Prosinec

úterý 31.12.

Silové myšlení, silová komunikace, silový pohyb. Agresivita v řeči i za volantem, násobená pocitem, že máme přece nepochybně  pravdu... Dnešní přesné tvrdé uspořádání Marta, Merkura a Pluta o sobě dává vědět různým způsobem - nenechme se vtáhnout do této tvrdé hry. A mysleme na to, že zítra totéž doplní Slunce i s Lunou při novoročním novoluní. Hodně zítřejších začátků najednou vyžaduje dnešní ukončení mnoha starých záležitostí. A k tomu jsou dnes meziplanetární vazby výjimečně vhodné.

pondělí 30.12.

Máme před sebou tři adrenalinové dny, ve kterých Slunce, Merkur a Luna postupně doplňují divoké zkřížení mezi Plutem, Uranem a Marsem. Dnešek má bonus v podobě nadhledu, chuti do fyzických aktivit, technických počinů všeho druhu - zejména ráno a dopoledne se v tomto směru daří. Není dobré jednat se spěchem a netrpělivostí - ale to platí v těchto týdnech stále. Berme současné konstelace jako jízdu na obřím kole - jednou jsme dole, jednou nahoře...

neděle 29.12.

Den výjimečně rychlého myšlení a jednání. Mimořádnou pozornost je třeba věnovat tomu, jaké aktivity nám naše mysl diktuje a jakou formou reagujeme na podněty zvnějšku. Můžeme mít geniální nápad, ale také můžeme způsobit katastrofu.
Odpoledne se krásně projevují ženské energie, touha po lásce, souladu a radosti. Další z řady dní, kdy je přínosnější klást důraz na srdce před rozumem.

sobota 28.12.

Podobně jako včera platí, že naladěním na pocity a vnímání druhých lidí, ale především to svoje vlastní, dokážeme mnohem víc, než střety a neústupností.
Jinak řečeno - srdce:mozek - 1:0

pátek 27.12.

Pokud nám dnes na něčem záleží (a ono opravdu záležet bude), zkusme schovat mužskou bojovnost i ženské zbraně. Počkejme si, až po třetí hodině odpolední Luna vklouzne do znamení Štíra a začne vylaďovat naši schopnost vnímat. Co bychom nevybojovali, přijde nám s láskou a porozuměním samo... Což platí nejen dnes :-)

čtvrtek 26.12.

Divoké nálady včerejšího dne pokračují a alespoň částečně se rozpouští až během pozdějšího odpoledne. Protipól k nim nabízejí jemné a čisté vazby mezi Sluncem, Merkurem, Neptunem a Lunárním uzlem. Pokud si dovolíme nechat se nést na vlně prožívání a budeme přitom vnímat řeč svého podvědomí, projdeme bez ztráty kytičky každou složitou chvílí. Dnešek je jako stvořený k lekcím práce s intuicí.

středa 25.12.

Kolem deváté hodiny ranní se uzavírá přesná opozice mezi Marsem a Uranem a váže se na skupinu planet ve znamení Kozoroha. Přináší do sváteční atmosféry zmatky, podrážděnost a netrpělivost. Hodně chceme, a chceme to hned. Společnost druhých lidí vyhledáváme, ale současně nás irituje.
Dobrý den pro nejrůznější dechová cvičení - soustředěně dýchat a počítat přitom v duchu do deseti, nebo někdy i do sta... :-) Je to mnohem lepší, než dovolit své vznětlivosti, aby vyvolala konflikt.

úterý 24.12.

Štědrý den nás v tomto roce staví před volbu - na jedné straně velmi citlivé aspekty, které hovoří o rodině, sdílení, tradici, velkorysosti, dobré vůli, ideálech, romantice, něze a lásce. Krásnější nebeskou atmosféru si pro tyto sváteční dny ani nemůžeme přát. Na druhé straně spěch, netrpělivost, agrese - kulminující zejména v noci na zítřek a zítra ráno. Pozor na cestách pro ty, kdo spěchají domů na poslední chvíli. Pozor na naši vnitřní roztěkanost a tendenci propadat stresu.
Máme možnost volby - zvolme si srdcem, láskou a dobrou vůlí. Krásné svátky!

pondělí 23.12.

Závěr letošního roku je velmi náročný, zejména ve fyzické rovině. Mohou nás dostihovat zdravotní starosti, finanční situace, partnerské komplikace - pravděpodobně každý z nás má v posledním roce v některé z těchto oblastí co k řešení.
Dnešek přináší příležitost odpočinku od starostí, máme možnost připravit si něco, co nám uleví. Učíme se nadhledu a důvěře v budoucnost. Učíme se zacílit na přítomnost a nenechat se rozptylovat přemýšlením o minulosti nebo budoucnosti. Ať se nám daří - krásný den přeji!

neděle 22.12.

