Prosinec

středa 31.12.

Příjemné nálady, které doprovázely včerejší den, dnes pokračují. Brzy ráno se Luna v Býku dostává do trigonu ke Slunci - užíváme si to pěkné, co nám v životě přichází, mlsáme, hýčkáme se, nepředřeme se, a to, co děláme, si umíme zpříjemnit tak, aby nám to přinášelo potěšení. Skvělý den na přípravu něčeho dobrého, na hedonický styl života, na užívání si pohodlí a dělání si radosti. Předpolední Luna v trigonu k Plutu ukazuje, kde jsou naše silné stránky. A kdybychom náhodou ještě chtěli na poslední chvíli zvládnout nějakou letošní práci, půjde nám skoro samo "vyčistit si stůl i hlavu".
V silvestrovské noci se Luna dostává do kvadrátu k Marsu i k Jupiteru. Ponouká nás k fanfarónským kouskům, vyvolává poněkud nedůtklivost a může dát tendenci k přehánění ve všech směrech. Zkusme tomu nepodlehnout, abychom si nezkomplikovali start do nového roku. Přeju nám všem, ať je krásný, milý, příjemný a úspěšný.

úterý 30.12.

Luna před polednem přechází do znamení Býka, kde se cítí mnohem příjemněji a uvolněněji, než předchozí dva dny ve znamení Berana. Emoce se uklidňují, vnímáme především soulad a harmonii. Přecitlivělost je ta tam, podrážděnost odplouvá, můžeme si oddechnout a užívat si radostí a krás života. Večerní Luna sextil Neptun u někoho může vyvolat chuť pocvičit se v konzumaci alkoholu na zítřejší bouřlivé oslavy. U většiny ale pod vlivem tohoto aspektu přichází jemnost, vnímavost, cit pro potřeby druhých, chuť pohladit a přitulit se. Jiní si zase mohou vychutnat pěkný film nebo muziku. Dá se najít mnoho možností a všechny příjemné.

pondělí 29.12.

Luna v Beranu nad ránem posiluje stále ještě citelný zápas Pluta s Uranem a zajišťuje vysokou pravděpodobnost posvátečních ranních stresů a nenaladěností. Dopolední schůzky se mohou posouvat, nedařit či jinak komplikovat. Zato odpoledne a zejména večer jsou příjemné, rozhodné, akční. Laskavost a dobrá nálada se dají očekávat zejména kolem půl desáté díky trigonu mezi Lunou a Jupiterem a vlivem jejich vyladěného spojení se celý den řídí heslem - konec dobrý, všechno dobré.

sobota 27.12.

Po delší době uvolněný a příjemný den. Vše, co se nachází v Kozorohu a v Rybách, se dnes navzájem propojuje jedním sextilem za druhým - Luna s Plutem, Merkurem a Venuší a především Slunce s Neptunem. Skvěle se doplňuje a kombinuje stabilita a cit pro zodpovědnost Kozoroha s empatií, vnímavostí a zasněností Ryb. Dovolujeme si snít a přitom nepřestáváme být v kontaktu s tím, co je a co není možné. Věnujeme se praktickým záležitostem s nadhledem a nevšední inspirací. A záleží na každém z nás, jak nabídky dnešních konstelací využijeme.

čtvrtek 25. a pátek 26.12.

Vánoční svátky jsou ovlivněny současnými složitými konstelacemi, ponejvíce přes Merkura na Plutu a v kvadrátu k Uranu. Kdo by chtěl ve svátečních dnech něco řešit, záhy by seznal, že to jen vypadalo jako dobrý nápad. Jeví se jako pravděpodobné, že na základní téma by se nakupily všechny dávno promlčené hříchy, pozapomenuté křivdy a jiní kostlivci ze skříní. Tak nebuďme řešiteli, raději buďme činiteli. Naše činy v těchto dnech vytvářejí zajímavé příležitosti a to, co nebude oceněno hned, dočká se uznání v krátkém čase.
V pátek ráno Luna přechází do Ryb a nám vzrůstá citlivost - nacházíme svá tykadla a vnímáme, co se skrývá pod povrchem. Brzy ráno nás naše objevy nejspíš nepotěší, ale polední sextil Luny ke Slunci je milé pohlazení a vše, co přináší, je o radosti. Setkávání se daří, pokud si dovolíme užívat pohodu a dobrou náladu - a nebudeme chtít probrat nějaký ten problém... :-)

středa 24.12.

