Srpen

pondělí 31.8.

Po rozvážném, zpomaleném začátku dne (Luna trigon Saturn před devátou hodinou ranní) se věci dávají do pohybu s přechodem Luny do Berana v půl jedenácté dopoledne. Jenže tenhle typ pohybu není hladký a splavný, spíš má tendenci uklouznout a zavést nás někam úplně jinam, než jsme měli v úmyslu. Komplikuje nám život jednak ranní přechod Luny přes hvězdu Scheat, a ta je, řečeno s medvědy od Kolína, "pěkně vypečená". V podobném duchu se projevuje už i zítřejší opozice mezi Sluncem a Neptunem. Řečeno lidsky - dávejme si pozor na nedorozumění, chyby z nepozornosti nebo ospalosti. Můžeme se potkat s nečestným jednáním nebo v lepším případě se zmatkáři a chaotiky. Nemluvím o neštěstí, ale o zvýšené pozornosti.

neděle 30.8.

Doznívá vliv nočního úplňku. Minimálně ho můžeme vnímat skrze svou ospalost, do spánku měl totiž silnou tendenci promlouvat, nejspíš i díky kontaktu Luny s Neptunem.
Jinak ale zažíváme vcelku klidný den. Jediný další dnešní aspekt je sextil Luny k Plutu. Ten přináší zklidnění, zesiluje orientaci na vnitřní svět, podporuje intuici a povolává múzy. Krásnou neděli přeji!

sobota 29.8.

Poslední prázdninový víkend je ovlivněný úplňkem s Lunou v Rybách, který nastává dnes ve 20.35 hodin. Blízkost dvou dalších planet, Jupitera a Neptuna, způsobuje ne úplně správně používanou dobrou vůli či velkorysost, mohou se objevit komplikace kvůli důvěřivosti až naivitě. Můžeme počítat se zvýšenou citlivostí, ale také bychom měli být opatrní na citové vydírání a náznaky manipulace. Narůstá sebevědomí, ale jde ve vlnách, následováno přecitlivělostí, pochybnostmi a u "nadaných jedinců" až projevy mindráků v nejrůznějších obměnách. Není to ale nic zásadního, jen potřebujeme víc vážit svá slova i projevy. Jinak to vypadá na pěknou sobotu.

pátek 28.8.

Konjunkce Venuše a Marse ve Lvu bude sice přesná až v úterý 1.9., ale dotek Luny ji dnes činí aktuální. Hravost a kreativita v sobě nesou erotické podtóny, ať se s nimi potkáme kdekoli. Odpoledne se potkává Luna sextilem s Uranem a podporuje jakékoli technické aktivity, počínaje použitím sekačky na trávník a konče třeba zprovozněním složitého elektronického zařízení.
Ve vzduchu už je ale cítít zítřejší večerní úplněk, proto pozor na vodu v jakékoli podobě (úplněk je v Rybách), a nenechme se strhnout k neuváženým slovům. Slunce v Panně má kritičnost a kousavost tak trochu v nátuře a ne každý na ně za úplňku bude reagovat s úsměvem :-)

čtvrtek 27.8.

Náročnost současných dní spočívá nejen v proběhlém kvadrátu Slunce a Jupitera k Saturnu, ale také ( a možná především) v přesné šířkové paralele mezi Saturnem a Plutem. Tyto dvě planety jsou navíc spojeny takzvanou recepcí, když Pluto stojí ve znamení, kde vládne Saturn, a Saturn ještě několik posledních týdnů tráví ve Štíru pod vládou Pluta. Tyto dny mohou pro někoho být složité, plné práce a únavy. Nepromíjí se nám prohřešky z minula ani ty současné. Cokoli děláme, musíme dělat důkladně a beze zbytku. Není to však nic neřešitelného, pouze je od nás vyžadována trpělivost, důslednost a houževnatost.
Pomocí a radostí v dnešním dni je konjunkce Slunce a Jupitera, nesoucí optimismus a vitalitu. Také Luna v souladné vazbě k Saturnu a Merkuru pomáhá procházet dnem s rozmyslem, umožňuje vyjasnit si své city.
Merkur se dnes přesouvá z Panny do Vah a Luna z Kozoroha do Vodnáře. Od zemitosti a praktičnosti jdeme k nadhledu a volnosti, komunikativnosti a tvořivosti vzdušných znamení. Podmínky dokonalé například na zorganizování příjemných setkání :-)

středa 26.8.

