních oslav večerní dohrou z nejradostnějších.

pátek 26.8.

Hlavní dnešní aspekt je kvadrát Marse a Neptuna, v pozadí samozřejmě doprovázený asistencí Saturna. Ze Střelce do Ryb bude postihovat naše kroky, myšlenky i slova. Mars a Neptun při vzájemném zkřížení svádí k předstírání, že věci jsou jinak, k různým kamuflážím a podvůdkům. Je třeba být velmi otevření a upřímní sami k sobě, nepřipustit žádný přešlap a ani stopu čehokoli neférového. Mohlo by se nám to vrátit, třeba i se zpožděním, ale velmi natvrdo. Příjemný je sextil Luny k Uranu, podporující technické schopnosti a dovednosti, samostatnost a původnost. V noci na sobotu potom Luna prochází kvadrátem k Venuši, Jupiteru a Merkuru a společně se řídí heslem - "slibem nezarmoutíš". Zarmoutit by nás ale mohlo na nejrůznější přísliby spoléhat.

čtvrtek 25.8.

Po půl druhé v noci Luna vplula do znamení Blíženců. To nám ještě chybělo... Ke stávajícím sedmi planetám a navíc Lunárnímu uzlu, které se nacházejí v pohyblivých znameních, přichází jako osmá - z deseti. Vnitřní vyrovnanost je díky tomu něco, co nás bude stát opravdu velké úsilí. Platí to zvláště pro dnešní odpoledne a večer, kdy Luna mezi půl sedmou a osmou doplňuje přesné vazby mezi Saturnem, Marsem a Neptunem. Obrnit se trpělivostí, opásat mečem rozumu a nasadit helmici rozvahy, to potřebujeme. Výhodu to má v tom, že přichází množství nápadů, hlava je v obrovském víru myšlenek. Nevýhodou je, že je nedokážeme zastavit... Takže dnes to zkusme rozhýbat, běhat, cvičit, nepodceňujme chrániče hlavy a kloubů a neberme vážně všechno, co slyšíme (Werichovo - "já když mluvím, to já se poslouchám - abych neřekl něco, co nechci slyšet!" - dnes platí jako nezbytná výbava před odchodem z domu i před každým otevřením úst.
(Pro neanglicky hovořící - Držte se, začínají Blíženci....)

středa 24.8.

Dnešek je dnem ambivalentním, jako ostatně už pár dní předtím. Na jednu stranu exaktní konjunkce Marse a Saturna ve Střelci v kvadrátu na Neptun nese neklid, chvění a netrpělivost, tvrdost mnohdy motivovanou dobrými úmysly, zaťatost, která rychle vyústí do nepředložené reakce. Na druhé straně Luna dnes vytváří uzavřený trigon v zemských znameních spolu s Plutem (aspekt nastal třičtvrtě hodiny po půlnoci) a Venuší, Jupiterem a Merkurem (mezi čtrnáctou a dvaadvacátou hodinou), takže celý den se nese pod vlivem optimismu, bystrosti, dobrosrdečnosti, smíchu, píle a výkonnosti. Nastává oprávněná otázka - co z toho převáží? Záleží na každém z nás, jaké máme ve svém horoskopu dispozice. Kdo je od přírody citlivka, vztekloun, nervák nebo neruda, toho postihnou víc ty první zmiňované aspekty. Kdo je pozitivní člověk, nebo ten, kdo se vyškolil k moudrosti, že vztekat se nemá smysl, pokud nechce ubližovat sám sobě, ten si užije nádherný den. Tím spíš, že ty dnešní aspekty jsou poslední opravdu příjemné asi na týden dopředu. Začíná být cítit Slunce nastupující do vazeb k Saturnu, Marsu a Neptunu, což vykulminuje ve čtvrtek prvního září novoluním se zatměním Slunce dost přesně v T-kvadrátu s tvrdými kmotry. Pokud bychom hledali způsob, jak ulevit napětí, odpovědí je práce. Nejlépe fyzická, náročná, která má něco společného s vodou, plynem, tekutinami nebo vlhkostí... Třeba postavit hrad u vody... A nebo ta moudrost...

úterý 23.8.