Stacionární Venuše v Kozorohu dnes naznačuje důkladnost a opatrnost, s jakými se budeme starat o věci lásky a radosti. Připravujeme si a hýčkáme uvnitř to, co nás má těšit v budoucnu.
Odpoledne a večer jsou velmi příjemné a vhodné pro setkávání se, povídání, hravost i umění. Jsme velkorysí a spokojení. Veškerá práce je vnímána jako hra a baví nás a jde nám od ruky.
Případné odpolední nákupy vánočních dárků na poslední chvíli jsou tak trochu cinknuté chutí se ukázat - obdarovaní se možná nestačí divit :-)

sobota 21.12.

Dnes v 18.11 hodin středoevropského času Slunce vstupuje do znamení Kozoroha. Je to moment zimního slunovratu, chvíle, kterou od pradávna lidé oslavují jako okamžik skonu starého a zrození nového, jako znovuzrození Světla, Života samého.
Využijme tento den, tuto chvíli k vlastnímu rituálu, k uzavření svých malých i velkých cyklů, věcí, které odešly z našeho života a my se s nimi dosud nedokázali rozloučit. Nechme je zemřít a uvolněme tak místo pro to nové....

pátek 20.12.

Ráno po půl deváté Luna opouští znamení Raka a až do nedělního večera prochází následným Lvem. Čeká nás tvořivý, hravý, velkorysý, společenský a trochu předvádivý víkend.
Dnešek je ve znamení zručnosti, neobvyklých zážitků a originálních nápadů. Nebojme se projevit své pocity. Dovolme si popustit uzdu své fantazii a kreativitě, výsledek bude určitě stát za to.

čtvrtek 19.12.

Luna ve druhé polovině Raka poblíž Jupitera a v souladné vazbě na Saturn do Štíra klade důraz na domov, rodinu, harmonii, tradici, útulno a voňavo. Ideální den pro veškeré předvánoční domácí práce, zejména úklid a pečení. Doporučuji dnes pořídit poslední chybějící dárky - zítra ráno totiž Luna vchází do znamení Lva a vede nás k velkorysosti a předvádění se. Obchodníci se budou nad posledním předvánočním víkendem radovat, náš rozpočet by z toho radost neměl.

středa 18.12.

Divoký den. Máme mnoho chuti něco dělat, něco dokázat, být rychlí a první a nejlepší. Máme vůli a sílu. Máme ale také velkou netrpělivost a potřebu tvrdě ovládat průběh událostí podle svých představ. Výsledkem může být spousta vykonané práce, ale také mnoho konfliktů a agrese. Dnešek se podobá jízdě na tobogánu a v příštím půl roce se můžeme těšit na takovéto jízdy zhruba jednou za týden.

úterý 17.12.

V jedenáct hodin kulminuje úplněk v Blížencích a rozkládá sílu mezi toto a protilehlé znamení Střelce. Potřebujeme vyslovit, slyšet a pochopit vše, co v nás nebylo ošetřeno. A záleží na našich schopnostech a okolnostech, zda výsledkem bude vyčištění atmosféry nebo zostření konfliktů.
Kolem osmnácté hodiny Luna přechází do svého znamení Raka a celý večer bude pod vlivem trigonu na Neptun. Zjemnění, citlivost, romantika jsou lepší varianta tohoto vlivu, v té druhé můžeme být pouze pod vlivem... ale i to bude rotomilé...
Hlavně se dobře vyspěme na zítřek, čeká nás tobogán.

pondělí 16.12.

Zítra dopoledne nastává úplněk a dnes v noci bude "kulato", dá se také předpokládat, že dnešek bude náročnější z hlediska prudších emocí a reakcí. Může pomoci rada z filmu Císařův pekař - "ale Výsosti, nenechte zlost cloumat svým majestátem..." :-)
Za povšimnutí stojí rozhodně krásné nebeské scenérie - po rozpuštění inverze můžeme obdivovat jasně zářící Venuši na večerním nebi, ráno potom na západě nepřehlédnutelný Jupiter.

neděle 15.12.

Luna dnes propojuje krásné a jemné vazby mezi Marsem a Venuší a sama ráno přechází do komunikativního znamení Blíženců. Krásná atmosféra pro soulad mezi mužskými a ženskými energiemi, krásné podmínky pro pojmenovávání pocitů a nálad. Vztahový den, kdy umíme hovořit o důležitých věcech.

sobota 14.12.