Nálada Štědrého dne je ovlivňována Lunou ve Vodnáři v sextilu k Saturnu na samém začátku Střelce. Atmosféra je uvolněná, přátelská a otevřená, nezapomínáme přitom ani na své povinnosti a kupodivu dobrovolně dodržujeme tradice. Toto se může dít, pokud budeme vnímat své pocity a vyladíme se na své blízké. Svým myšlenkám ale pro dnešek dopřejme dovolenou. Nechtějme řešit nic závažného, nechtějme ostatní přesvědčovat o své pravdě, nechtějme otevírat staré záležitosti. Merkur dochází na Pluta, automaticky to znamená také do kvadrátu k Uranu, a reálně během nejbližších dnů hrozí výbuchy vzteku z umíněnosti, ostré střety a vyhrocení konfliktů. Může být dobrým nápadem zacpat ústa kouskem vánočního cukroví, odlehčit situaci humorem, případně se navzájem obejmout (fakt nemyslím chytit pod krkem, to jen pro pořádek! :-) ). Přes tato úskalí přeju všem krásné svátky.

úterý 23.12.

Kdo z vás si pamatuje Erbenovu baladu Vodník, mohl by najít pár výstižných slov pro charakteristiku dnešního dne - "nevesely, truchlivy jsou ty kraje vodní..." Případně by se mohlo použít i "ty kraje od ní...", neboť ony truchlivé nálady činí postavení obou ženských planet, Venuše a Luny, v složité vazbě na Pluta a Urana a také na Lunární uzel. Takže ženským energiím a náladám nastává takříkajíc lehké těžko. Nicméně spojení Venuše a Luny v Kozorohu naznačuje odolnost, houževnatost a vnitřní sílu. Zkrátka, láska se nedá, a my ženské s ní. Budeme bojovat za to a za ty, které milujeme, a pod dobrou náladou možná na chvilku stáhneme udržovací plamínek, ale vyhasnout ji nenecháme.
Dnes se také přesouvá Saturn do znamení Střelce. Ve Štíru komplikoval obchodní záležitosti, tlumil vášnivost, dával snahu o hluboké chápání souvislostí a vyžadoval zodpovědnost za naše zdraví. Ve Střelci nás nutí nejen věcem rozumět, ale také své poznání sdílet s druhými. Vyžaduje od nás udělat si pořádek ve svých postojích a přesvědčeních a ve finále nás povede k tomu, abychom žili v souladu s tím, v co věříme.

pondělí 22.12.

Tak nám začala zima, zvesela a intenzivně. Průchod Slunce bodem zimního slunovratu vyzdvihuje kozoroží energie a charakteristiky - trpělivost, pečlivost, pracovitost, zodpovědnost. Ale třeba také vytrvalost v lásce - všimli jste si, že když má Kozoroh někoho opravdu rád, vydrží mu to velmi dlouho? Pokud se vám však podaří kozoroží důvěru zklamat, ztratili jste ji natrvalo... K tomuhle zimnímu znamení patří i opatrnost, pochybnosti a strachy, vedoucí někdy až k uzavřenosti a odměřenosti, občas se objevuje i tvrdost a neústupnost. Nechybí pevná vůle a chuť jednou světu ukázat, že v nich něco je. A když ukážou, často zjistíme, že jsme je podceňovali.
Kombinace zimního slunovratu s novoluním, které nastalo v půl třetí ráno, naznačuje začátek nového cyklu života, příchod nového světla. Rodící se změny budou prudké, rychlé, možná až dramatické, ale v důsledku mohou přinést zásadní pozitivní přestavbu situace. To vše je vygradováno současnou přítomností pěti planet ve znamení Kozoroha. Intenzivně to budou žít Kozorozi z let 89/90 a 90/91, kteří sami mají v tomto znamení čtyři až pět planet, ale nepochybně se to týká všech ročníků. Zajímavé efekty (samozřejmě nemluvím jen o dnešním dni) mohou čekat i ti, kdo jsou narození v Býku či Panně, a také Ryby a Štíři.
Pokud se vrátím k předpovědi pro dnešek, je potřeba být ostražití večer a v noci na zítřek. Trpělivost dochází i těm nejtrpělivějším, hrozí výbuchy a následné razantní kroky.

neděle 21.12.