Včerejším vstupem Slunce do znamení Panny a nočním přechodem Luny do Býka narostl počet planet v zemských znameních na šest z celkového počtu deseti, a navíc je tam i Lunární uzel. Heslem těchto dní je praktičnost. Pracovitost, stabilita, vážnost, zodpovědnost, trpělivost, rozvaha, opatrnost... Někdo by řekl sucharství a přízemnost, ale to jen ten, kdo si na záležitosti běžného života najímá jiné lidi - ostatní chápou a oceňují výhody tohoto rozložení sil. Rizikem posílené Panny, kde krom Slunce stojí ještě Uzel, Jupiter, Merkur a Venuše, dále Neptuna v Rybách a současně Marse se Saturnem ve Střelci je tendence vytvářet stresy a následně se v nich patřičně vyráchat. Nenechme se... Odlehčení onoho vnitřního neklidu přináší zejména odpoledne a večer aspekty Luny k Uzlu a Neptunu, milá setkání, fantazie, jemnost, příroda - ano, ty určitě přijdou vhod :-)

pondělí 22.8.

V 18.38 letního středoevrpského času vstupuje Slunce do Panny a léto do své poslední, nestabilní třetiny. Ovšem začíná ta Panna velice pěkně! Dnes dopoledne se v ní přesnou konjunkcí spojují Jupiter s Merkurem a blíží se k nim i Venuše - není mnoho příjemnějších planetárních uskupení. Kdybych měla jednoduše ukázat, jak se tahle trojkonjunkce projevuje, připomenu Paula Newmana. Krásného, charismatického, sympatického a příjemného chlapíka - on měl tyhle tři planety na ascendentu. Navíc se dnes zapojují hned dvě ze čtyř královských hvězd - Saturn si poslední dobou oblíbil Antares a Slunce je v těchto třech dnech na Regulu. Luna sice před druhou hodinou odpoledne prochází přes Uran, nicméně v trigonu ke Slunci to zásadně mění situaci směrem k dobrému. Pokud se v těchto dnech narodí človíček s onou trojkonjunkcí na některé z hlavních os (když vychází nad obzor nebo když kulminuje), mohli bychom se od něj nadít velkých věcí.

My, co už po světě běháme, si aspoň ty chvíle užívejme - pro Prahu je to kolem půl osmé ráno a kolem půl druhé odpoledne.

neděle 21.8.

Slunce se připravuje na vstup do znamení Panny a dostává se tak do kontaktu s nejpozitivnější hvězdou, kterou na nebi známe, s královskou hvězdou Regulus. Ten za všech okolností vylepšuje všechno, čeho se dotkne, a pro nás to znamená bonusy v podobě velkorysosti, úspěchu, vůdčích schopností, noblesy a charismatu. Kdyby se nám to zdálo málo, máme tu pro neděli trumf v podobě báječných polovičních vzdáleností - Venuše je mezi Lunárním uzlem a Jupiterem s Merkurem (ti jsou v téměř přesné konjunkci), a zároveň je Uzel mezi Jupiterem s Merkurem na straně jedné a Sluncem na straně druhé. Spojení všech tří dobrodějů s Merkurem a Uzlem znamená nádherné příležitosti, setkání, která budou stát za to, možnost porozumět si, skvěle se bavit, dokonce možná potkat osudového člověka. Luna se přidává příznivými aspekty k Marsu a Saturnu a rozpouští pro dnešek jejich tendenci prudit. Výsledek? Jedna z nejhezčích nedělí široko daleko....

sobota 20.8.

Na konci znamení Panny se pomalu formuje velmi slibná a zajímavá trojkonjunkce Jupitera s Venuší a Merkurem. Představuje všechny pozitivní vlastnosti, kouzlo osobnosti, laskavost, dobrosrdečnost, umělecké schopnosti, optimismus, je to prvek hřejivý a nadějeplný. Nejsilnější bude vliv této konstelace příští víkend, ale určitě už o něm víme, působí již pár dní. Dnes se Luna v Rybách dostala do opozice na všechny tyto planety a až do půl třetí toho více slibuje, než poskytuje. Pak se ale situace pomalu mění a dobré síly osudu začínají působit. Víme také dlouhodobě o protivném kvadrátu mezi Neptunem v Rybách a Saturnem a Marsem ve Střelci. Přichází tedy protiváha, pomoc s řešením všech trablů, které se poslední dobou vyskytovaly. Ve čtvrt na deset večer Luna přechází do Berana a s tím přicházející aktivita také uleví utrápené a uhoněné mysli.

pátek 19.8.

