Listopad

středa 30.11.

Listopad se loučí pěknou konstelací, slibující opravdu zajímavý den. Luna se dostala na Saturna ve Střelci, ale kdo by od tohoto prvku čekal chmury a splíny, dnes by se přepočítal. Saturn dostává totiž pohlazení (v životě bych si nemyslela, že v souvislosti právě s touhle planetou použiju slovo pohlazení, ale je to tak!) z jedné strany od Jupitera a z druhé strany takové to chlapské šťouchnutí od Marse, a pomalu si kráčí i pro kamarádský úsměv od Urana. No a Luna si to dnes ve zrychlené podobě užívá s ním. Až do pozdního odpoledne se můžeme těšit z otevřené, milé, přátelské atmosféry. Malinko to kazí Slunce v kvadratuře na Neptun, která nastává v noci na zítra a nese krom jiného idealismus a chuť spláchnout zklamání něčím úlevným - ale doprovázejí nás stále poloviční vzdálenosti, které rozhodně nedovolí špatné náladě ani zaklepat na dveře. Krásný den nám přeji!

úterý 29.11.

Vypadá to, že už jsme zažili i jednodušší a harmoničtější dny. Ale to je jen první zdání.
Ve 13.18 nastává novoluní ve Střelci v kvadrátu na Lunární uzel a také na Neptun. Výborná konstelace na rozloučení s myšlenkami a názory, které nám už nesvědčí, výborná konstelace na nové cykly. Horší konstelace pro praktické záležitosti, pro přesnost, dochvilnost. Složité pro schůzky, které mají mít jiný než duchovní či umělecký rozměr. Korunu nasazuje večerní kvadrát mezi Venuší a Uranem, který kolem čtvrt na deset umožňuje rychlé vztahové zvraty nahoru i dolů, nesmělým dodává kuráž a smělce klepe přes prsty. Situaci výrazně zachraňují poloviční vzdálenosti. Pluto je uprostřed mezi Saturnem a Marsem a podporuje výkonnost, vůli, pracovitost a vytrvalost. Venuše se stále ještě drží mezi Merkurem a Marsem (tenhle aspekt trvá nejméně druhý týden) a nikdo se určitě nezlobíme, že máme hravou náladu, kdy to mezi mužskou a ženskou energií krásně jiskří. A do třetice všeho dobrého Mars mezi Venuší a Neptunem nese atraktivitu a přitažlivost a napomáhá projevům citů.

pondělí 28.11.

Včera započatý advent zatím příliš slavnostní atmosféru nenabízí. Jsme ve shonu, jako ostatně každý rok, ale tentokrát jako bychom byli naspídovaní... Na nebi se uzavírá bisextil mezi Marsem ve Vodnáři, Saturnem ve Střelci a Jupiterem ve Vahách a je výhrou pro ty z nás, kdo koncem roku potřebujeme zvýšit své (nejen pracovní) úsilí. Jeho vliv můžeme využít v celém tomto týdnu, postupně se k němu přidává i Uran se svou originální nápaditostí.
Co se týče Luny a s ní souvisejících nálad a hnutí mysli i emocí, ta má dnes volno, až ve třičtvrtě na deset večer vstupuje do Střelce. Tahle změna slibuje přejít od uzavřenosti k expanzi, máme se nač těšit.

sobota 26. a neděle 27.11.

V sobotu v devět hodin ráno vstoupila Luna do znamení Štíra a víkend se díky tomu nese v trochu zadumaném, vážnějším duchu. Není to ale rozhodně o nudě či nezáživnosti - sobotní trigon Merkura s Uranem rozehrává nápady, fantazii, kreativitu, chuť po dobrodružství, svobodu. Nedělní vazby, kterými Luna prochází, hovoří o lásce, něze, okouzlení i vášni, a nejpěknější je odpolední a večerní sextil na Pluta s Venuší v Kozorohu. Jediným úskalím celého víkendu je kvadrát Luny k Marsu dnes v půl jedné odpoledne, díky kterému se mohou objevovat konflikty a drobné úrazy kvůli umanuté neústupnosti. Nádech a výdech ve správnou chvíli dokáže hodně! :-)

pátek 25.11.

