Prosinec

středa 30.12.

Na dohled od konce roku nás ještě doprovázejí včerejší trošku ospalé, zmatené nálady. Luna doplňuje spojení Slunce a Neptuna způsobem laskavým, milým, zasněným, důvěřivým až naivním. Nicméně Venuše ve čtvrt na devět ráno vstupuje do znamení Střelce a naše naše chuť spolupracovat, ochota se radovat a touha milovat dostávají zelenou. S Venuší ve Střelci jsme ve věcech vztahových aktivní, rychlí, neváháme a umíme si užívat to pěkné, co život přináší. Venuše se ve Střelci zdrží až do třiadvacátého ledna, takže otevřenost a přímočarost v lásce si budeme užívat dostatečně dlouho. Kolem půl šesté odpoledne nastává kvadrát Luny k Saturnu a s ním zdržení, nespokojenost a mírná nenaladěnost.

úterý 29.12.

Odpoledne slibuje být nabité pohybem a událostmi. Uzavírá se totiž několik zajímavých aspektů, a ne všechny nás budou stejně těšit. Kolem půl třetí je přesný sextil Slunce k Neptunu (ale cítit je pár dní kolem) - zasněnost, nejasnost, pochybnosti, nechuť do povinností, touha po umělecké činnosti, inspirace, otevření se nadpozemským vlivům, něha a poetičnost... A k tomu před čtvrtou hodinou přesný kvadrát Merkura a Marse, který s sebou nese rychlost, zbrklost a nervozitu, nepozornost a vztekavost, psychickou nestabilitu, nicméně také zvýrazněné intelektové schopnosti díky rychlejším reakcím. A výsledek? Tím může být slušný "maglajz", pokud se necháme strhnout k autopilotovi - technika se může podivně porouchat, na věži slouží chlápek po kocovině a nehlídá nás a náš stroj si ulétne jinam, než jsme chtěli. Sice tam bude nádherně, ale dostat se na původní místo určení dá zabrat... Takže je velmi vhodné zapojit svou bdělou pozornost a hlídat svá slova, své kroky i své myšlenky. Lépe to půjde pánům, díky odpolednímu sextilu Luny k Marsu, u žen vpodvečer nevyjde všechno podle původního záměru kvůli kvadrátu Luny k Venuši.

pondělí 28.12.

Luna v Lvu dnes uzavírá trigon společně s Uranem a Saturnem a ukazuje nám způsoby, jak ve svých aktivitách spojit zodpovědnost s originalitou, staré s novým a opatrné s revolucionářským. Pracovně se tento prvek dá skvěle využít ke zhodnocení výsledků starého roku a plánování nového. Do již zmiňovaného kvadrátu mezi Merkurem a Marsem, ke kterému dochází zítra, dnes promlouvá mezilehlý Saturn. Tato okolnost může pomoci při zvládání neklidu, při využití intelektu konstruktivním způsobem, může být stabilizací našich roztěkaných myšlenek. Ale také může být - zejména u obdařených jedinců - zdrojem výjimečné protivnosti a pitomosti... Astrologické varování u předpovědi zní: dnes hrozí srážky s blbci. A deštníky nepomůžou, leda byste je s nimi chtěli tlouct po hlavě, pomůže snad jen dobrá nálada :-)

neděle 27.12.

V noci proběhl takzvaný t-kvadrát (opozice a dvě kvadratury) mezi Merkurem, Marsem a Lunou a mohl s sebou nést složitější cestování pro noční tuláky, pro ostatní možná poněkud dobrodružné sny. Kvadrát Merkura k Marsu bude přesný pozítří a můžeme jej vnímat už teď v podobě neklidného myšlení či lehce podrážděných reakcí na slova či akce druhých. V půl dvanácté vstupuje Luna do Lva a uvolňuje se atmosféra směrem k zábavě, hrám, sportu nebo kulturním aktivitám. A velmi tomu nahrává i odpolední vazba mezi Merkurem a Lunárním uzlem - potkávání se, přátelská posezení a povídání, výborná příležitost zavolat někomu, koho jsme dlouho neslyšeli nebo si nějakou dobu dodávali odvahu ho oslovit.

sobota 26.12.

