Říjen

sobota 31.10.

Poslední den měsíce října slibuje být zasněný. Ráno se ještě nese v duchu Luny v Blížencích v trigonu na Merkur do Vah - plné pohybu, zvědavosti, přemýšlení a povídání (máme-li s kým). Po desáté hodině se Luna přesouvá do Raka a v noci na zítra se naváže s Neptunem v Rybách a Sluncem ve Štíru do uzavřeného vodního trigonu - silný a vzácný prvek pro snění, práci s intuicí, meditace, rozvíjení fantazie; pro uměleckou inspiraci, pro jemnost a něhu ve všech projevech. Příjemný, byť možná zamlžený den by bylo škoda prospat :-)

pátek 30.10.

Dnešek se nese v duchu velkých očekávání a drobných zklamání, která mohou vyústit do velmi zajímavých nápadů (kolem oběda je invence nejmarkantnější). Večer se můžeme pustit do snění o tom, jak nejlépe své nápady zrealizovat. Fantazie běží na plné obrátky a není nutno jí pomáhat podpůrnými prostředky. Pokud je ale přesto použijeme, je dobře počítat s tím, že za trigonu Slunce k Neptunu budou působit silněji a v mnoha směrech překvapivě.

čtvrtek 29.10.

Před půl osmou ráno Luna přešla do Blíženců a chystá se doplnit do T-kvadrátu aspekt mezi Saturnem a Neptunem. Psychika je křehčí, zejména proto, že jsme konfrontováni s tím, co bychom si představovali, o čem sníme, a naproti tomu stojí realita, která je odlišná, a se kterou nám nezbývá, než se smířit. Slunce zítra dojde do trigonu k Neptunu a Luna s ním dnes uzavře kvadrát. Neptunický den může být ospalý, zasněný, malátný; naše vnímání rozostřené a jednání inspirované i něčím jiným, než jen strohými fakty. Fantazie má dnes zelenou ve všech směrech, ale v hudbě, tanci nebo umění je využitá lépe, než za volantem nebo při vyplňování úředních formulářů. Tak raději tančeme... :-)

středa 28.10.

Den ovlivňují krásné aspekty uzavírané Lunou v Býku k Plutu v Kozorohu a k Jupiteru, Venuši a Marsu v Panně. Uzavřený trigon mezi pěti planetami je prvek nepřehlédnutelný - silný, harmonický, příjemný. Nese s sebou radost, pohodu a slunečnou atmosféru, dokonce i v případě, kdyby nebe bylo zatažené. Myslím, že na volný den jsme si nemohli přát nic lepšího. A pokud bychom brali dnešní den jako jakési narozeniny naší země, pak bychom mohli soudit, že nás čeká rok sice se starostmi (Pluto, Uran a Merkur jsou ještě cítit), ale že je ustojíme a odehraje se mnoho důležitých dobrých událostí. Že se nám bude dařit ekonomicky, životní  úroveň a díky tomu i nálada mezi lidmi bude mít stoupající tendenci. To nezní špatně... :-)

úterý 27.10.

Úplňkový den. V sedm hodin ráno Luna vstupuje do Býka a hodinu po poledni dochází do opozice na Slunce, tedy přesného úplňku. Nejvíce jej budou cítit Býci a Štíři, dopad může mít i na Lvy a Vodnáře. Dá se čekat neústupnost, tvrdohlavost a umanutost. Nechceme-li si naběhout, nechme zejména finanční otázky na klidnější dny. Noc na středu a celý sváteční den se koná v úplně jiných energiích, souladných, harmonických a příjemných - takže se máme na co těšit.

pondělí 26.10.

Na nebi se vytvořil T-kvadrát mezi Uranem, Plutem a Merkurem. Opozice Merkura k Uranu byla dnes o půlnoci přesná, takže působí s plnou vervou směrem do neklidu, nesoustředěnosti, podrážděnosti, také úrazovosti a konfliktnosti. Kdo s ní ale umí zacházet, má díky tomu k dispozici nesmírnou intelektuální sílu. Kontakt Pluta celou věc násobí a dodává na urputnosti a síle vůle. Luna se pohybuje znamením Berana a celé zmiňované planetární scenérii dodává na emotivním prožívání. Krom toho cítíme i zítřejší úplněk, který nastává kolem poledne. Shrnuto a přeloženo do češtiny, nuda dnes nehrozí. Případné projevy vypjatých emocí neberme vážně, a jestli potkáme nějakou hysterku nebo hysterika, nehádejme se s nimi a spíše je v duchu politujme - ono není žádný med tyhle situace nezvládat...

neděle 25.10.