Ve svátek svaté Kateřiny (a Kačenkám přeju všechno nejlepší!) se uzavřela přesná konjunkce Venuše s Plutem v kvadrátu na Jupiter, se kterým ráno navíc spojila své místo působení - a tím i síly - Luna. Obě ženské planety navázané na kvadrát Jupitera s Plutem, díky tomu mají ženské energie tendenci trochu přehánět, trochu tlačit, trochu vydírat, trochu se přeceňovat. Jsou v tom dobré úmysly, jenže je velmi snadno přeženeme a zaděláme si na zklamání. Doporučení pro dnešní den tedy zní hlídat si jakékoli manipulativní jednání a utnout ho v samotném zárodku; nenechat se do ničeho donutit a nedovolit nikomu, aby hrál na naše city. Docela dobře se můžeme rozumně domluvit, zejména dopoledne, díky sextilu Luny k Saturnu a Merkuru, zato kolem patnácté Luna v opozici k Uranu může připravit nejednomu z nás horkou chvilku kvůli střetům, chvatu, netrpělivosti a vzteku. Přeji pevné nervy - a radost ze života.

čtvrtek 24.11.

Nejsilnějším vlivem dnešního dne je konjunkce Venuše s Plutem (přesná je zítra po poledni, působí již dnes a pár dní okolo) v kvadrátu na Jupiter. Ti z nás, kdo k tomu mají sklony, by mohli za dané konstelace sklouznout k žárlivosti, nejrůznějšímu naléhání, výčitkám až vydírání ve snaze nasytit svou potřebu lásky nebo jen chvilkové radosti. Pokud ale odložíme své iluze a nereálná očekávání, máme díky tomuto aspektu možnost hluboce procítit Lásku. Stejným směrem ukazují i poloviční vzdálenosti. Venuše se dlouhodobě drží mezi Merkurem a Marsem - láska je to, co spojuje naše myšlenky s našimi činy. Mars je dnes mezi Venuší a Neptunem, prvek kouzla, lásky, energie, prvek citlivé smyslnosti. A Mars je také uprostřed mezi Sluncem a Uranem, jednáme ve snaze projevit, kdo jsme, a měnit svůj život směrem ke svobodě a přátelství.
Luna, která v jednu hodinu v noci uzavřela sextil se Sluncem a večer se dostane do trigonu k Marsu, celkové velmi příjemné vyznění dne jen zdůrazní.

středa 23.11.

Dnes je den pouze jediného aspektu, konjunkce Merkura se Saturnem. Přesná je jejich vazba ve třičtvrtě na osm večer, ale vliv se zdaleka netýká jen tohoto okamžiku - bručivo, zamlklo, brblavo a uraženo se může konat několik dní kolem. Naštěstí můžeme tenhle prvek využít i pro kvality, jakými jsou rozvaha, schopnost dobře si naplánovat další kroky, umění jedním správně zvoleným slovem říci mnohé. Včerejší sextil Merkura k Jupiteru nechal zaznívat radostné, optimistické tóny, a teď musíme chvilku počkat, než bude možné na ně navázat.
Luna si dává opět volno, jediná její dnešní činnost je kutálet se koncem znamení Panny a ve 20.42 vstoupit do Vah. Hodinu po půlnoci potom uzavře sextil ke Slunci a jeho příjemné vlny můžeme vnímat už dnes večer.

úterý 22.11.

Luna dnes prochází dvma planetárními uskupeními a posiluje jejich vlivy. Působí ovšem protichůdně, takže se můžeme těšit na mírný emocionální guláš... Jednak doplňuje kvadrát mezi Merkurem a Saturnem ve Střelci na Neptuna do Ryb, což je prvek pro nejistotu a zmatky, kombinaci nemluvnosti s nepozorností, kombinaci tužeb s nepříznivými okolnostmi, zkrátka pro náladu nic moc... Na druhou stranu Luna v průběhu dne uzavírá trigon k Venuši a Plutu v Kozorohu, což je prvek pro lásku a radost ze života. Taky máte pocit, kudy vede cesta pro dnešní den? A aby toho dobrého bylo víc, je dnes výrazně cítit sextil mezi Merkurem a Jupiterem - dal by se tlumočit jako "s trochou dobré vůle zvládneme všechno", nebo "cokoli si přejeme, dostane se nám v tom pomoci".

pondělí 21.11.

