Listopad

pondělí 30.11.

Listopad odchází v slzách a vzedmutém povětří. V noci na dnešek se Slunce dostalo přesně na Saturn; pokud bychom chtěli od planet optimismus, vypadalo by to jinak. Takže nezbývá, než abychom si ho sami vyrobili. Jenže - ono to půjde! Luna kráčí od druhé hodiny ranní Lvem (můžeme zastřihnutím posílit vlasy) a odpoledne vytvoří k Slunci a Saturnu trigon, večer ještě sextil k Marsu. Fyzická aktivita jakéhokoli druhu je vítaná a žádoucí, neboť zažene chlad, rozhýbe zatuhlost, rozproudí energii a zlepší náladu.

neděle 29.11.

Začíná advent, odpočítávání vánočního času. Blíží se ten okamžik, kdy se svět znovuzrodí ze svého nejtemnějšího bodu. Je čas zbavit se starých nánosů, které pro nás jsou přítěží. Máme to ve zvyku vzhledem k svým příbytkům, ale zapomínáme na příbytky svých duší, na svá srdce a svou mysl. Je čas na návrat ke kořenům svých bolestí a odstranění všeho, co v sobě nosíme už jen ze zvyku; připravit tak půdu pro to nové, co se začne brzy rodit. Na cestu k hlubokým a skrytým místům nám svítí adventní světla - čím blíže jsme, tím více světla potřebujeme. Není od věci si uvědomit i tuto symboliku adventních svic.
Dnes a v noci na zítra Slunce prochází přes Saturn a v kvadrátu na Neptun. Naše období hledání, tápání, zmatků a nejistot se tím završuje a z mlhy se už brzy začnou vynořovat obrysy všeho, čemu je třeba čelit. Je to čas na hlubokou duchovní práci. Může to připomínat spravování motýlích křídel, něčeho křehkého, co ani nelze uchopit - a přitom pro náš budoucí let vzhůru je to nezbytně nutné. Tak si dnes večer rozsvitíme první plamínek, abychom lépe viděli na práci i na cestu.

sobota 28.11.

Ranní trigon Luny k Neptunu mnoha věcem nepomůže, spíš je dobrý na meditace, snění, popuštění uzdy fantazii, uměleckou inspiraci a tvorbu. Jenže zbývající nebeské dění nehladí, složitě hledáme vnitřní klid. Namísto něj se vynořují stále nové otazníky a chaos. Jsou i příjemnější dny. Pomocí je ona nepopulární, ale poslední dobou stále účinná fyzická práce, nebo příroda, hory - co taky jiného, když nejpřesnějším příznivým aspektem je sextil Saturna k Marsu...

pátek 27.11.

Máme několik dní, kdy nám jakoby schází vůle. Důvodem je absence planet v pevných znameních. Silní jedinci to zřejmě nezaznamenají, ale ostatní to mohou cítit velmi intenzivně. Dnešní odpoledne přeje setkávání, stojí za to zkusit příležitosti, které se nám naskýtají. Před půl devátou večer přechází Luna do svého znamení Raka a po blíženeckém neklidu může přijít částečné zklidnění - víkend s Lunou v Raku je dobrý na rodinné sešlosti, akce s dětmi, péči o dům a byt, vaření a pečení a společné mlsání. S ohledem na to, že Slunce dochází v příštích dnech na Saturn a do kvadrátu na Neptun, doporučuji se o víkendu pořádně dospat, téma únavy a malátnosti visí ve vzduchu.

čtvrtek 26.11.

Krásně splínovitý den - bručouni, smutnivci a škarohlídi si přijdou na své :-). Luna i Merkur, a s nimi naše emoce i rozum, doplňují přesný dnešní kvadrát mezi Saturnem a Neptunem. Nevíme, co bychom chtěli; tušíme, že to chceme moc; víme, že to nemáme; a výsledkem je smutek a zklamání. Dobré je všimnout si, že mnohdy vlastně nemáme opravdový důvod pro svoji "blue mood", sklíčenou náladu.
Rozhýbat stojatý emocionální rybníček může večerní sextil Luny k Uranu, s jeho pomocí se dá vyhoupnout zase na vlnu, která nám umožní vidět trošku dál k světlým obzorům.

středa 25.11.