Poslední den oficiálního podzimu - tři minuty po půlnoci zítra nastává zimní slunovrat. Slunce vstupuje do znamení Kozoroha, začíná astronomická zima.
Tak si ještě užijme poslední podzimní energie. Ještě je příležitost k pročištění všeho, co pročištěno být má předtím, než zemře staré světlo uplynulého roku a zrodí se nové světlo, nová naděje. Tato silná a důležitá symbolika vánočního času - příchod znovuzrozeného světla - je letos posílená a umocněná novoluním přicházejícím pouhé dvě a půl hodiny po vstupu Slunce do Kozoroha. Společně se zdají ohlašovat nové začátky, bod obratu zejména pro zrozence tohoto zimního znamení - ale nejen pro ně.

sobota 20.12.

Nebýt večerního a nočního přechodu Venuše přes zaseknuté válečníky Urana (navíc vrostlého do země nehybnou stacionaritou) a Pluta, měli bychom možnost zažívat jemnou inspiraci, inteligentní fantazii, cit pro slovo i myšlenku, práci s intuicí. Za to vše je zodpovědný sextil Merkura a Neptuna. K nim nám nebe přidává manuální i technickou zručnost, cit pro logické souvislosti, originalitu a odvahu - Luna sextil Mars a trigon Uran. Tyhle dvě posledně jmenované aktivní a kurážné planety jsou navíc spolu v přesném sextilu, podporují velké změny a vykročení novým směrem. Jen ta Venuše, Pluto a Uran sem vnášejí nátlakovost, dramatičnost a tvrdost všeho, i toho dobrého, co se v těchto dnech děje. Možná někteří z nás zvolí pštrosí politiku...

pátek 19.12.

Do ringu, kde zápasí neúnavní bojovníci Uran s Plutem, vstupuje Venuše. Její krása a dobrosrdečnost tím ztrácejí na významu a stává se z ní vášnivá, divoká a lehce vulgární čertice. Po přístí tři dny nelze moc počítat s tím, že by se probrala, rozpomenula se na dobré vychování a začala přinášet lásku, soulad a radost ze života, jak je jejím posláním. Namísto toho si libuje v potu, hře svalů a drsných hrátkách. Přidejme si stacionární Uran a máme obrázek téměř krvelačné a lehce perverzní situace, která je cítit ve všem, co děláme nebo potkáváme.
Situaci nezachraňuje ani Luna, která má na konci Štíra co dělat sama se sebou a musí překonávat chlad a odtažitost saturnských energií. Máme před sebou jedny z nejnáročnějších dnů, kterými nás častuje pomalu se loučící rok - zcela jistě ve snaze zapsat se nesmazatelně do naší paměti... Proto si držme dobrou vůli a optimismus, co jen to jde. Bude líp!

čtvrtek 18.12.

Dnešek je dnem pro něhu a jemnost, nikoli pro prosazování vlastní vůle.
Kombinují se dva silné vlivy planet, jednak dlouhodobý a neurvale divoký aspekt Pluta s Uranem - píšu o něm pořád, protože je cítit také pořád. Přidává se k nim pomalu Venuše, takže se můžeme dočkat velmi vášnivých projevů v jakémkoli směru. Druhý aspekt je dnešní spojení Venuše s Plutem, Neptunem a Lunou do souladných vazeb, vyzdvihujících lásku, emotivitu, vnímavost a všechny jemné ženské energie. Máme tedy na výběr, jakým způsobem budeme své touhy a vášně ventilovat.
Moje doporučení pro aktuální den se týká chvil před půl dvanáctou dopoledne - Luna se střetává s Marsem a její konejšivý vliv je po tu dobu vyřazen z provozu. Netlačit, počítat do deseti a usmívat se :-) Sííír :-D

úterý 16.12.

Uransko-plutonské pnutí se dnes stává citelnějším kvůli rannímu přechodu Luny přes jejich pozice. To, co "visí v luftě", Luna činí vnímaným, citelným a prožívaným. Nechtějme akutně řešit věci související s našimi pocity - lépe je dopřát si čas na ujasnění vjemů, počkejme, až budeme mít jasno v tom, co se uvnitř nás vlastně odehrává. Jednoduše řečeno, neřešme nic s horkou hlavou, výsledek by byl malér.

pondělí 15.12.