Vnímáme kvadrát mezi Lunou a Sluncem, který se uzavírá v půl desáté dopoledne na samém konci pevných znamení Lva a Štíra, urputnost, vůle a vytrvalost mají zelenou. Obě světla v průběhu dne přecházejí do nových, pohyblivých znamení a mohou s sebou pro zbytek dne nést shon a neklid. Luna do Panny vstupuje v 10.34. Další časový údaj vypadá jako legrace, ale podle mého programu je tomu opravdu tak - ve 22.22.20 Slunce opouští Štíra a začíná znamení Střelce. Začíná čas rychlého myšlení a ještě rychlejšího jednání; rychlého mluvení a ještě rychlejšího zjištění, že jsme si svá slova měli nejprve pořádně rozmyslet... Střelci jsou milí a rychlí, ale rozvahu a diplomacii bychom asi měli hledat jinde. Jejich devizou je rozhled, mnoho poměrně hlubokých znalostí, zájem o filosofii, esoteriku, cestování, jazyky, také vztah ke sportu a pohybu obecně. Jsou velkorysí, otevření, idealističtí, féroví, ale někdy neomalení a trochu povýšení. Nemyslí to zle, jsou si vědomí svých kvalit. A celé období Střelce se nese v podobném duchu. Pokud chceme začít něco studovat, není lepší čas. Krásné časy střelcovské nám přeji :-)

neděle 20.11.

Aspekty slibují neděli, jakou bychom si mohli přát - krásnou, milou, veselou, plnou radosti a pohody. Zahájila hned tři minuty po půlnoci přesným sextilem Venuše s Neptunem, prvkem pro romantickou víkendovou noc jako stvořeným. A dále se nese podle ranního sextilu Luny k Jupiteru, dobrosrdečnost, otevřenost, spokojené "bytí spolu". Dopoledne pokračuje trigonem Luny a Saturna, který můžeme využít jak pro fyzickou práci, tak pro věci, které mají mít trvalejší nebo tradiční charakter (minimálně připravíme k obědu něco z babiččiných osvědčených jídel a nebudeme litovat pracnějšího postupu). Poslední dnešní krásu nese podvečerní sextil Luny k Uranu, pod jehož vlivem nás to táhne ven s přáteli, za něčím novým, neobvyklým, lehce dobrodružným a možná i trochu motorizovaným.

sobota 19.11.

Týden do začátku adventu... taky se vám zdá, že ten čas nějak letí? Dneska zřejmě nebude mít tendenci se zpomalovat, ráno ve čtvrt na pět Luna vběhla do ohnivého a svižného Lva a nám nese spoustu elánu. Zejména odpoledne může být uchvátané a možná i trochu konfliktní díky opozici Luny k Marsu, která nastává po třičtvrtě na šest. Ostatní aspekty jsou ale milé, příjemné, společenské, jako stvořené pro radost z potkávání se s druhými. Před devátou ráno kulminuje trigon Venuše k Uzlu a tři minuty po půlnoci na neděli sextil Venuše k Neptunu - romantika, láska, něha, jemnost, umění, kouzlo, svíčky, sklenička (ne lahvička...) něčeho dobrého, a víno spíše polosladké. Cítíme to celý den, užíváme si to a přesně půlnoční trigon Luny k Merkuru pomáhá splavnosti komunikace a radosti nejméně už odpoledne. Tohle vypadá jako šance na prima den.

pátek 18.11.