Luna v Rybách je dnes okopávána ze všech stran, a s ohledem na svou citlivost si to fakt bere... a my s ní. Můžeme se cítit osamělí, nepochopení, smutní, naštvaní, nepřijatí a i jinak frustrovaní, a chovat se podle toho. Nebo si můžeme říct, no a co, my se z toho nepo-ložíme, třeba ;-), a zkusit si udržet nadhled. Třeba dobrým jídlem a skvělou muzikou. A pak to, co vypadalo zběsile a neřešitelně, je najednou k smíchu. Fakt, většinou o nic nejde.

Díky panu Jiřímu Nitschemu jsem potkala krásnou zprávu od Norberta Synčáka, experta přes Feng-Shui, a ráda se s vámi o ni podělím:
Plynutie času kola roka nás opäť posunulo do sezóny začínajúcej jesene. Cítite tiež zrána už jej závan chladu v hlbokom nádychu? Nebesia však pre nás pripravili ešte ďalší vzácny dar. Od soboty 20.8. do pondelka 22.8.2016 k nám zavíta "Veľká silná trojka" mimoriadne priaznivých dní:
Sobota je deň podporný pre dosiahnutie naplnenia Vašich zámerov obzvlášť v oblasti vnútorného rozvoja a spirituálnej cesty životom.
Nedeľa prináša energiu pre podporu vnútornej rovnováhy a je výborným dňom pre zharmonizovanie Vašich vzťahov s ľudmi, ktorí Vás obklopujú.
Pondelok je dňom Stability. Ak máte zámer vytvoriť niečo, čo má mať v sebe uchovaný potenciál pretrvať dlhé obdobie v čase a priestore naštartujte to v tomto dni.

čtvrtek 18.8.

Pokud bychom úplněk chápali jako vrchol nějaké životní fáze, pak je to i chvíle, kdy si můžeme říci - a odteď už jinak. Něco dozrálo, Slunce s Lunou na nás vyvíjejí dostatečný tlak, abychom to sklidili a připravili se na cosi nového. A přesně tomu odpovídá dnešní situace na nebi. Venuše je v trigonu k Plutu, nabízí nám příležitost důkladně procítit, co si přejeme, co nás obklopuje, jaké jsou naše vztahy, co změnit, aby byly lepší. Je to aspekt velmi moudré radosti a lásky, která překonala mnohé překážky a trvá. Tento aspekt umožňuje, abychom jednali s rozmyslem, vědomím si sebe sama a toho, co je důležité. A pak je tu samozřejmě úplněk, ovšem v trigonu a sextilu na Uran. Odvaha a chuť měnit sebe i život, optimismus, jiskra a razance, která nedovolí váhavost. Lépe je jednat přes den a odpoledne, v půl sedmé pak vstupuje Luna do Ryb a s aktivitou to jde z kopce.

A něco k zítřku. Jakási moudrá stará paní poradila recept na spokojené manželství. Ten zněl - "Krmte dobře tu bestii..." Zítra ráno a dopoledne je dobře se téhle rady držet, co se týče vlastního i partnerova těla. Kdo se jí řídit nebude, měl by si pak vzpomenout na jiný výrok - "omlouvám se za všechno, co jsem řekl, když jsem byl hladový." Jinak řečeno zítra ráno to není o pohodě, ale aspoň se budeme mít čím bavit.

středa 17.8.

Na aspekty je dnešní den chudý, pouze před půl osmou ráno Luna uzavřela sextil k Saturnu a vnesla pracovní atmosféru, řád, zodpovědnost a zklidnění. Nemusíme se však obávat, že bychom bez planetárních vlivů nevěděli, co si počít. Velmi je cítit zítřejší úplněk, který nastává půl hodiny před polednem. Vnímavější jedinci s tendencí k předúplňkovému neklidu mohou stavět jednak na zmiňované vazbě Luny se Saturnem, ale především na trigonu Venuše k Plutu, který nastává zítra ráno ve čtvrt na pět. Ten s sebou nese jednak nárůst obchodních schopností, ale také prohloubení prožitků směrem k lásce, vášni a erotice. Zkrátka dnešní noc by bylo hřích nevyužít k úplňkovému milování. To zase bude příští rok malých Býčků... ;-)

úterý 16.8.