Sváteční den začíná napjatými vazbami Luny k Plutu a Uranu a vystačí si s nimi nejméně celé dopoledne. Přidáme-li Urana v obrátce, mohl by se zdát jako výsledek ne právě pohodový sváteční den. Jenže se nabízí velmi vhodná náprava, díky sextilu Venuše k Lunárnímu uzlu se odpolední návštěvy nesou v přátelském a příjemném duchu, a večerní sextil Luny k Jupiteru všechny případné neshody zahladí do radosti, velkorysosti a optimismu. Neboli - konec dobrý, všechno dobré... pokud si to vysloveně nebudeme chtít pokazit

pátek 25.12.

Den se nese v duchu poledního úplňku - mezi Kozorohem a Rakem mluví o mírně složitějších okolnostech zejména pro oblast trávení. Je tedy lepší na to při svátečním hodování trošku myslet a nepřehánět - a nebojte se, zítra si vše můžeme vynahradit :-) Můžeme také vnímat určité napětí, o to víc, že stacionární Uran dělá neplechu v elektrické síti i nervové soustavě. Ale ochranu, pohodu a dobrou mysl poskytuje večerní přesný trigon Merkura s Jupiterem - o všem se dá mluvit, všechno se dá vysvětlit, objasnit, domluvit k všeobecné radosti a dobré náladě. Krásný sváteční den přeji.

čtvrtek 24.12.

Tak je to tu. Děti se už téměř dočkaly svých překvapení a my dospělí končíme přípravy a snad už i vnímáme, proč vlastně tohle všechno každoročně více či méně dobrovolně podstupujeme. Že nejde o to vysmýčit celý byt, nejde o to vytrpět nákupní horečku, napéct dvacet druhů cukroví a uvařit slavnostní večeři, cestou stíhat tisíc dalších úkolů, a v cíli tohohle sprintu upadnout do bezvědomí. Že jde o to udělat blízkým lidem radost, zažehnout jiskru v očích a světlo v srdci, uvědomit si a žít lásku. A že ty věci kolem jsou jen proto, aby na jejich čistém a voňavém pozadí láska lépe vynikla. Aby mohla, když svět kolem nás prochází nejhlubším bodem obratu a znovuzrození, ukázat svou sílu udržet nás nade všemi krizemi a provést nás všemi cykly; a zářit na cestu, ať jdeme kamkoli.
Vánoční svátky jsou letos doprovázeny třemi zásadními konstelacemi. Zítřejší úplněk, který nastává deset minut po poledni, vnáší krapet toho napětí, podrážděnosti a chaosu. Tvrdší notu ve stejném duchu s sebou nese stacionární Uran, takže komu přestane fungovat televize nebo vypadnou pojistky, ví, na koho se zlobit. Ale sváteční vyladění, radost, pohodu a dobrou náladu udržují Merkur s Venuší a Jupiterem spojení do takzvaného bisextilu. Krásná planetární třešnička na dortu, pod jejímž vlivem budou letošní vánoce kouzelné bez ohledu na okolnosti. Krásné a šťastné svátky vám všem!

 

středa 23.12.

Po příjemném včerejšku a před ještě příjemnějším zítřkem se dnešek tváří trochu jako kakabus - to abychom si těch pěkných aspektů uměli vážit. Dnes se neděje nic dramatického, spíš si uvědomujeme (a hlavně prožíváme) shon, musíme se vzdát některých plánů, které jsme měli, některých věcí je nám líto a můžeme mít i trochu plačtivou náladu. Na nepříjemné zprávy reagujeme podrážděně, a ani dobré zprávy nás dnes nedovedou úplně potěšit. Nevěšme hlavu, Luna se překutálí přes opozici na Saturn a kvadrát na Neptun a zítra, no páni, zítra nás čeká sextil Venuše k Jupiteru a s ním štědrost, radost a spokojenost na všech frontách, jak ke krásnému štědrému dni patří...