Máme zpátky středoevropský čas a dnes to pro nás znamená hodinu k dobru. Je na nás, jak ji využijeme - stejně jako dnešní aspekty, protože tam i tady máme na výběr. Základ dnešní nálady vytváří konjunkce Venuše s Jupiterem, stále ještě ve volnějším trigonu na Pluta. Prvek dobré nálady, radosti a pozitivních vln, který máme ku praktickému použití. Oproti tomu Merkur, který o půlnoci dojde do opozice na Uran, ponouká k vzteku a netrpělivosti. Luna přešla před půl osmou ráno do znamení Berana a zítra se do vazby Merkura s Uranem a Plutem přidá, už dnes lehce přilévá oleje do ohně. Takže je to na nás, můžeme si zvolit...

sobota 24.10.

Nad ránem přichází sextil Luny k Plutu a spolu s ním sny plné fantazie, dost možná i skrytých poselství. Ráno se nese v duchu velkých očekávání a malých zklamání, opozice Luny k Venuši a Jupiteru totiž mnohem víc naslibuje, než vyplní. Po jedné hodině nastává opačný prvek - opozice Luny k Marsu neslibuje úplně příjemné věci, naproti tomu splní ledasjaké naštvání či neuváženost. Následně má Luna až do zítřejšího rána "padla" a slaví víkend. Užijme si to společně s ní :-)

pátek 23.10.

Na astrologické "události" bohatý den. Po čtvrt na sedm nastal trigon mezi Sluncem a Lunou z konce Vah na konec Vodnáře - povídací, inteligentní, nápaditý a setkávací prvek. Následně Luna ve čtvrt na osm přešla do Ryb a nálada je zklidněná, obrácená trošku víc do sebe, nebo uměleckým a citlivějším směrem. Odpoledne a večer prochází Luna kvadrátem k Saturnu a konjunkcí s Neptunem, hrozí nedorozumění a nejasnosti kvůli tomu, že někdo trvá na realitě a jiný na představách a ideálech. Mnohem důležitější je však přesný trigon Venuše k Plutu, kdy Venuše ještě s Marsem mají mezi sebou na poloviční vzdálenosti Jupiter a jsou spolu v trojkonjunkci. Aspekty pro lásku, radost, vášnivost, hluboké porozumění, nadšení.
Navíc Slunce dnes v 19.46 vstupuje do znamení Štíra. Přichází téma smyslnosti, vášně, vytrvalosti, touhy po dosahování vlastních plánů. Téma poznání, porozumění, vhledu. Téma tajemství, záhad, zkoumání, odhalování a objevování. Téma hluboké očisty, ovládání sil, práce se zdroji. Téma regenerace, téma umírání a znovuzrození - ne nadarmo na tento měsíc připadá svátek Všech svatých, naše známé Dušičky. Neboli lehkomyslnost stranou, přátelé, jdeme do hlubokých vod. Je čas vytáhnout na povrch všechny nečistoty a stará zranění, podívat se na ně a vyléčit je. Za konstelací, které vstup Slunce do Štíra doprovázejí, máme více než naději, že se bude dařit a bude nás to navíc bavit.

čtvrtek 22.10.

Máme tu poslední celý den se Sluncem ve Vahách, zítra večer vstupuje do znamení Štíra. Luna se pohybuje znamením Vodnáře a společně vytvářejí atmosféru, která přeje dobrosrdečnosti, nadhledu a přátelské atmosféře. Tím spíše, že Luna dnes utváří trigon k Merkuru a sextil k Uranu. Čertovo kopýtko ovšem čouhá... Má podobu večerního kvadrátu Merkura k Plutu a současně přesné paralely mezi Marsem, Venuší a Uranem. Výbušnost, přesněji řečeno vztekavost. Umíněné trvání na svém a prudké reakce, když není po našem. Nepozornost z netrpělivosti. Erotické podtóny i tam, kde by možná být nemusely. Ale pokud se oněm posledně jmenovaným nebudeme bránit, mohl by z toho být nezapomenutelný večer (či odpoledne, či ráno, jak komu milo :-) ). A napětí se může vybít docela příjemným způsobem.

středa 21.10.