Zajímavý den začal po půl čtvrté ráno jednak Venuší na Lunárním uzlu a současně kvadrátem Luny a Urana. To druhé je divoký, emotivně nestabilní až cholerický aspekt, to první samo o sobě fajn, v současném napojení na Saturna s Neptunem nic moc. A pak se kolo definitivně otáčí, o hodinku později přišel trigon Luny k Jupiteru, který hladí a konejší až do odpoledne, kdy na něj před druhou hodinou navazuje Luna vstupem do Vodnáře a přináší otevřenost, vstřícnost, optimismus a sbratření... Mimochodem, heslo francouzské revoluce "Volnost, rovnost, bratrství" - všimli jste si, jak je ryze vodnářské? Uran, vládce Vodnáře, je planetou revolucionářskou, a Francouzi to už tenkrát, osm let po objevu nové planety, chytili.
Vodnářský je dnešek velice a celý, a to díky trigonu Slunce k Uranu. Takže jestli se chystáme na změny, hurá do nich. Pokud se potřebujeme bez nostalgie zbavit starého harampádí (a je fuk, jestli je to otlučené nádobí, nefunkční spotřebiče, divné vzpomínky nebo vztah, co jen ubližuje), pak si vyhrňme rukávy, neboť lepší den bychom hledali jen těžko.

pondělí 15.8.

Skoro to vypadá, že se nad námi planety smilovaly, i když příčina je jinde...
Včera jsem psala, že nás tento týden ve čtvrtek čeká první ze série tří zatmění. Ono je to vždycky divoké, zatmění násobí pnutí spojené s úplňkem či novoluním, zkrátka není o co stát a opatrnost je na místě. Pro svoje předpovědi (a pro celou astrologickou praxi) používám program Solar Fire, o kterém jsem přesvědčená, že je nejlepší. No a stalo se... Kamarádka Jarmila Gričová mne upozornila, že se teď žádné zatmění nekoná. V jejím programu ani efemeridech se nevyskytuje, Nasa o něm neví, zkrátka v programu se stala chyba, i ten nejlepší se občas utne. Já se trochu stydím, že jsem v dobré víře hlásala nepravdu (ono nevěřte šupleře neboli logaritmickému měřítku, když ji denně používáte jako nástroj...), ale ve výsledku je to pro nás všechny velmi dobrá zpráva. Máme před sebou asi týden, devět dní příjemných, nějaký úplněk nás nemůže rozházet :-)
Luna se dnes dostává do příjemných aspektů k Neptunu, Venuši a Merkuru, jen dopoledne může být cítit tendence trochu tlačit na pilu díky konjunkci s Plutem. Prožívání až na dřeň, potřeba být za každou cenu pochopeni, vracení se k minulým křivdám - to vše je při troše pozornosti zvládnutelné a výsledkem bude pěkný den.

neděle 14.8.

Luna v šest hodin ráno přešla ze Střelce do Kozoroha a trochu uvolnila tu obrovskou přetíženost pohyblivých znamení. Venuše se dnes navečer dostává do opozice na Neptun - jde o poslední z mnoha složitých aspektů uplynulých dnů, které postihovaly nejprve naše myšlenky a psychiku, potom radost a lásku. Venuše s Neptunem si dobře rozumí, doplňují se, jejich spojením vzniká hluboký prožitek, schopnost vnímat, cítit a tvořit krásu, společně dávají jemnost a prvek romantiky... V opozici to možná trošku přeženou, to by nebylo zlé. Potíž spočívá v kvadrátu na Saturn, který na něhu reaguje odstupem nebo chladem, poněvadž si s nimi neví rady. Jednoduše řečeno, dnešní večer není nejlepší na romantickou večeři při svíčkách, s pravděpodobností deset ku jedné by se nevyvedla podle našich představ, nebo k ní nedojde kvůli například sportovnímu přenosu...
Jakkoli se nyní Slunce dostává do trigonu k Uranu a nese s sebou přátelskost a optimismus, nebylo by úplně fér pro příští týdny slibovat klid a mír. Ve čtvrtek s úplňkem přichází první ze série zatmění. To druhé, prstencové zatmění Slunce, k mé velké neradosti nastává prvního září v jedenáct hodin dopoledne a poznamenává tak začátek školního roku. U nás viditelné nebude, kdo by si chtěl ten zajímavý úkaz užít, musel by cestovat na Madagaskar, ale můžeme si být jistí, že o něm budeme vědět i tak. Nastává totiž ve vazbě na Saturna s Neptunem a nese nechuť k zodpovědnosti, rozpor mezi touhami a tvrdou realitou, pády na pozadí poté, co jsme chtěli vzlétnout.