Intenzivní den. Nastává svou přesností poměrně vzácné provázání čtyř planet. Merkur v šest hodin ráno vytváří ve Střelci konjunkci se Saturnem, ve čtvrt na devět kvadrát k Neptunu a v půl šesté odpoledne sextil s Marsem. Myšlenky se dostávají do kolotoče kolem práce, starostí, očekávání, tužeb, překážek a těžkostí. Myslíme si, že věci lze zvládnout zvýšeným úsilím, a zároveň z povinností utíkáme. Chceme si snít, ale realita nás stahuje zpátky na pevnou zem. Podivné kombinace. A přidáme-li dnešní před půlnocí přesný úplněk, máme z toho den zvláštní, náročný a vyžadující zvýšenou pozornost.

úterý 24.11.

Merkur dochází na Saturna a spolu s ním do kvadrátu k Neptunu. V atmosféře krouží neveselé myšlenky, nejasné obavy, složité srovnávání se s tím, co by být mělo, a co místo toho je. Nicméně dnes nastává přesný sextil mezi Marsem a Saturnem, který nabízí možnost vytrvalé činnosti, sportovních výkonů, zodpovědné práce, trpělivých silových aktivit, které mohou rozpustit všechny starosti a splíny. Intuice nám pomáhá, Luna ve vazbě na Neptun a Pluto podporuje schopnost rozeznat, co je v danou chvíli správné.

pondělí 23.11.

Až do půl šesté odpoledne se Luna pohybuje znamením Berana bez uzavírání aspektů k jiným planetám - kráčí takzvaným jalovým během. Více slíbí, než vyplní, a k dnešním plánům je třeba podle toho přistupovat. Neznamená to ovšem, že by kvůli nedostatku planetárních vazeb měla nastat nuda. Venuše se blíží do opozice na Uran a slibuje emocionální i vztahový vír, vášeň, atraktivitu, sympatie, vynalézavost, dramatické situace a závan adrenalinu i tam, kde bychom ho možná rádi oželeli. Dobrodruzi si přijdou na své, a pod vlivem takovýchto aspektů jsme dobrodruhy skoro všichni. Tak se můžeme těšit, přeji veselý den!

neděle 22.11.

Dnes v 16 hodin a 25 minut vstupuje Slunce do znamení Střelce a soudě podle aspektů, které ten okamžik doprovázejí, máme před sebou měsíc rušný, zajímavý, napjatý a bez nudy. Luna doplňuje T-kvadrát mezi Venuší, Uranem a Plutem a pro naše city to není nejlepší zpráva. Točíme se v kruhu, procházíme emocionálními vzestupy, turbulencemi a pády. A protože se aspekty dějí v základních znameních, máme potřebu něco kvůli svým pocitům dělat, být aktivní - a všechno se tím ještě komplikuje. Lepší je svou aktivitu směřovat do tvorby, fyzického pohybu. Nechtějme řešit cokoli, co bolí. Podobá se to gordickému uzlu. Někdy je namístě problém rázně rozetnout, ale pokud do toho stavu situace ještě nedozrála, můžeme napáchat víc škody než užitku.

sobota 21.11.

Náročnější den. Venuše včera uzavřela kvadrát k Plutu a ten je dnes ještě cítit. Slunce stojí na poloviční vzdálenosti mezi nimi, vytvářejíc k oběma polokvadrát. Své city máme tendenci prožívat divoce, úkorně, tlačit na své okolí, můžeme takříkajíc lžičku medu násilím cpát do pusy i těm, co o to nestojí a na med jsou alergičtí - protože my to přece myslíme dobře... Zejména je potřeba být ve svých emocích a projevech opatrní mezi třetí a půl čtvrtou, kdy Luna na konci Ryb přechází přes hvězdu Scheat. Výčitky, citové vydírání, stavění se do role oběti a celková protivnost jsou ve vzduchu přítomné ve více než malém množství. Pomáhá nám sextil Marse a Saturna - fyzická aktivita, práce, trpělivost. Slunce s Merkurem v sextilu na lunární uzel - setkávání a povídání, uvolněné, nerozebírající staré křivdy, neulpívající na malichernostech. A trigon mezi Lunou a Sluncem - férový přístup k druhým a vědomí si vlastní ceny. A pak ať se jdou divoké tlaky klouzat :-)

pátek 20.11.