Nálady dnešního dne mohou vést k uzavřenosti nebo smutkům, vyplouvají staré a těžké věci. Je však velmi vhodné prostředí pro práci s nimi. Proto buďme vděční za všechno, co nám podvědomí vyplaví, můžeme pochopit souvislosti a staré nánosy vyčistit.

pátek 13.12.

Dnešní planetární uskupení neukazuje na to, že by se měla naplňovat tradice nešťastných "pátků třináctého". Luna přešla do Býka, kde je jí dobře a kde má smysl pro praktické záležitosti života. Venuše je dlouhodobě v Kozorohu a působí tu také s důrazem na harmonii okolního hmotného světa - zdá se, že tyto dny přejí rodině, domovu, předvánočním přípravám. Vypjaté emoce posledních dní se trochu zklidnily a máme tedy klid na práci i na zábavu. Na to druhé, pravda, trochu méně času... :-)

čtvrtek 12.12.

Předvánoční shon a snaha dokončit před koncem roku svoje závazky nás letos stojí mnohem více úsilí a platíme za ně svým klidem a pohodou. Jen opravdu silné osobnosti si dokážou udržet nadhled a dobrou náladu. "Postaraly" se nám o to planety zabydlené ve znameních Berana, Raka, Vah a Kozoroha svými ostrými vazbami. Dva až tři dny v týdnu je doplňuje také Luna a pod jejím vlivem trvající napětí prožíváme velmi emotivně.
Každý způsob, jak si udržet vnitřní světlo i v nepohodě, je vítaný. Vnímejme hudbu, krásu, lásku, obklopujme se jimi (a opravdu nemyslím koledy v obchodech...) a pečujme o své nitro. Potřebujeme to my i lidé kolem nás.

středa 11.12.

Ranní vzbouřené nálady doznívají po většinu dne - nechtějme dnes řešit zásadní věci, a už vůbec ne silou a vůlí.
Jestli se vám zdá, že štěstí a optimismus poslední dobou někdo vypnul, nebo že si užívají dovolenou mimo realitu všedních dní, může za to dlouhodobý pobyt Jupitera poblíž hvězdy Wasat. Její působení je nepříjemné, blokující, záludné - a s jupiterskou atmosférou nadhledu a pomoci má společného pramálo. V tomto směru se dá očekávat změna k lepšímu až za týden.

úterý 10.12.

Planetární konstelace ukazují, že kde jsme odpracovali, bude nám pomoženo. Zejména v oblasti rodinné, vztahové, emoční, vnímající a pomáhající. Kde přemýšlíme a hledáme pochopení, přijde prozření nebo někdo, kdo nám ukáže směr. Můžeme se těšit :-)
Doporučuji být opatrnější později večer a v noci na zítřek - divoké vazby, které uzavírá Luna, přejí střetům a konfliktům všeho druhu. Nenechme se vytočit, kroťme svou netrpělivost a vznětlivost, tentokrát se to určitě vyplatí.

pondělí 9.12.

Pomineme-li dnešní první lunární čtvrť, tedy kvadrát mezi Sluncem a Lunou a s ním spojené lehké "divoko", můžeme se těšit na velmi zajímavou situaci. Na nebi se uzavírá souladné spojení mezi Jupiterem a Saturnem ve znameních Raka a Štíra a dnes je doplňuje Luna v Rybách. Je to stav, kdy umíme zacházet se svou intuicí a používat ji v praxi. Naše vnímání je otevřené, naše pocity a lidské kontakty jsou jasné a přímočaré. Máme možnost udělat si pořádek v emocích, ve vzpomínkách, ve lpění na něčem. Víme co a víme jak.
Nejsilněji se vazby projevují zhruba od půl šesté do půl sedmé navečer. Tak ať se nám daří je využít.

neděle 8.12.

Pokud se dnes nebude dařit rozumový přístup k záležitostem okolního světa, berme to s nadhledem a pochopením, že dnes není ten správný den. Zkusme se prozměnu svěřit vlnám intuitivního fungování, které slibuje lepší výsledky. Citlivost dnešního dne není vůbec obvyklá.

sobota 7.12.

Mars se dnes večer přesouvá ze znamení Panny do následujících Vah a bude se tu pohybovat příštích sedm a půl měsíce. Jeho dosavadní umístění vedlo k myšlenkové aktivitě, analytickému přístupu k práci, někdy ale také ke zbytečné kritičnosti a kousavosti. Ve Vahách působí jemněji, ubývá mu razance a ztrácí agresivitu. Jeho vliv nás vede k aktivnímu vytváření harmonie, k tvořivosti všeho druhu. Učí nás namísto slovních střetů používat diplomatické schopnosti. Heslem je spolupráce. Sportovci v bojových disciplinách mohou zažít snížení výkonu, zejména pokud je hnacím motorem nekompromisní soupeřivost. Umělci a lidé pohybující se ve společnosti si budou užívat příliv energie.

pátek 6.12.