Zkrátka slíbit si, že všechno už bude jen růžové, nemůžeme (a s opozicí Venuše Neptun bychom chtěli :-) ) - ale užijme si pár pěkných dní, co máme před sebou, a pak to zase zvládneme, tak jako všechno.

sobota 13.8.

Můžeme v těchto dnech sami sobě připomínat přetopený papiňák. Důvodů by k tomu bylo víc - jednak nesmírná převaha pohyblivých znamení, kde se v současnosti nachází sedm planet z deseti a navíc Lunární uzel. Vede nás to k neustálému přemítání dokola o stejných a dávno probraných tématech, vede nás to k neklidu, stresu, obavám - zkrátka myšlenky se jakoby zbláznily, a my přirozeně s nimi. Venuše je dnes přesně v kvadrátu k Saturnu, který je v nejhlubším bodě své obrátky, prvek pro smutky, výčitky a pocity odcizení jako dělaný. Mezi tuto Venuši a Saturna dvěma seskvikvadráty a poloviční vzdáleností zasahuje mimořádně přesně Uran, nese s sebou neklid, potřebu jednat teď hned, dramatickou akceleraci prožívání i tvrdosti. Jemné doplnění nese kvinkunx Jupitera a Urana, pod jehož vlivem se dobré úmysly pojí s nedomyšlenými reakcemi. Na tomhle výživném vnitřním guláši sedí kamenná a těžká poklička stacionárního Saturna, který ne a nechce umožnit projevení toho všeho, co v nás bublá a potřebuje ven... Přetopený kotel...
Záchranou může být uzavřený trigon mezi Sluncem, Lunou a Uranem v ohnivých znameních. Projevme svou sílu, fyzickou i duchovní, prací, sportem, duchovními činnostmi, tvorbou, smíchem a radostí. Užijeme si to a u kotlíku upustíme páru.

pátek 12.8.

Den stacionárního Saturna navázaného na obě ženské planety (konjunkce s Lunou a kvadrát na Venuši) s sebou nese chlad, smutky, uzavřenost, ale i necitelnost a prvek krutosti. Dnes je den, kdy matky mohou šílet nad výsledky výchovy svých malých miláčků, když je přistihnou u prvních přírodovědných pokusů - kolik nohou vlastně opravdu potřebuje pavouk, co bude dělat moucha křídel zbavená.... Další zajímavý způsob, jak si odžít dnešní aspekty, je napínavá detektivka (přiznám se, tohle je ze života - sama čtu detektivky sotva jednu za rok, včera večer jsem se začetla a v pět ráno jsem byla vzhůru, probuzena živou představou děje - a až pak mi došlo, jak jsem se nechtěně svezla na konstelaci). Venušinský kvadrát vrcholí zítra odpoledne, do té doby trochu smutku v atmosféře najdeme. Odlehčení přináší Merkur stále ještě mezi Venuší a Jupiterem a uzel mezi oním Merkurem a Venuší. Ta literatura je fakt dobrý způsob, jak si tohle odžít, ale pozor na to, co a kde vlastně čteme...

čtvrtek 11.8.