úterý 22.12.

V pět hodin a čtyřicet osm minut začala zima. Slunce vstoupilo do Kozoroha, nastal okamžik zimního slunovratu. Tento moment je už po tisíciletí jedním z největších svátků, oslavou bodu obratu od temnoty směrem ke světlu. Nejdřív se nezdá, že se něco změnilo, ta jistota přichází pomalu, postupně. Po pár dnech je ale jasné, že je TO tu. Rozednívá se o maličko dříve a stmívá o chloupek později. Jakkoli je chladno a nevlídno a okolnosti jsou nepříjemné, přesto víme, že světla přibývá a hůř už nebude. S tímto vědomím se můžeme uklidnění ponořit do spánku, odpočinku, do zdánlivého stavu nicnedělání. V něm intenzivně pracujeme na sobě, na své duši, čistíme a brousíme její plochy, aby odrážela světlo, které k ní přichází, nebo aby mohla v plné kráse zářit sama.
Aspekty, které okamžik slunovratu doprovázejí, jsou silné. Slábne napětí Urana, Pluta, Merkura a Marse, a na nebi vévodí uzavřený trigon mezi Jupiterem, Merkurem a Lunou v zemských znameních Panny, Kozoroha a Býka. Mluví o vynikajícím prostředí pro onu vnitřní práci, o radosti a naději na skvělý výsledek, se kterou ji vykonáváme. Doplněno Venuší ve Štíru je dění obohaceno o vnitřní vášeň, o hluboké procesy, ve kterých jde o nalezení radosti a lásky.
Krásně nám ta zima začíná!

pondělí 21.12.

V noci na dnešek vyvrcholil velmi náročný víkend, kdy v sobotu večer Merkur přecházel přes Pluta a dnes ve čtyři hodiny ráno uzavřel kvadrát k Uranu. Jím vtažený neklid samozřejmě nemuseli cítit všichni, ale kdo cítili, vědí svoje... Potřeba komentovat a projevit svou pravdu, tvrdými argumenty přetlačit soupeře, nepřátelství namísto dialogu, neústupnost a agrese... Docela by mne zajímaly statistiky dopravních nehod v závěru uplynulého týdne a doufám, že vypadají lépe, než odpovídá proběhlé konstelaci.
Dneškem se atmosféra uvolňuje a poslední podzimní den se nese v duchu Luny v Býku v sextilu na Neptun - důraz na příjemné stránky života, ženskost, jemnost a zdobnost, laskavější projevy naší lidskosti, návrat empatie.

pátek 18.12.

Den setkání, ze kterých sejde, nepovedou se, nebo nás jejich výsledek zklame. Zejména kolem čtvrté hodiny můžeme potkávat protivy a nerudy, může docházet k nechtěným srážkám uprostřed davu i na silnici. "Může" za to vazba Slunce i Luny k Lunárnímu uzlu. Navíc je už nejméně druhý den cítit zítřejší konjunkce Merkura s Plutem, pod jejímž vlivem se zlobíme, tlačíme, usilujeme, neodpouštíme a jsme urputní. Příjemné náladě v tuto chvíli moc věcí na nebi ani kolem nás nepomáhá. Nezbývá tedy, než si k ní pomoci sami. Projevy laskavosti a dobrých úmyslů, vnitřní klid, trpělivost a ponechání si více času na věci jsou dnes nadmíru užitečné - nám pomohou a druhé potěší.

čtvrtek 17.12.

