Říjen

úterý 31.10.

Po odmlce jsem tu zase...
Někde dnes slaví Halloween, u nás se připravujeme na Dušičky a svátek všech svatých. Obojí souvisí s mnohem starším keltským svátkem Samhain, který se slaví v noci z 31. října na 1. listopadu. Samhain byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou), pro Kelty byl začátkem nového roku, a byl vnímán také jako doba, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí.
Astrologické konstelace k dnešnímu dni nemluví o smutku nebo strašidelných věcech. Snad jen večerní kvadrát Luny k Saturnu (ve 22.08) může něco málo z chladu a splínu poskytnout. Náladu mnohem víc ovlivňuje rozvolňující se konjunkce Slunce s Jupiterem na začátku Štíra a s ní spojená dobrá nálada, hrdost a velkorysost, chuť poznávat a chápat souvislosti; a také dnes dopoledne přesný sextil mezi Venuší a Lunárním uzlem, nesoucí příjemná, milá setkání, zejména v dámské společnosti. Dnešek přeje také zamyšlení, vyvození závěrů a následným změnám v myšlení - Luna v sextilu k Plutu a trigonu k Merkuru je jemná, ale pomůže.

pátek 27.10.

V 7.22 Luna zakousnutá do kříže s Uranem komplikuje naladěnost a nese spěch, podrážděnost a následný chaos. Značnou úlevu přinese její přechod do Vodnáře ve tři hodiny odpoledne, poskytne nadhled a schopnost věci rozpohybovat. Večer láká k setkáním, aktivitě a pohybu - jen trochu šetřeme silami. Přehánění ve fitku nebo na bowlingu způsobí zklamání partnerových plánů na romantickou noc. A vzhledem k nočnímu kvadrátu Venuše k Plutu by mohl následovat výslech, s kým a jak že vlastně jsme ty síly použili... Dnes se ale víc než kdy jindy vyplatí používat zdravý rozum, sextil Merkura s Plutem nejen podporuje partnerovu schopnost vytáhnout z nás pravdu stůj co stůj, ale i naši schopnost vysvětlit, že (tedy samozřejmě když ;-) ) je úplně mimo.

čtvrtek 26.10.

Současné konstelace nesou několik hlavních témat. Prvním z nich, tím nejaktuálnějším, je hrdost daná konjunkcí Slunce s Jupiterem. Spravedlnost, přímočarost, ale také potřeba být brán naprosto vážně. Druhé téma je žárlivost, kterou přináší Venuše docházející do kvadrátu k Plutu, a ke kterým se především dnes dopoledne druží Luna. A do třetice Saturn blížící se do trigonu s Uranem a s tím související téma pracovně-technické, vytrvalostně-objevitelské, konstruktivně-novátorské. Kolik různých scénářů je možné napsat na kombinaci těchto tří základních vlivů? Tak ať je ten váš krásný...

středa 25.10.

Luna v Kozorohu přešla kvadrátem k Marsu a nechala za sebou drsnější noc s nepříjemnými sny a pro noční můry i s možností konfliktů. Probouzíme se ale do naprosto odlišné atmosféry - zítra nastává konjunkce Slunce a Jupitera, už téměř za hranicí působnosti uranské opozice, a dnes ráno se Luna k této konjunkci navázala příznivým a hladivým sextilem. Výsledkem je otevřenost, velkorysost, dobrá vůle; ukazujeme světu své nejpříznivější stránky a on oplácí stejnou měrou. Spravedlnosti je učiněno zadost a z výsledků se můžeme radovat. Zkrátka je tu po delší době opravdu moc pěkný den. Pokud bychom chtěli atmosféru pokazit, pak se držme slovních disputací, tvrdé argumentace a důrazu na výkon a povinnost. V hlavě může být pěkně rušno díky Merkuru na poloviční vzdálenosti mezi Marsem a Saturnem. Zůstene-li naše pozornost v myšlenkách a nikoli v prožitcích, můžeme si úspěšně pokazit šanci na skvělý den.

úterý 24.10.