Dnes mnohem více než jindy platí - co můžeme udělat dnes, neodkládejme na zítra, zejména pokud to souvisí s našimi city, vztahy, emocemi, ženskou energií, rodinou, domovem. Dnes trvá trigon Merkura k Plutu, onen prvek na zásadní objevy, mentální výkony, studium, pochopení skrytých souvislostí... V půl osmé ráno proběhl sextil mezi Lunou a Jupiterem, vstávalo se nám příjemně, s nadějí a pozitivním pohledem na svět, jsme rychlí, výkonní, spokojení. Luna sice kráčí "void of course", naprázdno, bez uzavírání aspektů - a to až do půl osmé večer, kdy vstupuje do Střelce, ale kráčí si vcelku spokojeně, řeklo by se s úsměvem a vzpomínkou na ranní nadšení do života. Krom toho se dnes ještě drží obě mimořádně příjemné poloviční vzdálenosti, a díky nim máme krásný den i na cokoli uměleckého - funguje inspirace, vkus, kouzlo okamžiku... to se dá využít všelijak, co říkáte? :-)
Pátek se jeví naproti tomu být mrzutý, unavený, nenaladěný a bez radosti. Luna i Venuše se navážou na Saturna, který je navíc už dnes stacionární. Nečekejme od zítřka romantiku, spíš náročné a neochotně vykonávané pracovní výkony pro své blízké, s pocitem, že si jejich lásku musíme odmakat. Nenechme si tím kazit náladu, dnešek je fajn a po zítřku to bude zase vypadat optimističtěji.

středa 10.8.

Nejsilnějším prvkem dnešního dne, a tím i prvkem, který nejvíc ovlivňuje naši náladu a fungování, je bisextil mezi Lunou, Merkurem a Plutem. Luna tudy prochází brzy odpoledne, Merkur s Plutem si přesný trigon uzavřou v půl druhé v noci. Přemýšlivý, zodpovědný, zklidňující aspekt, který může přinést některá zásadní zjištění a my kupodivu budeme vědět, jak je nejlépe využít v běžném životě.
Další krásnou záležitostí je spojení dobrodějů Slunce, Venuše a Jupitera přes poloviční vzdálenost, přibírají mezi sebe i Merkur. Vtip, šarm, cit pro krásu, radost ze života. To je paráda, která dovolí velkoryse pominout noční kvadrát Luny ke Slunci, dovolí také načerpat radost a jiskru do srdce před kvadrátem Venuše k Saturnu.

úterý 9.8.

Možná odměnou za poslední dny stresů a podivností nám planety připravily několik milých momentů. Luna dnes před sedmou hodinou ráno vstoupila do znamení Štíra, a s výjimkou kvadrátu na Slunce, který nastává zítra, má před sebou samé vstřícné, milé, laskavé aspekty. Prvním z nich je sextil k Venuši dnes ve třičtvrtě na pět odpoledne, ženská energie jiskří, hladí a svádí. Výraznější věci se dějí v polovičních vzdálenostech, dvě méně příjemné opoziční (Slunce k Saturnu a Uranu a Venuše k Uranu a Plutu) mohou přinést nepříjemná překvapení, technické záludnosti nebo nečekanou žárlivost. Ale zato ty dvě další! Venuše dobíhá mezi Slunce a Jupiter, Merkur je mezi touto Venuší a Jupiterem, přesné budou obě zítra odpoledne, ty druhé na mrzutosti mezitím skončí, juchuchů, svět je krásný! (a ještě bude)...

pondělí 8.8.

Dneškem by se měly uzavřít složitější aspekty posledních dnů. Merkur v noci na zítra přechází přes Lunární uzel v navázání na Saturna s Neptunem. Naše psychika dostávala zabrat, stresové situace se mohly objevovat a než zase zmizely, lehounce nás přidržely pod krkem. Myšlenky nebyly právě tím, co by nám pomáhalo k radostnému žití tady a teď. Takže dobrá zpráva zní - dnes ještě můžeme potkat nějakého protivu, urputníka nebo tlačiče, odpoledne a zejména mezi sedmou a osmou hodinou večer, kdy Luna prochází opozicí k Uranu - ale pak přichází uvolnění. Napomoci přetlaku můžeme i sami - pokud si připravíme nějaký vhodný starší objekt a kolem půl osmé večer s ním šikovně švihneme o zem (aby bylo úplně jasno, mluvím o talířku, nikoli o partnerovi!), vybijeme tím poslední zbytky napětí a úleva bude mimořádná. Krásné pondělí přeji :-)

neděle 7.8.