Po kalném a deštivém ránu, kdy se nám chce jen spát, ačkoli máme spoustu práce a uvědomujeme si, co všechno musíme, chceme a nestíháme, následuje příjemné, krásné a milé odpoledne i večer. To totiž pomine vliv Luny přecházející přes Neptun v Rybách v kvadrátu na Saturn a projeví se naplno Venuše v sextilu k Plutu, které večer doplní Luna. Výsledkem je radost, ženskost a smyslnost; dámy ji žijí a pánové se kochají... Výsledkem je ale také chuť projevit ženské kvality a hodnoty v péči o domov, vytvářet útulno, voňavo a milo kolem sebe. Oceníme to v předvánočních přípravách, ale i v běžném shonu mezi ostatními lidmi. V pravou chvíli úsměv dělá divy, a dnes si to můžeme testovat na straně dávajících i na straně příjemců. Usměvavý den i večer přeji :-)

středa 16.12.

Jak Mars pomalu opouští rizikové pásmo působení Pluta a Urana, uvolňuje se podrážděnost a agrese. Je to velmi dobře, protože stoupající hladina předvánočního stresu nepotřebuje být kombinována ještě s dalšími nepříjemnými okolnostmi. Dnes pro nás planety připravily trigon Luny ve Vodnáři k Marsu a sextil ke Slunci, který nabízí dostatek energie, a je jen na nás, jakým směrem ji nasměrujeme. Bude lépe tuto podporu využít, protože ve třičtvrtě na sedm večer Luna přechází do Ryb, odkud po příští dva dny moc elánu neskýtá.

úterý 15.12.

Den začínáme v pilném pracovním tempu pod vlivem... tentokrát ale Luny v sextilu k Saturnu. Práce se daří nejlépe, pokud se týká vymýšlení, invence. Obhajujeme si právo na své názory, rozhovory jsou přitom o respektu ke druhým i k sobě. Drobnější "úrazy" dnes hrozí pouze ve smyslu přehnaného zdůrazňování ženské stránky, složitěji zkombinovaných doplňků, případně v kuchyni a jiných tradičně ženských doménách. Kvadrát Luny k Venuši neublíží, jen v něčem může znamenat krok mimo. Nezapomínejme na své děti ani v předvánočním shonu, musí si i ony nějak poradit s naším tempem...

pondělí 14.12.

Krátce po půlnoci Luna pohladila všechny jemné strunky dobré vůle a radostné nálady trigonem k Jupiteru a nachystala nám tak krásné spaní. Ráno můžeme zažít nečekaná, ale o to milejší setkání. Ve dvě hodiny odpoledne Luna přechází z Kozoroha do Vodnáře a odlehčuje atmosféru směrem k přátelství, nadějím a optimismu. Myšlenky nám krouží kolem samých jemných témat - inspirováni něhou dáváme průchod poetice, inspirováni krásou rozbíháme fantazii na plné obrátky. Ale může se objevit i úvaha, jak něco obejít či přelstít. To vše spolu s roztěkaností způsobuje Merkur v přesné vazbě na Neptun. Rizikem dnešního dne je přepínání, přehnaná sebedůvěra hraničící až s nafoukaností, které přináší kvadrát mezi Sluncem a Jupiterem. Spolu s merkuricko-neptunskou vazbou dávají průchod nepozornosti a přeceňování vlastních sil, což je zejména na silnicích lépe ohlídat. A pozor na doklady a peněženky.

neděle 13.12.

Po včerejším příjemném a poklidném dni v duchu menuetu přichází rock´n´roll... Luna na Plutu v kvadrátu na Mars a Uran vzbouří emoce i mysl a nejlepší způsob, jak ji uklidnit, je fyzická námaha - práce, sport, tanec, cokoli, co zaměstná tělo a odvede napětí. Nechtějme řešit spory, nechtějme si vyjasňovat rozdílné názory, nechtějme ventilovat zraněné city. Škoda kazit adventní neděli nesouladem, užívejme si očekávání. Jde to snáz, pokud jsou kolem nás děti, ale můžeme si radost zažít i bez nich.

sobota 12.12.