Planetární bláznění se pomalu uklidnilo a my můžeme mít pocit, že jsme v chaosu posledních týdnů nějak nestihli zaznamenat, kam se ten čas ztratil. Říjen pomalu ubíhá, za dva měsíce jsou vánoce...
Podzimní počasí může být ovlivněno dnešním přesným trigonem Merkura a Neptuna mezi vodními znameními Štíra a Ryb - vlhko, mlha, mrholení, déšť. Nebo slzy, emoce, prožívání, intuice, spiritualita. To vše zejména navečer, kdy se i Luna dostává do trigonu k Uranu a energie sviští. Za pozornost stojí konjunkce Luny se Saturnem, která přichází krátce před třináctou hodinou a nese s sebou nedůtklivost a mrzuto - nenechme si zkazit náladu, odpoledne nebudeme vědět, co nás vlastně tak rozhodilo.

pondělí 23.10.

V 7.23 vstupuje Slunce do znamení Štíra a spolu se včerejším přechodem Marse do Vah poměrně výrazně mění atmosféru.
Mars v Panně byl kousavý, jízlivý, kritický, pedantský a potřeboval by zbrojní pas na slova. Působil i na nepozornost, zbrklost a s nimi spojené úrazy. Ve Vahách je sice v exilu, ale získává na noblese a diplomacii, jeho činnost už není mentálně sebedestruktivní, jak se ukazovala poslední týdny.
Slunce ve Štíru nemá nejlepší pověst. Pravda je, že někdy Štíři neumí odpouštět a na svou příležitost k pomstě si počkají třeba roky. Pravda je, že někdy touží po moci a jdou za ní nevybíravými způsoby. Mají v sobě spoustu vášně a neradi se vzdávají svých plánů. Ale také je pravda, že mezi zrozenci tohoto znamení jsou ti, kdo neúnavně hledají pravdu a všechny její souvislosti - najdeme tu nejvýznačnější vědce, lékaře a badatele. Nalezneme Štíry stratégy, a také nesmírně duchovní bytosti a myslitele.
Proto spolu s přírodou vstupujeme do období odklonu od vnější expanze, stažení se dovnitř do sebe, naslouchání svému nitru a následných důležitých zjištění. Kéž uvnitř i třeba v politice vedou k dobrým výsledkům...

pátek 20.10.

Na volby se trochu uklidňuje situace, tedy alespoň ta astrologická - kéž by to platilo úplně a nejen na nebi...
Večerní novoluní bylo divoké, probuzení by mělo být lepší. Luna v noci opustila Váhy a opozici na Uran a spolu s tím i soupeření, hádky a konflikty. Ve 3.41 vstoupila do Štíra, stahuje pozornost dovnitř, k vnitřním procesům, ale také k věcem mocenským, finančním, zdravotním a tajemným. Už se tam zabydleli Jupiter s Merkurem, takže tohle téma žije intenzivním způsobem ještě dříve, než do Štíra v pondělí 23. října v 7.27 hodin vstoupí i Slunce.

čtvrtek 19.10.

Dneškem vrcholí divoké konstelace posledních dnů a týdnů. Co se mělo stát, se stalo, můžeme sčítat škody, lízat si rány, uklízet a s nadějí očekávat lepší příští.
Jenže bychom se na celou situaci mohli podívat trochu jinak než jen jako na sled pohrom. Každé novoluní je uzavřením jednoho cyklu a začátkem cyklu nového. A každý konec je tak trochu náročný a každý začátek v sobě nese nejistotu a chaos. A pokud jsou ve hře navíc uranské energie, můžeme se spolehnout, že ona nejistota, chaos a náročnost budou více než zaznamenatelné. Jenže díky Uranu máme k dispozici sílu, jejíž razance přiměje k potřebným změnám i ty, kdo se jim dlouhodobě brání. Můžeme tedy zkusit oslavit dnešní večer jako bod obratu, začátek něčeho nového. A kdy je ta správná chvíle? Přípravy a práce s nimi spojené půjdou od ruky odpoledne kolem půl čtvrté se sextilem Luny k Saturnu. V 19.35 je přesná opozice Slunce k Uranu - nespěchat, nehádat se, nestrkat prsty do elektriky. Ve 21.04 dochází do opozice k Uranu Luna, emoce připomínají natlakovaný papiňák, a ve 21.12 je novoluní. Výdech, nádech, máme to za sebou a začínáme jinak.

středa 18.10.