Určitě uznáme, že když bylo planetárně moc pěkně včera, a když bychom si přáli příjemný víkend, že se někdy musí náročnější aspekty vybouřit. Za tohoto předpokladu mám dvě zprávy - ano, o víkendu budou velmi pěkné konstelace. A ta druhá - ano, náročno bude dnes. Luna se v noci dostala do kvadrátu k Jupiteru (ten neublíží, ale v tomto případě mohl dát nespavost) a po půl čtvrté ráno do opozice k Plutu (ten kromě té nespavosti umí i trochu pozlobit nejrůznějšími nespokojenostmi a výčitkami). Hodinu po poledni přichází kvadrát mezi Lunou a Uranem, spěchací a vztekací aspekt; a vzhledem k tomu, že se dnes i Merkur dostává do divných vazeb k Neptunu a Uzlu, bylo by dobře hlídat si své kroky i cesty, své myšlenky i slova, držet na uzdě netrpělivost a tendenci zmatkovat. Může docházet k nedorozuměním u domluvených schůzek, může docházet nepochopení slov a zpráv. Na druhou stranu je tu prostortor pro intuitivní jednání i pro inspiraci - umělci jistě budou vědět, co s ní :-)

čtvrtek 17.11.

Ve sváteční den Luna hned krátce po půlnoci vstoupila do Raka, se kterým jako jeho vládkyně velmi dobře souzní. Je to prvek výhodný pro naši schopnost prožívat, vnímat své okolí, být otevření citům, dávat svým blízkým najevo lásku skrze péči, kterou jim věnujeme. V poledne nastává kvadrát k Venuši, možná se nám nebude chtít trávit čas v kuchyni a raději bychom dali přednost něčemu pro tu chvíli zábavnějšímu. Odpoledne se Luna dostává do sextilu k Uzlu a trigonu k Neptunu, čas přeje setkáním, užíváním si kouzla chvíle i kouzla osobnosti svých protějšků.
Výborné jsou - stejně jako včera - poloviční vzdálenosti. Slunce mezi Venuší a Jupiterem do našich duší sype shůry radost a pohodu, Venuše mezi Merkurem a Marsem dává jiskru flirtu do konverzace, ale Saturn mezi Venuší a Sluncem nedovolí lehkomyslné koketování. Je ale lepší hlídat si slova - zítra se Merkur dostává do kvadrátu k Uzlu a Neptunu, mohou přijít nedorozumění, můžeme kvůli kouzlu okamžiku připustit i nepravdy, můžeme si naběhnout na vyslovenou lež.

středa 16.11.

Luna má zase hlavní pracovní dobu v noci - trigon k Jupiteru nastává v půl jedné a opozice na Saturn v půl čtvrté. Jakkoli nás nemusí mrzet, že druhý uvedený aspekt zaspíme, na ten první je škoda se nenaladit. Skvělá chvíle na silné afirmace, na krásné sny. Ti, kdo spávají s poznámkovým blokem vedle postele, mohou mít dnes v noci žně. Tři minuty před polednem nastává poslední lunární aspekt, sextil na Uran, podporující technické dovednosti i v nešikách. Pak má Luna padla, běží jalovým během až do čtvrteční druhé hodiny ranní, kdy vstupuje do Raka.
Neznamená to ale, že bychom se měli nudit. O radost a zábavu se nám postarají zajímavé poloviční vzdálenosti. Merkur pomalu odchází z oblasti mezi Sluncem a Saturnem, což nahrávalo důkladnému přemýšlení. Teď máme vymyšleno a naplánováno a můžeme jednat - Venuše se drží mezi Merkurem a Marsem, což je výhoda zejména pro ty, kdo svou vyvolenou či svého vyvoleného mají v plánu ukecat nebo uhnat. To nejlepší a nejpříjemnější je ale Slunce uprostřed mezi Venuší a Jupiterem. Cítit je tenhle aspekt celý dnešek i ve čtvrtek, nejsilněji večer mezi devátou a desátou, a s ním přichází radost, pohoda, láska, optimismus, pozitivní vidění světa - co víc si přát!

úterý 15.11.