Středa s sebou nese možnost neklidu, výbuchů a ztráty kontroly nad svými emocemi. Luna v Kozorohu přechází ráno přes Pluta a odpoledne kvadrátem na Uran, takže zejména cestou z práce je lepší být opatrní na reakce vlastní i na jednání lidí kolem nás. To platí dvojnásob, pokud sedíme v autě. Značnou pomocí může být přesný sextil Merkura k Saturnu, který zklidňuje myšlení, podporuje trpělivost a schopnost důkladně si věci rozmyslet a naplánovat. Výborný aspekt je Slunce přesně v konjunkci s Jupiterem, který nastává o půlnoci na zítra - vyvolává v nás hrdost, sebevědomí, soutěživost, ale také laskavost, nadhled a velkorysost. Jinak řečeno, pokud zvládneme potřebu dokazovat všem kolem sebe svou jedinečnost, pokud udržíme na uzdě chuť okamžitě reagovat na to, co se nám nelíbí, pokud si dopřejeme čas napočítat aspoň do pěti a přemýšlet, máme před sebou krásný den.

úterý 25.8.

Luna ráno přešla do znamení Kozoroha a vytváří trigon ke Slunci a Jupiteru na začátku Panny. Příjemné a milé vazby oceníme zejména ve vztahu k "zemitým" aktivitám a činnostem, jako jsou odkládané pracovní povinnosti, péče o domácnost, zahradu nebo domácí mazlíčky, vaření a pečení, ale také péče o tělo. Takže pro ženy je to skvělá možnost vyzkoušet nové recepty, případně namíchat si pěstící kosmetiku. Výborný den pro reorganizaci záhonů i šuplíků. Pro pány nezanedbatelná příležitost k předvedení své šikovnosti a splnění dávných slibů... (Neodolám, připomnělo mi to jednu radu do života, která zní - "Dámy, když vám muž slíbí, že něco udělá, nemusíte mu to každého půl roku připomínat!")

neděle 23. a pondělí 24.8.

V neděli půl hodiny po poledni vstoupilo Slunce do znamení Panny. Změna energie je sice nenápadná, ale přesto krok od hravosti, hrdosti a noblesy Lva k pracovité, skromné a puntičkářské Panně je cítit. Tím spíš, že Slunce se sice blíží k Jupiteru, ale společně si zachovávají kvadrát na Saturn. Práce, odstup, uzavřenost, smysl pro řád a povinnost - to jsou veličiny, které nevítá úplně každý, ale každý se s nimi potkává.
Pondělní dopoledne se nese v odlehčeném duchu ohnivé ženské energie - uzavřený trigon mezi Venuší, Uranem a Lunou ve Lvu, Beranu a Střelci dovoluje pocitům volně proudit a projevovat se nejlepším možným způsobem. Vnímáme radost, lásku a hravost, odvahu k dobrodružství - tak přeji krásný den.

sobota 22.8.

Ráno mezi osmou a devátou je výborný čas na domluvy, porozumění, povídání, naladění se na slovo a myšlenku. Ale ruku na srdce, kdo z nás v sobotu touto dobou vyvíjí podobné činnosti? Šťastlivci využili příležitost - protože popravdě jinak je den složitější. V noci se Slunce dostalo do přesného kvadrátu na Saturn. Takže energie moc neteče, rychlost je zpomalena, silou jdeme jen do nových překážek, vůle má tendenci projevovat se umanutým nátlakem. Večer se navíc Luna dostává do kontaktu s touto konstelací a posílí tím její vliv. Takže nám zůstává jedna dobrá cesta proti mrzutostem - a tou je fyzická práce. Druhá cesta je nenechat se planetami ovlivnit. Ať zvolíte kteroukoli variantu, přeju nám všem pěknou sobotu!

pátek 21.8.