Dvě dnešní přesné konjunkce by mohly situaci maličko vylepšit, ale nespoléhala bych na ně příliš. Luna s Venuší ve Vahách byly spojené přesně ve čtyři ráno. Kde bylo před východem Slunce přes mlhu vidět ranní oblohu, tam poskytly jejich srpky krásnou podívanou. Hovoří o sebevědomé ženskosti, šarmu a citech. A Merkur s Jupiterem jsou v přesné konjunkci pár minut před jedenáctou dopoledne a nesou dobré úmysly, srdečnost, ochotu a férovost. Jen ta jejich slábnoucí opozice k Uranu ve výsledku může udělat jiný efekt, než bylo zamýšleno. Také Mars, který se nachází mezi nimi a Uzlem, může udělat divočejší výsledky setkání s druhými lidmi.
Ale nejnáročnější je zítřejší večerní novoluní. Ve Vahách, tedy v základním znamení se týká základních věcí - já a ty, odkud jdeme a oč usilujeme. Práce, domov, partnerství, tělo. A tohle novoluní je v přesné opozici k Uranu - překvapení, konflikty, střety, havárie, úrazy. A působí už dnes. Varuji už několikátý den, ale jedny z nejtvrdších konstelací roku si varování zaslouží. Od pátku už to začne jít nahoru.

úterý 17.10.

Pokračují divoké dny a ony konstelace, které je divokými činí, se připravují na své vyvrcholení. To přijde ve čtvrtek večer v podobě novoluní v hodně přesné opozici k Uranu. Poblíž jsou i Merkur s Jupiterem a celá tato čtyřkonjunkce bude společně pobírat uranské napětí, neklid, netrpělivost, podrážděnost, konfliktnost a úrazovost. Situace je s prominutím "zkuranská". Držme svou chuť řešit věci ihned na uzdě, není dobrý čas. Počkejme na klidnější dny, nespěchejme. Dýchejme, všímejme si krásy kolem sebe. Za volantem buďme opatrnější než jindy a pečlivě se dívejme pod nohy, ať naše kroky míří přes ulici nebo třeba jen do kuchyně pro vodu.
Luna dnes nepomáhá, ráno procházela kvadrátem k Saturnu a po poledni se dostává do konjunkce s Marsem - tvrdost, nelaskavost, úrazovost. Tak ať to všichni ve zdraví přežijeme, přeju krásný den!

neděle 15.10.

Včera v poledne Venuše vstoupila do jednoho ze svých znamení - do Vah. Krása, láska, ženskost a partnerství mají prostor, daří se jim. Luna dnes uzavírá ohnivý trigon se Saturnem a Uranem, což znamená energii, akčnost, vitalitu. Merkur se dostal doprostřed mezi Slunce a Jupiter, se kterými tvoří volnější trojkonjunkci, což je prvek optimismu, radosti ze života, dobré nálady a velkorysosti. Večer Slunce dochází do přesného sextilu k Lunárnímu uzlu a můžeme se na závěr víkendu těšit na milá a užitečná setkání.
To vše je pravda a to vše je opravdu moc fajn - jenže se také dnes ráno uzavírá přesná opozice Merkura k Uranu a Slunce do ní pomalu dochází. Jde o velmi náročné konstelace, jejichž vliv cítíme už několik dní. Zbrklí a nepozorní jedinci mají více než kdy jindy sklony k drobnějším i větším úrazům. Spěch vede ke karambolům. Vzteklouni se projevují v plné kráse a agrese na sebe nenechává dlouho čekat. Co pomůže? Klid, plná přítomnost, časová rezerva a světlo uvnitř.

pátek 13.10.

Den pro pověrčivé... Někde se píšou písemky a skládají zkoušky, někde se scházejí fandové sci-fi na svou pravidelnou schůzku - a někde jinde se rodí děti. A všechno je to za panující nadcházející akční opozice Slunce a Merkura s Uranem, ale také za přesného uklidňujícího sextilu Merkura k Saturnu, za příjemného ranního sextilu Luny s Venuší a pod hravým a komediantským vlivem Luny ve Lvu, kam vstupuje v 8.41. S tím adrenalinem bych to nepřeháněla a místo vzteku doporučuji použít zdravý rozum (a dnes ho k dispozici máme), ale jinak bude fajn den.