Před půl třetí ráno Luna vklouzla do znamení Blíženců a spolu s ní přichází pohyb. Fyzický i mentální - zkrátka je živo, rychlo, chvatno a netrpělivo, ale také svižno, bystro a čiperno. Ráno je možná spěchu příliš, Luna se krátce před devátou opřela opozicí do Merkura, ale mělo by to být k docela dobrým výsledků, v půl desáté totiž nastává trigon Luny k Marsu. Ve vzdušných znameních je tenhle aspekt o intelektu a technických dovednostech, super den pro studenty a všechny, kdo dříve nesli označení "pracující inteligence" (v životě by mě nenapadlo, že tohle sousloví někdy v prognózách použiju - no vida...). Večerní sextil Merkura s Marsem toto tvrzení jen umocňuje - je totiž cítit nejen celý dnešek, ale minimálně už od včerejška a zítra taky. Kdo potřebuje ve své mysli vítr v zádech, měl by napnout plachty, má ho tu. Odpoledne mohou přijít lehké chmury a sem tam se podivně nepodaří nějaké setkání, kvadrát Luny k Uzlu a Neptunu působí nejvíc mezi pátou a půl sedmou. Ale to je jen jemná podvečerní mlha na jinak krásném dni.

pondělí 14.11.

Málokterý den má dění na nebi takovou publicitu, jaké se těší dnešek. Nastávají jen dva přesné aspekty, prvním z nich byl ve 3.45 velmi stabilizující trigon Luny k Plutu. A druhý je právě onen "mediální hrdina", tedy úplněk. Nastává ve 14.52 SEČ - přesněji řečeno tou dobou je přesná opozice mezi Sluncem a Lunou a tvář měsíce je nejkulatější. Jenže naše oko se může kochat oblou krásou v lehce zazoomované podobě (dané mediálně propíranou blízkostí Luny k Zemi) až při východu Luny, tedy při západu Slunce, což je o něco později; a totéž oko pravděpodobně nerozezná několikahodinový odstup od exaktního úplňku, takže si své pozorování prostě můžeme užít naplno a radostně. Koukat bude na co, závdavek jsme měli už včera večer nebo dnes ráno při západu měsíce a bylo to pěkné podívání...
Kdyby nás ale zajímala kromě astronomické i astrologická stránka tohoto jevu, pak musím říci, že v astrologii se blízkost Luny k Zemi neodráží. Že tedy dnešní úplněk bude třeba číst jako opozici mezi Lunou v Býku a Sluncem ve Štíru, což je velmi usilovný tlak dlouhodobého a urputného charakteru, který se velmi často točí kolem životních radostí typu láska a ne-láska, žárlivost, manipulace, touha, vášeň.... a vedle toho finance, majetek, moc, síla, ovládání... Zní to podivně takto napsáno, ale nezapomínejme, že každá věc má svou stinnou i svou světlou stránku, a na nás je, které z nich budeme věnovat svou pozornost. Cokoli dnes za úplňku začneme, má tendenci trvat velmi dlouho, dosáhnout cíle a přinést hmatatelný výsledek. Sice nám to dá zabrat, ale mohlo by to stát za to.

sobota 12.11. a neděle 13.11.

Procházíme víkendem plným změn. Co do planetárních přestupů to platí jednoznačně. V sobotu před šestou ráno Venuše přešla z ohnivého, akčního a trochu splašeného Střelce do stabilního, klidného, pro někoho trochu sucharského Kozoroha. Naše lásky a vztahy nabírají na zodpovědnosti a plánujeme na dlouho dopředu. Večer a v noci před tímto přechodem, o trochu méně pak i v sobotu, byl cítit vliv kvadrátu Venuše na hvězdu Scheat. Ve věcech lásky jsme se mohli nechat ošálit zdáním, které se nezjevilo až tak samo a nevinně; mohli jsme podlehnout klamům a nečistým hrám. Naštěstí vážnost Kozoroha rychle odhalí kvality a na to ostatní nebude místo.
V sobotu před šestnáctou hodinou Venuši vystřídal ve Střelci Merkur a místo citů se nám mají tendenci plašit myšlenky. Série změn byla završena v neděli v půl čtvrté ráno vstupem Luny do Býka, stabilizace emocí z druhé strany. Krom osmé hodiny ranní (divočejší kvadrát na Mars) Luna vytváří příjemné a milé vazby, takže můžeme zažít opravdové uklidnění v oblasti duše. Tak nám všem přeji neděli se Sluncem v srdci.

pátek 11.11.