Ve vzduchu je cítit zítřejší kvadrát Slunce a Saturna - věci se zpomalují a my s nimi. Máme tendenci vyvíjet nátlak, jít takzvaně přes závit, být nároční a nesmlouvaví k sobě, ale hlavně ke druhým lidem. V těchto dnech vzniklé střety potrvají dlouho, v těchto dnech započatá práce bude důkladná a náročná a také bude trvat dlouho.
Nezapomínejme na odpočinek, zábavu, lásku a radost. Venuše ve Lvu si užívat umí, uprostřed mezi Jupiterem a Marsem má dost sil, aby se do her a prožitků pustila se vší vervou, a v trigonu na Uran ji napadají zajímavá překvapení... Použijeme-li výše uvedené na osoby ženské, je jasné, že stojí za to se v jejich (naší!) společnosti zdržovat a užívat si to :-)

středa 19.8. a čtvrtek 20.8.

Tyto dva dny jsou zajímavou ukázkou kombinace aspektů. To krásné, co nás těší, je spojení "tří dobrodějů" - Slunce se nachází uprostřed mezi Venuší a Jupiterem a s každým z nich je v konjunkci. Dobrá vůle ještě neumřela a dává o sobě vědět. Jenže - jednak je Slunce i Jupiter v kvadrátu na Saturn (a tento kvadrát v průběhu středy směřoval také přesně doprostřed mezi Slunce a Jupiter), a potom nelze opomenout středeční podvečerní přesný kvadrát Slunce k hvězdě Algol. Objevují se záludnosti, zloba a jiné nepříjemné stránky lidské povahy. Den byl chaotický, uspěchaný a logicky přichází zklamání, únava a vyčerpání. Situaci nemohla zlepšit Luna přechodem kvadrátem k Plutu a opozicí k Uranu, ale nezlepšila ji ani Venuše v přesném trigonu k Uranu.
Čtvrtek je co do lunárních vazeb krásný, Luna vstupuje do Štíra a přitom doplňuje sextilem Slunce a Jupiter, uvidíme, zda dokáže převážit dosavadní napětí, nebo ne. Aneb řečeno s Modlitbou pro Martu - zloba, závist, zášť, strach a svár ať už pominou...

úterý 18.8.

Luna ve Vahách vytváří dopoledne před jedenáctou sextil k Marsu ve Lvu - aspekt pobízí ke hravosti, tvořivosti, práci na něčem, co souvisí s uměním, sportem nebo zábavou. Dobrý prvek pro setkávání se s milými lidmi, dobrý prvek pro uplatnění naší zručnosti, ale také dobrý prvek pro astrologii.
Večer a v noci na zítra není úplně radno chtít mezi partnery otevírat skříně s kostlivci. Luna v kvadrátu na Pluta je cítit nejvíc po půlnoci a mohla by vést k nekonečným a tvrdým sporům.

pondělí 17.8.

Po výrazných aspektech posledních dnů přichází zklidnění - jediná nebeská událost dnešního dne se týká sextilu mezi Lunou v Panně a Saturnem ve Štíru a následného přechodu Luny do znamení Vah. Zklidnění emocí, obrácení se dovnitř, usazení prožitého. Trpělivost a poskytnutí dostatku času jak věcem vnitřním, tak těm vnějším, týkajícím se práce nebo péče o tělo a zdraví. Zodpovědnost a stabilita, které řídí naše kroky. Zní to docela hezky a rozumně :-)

neděle 16.8.

Luna přechází přes Merkura v Panně a uzavře trigon k Plutu. Naše včerejší úvahy, záměry a objevy mohou být prožity, procítěny a odsouhlaseny i duší, nejen rozumem. Takto připraveni můžeme začít s jejich realizováním. Pěknou neděli...

sobota 15.8.