V půl čtvrté ráno Luna přešla do Vodnáře a kromě ranního trigonu na Uzel dnes uzavře už pouze sextil k Saturnu. Uvolnění a zklidnění emocí se určitě bude hodit. Neklid se ale týká i nadále psychiky. Můžeme propadat trudnomyslnosti a potřebě prosadit svůj názor stůj co stůj, což platí zejména dnes a zítra. Ale až do pondělka je zvýšené riziko konfliktů, střetů a prudkých reakcí. Odpovědný je za to Merkur, který se dostává tento týden do kvadrátu na Pluta a do opozice k Uranu. Pomáhá fyzická práce a pohyb na čerstvém vzduchu. Pomáhá také laskavost a nadhled; v Panně se totiž nachází trojkonjunkce Mars, Jupiter a Venuše a s jejich dobrou vůlí a optimismem vypadá každý názorový nesoulad přece jen lépe.

úterý 20.10.

V půl druhé v noci končí vlna příjemných lunárních vazeb trigonem k Marsu. Možná se nám nedařilo usnout, protože jsme byli aktivní, "rozjetí" - ale možná i proto, že jsme cítili nastávající kvadrát Luny k Uranu. Ten přišel v půl sedmé ráno a od včerejška brnkal na naše city způsobem nestabilním, podrážděným a přecitlivělým. Večerní kvadrát mezi Lunou a Sluncem situaci úplně neuklidňuje. Nezbývá tedy, než se držet trošku zpátky, být si vědomí tendence k silovému řešení situací a nepodlehnout jí. Krásný den přeji.

pondělí 19.10.

Luna v Kozorohu odpoledne a večer doplňuje krásný aspekt mezi Plutem a trojkonjunkcí Marse, Jupitera a Venuše v Panně. Je to prvek dobré nálady a radosti, nejlépe využitelný pro fyzickou i mentální práci. Někteří se mohou tvářit - zase práce!... - jenže tahle práce nás baví, těší, jde nám od ruky a jde nám k duhu :-) Je to super aspekt pro ty, komu je práce koníčkem a zábavou; je to skvělý aspekt pro to, aby se nějaká činnost stala naším hobby.
Jediné riziko dnes hrozí, jestliže budeme umanutě trvat na svém, vyhledávat střety a prosazovat vlastní pravdu.

pátek 16.10.

Ranní trigon mezi Marsem v Panně a Plutem v Kozorohu je prvek, který přináší intenzivní a důkladnou práci, který míří přímo k cíli, který dává hluboké vědomí do veškeré činnosti. Týká se fyzických, sportovních, mentálních i duchovních aktivit. Věci rozhýbává i přechod Luny do Střelce ve čtvrt na dvanáct. Následně se vytváří sextil mezi dvěma konjunkcemi, Luna a Saturn ve Střelci a Merkur s Lunárním uzlem ve Vahách - přemýšlivá, komunikativní, stabilizující a přátelská konstelace podbarvuje celý den velmi sympaticky. Dokonce i chvilkové mrzuté nálady se daří překonávat s nadhledem.

čtvrtek 15.10.

Všechny dnešní aspekty se konaly v noci, od tří hodin ráno až do zítřka do čtvrt na dvanáct si Luna dává pomyslné volno, běží takzvaně naprázdno. Tak dlouho trvající "jalový běh" Luny není úplně častý. Znamená to přinejmenším, že naše emoce budou bez vnějších vzruchů klidnější, ale také, že ne všechny akce, které dnes a zítra dopoledne plánujeme, přinesou očekávaný výsledek. Ovšem ony dnes uzavírané aspekty stojí za to, Luna ve Štíru doplnila bisextil mezi Jupiterem a Marsem v Panně a Plutem v Kozorohu. Pracovitost a nadšení mohou posilovat naše dosavadní snažení v oblasti fyzického fungování, v oblasti zdraví; a změny se dějí velmi do hloubky. Zítřejší přesný trigon Marse k Plutu dělá každou naši činnost důkladnou, hlubokou, zásadní, promyšlenou i procítěnou. Pro esoterické nebo magické praktiky výborný čas. Krásný den přeji.

středa 14.10.