Včerejší spojení Slunce s Jupiterem a Venuše s Neptunem jsou jemně cítit ještě dnes a s nimi spojená dobrosrdečnost a pozitivní přístup k životu jsou přesně to, co nám může pomoci překonat tvrdé aspekty dnešního a zítřejšího dne.
Dnes se už pošesté uzavírá přesný kvadrát Pluto Uran. Tato nebeská vykutálenost, která začala v červnu 2012 a cítit byla ještě o rok dříve, z nás ždímá šťávu jako olej z oliv. Nutí nás dát si do pořádku všechny důležité životní oblasti, tvrdě a nesmlouvavě ukazuje, kde ještě je problém k vyřešení, a neodpouští nám žádné dluhy vůči životu. Protože se týká znamení Berana a Kozoroha, mluvíme o tvrdé dřině a složitých reálných záležitostech typu zdraví, existence, práce, vztahy, domov a rodina.
Nenechme se zlákat pokušením věci "zlomit" silou vůle nebo zvýšeným úsilím. Jediné, co by bylo zlomeno, bychom byli my. Tohle je přesila, proti které silou nezmůžeme nic. Hýčkejme si vše, co nám funguje, co přináší potěšení, co je pro nás - řečeno s Jožo Rážem - voda, co nás drží nad vodou. A pěstujme si trpělivost, abychom přečkali nesnadné časy.
A hlídejme si hlavu, žaludek, kolena a u žen dělohu a vaječníky a u mužů prostatu. Prevence je důležitá, dostávají trochu zabrat.
Na druhou stranu není třeba podléhat strachu, je to náročné, ale ne neřešitelné. Přeju hodně dobré nálady.

neděle 14.12.

Stříbrná neděle nám nabízí výběr - můžeme se chtít tvrdě prosazovat bez ohledu na pocity a potřeby druhých nebo svoje vlastní, anebo se můžeme nechat unášet na vlně laskavosti, dobré vůle, otevřenosti, přímočarosti, lásky, něhy, krásy, inspirace a ideálů...
Popisované lehounce protichůdné možnosti způsobuje především devadesátistupňový úhel mezi Lunou a Sluncem a později i s Merkurem. Zato trigon mezi Sluncem a Jupiterem je nebeské pohlazení hedvábným šátečkem, a pokud k němu přidáme ještě sextil mezi Venuší a Neptunem, naskýtá se nám šance prožít dnes kopec radosti a štěstí.
Za mne je volba jasná - s protivy se dnes nebavím
:-)

sobota 13.12.

Panuje dobrá nálada, optimismus a vzájemné pochopení, užíváme si společných aktivit i obyčejného bytí, energie proudí a uvolňuje spoustu toho, co bylo delší dobu zablokované. Krásný aspekt mezi Jupiterem ve Lvu a Sluncem a Merkurem ve Střelci rozproudí komunikaci i radost a mnoho jiných pozitivních veličin.
Pěkné je, že díky Lune ve vazbě na Neptun a Pluto se tenhle energetický koktejl míchá i se schopností vnímat druhé lidi a prožívat velmi hluboce a souladně své emoce.

pátek 12.12.

Doprovází nás souladné a krásné společné působení Jupitera, Merkura a Luny a my díky němu ožíváme, rosteme, kveteme a neseme plody v mentální i emocionální úrovni. Určitě si tenhle prvek uvědomíme a užijeme. Mírné zakolísání nálady může přijít brzy po poledni, ale pak nás čeká večer plný radosti a ženskosti. Pravda, dnes se ona ženskost může projevovat prací kolem kuchyně a domova, se zručností i vkusem. Jednak se to v adventu dá předpokládat, ale hlavně - jak lépe chcete popsat Lunu v Panně v trigonu na Venuši v Kozorohu? Hurá, na předvánočních přípravách bude kus odpracován a bude nás to těšit. Pánové mohou projevit svou kutilskou zručnost, nebo nakupovat praktické dárky...

čtvrtek 11.12.