Svatý Martin se o den se svým bělouškem předběhl a Luna dnes sloužila noční... Krátce před úplňkem je běžné, že v Lunu vidíme v noci, ale úplně běžné není, že v noci proběhnou i všechny zajímavosti daného dne. Kvadrát Luny s Venuší nastal čtvrt hodiny po půlnoci a naštěstí byl ještě mimo dosah hvězdy Scheat. Proto se mohly dít jen drobnosti. A málokdo tou dobou v kuchyni vymýšlí dobroty, u kterých by hrozilo, že budou přeslazené nebo nedosolené; málokterá žena tou dobou zvažuje, co na sebe, že by mohla zvolit divokou kombinaci - to spíš se mohly odehrávat zajímavosti v rámci partnerského nočního života, a tam to špatně být nemůže. Ve třičtvrtě na tři potom Luna přešla do Berana, naše emoce nabraly na razanci a intenzitě a můžeme si být skoro jistí, že v příštích dvou dnech z nás žádná podřizující se ořezávátka nebudou. A v pět ráno Luna zakončila směnu sextilem na Mars, takto svého dočasného vládce, čímž onu razanci stvrdila a umocnila - minimálně pro dnešní ráno.

čtvrtek 10.11.

Téměř všechny aspekty dnešního dne se konaly v noci nebo časně ráno a téměř všechny dnešní aspekty jsou milé a příjemné. Jediným mrzutějším byl noční kvadrát Luny k Saturnu, který už večer nesl nechuť, únavu, podrážděnost a nespokojenost na nejrůznějších frontách. Naštěstí proběhl před druhou hodinou ranní a vzápětí byl nahrazen sextilem Luny k Plutu, který sice příčiny chmur neodstraní, ale umožní nám je pochopit a přijmout - a především je dovolí změnit.
Dále se můžeme těšit z dobrodiní trigonu Luny se Sluncem, s jehož náladou jsme vstávali (nastal pár minut před sedmou ráno) a Slunce v duši si pravděpodobně poneseme celý den i díky pozdně večernímu trigonu Luny s Merkurem. Kdo se trápil s mrzutostí, nechutí k myšlení, s únavou či smutky, má dnes příležitost zavřít splíny do šuplíku, přišel čas na optimismus.

středa 9.11.

V sedm hodin ráno se Mars přehoupl do Vodnáře. Mohli bychom se po nějakém čase cítit uvolněnější, méně svázaní pracovními povinnostmi, dopřát si čas na koníčky, setkávání a trávení času s přáteli, kamarády, známými. Odpoledne může být zasněné, ospalé, nejasné, plné zmatků a pochybností, omylů a přešlapů, zmatků a popletených termínů schůzek - Luna na Neptunu a na Jižním uzlu umí zatemnit mysl. Nechtějme od sebe plnou soustředěnost, spíš se věnujme věcem, vyžadujícím fantazii a intuici - tam můžeme zazářit.

úterý 8.11.

Luna zahájila svou dnešní směnu ve Vodnáři souhrou se svým "šéfem" Uranem. Společně přichystali půdu pro technické aktivity, rozumíme a fandíme všemu co se hýbe nebo svítí; myslí nám to, baví nás to a šlape to... Dopolední kvadrát Luny k Merkuru neublíží, možná pozdrží v časovém harmonogramu a možná nám nějaká dáma lehce zvedne mandle; ulevíme si jedním jadrnějším slůvkem a za chvilku o ničem nebudeme vědět. Kolem třetí odpoledne je čas na prima setkání, povídání, možná nákup nějaké drobnosti pro krásu - sextil Luny s Venuší způsobí, že to dámám i dívkám sluší a zacházejí velmi zručně se svou ženskostí. Ve třičtvrtě na jedenáct v noci se Luna přesouvá do Ryb, z uvolněné a otevřené atmosféry můžeme sklouznout do nostalgie, splínu, plačtivých nálad. Není to nutné, den je totiž opravdu příjemný.

pondělí 7.11.