Luna přešla ráno ve třičtvrtě na osm do Kozoroha a dělá z dneška dokonalý den na vánoční přípravy. Konjunkce s Merkurem umožňuje pečlivé plánování všeho, co chceme stihnout. Večerní sextil k Neptunu a noční sextil k Venuši podporují fantazii, vkus, jemnost, tvořivost a něhu. Platí to samozřejmě nejen na poli předvánočního pečení či výzdoby. Vztahuje se to i na pořizování dárků; dnes totiž vybíráme s citem a vkusem, pro radost a krásu, takže parfémy, kosmetika nebo oblečení obdarovaného určitě potěší. Ale něha a jemnost se uplatní i večer, takže se docela hodí nevypotřebovat všechny síly na úklid... :-)

pátek 11.12.

Pnutí posledních dní kulminuje dnes jednak opozicí Marse k Uranu (2.30 ráno) a v půl dvanácté dopoledne ještě novoluním ve Střelci. Jenže tím se spousta věcí vyčistí, uvolní se napětí a my zase můžeme volně dýchat a užívat si krásných stránek života. K tomu nám dopomáhej trigon Venuše k Neptunu (s pomocí Luny odlehčující onu opozici Mars Uran). Novoluní tak může zapůsobit jako ukončení starých těžkostí a začátek něčeho nového. Úžasná chvíle!

čtvrtek 10.12.

Za dva týdny je štědrý den; děti odpočítávají, kolikrát se ještě vyspí, a my "velcí" se více nebo méně děsíme, jak se krátí čas potřebný na přípravy.
Merkur vstoupil v půl čtvrté ráno do Kozoroha. Je pravděpodobná změna počasí směrem k chladu a spíše jasnému nebi. Myšlenky se uklidňují, zvážňují a zaobírají se především praktickými věcmi (pro předvánoční shon docela příznačné... :-) ), se smyslem pro humor to nemusí být zrovna slavné. Luna v odpoledním kvadrátu k Neptunu a v konjunkci se Saturnem podtrhuje ono "co bychom už měli mít hotové a ještě nemáme", zesiluje ten starý známý konflikt mezi touhou a možností, mezi sny a realitou. A přidáme-li skutečnost, že zítra v půl třetí ráno nastává přesná opozice mezi Marsem a Uranem, je třeba být opatrní. Můžeme chtít stihnout všechno hned, chvátat a nemít ohledy na nic okolo sebe. Rychlí, netrpěliví a vzteklí bychom z toho předvánočního času měli vážně jenom zlost, tak zkusme nebrat všechno tak smrtelně vážně...

středa 9.12.

Slunce v noci prošlo trigonem k Uranu a dodává nám odvahu, sílu, chuť k dobrodružství, vnáší přátelskou, otevřenou atmosféru. Odlehčuje také nadcházející opozici mezi Marsem a Uranem, která sama o sobě znamená obrovskou netrpělivost, cholerické projevy - ale díky zapojení Slunce víme, kam neklid nasměřovat, umíme jej konstruktivně využít. Celkově příznivé vyznění dne podporuje Luna v sextilu k Jupiteru a Lunárnímu uzlu, dává optimismus a dobrou vůli.

úterý 8.12.

Luna v noci uzavřela trigon k Neptunu a záležitost se koná mezi vodními znameními Štíra a Ryb - všechno je vlhké, měkké, zasněné, ospalé, nejisté a zamlžené. I naše pozornost je rozptýlená, musíme si o to víc hlídat činnosti, které vyžadují bdělost a soustředěnost. Na cestách to platí dvojnásob, mohlo by to klouzat.
Odpoledne kolem páté je cítit kvadrát mezi Merkurem a Lunárním uzlem - komunikace se nemusí dařit podle našich představ, můžeme čekat zpoždění a zrušení některých schůzek. Noc na zítra je už v úplně jiném duchu; rychlost, překvapení, nápady, kreativita, potřeba svobody a otevřených her nás těší a baví.

pondělí 7.12.