Krásný, milý den. Konjunkce Luna Jupiter v Panně nese dobrosrdečnost, bude směrovaná do chuti udělat vše pro pohodu svých blízkých i svoji. Konjunkce Venuše Slunce ve Lvu nese radost a lásku, schopnost žít "na plné pecky". Merkur trigon Pluto tíhne k hlubokým úvahám, schopnosti dobře rozmyslet a pochopit vše potřebné, ale také dává prostor pro meditace a jiné sebezpytné aktivity. Nečekejme povrchní tlachání a užijme si neobvyklou kombinaci krásných aspektů.

pátek 14.8.

Sedm minut před sedmnáctou hodinou nastává novoluní ve Lvu. Nese s sebou obvyklé neklidné pnutí, odpovídající spojení Slunce a Luny - jenže tohle novoluní není úplně standartní. Jednak se v těsné blízkosti nachází planeta Venuše, ale především celá trojkonjunkce je pod docela přesným trigonem planety Uran a volným kvadrátem Saturna. Navíc v okamžiku přesného novoluní Slunce, Luna i Venuše vytváří trigon na pražský ascendent a sextil na MC. V oblasti Čech a Moravy se tato síla bude odehrávat také, jen s rozdílem několika málo minut. Pokud na sobě chceme udělat změny - ať už úpravou účesu, nebo skončením s kouřením, například, je tento moment výjimečně vhodný pro zásadní rozhodnutí a první krok k němu. A kvadrát Saturna je možné naplnit důsledným plněním plánu, zodpovědností k sobě i druhým, kterých se naše kroky týkají, tvrdou prací na sobě. Pokud ale Saturna podobným způsobem "nenakrmíme", mohl by dělat zdržení, překážky, protahování naší cesty k vysněnému cíli.

čtvrtek 13.8.

V noci nastala přesná opozice Merkur Neptun, obě planety jsou navíc umístěné ve znameních, kterým vládnou. Rozpor mezi nimi není nic silového, tvrdého. Jde ale o rozpor mezi praktičností, racionalitou a zodpovědností na straně jedné, a mezi zasněností, citlivostí a chutí utíkat z reality na straně druhé. Dějí se zmatky, chaotické záležitosti. Technika spí, kdy by neměla; naše mysl nás mate - ocitáme se na neplánovaných místech, zapomínáme na schůzky a závazky. Idealizujeme si to, co by mělo být naopak velmi racionální. Tyto vlivy jsou citelné pár dní kolem, ale měly by již slábnout. Lehce jsou podporovány zítřejším novoluním.
Naštěstí trvají pozitivní vazby, o kterých jsem psala včera, jen s tím rozdílem, že místo Venuše uprostřed mezi Sluncem a Jupiterem je nyní Jupiter mezi Sluncem a Merkurem, což sice některé zmatky zmnoží, ale zato mnohé jiné dovede do šťastného konce.
Po poledni nastává přesný trigon mezi Sluncem a Uranem - aspekt pro přátelství, odvahu, projev osobní svobody, příznivé změny nebo nové začátky. Jen je jistější pouštět se do věcí, které máme rozmyšlené z dřívějška - ty, které nás právě napadly, nemusí být "to pravé ořechové".

středa 12.8.

Nad ránem Luna v Raku minula tvrdou vazbu na Uran, kterou naštěstí většina z nás zaspala - podobné aspekty s sebou nosí podrážděnost vedoucí ke zbytečně prudkým reakcím. To hlavní a nejpěknější, co ovlivňuje dnešní atmosféru, spočívá ve spojení všech tří takzvaných dobrodějů. Slunce, Venuše a Jupiter (ten navíc na královské a silně pozitivní hvězdě Regulus) jsou poskládány do takzvaného stélia, kontaktují se mezi sebou konjunkcemi, a Venuše je dopoledne přesně uprostřed mezi zbylými dvěma. Volnější aspekt však trvá celý den. Konstelaci doplňuje ještě volná konjunkce Jupitera s Merkurem. To nejlepší, co v sobě máme, se projevuje v plné parádě - nadhled, optimismus, laskavost, velkorysost, smysl pro humor, srdečnost... Mohli bychom si dnes všímat, které pozitivní vlastnosti vlastně máme my i naši blízcí, protože popravdě většinou máme tendenci registrovat spíš ty horší. Je dobré vědět, co v kom dřímá - neboli dnes je den objevování vnitřních pokladů :-)

úterý 11.8.