Ospalé, pochmurné, zádumčivé nálady dané Sluncem a Merkurem na konci znamení Štíra a současně Lunou v Rybách, která v noci přecházela přes Neptun. Přidává se Venuše, která dochází do kvadrátu na Pluta, a máme z toho poměrně hutnou atmosféru, kterou rozhýbá až přechod Merkura do Střelce dnes ve 20.43. Pomoci rozproudit energii mohou i nejrůznější setkání a zajímavé příležitosti, které způsobuje sextil mezi Merkurem a Sluncem k lunárnímu uzlu - jen se jich chopit a neusnout při tom :-)

čtvrtek 19.11.

Jsou i lepší dny, než se jeví být ten dnešní - alespoň soudě podle dění na nebi. V půl osmé ráno nastal přesný kvadrát mezi Sluncem a Lunou. V Praze a širším okolí to bylo přesně při východu Slunce, tedy se Sluncem na ascendentu. Kvadrát Slunce Luna není světoborný, ale příjemný prvek to úplně není. Nicméně Slunce se právě nachází v přesné opozici k hvězdě Algol a Luna tedy v kvadrátu k ní. Kdo čtou tyto řádky pravidelněji, něco už o Algolu vědí - nejproblematičtější entita z celé hvězdné parády, mýtická hlava Gorgony, podle starých Arabů hlava ďábla. A obě světla zkřížená s Algolem jsou poměrně zásadní ukazatel nepříjemností. Navíc se Venuše chystá do kvadrátu k Plutu (pozítří) a následně do opozice na Uran (v noci z pondělka na úterý) a nějaké významné zlepšení nálady od ní čekat nelze, má sama dost práce, aby vydýchala své konstelace. Takže nám nezbývá, než dnes nechtít řešit zásadní věci, zapojit radary na zvýšenou opatrnost a rozhodnout se, že svou náladu si vybíráme sami bez ohledu na okolnosti.

středa 18.11.

Listopad se definitivně přehoupl přes půlku a Neptun je stacionární. Potřebovali bychom odpočívat, dovolit si snít, dovolit si opustit svá přání a touhy, které se nesplnily, a začít spřádat nové. Měli bychom vyklízet prach a špínu ze zastrčených koutů našeho vnějšího i vnitřního prostoru (nakonec vítr v tom napomáhá), podívat se na krásu i vady všeho, co se tam nachází. Můžou vyplavat smutky a zklamání z toho, že jsme si přáli jiné výsledky. Tyhle dny můžou mluvit o chaosu a pochybnostech. Jenže dnes odpoledne Luna uzavírá sextil k Uranu, a tak se objevuje něco nového - sen, naděje, cíl, světlo. Jen to chytit.

úterý 17.11.

Před půl devátou ráno Luna vstoupila do Vodnáře a ačkoli to zní jako protimluv, povedený oxymoron, vytváří příjemně pracovní atmosféru. Protimluv je to tím spíš, že jde o státní svátek - ale vážně nevím, jak lépe popsat sextil Luny k Saturnu a trigon k Marsu. Máme chuť něco dělat, jsme přitom přátelští, důslední, řádní a zruční. Dobře, tak nejen na práci, na kolektivní sportovní aktivity je to taky fajn :-)

Silnější a skoro ještě příjemnější je konjunkce Slunce s Merkurem ve Střelci. Dává nápady, zbrklé, rychlé reakce - ale většinou s dobrými výsledky. Povídání nám jde samo, setkávání jsou o rozhovorech a informacích. Zrychlený den.

pondělí 16.11.