V den jednoho už naštěstí neslaveného výročí nám planety nabízejí svou velmi příznivou tvář. Luna se v průběhu dne dostává do trigonu k Jupiteru (kdo by si chtěl načasovat něco důležitého na správnou chvíli, je to chvilku po půl třetí odpoledne), do sextilu k Saturnu (půl osmé večer) a v devět večer do kvadrátu na Slunce. Správně, ten posledně jmenovaný aspekt není úplně harmonický, ale je bohatě vyvážen dvěma předchozími a zejména dnes přesným sextilem mezi Sluncem ve Štíru a jeho vládcem Plutem v Kozorohu. To zásadní není úplně o radosti, pocitu štěstí nebo roztančené rozvernosti - spíše o vnitřním míru, důvěře v sebe a ve správnost chodu věcí; můžeme se směle pouštět do vnitřního úklidu a ujasnění starých bolestí, můžeme se vypořádat s tím, co jsme zametali pod koberec. Dobře, pro reálný svět jsou v záloze možná taky nějaké finanční přínosy a docela určitě i vášnivé zážitky. Dobře nám ten týden začíná.
Poznámka - autorkou dnešní fotografie je moje dcera Marie.

neděle 6.11.

Včera se Venuše dotkla trigonem Urana. Tento aspekt v ohnivých znameních nese odvahu ke změnám v oboru radosti, přátelství a lásky - v tom nejlepším slova smyslu, a jsme rádi, že je tento vliv trochu cítit ještě dnes. Jinak dnešek ovlivňuje Luna, v jedenáct dopoledne přecházející přes Mars v Kozorohu, kterýžto prvek je poněkud hrubší z hlediska emocí a prožitků. City projevujeme prací a silou, a to není nejlepší způsob, jak s nimi zacházet... Mars se ještě stále nachází uprostřed mezi Saturnem a Neptunem a je přes Neptuna spojen ještě s Uranem. Pokud vám tahle kombinace planet zní trochu divoce, vůbec se vám nedivím - tři (tedy všichni) škůdci se provázali s planetou podivností a ideálů. Čekat od toho můžeme nejrůznější vykutálenosti, zamaskované "dobrými úmysly"; pomatenost v úsudcích, která může způsobit velké potíže; zkrátka dnes si dobře rozmysleme, komu a čemu svěříme svou důvěru. Stále také trvá druhý řetízek polovičních vzdáleností, tedy po stejných úsecích poskládaní Jupiter, Slunce, Saturn a Pluto. Na vytrvalost a houževnatost, případně na práci jakéhokoli druhu je to skvělý prvek, na "nitrozpyt" taktéž, na přesvědčování druhých lidí a zaseknutí se na principech je to průšvih. To ovšem neplatí o celé neděli, ta by i přes komplikace mohla být moc fajn (když se trochu budeme snažit :-) ).

sobota 5.11.

Ráno moudřejší večera - dnes to platí opět. Naštěstí ranní aspekty jsou výraznější, takříkajíc průrazné, a nad oněmi večerními mohou převážit. Co nás tedy čeká - v šest ráno nastává jednak sextil Luny ke Slunci se vším šarmem, spokojeností a optimismem; ale především je cítit trigon mezi Venuší ve Střelci a Uranem v Beranu. Tohle je aspekt lásky, dobrodružství, radosti, přátelství a změn. Mohli bychom dopoledne cítit trochu nátlaku, jakési podmínečnosti, které s sebou nese Luna na Plutu, a večer je třeba pohlídat si kvadrát Luny k Uranu s prudkými výkyvy emocí a jemným sklonem k hysterii. Výsledek dne je ale jednoznačně pozitivní, proto bez rizika neúspěchu mohu popřát krásnou sobotu.

pátek 4.11.