Dnes krátce po třinácté hodině vstupuje Jupiter po ročním pobytu ve Lvu do znamení Panny. Naše radost, štěstí, podpora a ochrana dosud souvisela se sportovními aktivitami, hravostí, láskou, vášní, hrdostí a krom dalšího také s dětmi. Nyní přichází čas pro získávání pomoci, dění se šťastných náhod a zisků plynoucích z oblasti práce a zdraví, služby druhým lidem, péče o tělo. Přechod ze Lva do Panny také znamená přítomnost stálice Regulus. A Jupiter na Regulu značí velmi mocnou ochranu dvou nejsilnějších pozitivních sil - nejlepší planety na nejpozitivnější hvězdě. Výborné dny, plné laskavosti, velkorysosti a královské autority. Možnost zjednat si váhu a důstojnost všude, kde je to zapotřebí. Nejlepší příležitost rozmýšlet nebo přímo rozbíhat nové pracovní projekty. Začíná velmi silný rok pro všechny Panny, ale možná i s jejich pomocí se bude týkat také Raků, Býků, Kozorohů a Štírů.
Doporučení dnes a v noci na zítra nenechat se strhnout k emocionálním výlevům - z výlevů by se mohly stát výbuchy a tam není o co stát :-)
Dnes večer je výborná doba pro setkání sportovní, soutěžní, přátelská, intimní a jinak aktivní ;-)

pondělí 10.8.

Dnes nás čeká druhý díl avizovaných krásných aspektů - jestliže ale včerejšek byl o energii (pro někoho v až nestravitelném množství), dnešek se týká radosti, velkorysosti a dobré vůle. Mezilidské souznění je jiné označení. Pravda, v pozadí do věci opatrně hovoří Saturn, nabádající k prověřování toho, komu svou laskavost věnujeme, vedoucí nás k zodpovědnosti ke druhým i k sobě samým. Jenže výsledek vůbec není špatný, kombinace entuziasmu a filantropie se stabilitou a realističností je fajn.
Luna ve dvě hodiny odpoledne přechází do Raka a spolu se zítřejším přechodem Jupitera do Panny ohlašuje déledobější téma - naše pozornost a péče je vedena směrem k domovu a rodině.

neděle 9.8.

Noční vstup planety Mars do Lva znamená zesílení přílivu energie, už tak se nacházející na velmi vysoké hladině. V ohnivém, vášnivém a hrdém Lvu jsou nyní čtyři planety, všechny akční a ohnivé (Mars, Slunce a Jupiter) a zároveň všichni takzvaní dobrodějové (Jupiter, Slunce a Venuše). Krom jiného tato konstelace souvisí se současnou vlnou veder - spojení ohnivých planet a ohnivého znamení může podobné věci vyvolávat; tím spíš, že i Merkur teprve před pár dny přešel ze Lva do Panny.
Pro nás to znamená akceschopnost, odvahu a férovost, jakési rytířské vlastnosti, které se v nás probouzí. Velmi pěkné je, že v průběhu dneška a zítřka se Luna v Blížencích navazuje na Uran v Beranu (posílení energie odjinud, nicméně dlouhodobě působící) a Slunce, Venuši a Jupiter. Můžeme očekávat skvělou náladu, příjemné a laskavé chvíle s přáteli i s rodinou, ochotu udělat maximum pro druhé, hravost, férový přístup. V záležitostech lásky a vztahů lepší aspekty budeme hledat stěží. Také to znamená příležitost pustit se do realizace dlouho odkládaných plánů - půjdou hladce a rychle ke zdárnému konci. Zkrátka máme tu dva krásné dny, z nejhezčích v tomto roce. Největší profit mohou mít samozřejmě zrozenci znamení Lva, Berana a Střelce a spolu s nimi i Váhy a Blíženci. Tak ať se vydaří!

sobota 8.8.