Dnes bylo více než jindy důležité, jakou nohou vstáváme z postele jako první. Znáte to asi taky, moje babička říkala o protivných, naštvaných lidech, že vstali levou nohou... V noci na dnešek prošla Luna přes Pluta a krátce po deváté hodině ranní kvadrátem na Uran. Svádí to k výbuchům zlosti, zbrklým a podrážděným reakcím, a přitom je to v devíti případech z deseti zbytečný důsledek umíněnosti. V horším případě to může vyvolat zdravotní komplikace, bolest hlavy, potíže s očima, žaludeční neurózu, gynekologické záležitosti nebo naražené koleno.
Jenže odpoledne a večer všechno vyladí, vyhladí, rozzáří a obleče do radosti. Kolem oběda Luna utvoří trigon k Jupiteru, optimistický, pozitivní, nápomocný aspekt s dobrou vůlí a velkomyslností. Večer pak dojde do sextilu ke Slunci a Merkuru, ideální podmínky pro přátelské a otevřené povídání u skleničky něčeho dobrého, pro hudbu, knihu nebo film. Každopádně pro výbornou náladu. Večer dobrý, všechno dobré :-)

neděle 15.11.

Luna od noci běží Kozorohem a to, co vytváří za aspekty, není zrovna paráda. Kvadrát na Venuši a Mars, v noci a zítra konjunkce s Plutem a kvadrát na Uran. Radost chybí, práce až nad hlavu, pocit smutku a osamělosti, pocit, že jsme pod obrovským tlakem okolností. Zítra dopoledne může ještě pozlobívat technika. Nejlíp se nerozčilovat a zkusit splíny a nenáladu rozhýbat, vyběhat, vyzpívat - nebo zaspat :-) Déšť by tomu napomáhal, sextil Luny k Neptunu taky. Krásnou neděli a krásné sny!

sobota 14.11.

Den, kdy se toho na nebi moc neděje, a co se děje, je jakoby roztříštěné. Přesné aspekty se konaly jen v noci; trigon Luny ve Střelci k Uranu byl dobrý tak na četbu science fiction před usnutím a kvadrát k Jupiteru po čtvrté hodině ranní na sny plné příslibů, ze kterých se probouzíme těsně před tím, než dojde k jejich naplnění. Ostatní vazby se rozcházejí a jejich vliv slábne, zanechávají nám po sobě v zásadě příjemný pocit z uplynulých dní. Ale nenutí nás do ničeho, je na nás, jak si sobotu uspořádáme, jestli si vybereme dobrou náladu nebo něco jiného... Tak co třeba dočíst tu knihu z večera? :-)

pátek 13.11.

Pro pověrčivé, kteří se obávají pátku třináctého, začal dnešek trošku stylově - Luna přecházela přes Saturn a vytáhla splíny, horší spaní, starosti a trudnomyslnost. Procházela ráno současně i kvadrátem na Neptun, sahali jsme si na to, co bychom si přáli, po čem toužíme; co můžeme a zejména co nemůžeme. Tohle téma je rozehrané na několik týdnů a vygraduje šestadvacátého, kdy nastane přesný kvadrát Saturna s Neptunem, opět přesně doplněný Lunou. Rozpor mezi sny a skutečností, ideály a praxí - kdo z nás to nezná...
Ale zbytek dne je úplně jiná báseň, zejména odpoledne a podvečer naprosto neodpovídají špatné pověsti, která se k pátku třináctého váže. Venuše v sextilu k Saturnu a Merkur v sextilu k Jupiteru. Radost, která trvá, láska, která je stabilní. Myšlenky, které jsou optimistické, rozhovory, co přinášejí pocity štěstí. Co že máte v plánu na dnešní večer?

čtvrtek 12.11.

Mars se potkal s Lunárním uzlem a došlo k tomu přesně na rozhraní znamení Panny a Vah. Luna dnes přechází ze Štíra do Střelce a k Marsu a Uzlu vytváří sextil. Zajímavá konstelace ukazuje nejen na zručnost, rychlost a ráznost, se kterou přistupujeme ke všem činnostem, nejen na možnost zajímavých, zejména pracovních setkání. Nabízí také možnost vhledu do skrytých míst naší mysli, nabízí možnost být v kontaktu s něčím, co nám běžně není dostupné, zesílenou intuici, kontakt se skrytými světy... Nejsilnější je to zejména kolem šestnácté hodiny, dobrý čas na chvilku ztišení a naslouchání. Nebo pro setkání s někým, komu se vyplatí naslouchat.

středa 11.11.