Luna přešla do Štíra a na práci má dnes a v noci na zítra samé příjemné, veselé a optimistické aspekty. Kdybychom chtěli dokonalost, možná by se hodilo prohodit jejich načasování - aspekty pro lásku, vášeň a okouzlení (Luna sextil Venuše a trigon Neptun) nastávají po deváté ranní a v půl třetí odpoledne, zatímco pracovní aspekty, sextil k Jupiteru a Marsu v Panně, přicházejí v noci na zítřek. Asi budeme muset prohodit pořadí činností... nebo začneme milovat svou práci a pracovat na své lásce, plody by mohlo přinést obojí :-) Každopádně nás čeká pěkný, impresionistický den.

úterý 13.10.

Po nočním novoluní se vyčasuje, uklidňuje a uhlazuje všechno, co jen může. Zejména myšlenkové pochody, komunikační schopnosti a všechny projevy inteligence mají zelenou. Merkur přesně v sextilu k Saturnu prohlubuje naše myšlení a dělá ho důkladným, náš slovní projev je uvážený a strukturovaný, věty by se daly rovnou tesat. Tím spíš, že se Merkur už od včerejška drží uprostřed mezi Jupiterem a Sluncem, což znamená jednak prostý fakt, že se rádi blýskneme svými znalostmi a vyjadřovacími schopnostmi, ale také projevujeme dobrou vůli, laskavost a velkorysost. Zajímavý prvek je Neptun v poloviční vzdálenosti mezi Venuší a Marsem, jednoznačně zabarvuje atmosféru směrem k erotice a živočišnosti. Tak schválně, co s tím vším uděláme?

pondělí 12.10.

Máme jeden z divočejších dní. Brzy ráno se Slunce dostalo do přesné opozice s Uranem a Luna kráčí Vahami do novoluní, které nastává zítra ve dvě hodiny ráno. Cestou Luna vytváří kvadrát k Plutu a opozici k Uranu. Dají se čekat vzedmuté emoce a vášně, podrážděnost na všech frontách. Nemusíme se ale sami angažovat v podobných vlnách, pokud se budeme držet svých zásad a přesvědčení. Pomáhají nám dnes Jupiter v trigonu s Plutem, tedy do praktického života aplikovaná filosofie, a také Merkur uprostřed mezi Sluncem a Jupiterem, zdravé vědomí si svých vlastních kvalit a hodnot. Neboli nemusíme nikomu nic dokazovat, jen být, a třeba i uprostřed bouře zůstat sami sebou.

neděle 11.10.

V půl třetí ráno Venuše vytvořila kvadrát k Saturnu a den se začíná ve smutku a pocitu osamělosti, nenaladěnosti a podobných neradostných náladách. V noci na pondělí také nastává opozice Slunce k Uranu a nese s sebou vznětlivost a agresivitu, neděle je tím poznamenaná dost citelně. Nechtějme tedy vášnivě vysvětlovat svým bližním, jak moc nás zranili a způsobili bolest na duši - výsledkem by mohlo být něco, co bychom s chladnou hlavou nikdy neučinili nebo nevypustili z úst. Raději vsaďme na trigon Jupitera k Plutu a Lunu zabydlující se ve Vahách v sextilu k Saturnu a konjunkci s Merkurem - zapojíme-li nadhled, můžeme se domluvit, můžeme porozumět, naladit se, sdílet a využít svého kouzla osobnosti.

sobota 10.10.

Krátce po půlnoci Luna uzavřela trigon k Plutu, poslední aspekt svého pobytu v Panně, a až do zítřejšího dopoledne kráčí takzvaným "jalovým během", naprázdno. Není rozumné plánovat něco důležitého, vymýšlet úžasné projekty - tedy pokud nejsme nadšenci vzdušných zámků, na ně jsou podobné chvíle jako stvořené.
Merkur se velmi pomalu rozhýbává a kutálí se znovu přes Lunární uzel na cestě kupředu. Setkáváme se, třeba i s těmi, koho jsme dlouho neviděli, a přináší to radost a potěšení. A možná v divadle nebo na koncertě zjistíte, že někdo známý sedí ve stejné řadě o pět míst vedle - že, Filipe? ;-)

pátek 9.10.

Luna kvadrát Saturn, opozice Neptun, konjunkce Mars - až do čtyř hodin odpoledne je lepší vybít napjaté aspekty prací, nejlépe mentální nebo pobíhací. Případně i sportem, ale nepřehánět, je to trošku úrazové... Zato pak to bude stát za to, konjunkce Luny s Jupiterem slibuje napravit veškerá dnešní příkoří a k tomu Merkur v obrátce směrem dopředu nabízí možnost domluvit, vymyslet, zařídit, zkrátka rozsvítit na všech rovinách. Prima den, co říkáte?