Osobní planety Merkur s Venuší procházejí svými vlastními krizemi - Merkur se potýká s rozporem mezi pečlivostí, přísností a smutky danými Saturnem a neuchopitelností, zasněností a fantazií danými Neptunem. Výsledek je pestrá směsice kiksů, přešlapů a nedorozumění. Nechtějme nic vysvětlovat, asi bychom se do věci jen víc zamotali - počkejme pár dní a vše se vysvětlí samo. Venuše prozměnu otrhává lístky kopretinám s otázkou - má mě rád, nemá mě rád, a co ten druhý... Je nám jasné, že se v tom nejspíš svezeme s nimi. Ale nemuseli bychom, kdybychom se opřeli o sextil Luny ve znamení Vah k Saturnu (dnes po čtvrt na tři odpoledne) nebo její nadcházející sextil ke Slunci (o dvanáct hodin později), případně o poloviční vzdálenost Lunárního uzlu mezi Venuší a Jupiterem. A jak že by se to dalo udělat? Zklidněním a prací (saturnské téma), laskavostí a klidným pouhým bytím sami sebou (slunečně-lunární téma) a obklopováním se příjemnými lidmi. Krásnou neděli přeji!

sobota 6.8.

Včera v půl sedmé odpoledne přešla Venuše do znamení Panny. Posílila tak výraznou obsazenost tohoto znamení, kde se v současnosti nachází už Merkur, Jupiter, Lunární uzel a až do dnešní devatenácté hodiny i Luna. Přítomnost všech těchto příjemných planet dělá nastávající období, a dnešek zejména, pro zrozence tohoto znamení výjimečný. Nechybí jim elán, optimismus (a že ho Panny potřebují!), vtip, šarm, láska... Spolu s nimi si příznivé "nadělení" užívají i Býci a Kozorozi, svezou se také Raci a Štíři. Kdo se ze situace příliš neraduje, to jsou zrozenci znamení Blíženců, Střelce a Ryb - zejména Střelci se Saturnem a čerstvě i Marsem ve svém znamení mohou mít pocit, že na ně zbyla jen práce, starosti a chmury.
Všichni svorně ale budeme vnímat nepokojnou atmosféru dvou kvadrátů, které se uzavírají dnes odpoledne a v noci na zítra. Merkur se Saturnem zlobí naši psychiku už několik dní (ruku na srdce, kdo v posledních třech dnech nebyl ani jednou protivný? - zasloužil by cenu za sebeovládání :-) ). Venuše s Marsem vnese do dnešní noci trochu přehánění v oblasti lásky, sexuality a mužsko-ženského střetávání se. Mohlo by nás potkat mnoho slov a málo činů, zejména kvůli urážlivosti, výčitkám a zbytečnému zabředávání do událostí dávno minulých. Lepší je hodit dohadování za hlavu a užít si bouřlivou atmosféru jinak...

pátek 5.8.

Den je zajímavý na mnoho způsobů, astroložčino srdce plesá (astrologovo taky, samozřejmě). Ne, že by všechno bylo jen pozitivní, ale dá se vybrat od každého něco.
Začneme-li tím náročnějším, zmíníme docházející kvadrát Merkura k Saturnu (přesný je zítra po poledni) a o den pozdější opozici k Neptunu. Tento T-kvadrát s sebou nese psychický neklid a nestabilitu, nespokojenost. Ostře vnímáme rozdíl mezi tím, co bychom si přáli, a tím, co je. Naše očekávání jsou obrovská a stejně velká jsou zklamání. Co hůř, přetavujeme je do naštvanosti a nepříjemnosti ke druhým lidem. Dnes je situce zvýrazněná dvojicí polovičních vzdáleností - Saturn je mezi Merkurem a Neptunem, velmi vytvrzuje vše výše popsané. A k tomu se Uran ocitl naproti poloviční vzdálenosti mezi Merkurem a Saturnem. Laicky řečeno, to, co nás štve, nás rovnou i vzteká, a máme pořádnou chuť to těm "viníkům" patřičně vytmavit. Doporučuji dechová cvičení - pětkrát nádech a pomalý výdech by mohlo stačit na rozpuštění rudé barvy před očima - v devíti případech z deseti opravdu o nic zásadního nejde!
Tím příjemným je dnes jednak Neptun mezi Venuší a Jupiterem, což je prvek jemnosti, dobré vůle, romantiky, ideálů a krásy. Dobře, pozorní jedinci správně namítnou, že jde o opozici na tuto poloviční vzdálenost, neboli budeme mít tendenci to se svými sny a přáními, romantickými představami trochu přehánět. Ale hlavním bonusem je Venuše na stálici Regulus, která vyladí, pohladí a potěší láskou i radostí ze života.
Ještě se mi divíte, že se z dnešních konstelací raduji? :-)

čtvrtek 4.8.