čtvrtek 12.10.

Slunce s Merkurem se pomalu nasouvají do opozice k Uranu, nadcházející týden bude veselo. Takovým tím akčním způsobem, který by si většina z nás raději odpustila. Ochutnávku nám dnes odpoledne a v noci nabídne Luna, která postupně prochází kvadrázem k těmto prvkům. Více než kdy jindy se hodí hlídat si vnitřní klid a rozvahu. Dnešek je ale velmi vhodný na to pořádně si rozmyslet další postup, případně si večer s někým nezaujatým na dané téma promluvit, řešení nás napadne - Merkur se Saturnem a Lunárním uzlem uzavírají trigon a dva sextily, uklidňující a rozvážný aspekt.

středa 11.10.

V noci Luna vplula do znamení Raka, odlehčujíc opozici mezi Jupiterem a Uranem a využívajíc z obou prvků to nejlepší - zejména večer se dařilo technicky i kamarádsky, den startujeme s příjemnou náladou. Jenže poměrně záhy se připomene kvadrát Saturna a Marse. Mrzutosti a bručení, potřeba dotáhnout pracovní povinnosti tam, kde se týkají studia, psaní nebo úřadování. Používání síly tam, kde by lépe zafungovala jemná mechanika; urputná vytrvalost tam, kde by stačilo vlídné slovo. Tak zkusme mít stav věcí na mysli, až se budeme nadechovat k nějakému zásadnímu prohlášení - dneska raději ne :-)

úterý 10.10.

Slunce prošlo v noci kvadrátem na Pluta a jedna starost je tak za námi. Druhá se chystá zítra odpoledne a dnes je cítit v kostech i jinde - Mars v kvadrátu na Saturn je prvek vytrvalců, horolezců, dříčů a neústupných jedinců ve všech oborech činnosti. Prvek pomůže v práci a ve výkonu obecně, ale moc velké haló nebo ejchuchů bych od něj nečekala. Navíc v pohyblivých znameních slibuje neklid, stresy, konflikty a potřebu utlouct protivníka argumenty váhy pytle cementu... Odpoledne je tenhle kvadrát podebraný opozicí a druhou kvadraturou Luny v Blížencích. Konfliktním jedincům dát pusu na zámek, náhubek by taky neškodil. Lepší nálada je jen dopoledne, kdy se Luna dostává do trigonu ke Slunci a Merkuru, aspoň nějaká legrace bude.
To podstatné je na nebi v 15.20 - změna atmosféry daná přechodem Jupitera z Vah do Štíra. Jde o první ze dvou letošních větších změn, ta druhá přijde v prosinci, kdy Saturn opustí po bezmála třech letech Střelce a nasouká se do svého vlastního znamení Kozoroha. Pro ty z vás, koho zajímají podrobnosti k jupiterskému přechodu, vkládám článek, který jsem psala pro Nový Fénix.

pondělí 9.10.

Slunce s Merkurem docházejí do kvadrátu na Pluta... Kdo potřebuje něco domluvit, dohodnout se po dobrém, dýchejte zhluboka a počkejte na lepší situaci. Kdo ale potřebuje používat sílu, vyhrožovat, ten má své dny - jen musí počítat se stejně silnou odezvou protistrany. Na práci uvnitř vlastní mysli je naopak situace vhodná, jen je i tady potřeba počítat s nebývalou intenzitou reakcí. Doprovází nás v tom Luna v neklidných Blížencích a její noční kvadrát na Neptuna v Rybách. Někde bude vlhkost z deště a někde mohou přijít slzy.
To nejpodstatnější nastává ale zítra v 15.20. Po třinácti měsících přechází Jupiter z Vah do Štíra. Krom toho, že si budou více pochvalovat pomoc náhody lidé narození v ženských znameních (Býci, Raci, Panny, Štíři, Kozorozi a Ryby), budou se stabilizovat partnerské vztahy, ve kterých se něco řešilo. Mohlo by se více dařit obchodu a bude lepší prostředí pro psychologické, esoterické a podobné disciplíny.

neděle 8.10.