čtvrtek 8.10.

Merkur přechází přes Lunární uzel a zastavuje se ve svém pohybu v těsné konjunkci s ním - některé věci se nedařilo domluvit, vymyslet, rozhýbat, a nyní přicházejí setkání a nové příležitosti, které nám v tom všem budou velmi nápomocné.
Luna se potkává s Venuší a společně přecházejí do znamení Panny, setkávají se na stálici Regulus. Dámy, toto je náš den... Vše ženské září, hřeje, oblažuje své okolí. Hýčkejme se, dnes je k tomu den jako stvořený - pro krásu, radost i lásku.

středa 7.10.

V noci nastal přesný sextil Merkura ve Vahách k Saturnu, navíc Merkur bude pozítří v obrátce do pohybu směrem kupředu. Nabízí tím příležitost k důkladnému zvážení všech pro a proti a vyvození patřičných závěrů. Čas pro jednání ovšem není nejvhodnější - brzy ráno totiž nastala také přesná opozice mezi Marsem a Neptunem, která komplikuje čitelnost a jasnost činů, svádí k náznakům a neprůhlednostem, někdy až neférovým krokům. Pokud nebudeme trvat na tom, že své nápady budeme realizovat ihned, máme před sebou příjemný den, i díky Luně v sextilu ke Slunci a večernímu trigonu k Uranu.

úterý 6.10.

Luna dopoledne vstupuje do Lva a dělá co může, aby podbarvila náladu příjemným, racionálním a komunikativním způsobem. Držme jí palce, ať je ve svých snahách úspěšná, protože odpolední exaktní kvadrát Slunce k Plutu a nastupující opozice k Uranu o sobě dávají vědět. Chce se nám tlačit na pilu, ale měli bychom dělat úplně jiné věci, které nesouvisejí s partnerským vyříkáváním, uzavíráním smluv, přesvědčováním druhých lidí o svých pravdách... Toto vše a jiná další témata by měla být pro několik příštích dní tabu. Držme si vnitřní rovnováhu, ono to pnutí zase přejde.

pondělí 5.10.

Uzavřený planetární kříž v základních znameních mezi Sluncem, Lunou, Plutem a Uranem neříká o dnešních náladách nic příjemného. Zdá se, že budeme muset krotit svou divokost, výbušnost, netrpělivost a usilovnost, a zároveň čelit různým střetům se svým okolím. Netlačme na věci ani na sebe navzájem, nebylo by to moudré ani užitečné.

sobota 3.10.

Luna v Blížencích prochází sextilem k Uranu ve znamení Berana a k Venuši ve Lvu - přátelská, milá, příjemná atmosféra přeje astrologii i ženským setkáním, přeje novinkám, nápadům i plánům. Bonus pro technické činnosti, pro moderní technologie, pro létání. Planetární nálady povzbuzují k víkendovým experimentům, můžeme vyzkoušet nové hry i neobvyklá sportovní odvětví. Den pro pokusy s technickými hračkami na dvou i čtyřech kolech, s vrtulemi i bez pohonu. Prima den pro radost a lásku v různých podobách.

pátek 2.10.

Luna kráčí trigonem ke Slunci a k Merkuru, zároveň ale kvadrátem k Jupiteru a Neptunu. Není dobře přehánět idealismus a důvěřivost, je jen tenká hranice mezi nimi a naivitou. Zato je velmi dobře užívat si souladu mezi naší psýché, raciem a duchem - není to tak častý jev...

čtvrtek 1.10.

A máme tady říjen... Včerejší pěkné aspekty Slunce s Merkurem a zejména Saturna s uzlem ještě trvají, jen Luna dnes dokresluje náladu lehce divným směrem. Po poledni se dostává do kvadrátu na Venuši a zároveň společně ovlivňuje hvězda Algol. Zejména pro naše citlivé stránky je to složitější okolnost, neboť dává našemu prožívání nebezpečnou sílu. Pro ženy je zejména dnes odpoledne (ale díky Venuši ještě tak pět dní) na místě opatrnost a zvýšená pozornost ke svému vzhledu. Snáze než jindy se může stát úlet v podobě divočejší kombinace jednotlivých kousků, přehnaného líčení, přehlédnuté skvrny nebo díry a podobně. Silným jedinkám to může být fuk, slabší by případná nežádoucí pozornost mohla rozhodit. Krásný den přeji.