V 18.47 nastává novoluní ve Štíru poblíž Merkura, v sextilu na Jupiter v Panně. Citlivost a zvýšená reaktivita, které se k novoluní pojí, jsou díky dalším vazbám využity konstruktivním způsobem. Máme nápady a mluvíme o nich, docházejí nám nové souvislosti. Dokážeme vidět, které záležitosti jsou ukončené, a uzavíráme je - abychom mohli začít něco nového. Máme vize a máme sílu je realizovat. Procházíme jedním z nejpříjemnějších týdnů v tomto roce, bylo by škoda jej nevyužít pro radost a dobré počiny. Jediné riziko každých velmi příznivých aspektů je pocit, že se podaří absolutně všechno a beztrestně. Přepínání není dobré ani v mezilidských kontaktech, ani za volantem. Ale pokud si ohlídáme případné tendence k velikášství, nemají současné konstelace chybu.

úterý 10.11.

V pět ráno vstoupila Luna do znamení Štíra a připravuje se zítřejší podvečerní novoluní. Tentokrát máme ale velkou naději prožít novoluní jako očistný prvek, jako příležitost dokončit staré, nefungující, nevyhovující záležitosti, uzavřít, co bylo, a dovolit novým věcem, aby se začaly dít. Mluví o tom samotné znamení Štíra, které čistí, působí do hloubky a umožňuje přerod. Ale mluví o tom i konstelace, kterými je dnešek i zítřek doprovázen. Dnešní sextil Merkura k Plutu, zítřejší noční sextil Slunce k Jupiteru a Luna, doplňující obě silné a příjemné vazby, dělají z tohoto novoluní příznivý okamžik plný výzev a možností.

neděle 8.11.

V půl páté odpoledne vstupuje Venuše do svého domovského znamení Vah a po skromnějším období díky její nenápadné pozici v Panně dostávají věci šmrnc. Nic proti Panně, je to jedno z nejlepších znamení, co znám - ale Venuše si v ní moc nezavenušuje, ani radosti, ani krásy, ani lásky si moc neužije, aniž by nám něco z toho přinesla. Zatímco Váhy, to je jiná venušinská báseň. Můžeme se těšit na zábavu, radost, partnerskou pohodu, vztahové oživení, příležitosti - a nejen teoretické, podporu společenských a uměleckých aktivit, dobrosrdečnost, diplomacii, takt, laskavost... zkrátka můžeme se fakt těšit! Jen pozor večer a v noci na zítra, Luna zkřížená s Plutem a Uranem hrozí trochu neklidem, stresem, zbytečným spěchem - ale ve všeobecném nadšení se to spláchne jako nic. Krásnou neděli přeji!

sobota 7.11.

Luna na konci Panny prochází steliem, které vytvořila společně s Jupiterem, Marsem a Venuší. Pracovní atmosféra přeje výjimečným výkonům. Práce nás baví, těší a jde nám od ruky. Jsme schopní vzepnout se k velkým výkonům, co se týče fyzické aktivity, co se týče péče o svůj domov - jak v doslovném, tak přeneseném slova smyslu, budeme-li mluvit o svém těle. Pečovat o zdraví, výživu, hygienu, komfort. Zkoušet nové kulinářské experimenty. Přesouvat hmoty na zahradě, zkrášlovat domov, vyklízet staré kouty doma, na půdě či ve sklepě. Pro to vše je dnešní den skvělý. Také pro mentální činnost, systematickou, analytickou, zodpovědnou a takovou, která přináší praktické výsledky. Ve čtvrt na pět odpoledne Luna přechází do Vah a nálada už se nese v duchu společenských aktivit, setkání s přáteli, cest za kulturou a zábavou. Tak krásnou sobotu přeji, jen si ji nedovolme zkazit ranním shonem a napětím - nenechme se strhnout ke konfliktům, protože už po desáté dopoledne bude vše zapomenuto.

pátek 6.11.