Luna v půl osmé ráno přešla z Býka do Blíženců, ze stability do zvědavosti a neklidu, a její aspekty pohodu moc nepodporují... Pokud jsme něco v posledních dnech řešili, máme příležitost dořešit to zgruntu. Nepočítejme, že to půjde hladce a s úsměvem na tváři - ale půjde to. Zato nová témata otevírat nedoporučuji, atmosféra odpovídá zklamání a mrzutostem. Můžeme se ale těšit na zítřek a pondělí, kdy Luna doplňuje ty nejhezčí vazby, které na nebi v tuto dobu jsou.

pátek 7.8.

Přesná konjunkce Merkura s Jupiterem na samém konci Lva na stálici Regulus v kvadrátu na Saturn - touha po pravdě, po čistotě slov i myšlenek může být uskutečněna pomocí tvrdé práce, velké zodpovědnosti a přísnosti sama k sobě. Doprovázeno včerejším přesným (a dnes stále citelným) trigonem Marse a Saturna a také konjunkcí Merkura s Venuší - je čas aktivně pracovat s emocemi, uvědomovat si pocity, přemýšlet o tom, co cítíme. Je také čas s láskou přijímat i mlčení i případnou kritiku...

úterý 4.8. a středa 5.8.

V úterý krátce před půlnocí došla Venuše přesně na Jupiter. Stalo se na konci Lva - hrdého, hravého, erotikou a sebedůvěrou oplývajícího. Byla by to krása nesmírná a vášeň nezapomenutelná, nebýt ovšem toho nepříjemného kvadrátu na Saturn. Výsledek? Chtělo by se radovat a užívat, leč není čas nebo prostor, fyzické podmínky všeho druhu stojí proti našim tužbám... K tomu Luna probíhá Beranem a atakuje temnější stránky Pluta i Urana. Sečteno a podtrženo - držme se toho, co se daří, nekomentujme případné nezdary (zejména pokud se nezdaří našim blížním je radno držet ústa), protože moudří vědí i beze slov...

pondělí 3.8.

Nepříjemně přesná kvadratura mezi Venuší s Jupiterem na konci Lva a stacionárním Saturnem na konci Štíra nepomáhá dobrému vyústění našich dobře míněných snah. Cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmysly a ve snaze pomoci situaci si ještě podřezáváme vlastní větev. Celé je to ale o schopnosti netlačit na to, aby výsledek byl podle našich představ. Dovolme si experiment s hrou na důvěru, nechme na vyšších silách, aby fungovaly bez toho, že jim do toho budeme mluvit - ony nás totiž stejně neposlouchají...

neděle 2.8.

Stacionární Saturn si vybírá své daně... Mnohé končí a uvolňuje se tak místo pro něco nového. Co potřebuje odejít, odchází. Merkur v trigonu na Uran dává pochopení, nový pohled na věci, i nečekané, ale dobré zprávy. A Luna v Rybách přecházející přes Neptun dává zvýšenou vnímavost a citlivost.

sobota 1.8.

Srpen se ohlašuje stacionárním Saturnem na konci Štíra v kvadrátu na Venuši a Jupiter. Radovali bychom se, s gustem, jenže máme hodně práce a málo času. Zaměstnávají nás smutky a splíny. Velkorysost je něco, zač se poměrně složitě platí. Většina věcí trvá podstatně déle, než v jiných obdobích. Není to zásadní problém, spíš je to cosi, co nás obtěžuje, zdržuje a prudí. Dnes večer a v noci na zítra se Luna ve Vodnáři prožene touto konstelací a zaktuální nám ji formou procítění na vlastní kůži, nebo i hlouběji pod ní. Nenechme se otrávit, prostě jen není čas na snadný průběh událostí. Ono se to nezblázní a za pár dní bude líp. Co se dnes daří, zejména v dopoledních hodinách, jsou nápady na něco nového, na změny, porozumění, na technické novinky a opravy nejrůznějších mašinek. Navíc potkáváme téma svobody a nových začátků v nejlepší možné podobě :-)