Kdybych měla dnešní nálady popsat jednou větou, mohla by znít například takto - je to těžké, ale skvěle to zvládáme a užíváme si to....
Pluto s Uranem nejdou přehlédnout, u každého z nás v míře větší či menší nesou starosti. Ale na nebi se kromě jejich vlivu projevuje také spojení Slunce, Merkura, Lunárního uzlu a Jupitera, kudy dnes probíhá i Luna. Radost a optimismus nás doprovázejí, dobrá vůle je všudypřítomná a máme se na co těšit. Vnímáme kouzlo rozhovorů a v myšlenkách s chutí tvoříme svou budoucnost. Tak si na těch myšlenkách dejme obzvláště záležet, ať je naše budoucnost krásná...

středa 10.12.

Luna po čtvrté hodině ranní vstoupila do znamení Lva a rozpaluje naše emotivní prožívání. Zároveň Venuše kráčí posledním úsekem Střelce a své lásky, svou ženskou stránku (a i ten největší drsoň ji v sobě má) projevujeme ohnivým, nadšeným, aktivním způsobem, tryská z nás jako gejzír. Chceme-li někomu vyznat své něžné city, je to dobré udělat nejpozději dnes odpoledne, než Venuše před třičtvrtě na šest překročí hranici Kozoroha. Pak až do třetího ledna trochu snížíme plamen pod kotlíkem svých tužeb a radostí, ale o to pečlivěji a zodpovědněji se o ně budeme starat.

úterý 9.12.

Dnešek je den stvořený pro setkávání, seznamování se a obnovování známostí, pro potkávání příležitostí a jejich využívání. Jejich výsledek může být hodně dobrý - ale rozhodně nepřichází sám, musíme pro něj něco sami udělat. Nicméně možnosti jsou, dobré, použitelné a pozitivní.
Jupiter ve své obrátce pomaličku nabírá směr nazpět zvířetníkem. Utvrzuje naše úspěchy a štěstí tam, kde jsme je nalezli, ale na pomoc od osudu v nových věcech budeme muset chvilku počkat. Obrací naši radost a optimismus směrem k tradičním a prověřeným záležitostem a vyzdvihuje jejich kvality.

pondělí 8.12.

Plutonsko-uranské tlaky o sobě dnes dávají vědět díky přechodu Luny přes jejich zkřížení. Doporučuji vědomé uklidnění, nespěchat, nechtít řešit zásadní záležitosti a netrvat na svém zejména později odpoledne a vpodvečer do sedmé hodiny. Se stacionárním Jupiterem navíc nelze úplně spoléhat na přítomnost štěstěny - tam, kde se právě projevuje, je její vliv extrémní, ale na zavolání dneska určitě nepřiběhne, nohy jí neslouží...
Dopolední přesná konjunkce Merkur Slunce v lehké vazbě k Jupiteru, Uranu a Lunárnímu uzlu je příjemná záležitost pro všechny rozhovory, ve kterých nejde o to druhého dotlačit ke zdi a přesvědčit o své pravdě.

neděle 7.12.

Situace na nebi připomíná chystající se bouři - zatím svítí sluníčko, voní květiny a zpívají ptáci, ale vysoko na nebi pomalu narůstá temný mrak v podobě kvadrátu Urana a Pluta. Tohle přirovnání pokulhává jen v jedné věci - bouře v přírodě nechodí sedmkrát ze stejných mračen. Dobrá zpráva je, že až povolí vliv současného kvadrátu (přesný je v pondělí 15.12.), čeká nás pak jen už jejich poslední zkřížení v dubnu příštího roku.
Nicméně zatím je to opravdu o "zpěvu ptactva" a relativním klidu - v noci nastal příjemný a milý sextil Luny k Jupiteru. Dopoledne se sice kvůli opozici Luny k Venuši nedaří všechny ženské činnosti podle našich představ, ale pohoda pokračuje podvečerním přechodem Luny do znamení Raka. Tak nám všem přeju pěknou neděli!

sobota 6.12.