Pokud bychom dnešek chtěli soudit jen podle aspektů, které planety uzavírají, vypadal by nezáživně - po přechodu Luny do Kozoroha ve čtyři ráno nastávají až v půl jedenácté v noci sextil k Neptunu a trigon k Uzlu. To jsou vlivy tak na setkání ve snu s někým, koho jsme dlouho neviděli, ale v reálu toho nejspíš moc nepřinesou.
Zajímavé však jsou poloviční vzdálenosti, a to tak, že velmi. Poskládaly se totiž po stejných úhlových úsecích za sebou hned dvě čtveřice planet, což moc často neuvidíme. Jednak je to Jupiter, Slunce, Saturn a Pluto, a potom opět Saturn s Marsem, Neptunem a Uranem. První planetární řetízek začíná optimisticky, ale vede k práci, vůli, vytvalosti, odolnosti a neústupnosti. A čím více trváme na povinnostech, tradici, zaběhaných postupech, čím více jsme tvrdí, rigidní a neústupní, tím více se rozbíhá kolotoč tvrdosti, vznětlivosti, nepříjemností a úhybných manévrů. Bylo by záhodno hlídat svá slova i činy, aby nebyly onou cestou do pekel, dlážděnou dobrými úmysly. Pomocí může být krom vlastního svědomí i Slunce na stálicích Mimosa a Acrux, které mají významný vztah k intuici a duchovnímu rozměru života.

čtvrtek 3.11.

Ještě stále trvá příležitost pochopit mnohé situace i jednání, porozumět minulosti, zažít ten moment, kdy nám to sepne a najednou je to nad slunce jasnější... a následně můžeme změnit sebe nebo okolnosti. Merkur sextil Pluto se TO jmenuje a přesné to bylo v šest hodin ráno.
Přichází také jiné energie. Začaly konjunkcí Luny s Venuší v půl sedmé ráno, pokračují trigonem Luny k Uranu půl hodiny před polednem a vrcholí v sobotu ráno trigonem Venuše k Uranu. Svobodné vyjadřování emocí, láska bez podmínek, změny ve stavu partnerském, důvěra a přátelství a otevřenost. Máme se nač těšit.

středa 2.11.

Památka zesnulých je stylová - první dnešní aspekt uzavírá Luna kvadrátem na Neptun a zkřížené vodní planety přinesly déšť a slzy. Další dění slibuje optimističtější náladu, odpolední sextil Luny s Jupiterem spoustu věcí pozvedne a vylepší, podobně i zítřejší sextil Merkura k Plutu, který je cítit už dnes. Nečekejme od něj radostné poskakování nebo kdovíjaký příliv energie, spíš uvědomění si utajených souvislostí, zásadních příčin a jejich důsledků. Zkrátka další den pro práci na sobě, nikoli pro sport či zábavu. Nakonec co bychom od dušičkového času taky chtěli... I ta večerní konjunkce Luny se Saturnem je vážná a zadumaná, ale aspoň ta je trochu pracovní, jinak by to s naší morálkou mohlo jít z kopce.

úterý 1.11.

Listopad začíná poeticky, trigon mezi Sluncem ve Štíru a Neptunem v Rybách se hlásí citem, jemností a fantazií, podporuje intuici a mimosmyslové vnímání. Pro ty, kdo na sobě pracují v duchovní rovině, jsou tyto dny mimořádně přínosné - v hlubokém znamení Štíra po nedělním novoluní vnímáme také vliv Merkura, jenž se účastní hned tří polovičních vzdáleností. Sám je mezi Plutem a Uzlem, což nese závažná setkání, odhalení souvislostí přes druhé lidi; mezi něj a Pluta se dostal Saturn, který dává poznanému závažnost a trvalost; a do třetice mezi Merkur a Uzel přišel Jupiter, který dává štěstí na ona setkání a radost z poznaného. Silná konstelace, která se moc často nevidí, bylo by dobře její dobrodiní využít na maximum. Jakkoli dnešní situace ovlivňuje celý měsíc, přece jen její vliv je nejsilnější právě v těchto dnech. A keltský svátek Samhain, jehož posvátná noc právě skončila, je nám na cestě zvnitřnění a poznání mimořádnou posilou.
Podporou z hlediska vitality, radosti a lásky je i Venuše uprostřed mezi Sluncem a Marsem a energii pozvedá i odpolední (15.43) vstup Luny do znamení Střelce.