Další z méně příjemných dní. Venuše se navazuje kvadrátem na Saturn, podporována Marsem - ženskost a láska nemají prostor projevit se v plné kráse, jsou hranaté a strohé; chování vůči ženám také bývá jindy lepší. Merkur je dnes v přesné konjunkci se Sluncem, což je prvek pěkný, komunikativní, nesoucí pohyb a bystrost. Jenže v kvadrátu obou prvků na Pluta se objevuje manipulativnost, vynucování a práce s pocity viny. Přidejme dvojnásobnou paralelu Marse s Merkurem a s ní rychlé a neuvážené reakce ve slovech i v pohybu, úrazové stavy doslova i přeneseně. A kdybychom měli pocit, že je toho málo, přičtěme večerní a noční přechod Luny přes Algol. Den jako stvořený pro nepříjemnosti. Na svou obranu můžeme využít uzavřený trigon Luny, Pluta a Venuše s Marsem v zemských znameních, který působí až do odpoledne. Příroda, práce, trpělivost, zodpovědost. Pro někoho nepopulární témata, dnes možná záchrana.

čtvrtek 5.10.

Na nebi to dnes nevypadá kdovíjak skvěle... Včera v noci Luna přešla do Berana a připravuje se na úplněk - přesný je dnes ve 20.40 hodin. Jde o jeden ze čtyř úplňků v základních znameních, které během roku nastávají (výjimečně může nastat i více), a kumulace slunečně-lunární energie v těchto znameních působí mnohem fyzičtěji než jinde. Příroda reaguje konkrétními projevy, mohou se objevit sesuvy půdy či prudší změny počasí s následnými dopady. Tentokrát je cítit i vliv Pluta, který obě světla z Kozoroha kvadrátuje.
Úplněk je doprovázen přesnou konjunkcí Venuše s Marsem, pozorovatelnou na jitřní obloze. Vizuální efekt pěkný, astrologický nic moc - láska si se silovou agresí rozumí málokdy. A ozáření této konjunkci moc nepomůže, pobírá volný trigon na Puta, ale také ještě volnou opozici na Neptun a dochází do kvadrátu na Saturn.
Spoléhat nemůžeme ani na podporu jemných doplňkových konstelací. Pluto má antiparalelu s Uranem, Saturn je v paralele s Jupiterem, Uran se nachází mezi Algolem a Scheatem. Pěkný aspekt aby jeden dneska pohledal.
Také se vám to nelíbí? Nezbývá, než si být vědomí nepříjemných okolností, nepouštět se do rizik, nespoléhat na šťastnou náhodu a hlavně se nehádat. Ono to půjde :-)

úterý 3.10.

Odpoledne a večer je dobře zdržet se nevhodných komentářů nebo snaze vyřešit nějaké náročné téma, a to zejména v dámské společnosti. Důsledky by mohly být nedozírné. Pokud už k něčemu takovému dojde, není nejlepší snažit se převést situaci do legrace. Spíš pomůže projev lásky (ano, pánové, přesně tak... ;-) ) a tam, kde to nejde, třeba společná meditace. A kde nejde ani to, pak naplánovat investice a finanční uspořádání nebo uzavřít pakt o rozložení sil a pravomocí. Venuše je v konjunkci s Marsem, naproti nim Luna v konjunkci s Neptunem a Pluto je odlehčuje sextilem a trigonem - a tohle všechno společně dovedou. A mnohé jiné vtípky....

pondělí 2.10.

Říjen začal příjemně. Bezaspektovou neděli vystřídal poměrně intenzivní pondělek s Lunou na konci Vodnáře navázanou na Saturn, Jupiter a Uran. Intelekt a nadhled, sdílení a pochopení, povídání a smích, trpělivost a odvaha, dobrá vůle a lehkost bytí. Nejméně do půl páté odpoledne, kdy Luna přechází do Ryb a přinese zvnitřnění, intenzivní prožívání a estetično. Přidejme k tomu pořádnou dávku vášně a intenzity, které s sebou nese volnější konjunkce Marse a Venuše v trigonu na Pluta. Výsledkem je den, ve kterém se může podařit ledacos, od technického nápadu až po početí dítěte...