Víkend se nesl v duchu poměrně dramatických aspektů - v neděli večer se Mars dostal do přesného kvadrátu k Plutu, pokračuje do opozice k Uranu a cítit to je již několik dní. Luna se v neděli časně ráno připojila k Marsu a zrychleně zopakovala napjaté vazby. Pomáhalo Slunce v exaktním sextilu k Marsu. Napětí bylo možné ventilovat do fyzické aktivity - sportu, práce, pohybu. Měli jsme odvahu a mohli ji použít nejrůznějším způsobem, všude tam, kde je třeba razantních kroků. Zejména muži mohou ze současných konstelací těžit, pokud si zachovají noblesu a sebedůvěru.
Dnešní ráno bylo krásné, na nebi byly vidět poblíž sebe Venuše se srpkem Luny. Obě se dnes spojí do konjunkce v půl sedmé večer ve znamení Štíra. Můžeme očekávat hluboké, vášnivé, nekompromisně projevované city. Můžeme ale také potkat emotivní rozhovory o financích, a tady je lepší nesklouznout do výčitek nebo vydírání.

pátek 4.12.

Svátek mají Barborky a ovocné stromy se obávají vdavekchtivých dívek a žen... :-)
Ranní nebe nabízelo nádhernou planetární podívanou na konjunkci Luny s Jupiterem, níže nad obzorem jasně zářící Venuši a mezi nimi Mars. Co vidět nebylo a efekt lehce kazí, je kvadrát mezi Lunou a Jupiterem na straně jedné a Merkurem na straně druhé. Můžeme říci i slyšet mnohé, co zní pěkně, co je řečeno s dobrými úmysly, co vyvolá velká očekávání, ale zrovna dnes bych význam slov dělila nejmíň třemi. Myšlenky víří v kruzích, nepozornost má díky tomu prostor se uplatnit. Je třeba maximální čistoty myšlenek. Zejména za volantem je vhodná zvýšená ostražitost.

čtvrtek 3.12.

Luna proplouvá znamením Panny a doplnila v noci kvadrát Saturna s Neptunem a později i se Sluncem. Zmatky a podivnosti, pochybnosti a nejistota, smutky a iluze, řešení neřešitelného - to jsou výsledky dané konstelace. Jenže to v těchto dnech není jediný T-kvadrát na nebi - Mars pomalu dochází do opozice na Uran a kvadrátu na Pluta, a to je trošku větší drama, než Luna s Neptunem a Saturnem. Můžeme v několika příštích dnech čekat nárůst střetů, agresi, výbušnost a jiné nepříjemnosti. Tak si zatím užijme ty zmatky, třeba se nám po nich bude pak ještě stýskat... :-)

středa 2.12.

Zdánlivě nenápadný den může opravdu překvapit, v tom nejlepším smyslu. Krátce po jedenácté hodině Luna vplouvá do znamení Panny a přechází přes hvězdu Regulus. Jedna ze čtyř nejsilnějších, takzvaných královských hvězd, je pravděpodobně tím nejlepším, co máme na nebi ze stálic k dispozici. V téže chvíli se Slunce nachází velmi přesně na hvězdě Antares, což je druhá z královské čtveřice. Kombinace obou světel na královských hvězdách současně není běžná záležitost a slibuje možnost něčeho opravdu velmi specifického a silného. Antares je trochu bojovný, dává sílu a odvahu, pomáhá všude tam, kde se držíme zásad fair play - ale pokud bychom sešli z cesty, může nás z výšin, kam nás dovedl, shodit poměrně hluboko dolů. Přeju nám všem, ať možnosti, které dnešek nabízí, využijeme naplno a co nejlépe.

úterý 1.12.

Prosinec se ohlašuje rychlými, akčními a splavnými aspekty - uzavřený přesný trigon mezi Lunou ve Lvu, Merkurem ve Střelci a Uranem v Beranu. Nápady srší, cesty ubíhají, nálada veselá, záležitosti se daří. Tak ať se nám povede k dobrému.