Dnešní situace na nebeském jevišti velmi přeje Vodnářům a jejich spřízněným Střelcům. Luna přešla ráno z Kozoroha do Vodnáře a utváří během dne příjemné vazby na Merkur a Slunce ve Střelci a směrem k Uranu ve znamení Berana. Otevírá se nám cesta k velkorysosti, otevřenosti, přímočarému jednání a optimistickému pohledu na svět. Uvědomujeme si, kdo jsme, a jednáme podle toho. Uvědomujeme si, kdo jsou naši blízcí, a respektujeme je.

čtvrtek 5.12.

Merkur se dnes ráno přesunul ze znamení Štíra do Střelce a pro příštích osm týdnů nám mění způsob, jakým přemýšlíme i jakým se vyjadřujeme. Zatímco uplynulé týdny byly o hloubavosti, splínu a zádumčivosti, vzpomínkách a těžkostech, teď se mentální nálada mění směrem k rychlosti, otevřenosti, optimismu, povídavosti, směrem ke spoustě nápadů.
Je dobré si hlídat reálnost těchto našich nápadů, neuvážená slova a především sliby - protože sliby nám vážně půjdou. Dobře míněné, s chutí druhým pomoci - ale při následné konfrontaci s nimi se nestačíme divit...

středa 4.12.

Na svátek všech Barborek (a že jim gratulujeme!) se podle tradice třesou ovocné stromy před náporem zvědavých žen a dívek - dnes uříznutá větvička svým vykvetením před vánoci slibuje partnerské blaho v příštím roce. Z pohledu planet je k tomu výrazně vhodnější dopoledne. Luna přešla do znamení Kozoroha a ač zde sama volnému projevu pocitů příliš nepřeje, uzavírá romanticky laděnou vazbu s Neptunem. Dobrá chvíle pro praktické přípravy našich snů :-)
Pozdně večerní setkání se Luny s Uranem a Plutem varuje před vznětlivostí a neochotou dělat kompromisy. Tvrdé jednání dělá tvrdé střety, proto dnes večer raději řešme jen nekonfliktní témata.

úterý 3.12.

Nálada po nočním novoluní se uvolňuje, můžeme si naplno vychutnat výhody Slunce i Luny ve Střelci - těmi jsou otevřenost, přímočarost, velkorysost a optimismus. Při nesprávném používání mohou přinést zbrklost, přemýšlení až po akci, příliš rychlé a vznětlivé reagování na sebemenší podnět. Lepší je úsměv a dobrá nálada, než vybublávání - tak ať se nám dnes daří :-)

pondělí 2.12.

Naše cítění, myšlení i jednání jsou ovlivněny zmatky, nejasnostmi a domněnkami. Dopouštíme se omylů z nepozornosti nebo nedorozumění. Je lépe si ověřit všechny předpoklady, než z nich vytvoříme závěry.
Současné období je výjimečně vhodné k tomu, abychom si připomněli Dona Miguela Ruíze a jeho Čtyři dohody (s ohledem na dnešek zejména tu třetí):
1. Nehřešte slovem
Mluvte pravdu. Říkejte jen to, co si myslíte. Nemluvte proti sobě a nepomlouvejte druhé lidi. Užívejte sílu slova v zájmu pravdy a lásky.
2.Neberte nic osobně
Lidé nedělají nic kvůli vám. Všechno, co dělají, je projevem jejich vlastní reality, jejich vlastního snu. Budete-li imunní k názorům a činům druhých, nebudete zbytečně trpět.
3. Nedělejte ukvapené závěry
Nebojte se klást otázky a vyjadřovat to, co opravdu chcete. Vyjadřujte se srozumitelně, abyste se vyhnuli zbytečným nedorozuměním, zármutku a dramatu. Už jen dodržování této dohody vám pomůže změnit život.
4. Dělejte to nejlepší, co můžete
Ne vždycky jste schopní dělat to nejlepší; všechno závisí na tom, jak jste v daném okamžiku zdraví či nemocní. V každé situaci však dělejte to nejlepší, co můžete, a vyhnete se lítosti a sebeodsuzování.

neděle 1.12.

Se svou duší a jejími hnutími zacházíme zodpovědně, opatrně, s láskou a nadějí a obohacujeme tak sebe i všechny kolem. Svou rozumovou stránku používáme s láskou - co si více přát? Snad jen více takových dní a schopnost udržet si v sobě jejich vliv...