Události se dávají do pohybu. Noční Merkur v trigonu na Uran poskytuje odvahu a sílu v myšlenkové sféře - zvážit pro a proti, všimnout si souvislostí, učinit objev, rozhodnout se, vykročit. Merkur se blíží ke Slunci, projasňuje se naše myšlení a komunikace.
Do silného spojení tří planet se přimíchává lunární vliv - před půl druhou odpoledne nastává úplněk s Lunou v Blížencích a Sluncem ve Střelci. Zejména pro zrozence těchto znamení se jedná o nesnadný vliv, který k rozhodování nutí silou a o rozvaze se úplně mluvit nedá. Nicméně po něm přichází pročištění mentální oblasti, uklidnění rozbouřených hnutí myslí i srdcí a to si určitě užijeme.

pátek 5.12.

Den plný pohybu, nápadů, přátelských setkání. Den skvělý pro vše, co vyžaduje naši zručnost a intelekt, počínaje sportem a konče montáží nové skříně například. Mars přechází do vzdušného Vodnáře a rozhýbáváme se spolu s ním i my. Luna přechází do vzdušných Blíženců a nás baví vše, v čem je změna, co provokuje naši zvědavost a bystrost. Jediné doporučení - ráno si ohlídejme tendenci k bručení a nenaladěnosti a vězme, že všechny důvody k nim rychle odvane vítr a bude zase (aspoň vnitřně) sluníčko.

čtvrtek 4.12.

To, co slibuje dnešní den, je neobvykle příjemné a krásné. Ano, dlouhodobý kvadrát Pluto Uran se pomalu zase svírá, všichni víme velmi dobře, kde nás tlačí bota, jsme náročně zkoušení a už unavení. Jenže dnešek, vážení, nám dává na starosti zapomenout - má totiž hned dva nádherné aspekty a zejména večer je jimi ozdobený a zářící jako nefalšovaný vánoční stromeček. Venuše v trigonu na Jupiter přeje všem radostem, láskám, krásám, dobré vůli a velkorysosti. A Slunce v trigonu na Uran dává energii, sílu, změnu, odvahu, průlom, nové začátky a netušené krásné konce. Já nevím jak vy, ale já se těším - moc :-)

středa 3.12.

V noci se odbyly veškeré zbytky napětí kvadrátem Luny k Marsu a teď můžeme očekávat dva nádherné dny. Dnešek dává přísliby, zítřek je plní. Dnes ve čtvrt na sedm ráno Luna přechází do znamení Býka a nabízí nám pohodu, radost, dobrou náladu, chuť užívat si krásy života. Odpoledne vytváří sextil k Neptunu do Ryb a to naše užívání si získává na oduševnělosti, touze po dokonalosti, lásce k druhým lidem, ochotě vzdát se něčeho svého ve prospěch druhého člověka. Myslím, že se nám to bude líbit. A navíc - fakt se těšme na zítra...

úterý 2.12.

Včerejší konstelace Merkur kvadrát Neptun v Rybách spolu s Lunou kvadrát Pluto a dnešní popůlnoční Lunou konjunkce Uran dohromady spískaly ledové nadělení. Nakolik se dá soudit podle zítřejších aspektů Luny - dopolední schůzky jsou ještě ohroženy, poledne by mělo být zlomové a situace by se měla uklidňovat, odpoledne a večer se daří k naší spokojenosti. Dnes si vážně přeju, aby zejména ta druhá část předpovědi vyšla :-)

pondělí 1.12.

Ne úplně typický den - je lépe spoléhat se na své pocity a nesázet na logiku a racionalitu. Merkur přechází kvadrátem k Neptunu a rozostřuje nám schopnost soustředit se a rozhodnout se, do myšlení se nám plete tušení s nejistotou a výsledkem může být chaos. Naproti tomu Venuše je povzbuzena sextilem k Lunárnímu uzlu, dějí se setkání a přicházejí možnosti kvůli kráse, lásce a radostným stránkám života. Řekla bych - dobré pro pořizování vánočních dárků, ale pouze za předpokladu, že si pevně stanovíme finanční možnosti a tohoto rozpočtu se budeme důsledně držet...
Mars si dnes výborně rozumí se Saturnem - práce by nám měla jít od ruky, ať se týká jakéhokoli oboru činností, konáme s rozmyslem, pouštíme se do déledobějších projektů a jsme trpěliví.
Příjemnou náladu podbarvuje beranská Luna v akčním a ohnivém trigonu k Merkuru a Slunci. Jen noc může být divoká, náročná a výbušná.