Luna dnes ráno předznamenala kvadrát mezi Marsem a Venuší, který se na nás pomalu připravuje - aspekt vášnivý, divoký, erotický, ale s nádechem agrese a přehánění. V půl desáté se přitom Luna přesouvá do znamení Panny a z vášně se posléze stává plačtivost, výčitky, šťouravost a urážlivost. Dámy a občas i pánové, ruku na srdce - tohle přece nechceme, to nejsme my!
Fakt je, že toho na nás tlačí trošku víc, pozítří přichází také kvadrát Merkura k Saturnu, prvek bručounů a protivů, uzavřených nemluvů a škarohlídů. Poblíž je i aspekt na Neptun, který zamlžuje racionální uvažování a z dojmů vytváří podivné závěry. Luna se tudy prožene v noci na zítra a vnese navíc ještě emotivní zabarvení do všeho, co bychom chtěli řešit rozumem. Jediné možné doporučení je nevytvářet žádné závěry, jakkoli "jasné" se nám věci zdají. Namísto dotčenosti se raději problémům zasmějme, protože devadesát devět ze sta jich je opravdu zbytečných, nafouklých a k smíchu.

středa 3.8.

Novoluní jsme přežili, většina určitě beze ztráty kytičky, a vpluli jsme do zajímavého dne. Kdybychom jej chtěli soudit jen podle počtu uzavíraných aspektů, nebude to nic moc, Luna pouze proplouvá trigonem na Uran, a to až půl hodiny před půlnocí. Zajímavosti jsou v něčem jiném. Jednak je dnes šest planet z deseti v ohnivých znameních (včetně Slunce a Marse, ohnivých sami o sobě), což mluví o energii, síle, odvaze, akčnosti, nastavenosti pro začínání; také o srdečnosti, jiskře a vitalitě. Velkou zajímavostí, kterou tak často nepotkáme, je řetízek polovičních vzdáleností, který se koná kolem druhé hodiny letního času - Slunce, Luna, Venuše a Merkur (všechny osobní planety!) se poskládají v rozestupech osmi stupňů za sebou a s nějakou tolerancí do hry vstupují i Lunární uzel a Jupiter. Nesmírně příjemný a milý prvek, který může přinést nejrůznější setkání, příležitosti, důvody k radosti, začátky něčeho nádherného. Pro tvorbu či lásku těžko najdeme příznivější okamžik...

úterý 2.8.

Srpen přinesl pracovní a rebelská témata. Včera hned jako novorozeně dostal do kolébky aspekt Venuše trigon Uran, prvek nespoutané lásky, vášně pro život i tvorbu, nových začátků konaných s radostí a nadšením. Následovala druhá sudička a přinesla trigon mezi Sluncem a Saturnem, zodpovědnost, vážnost, hloubavost, píli a důslednost - zejména v práci a studiu, ale vliv je cítit ve všech našich aktivitách. Jak se tohle bude v průběhu měsíce u nás projevovat, bude velmi individuální podle nastavení každého z nás, ale vypadá to na zajímavý měsíc.

Dnešek onu zmiňovanou pracovitost velmi posiluje. Luna vytvořila v noci trigon k Marsu a večer ji čeká trigon k Saturnu, oběma pracovním planetám. Spolu s Marsem dnes i mění ppole působnosti, Mars před osmou večer přechází ze Štíra do Střelce, naše aktivity se po delší době přesunou z nitra navenek, ukážeme, k čemu jsme se v hloubce dobrali, začneme (máme příležitost začít) žít v souladu s tím, co jsme pochopili.

Korunu dnešnímu dni dodává novoluní, které nastává ve tři čtvrtě na jedenáct v noci na jedenácti stupních Lva. Vnímat ho budeme, ti citlivější o něm vědí od neděle. Krom přehnaných projevů hrdosti a sebevědomí, krom ukvapených kroků i rozhodnutí doporučuji hlídat i hrudní páteř.