Den hlubokých prožitků, silné intuice a příležitostí k transformaci (jak to slovo nemám ráda, tak neumím najít lepší). Den pochopení a vhledu. Den pro optimismus a novou naději - a kdo z nás je nepotřebuje, je šťasten. Slunce ve Štíru v noci uzavírá sextil ke svému vládci Plutu a Luna se z Panny přidává velmi přesným sextilem a trigonem. Merkur se odpoledne dostává do trigonu k Neptunu a Luna ještě k tomu přechází přes Jupiter. Asi nečekejme výhru ve sportce, ale v jemnější rovině nás čeká nádherný den.

čtvrtek 5.11.

Po čtvrt na čtyři ráno Luna vstupuje do znamení Panny a krom toho, že je ideální čas na úpravu účesu tak, aby dobře držel (což platí vždy, když je Luna v Panně, tentokrát to funguje do 7.11. do čtvrt na pět odpoledne), měli bychom být opatrnější na výkyvy nálad. Zejména odpoledne a vpodvečer, kdy Luna spolu se Saturnem a Neptunem vytvoří podivnou atmosféru plnou smutků, nenaplněných představ, pocitů, že jsme nemilovaní a opuštění a stali jsme se obětí osudu... Chmury nejlépe rozehnat prací, pohybem, nebo péčí o tělo. Taková voňavá masáž, to je na zahánění chmur to nejlepší! A připomenutím si Dona Miguela Ruíze - Nevytvářejme si domněnky...

středa 4.11.

Všechno nejlepší Karlům a Karlám k jejich svátku...
Luna kráčí Lvem a jediný dneší aspekt uzavřela před třetí hodinou ranní, trigon k Uranu. Díky němu dnes prožíváme na nějaké úrovni téma svobody, samostatnosti, originality, přátelství, vizí a ideálů. Nelze se ale plně spoléhat na to, že se nám ony posledně jmenované podaří zrealizovat - Luna se nachází v jalovém běhu, a to až do půl čtvrté zítra ráno, kdy vstoupí do Panny. Což znamená, že z úmyslů a plánů nemusí být reálné výstupy. Nevadí, snít si a plánovat můžeme stejně :-) Krásný den všem, nejen oslavencům.

úterý 3.11.

Dnešek se nese pod vlivem konjunkce Venuše s Marsem v Panně. Smyslnost, radost ze života a chuť dělat něco pro krásu a pohodlí. Přičemž díky Panně se zdá být nejdůležitější slovo dělat - "co budeme dělat, abychom se dobře měli a moc nás to nestálo", jak říkávala moje babička ve volných odpoledních, když měla chuť na něco dobrého... Tak se můžeme pustit do vaření či pečení, do nákupů něčeho pěkného na sebe nebo praktického do kuchyně či domácnosti. Případně do kutění, vymýšlení a plánování něčeho někomu pro radost. Zkrátka tvořivý den se nám urodil. Jen pozor na jemné podráždění díky kvadrátu mezi Sluncem a Lunou, nastává před půl druhou odpoledne.

pondělí 2.11.

Dušičkový den... Ráno v osm hodin přechází Merkur do Štíra a podporuje vzpomínky, zadumanost, zaobírání se složitějšími, dušičkovými tématy. Ale nejen tím je dnešek ovlivněn. V noci Luna sladila svůj krok s Marsem a Venuší sextilem, mužsko-ženské energie byly rozvinuty a požehnány. Odpolední vstup Luny do Lva podporuje aktivitu směrem k setkávání a zábavě. Zkrátka planety ukazují - zavzpomínejme si, s láskou a úsměvem, ale žijme dál.

neděle 1.11.

Začíná listopad, a jde na to pěkně zhurta. Nálada se vznáší jako na houpačce, vzhůru a dolů a zase vzhůru.... Luna se dostává do kvadrátu a opozice k Uranu a Plutu, objevují se vzruchy a neklid - ale díky trigonu ke Slunci (sice nastal brzy po půlnoci, ale každá podpora je dobrá a počítá se :-) ) a sextilu k Jupiteru se zase uklidňují a vylaďují. Když přidáme harmonickou vazbu k Venuši a Marsu v noci na pondělí, mohl by se nám rýsovat docela povedený den s velice příjemným večerem. Pokud vezmeme dnešní den jako základ předpovědi pro celý listopad, můžeme usoudit, že nuda nebude, bude to trošku adrenalin, ale výsledek bude docela prima.