Leden

pátek 29.1.

Nastupující T-kvadrát Luna-Uran-Pluto+Merkur je přesný po půlnoci na sobotu a dnes o sobě už dává vědět. Je třeba krotit netrpělivost, chvat, agresi a tvrdost. Dopoledne jsme chránění vlivem trigonu Slunce a Luny a jimi působenou dobrou vůlí a pozitivním pohledem na svět. Do čtvrt na devět večer ještě působí sextil Luny k Saturnu, který zodpovědností otupí mnohé ostré situace a zchladí nejednu horkou hlavu, pak ale začíná divoký vliv t-kvadrátu a spolu s ním divoká noc...

středa 27.1.

Ranní nenaladěnost, způsobená kvadrátem Luny k Saturnu (přesný v půl osmé ráno), o sobě může dávat vědět poměrně silně. Později dopoledne je vše zapomenuto, situace přeje cestám, plánování, rozmýšlení strategie a důkladným analýzám - Luna tvoří z Panny trigon k Merkuru s Plutem v Kozorohu. Neunikne nám žádný detail, připraveni jsme na všechny varianty. Ve dvanáct hodin nastává poslední lunární aspekt a než v jednu hodinu v noci Luna vstoupí do Lva, běží naprázdno. Mělo by být trošku klidněji, doufejme :-)

úterý 26.1.

Luna před pátou hodinou ranní vstoupila do Panny a posílila tím praktické zaměření těchto dní a týdnů. V zemských, stabilních a racionálních znameních se nyní nachází pět planet, úlety mimo realitu nyní opravdu nehrozí. Dopolední trigon mezi Lunou a Venuší dává ženskost, vnímavost, vkus a schopnost nechat vyniknout to pěkné, co nás naplňuje či obklopuje. Ženám to dnes sluší a pánové to umí vnímat - a ocenit. Večerní opozice Neptuna k Luně může vytvořit nedorozumění, zasněnost a vytváření si domněnek. Trocha té současné stability by měla stačit a zvládneme to vše bez následků :-)

pondělí 25.1.

Luna ve Lvu v noci na pondělí uzavřela ohnivý trigon s Uranem a Saturnem, téma práce, aktivity, vytrvalosti a především adrenalinu. Načasování ale mluví o tom, že adrenalin s dobrým koncem se tentokrát odehrával spíš ve snech, málokdo máme noční neobvyklé koníčky. Jinak se den nese v duchu stacionárního Merkura, navázaného na Pluta a Urana. Myšlenky jsou "těžší"; co obvykle jde snadno, najednou jakoby vázne, cesty se mohou komplikovat nad obvyklou míru a ani rozhovory nepřipomínají jiskřivý proud nápadů. Mohou se objevovat ve zvýšené míře dýchací obtíže spojené s únavou, a není vhodné nad nimi mávnout rukou. Minimálně do pondělka prvního února, kdy Merkur přejde kvadrátem přes Uran a opustí tak problematické pásmo, poslouchejme signály svého těla, a nepodceňujme je.

sobota 23. a neděle 24.1.

V sobotu před polednem se spojili Jupiter s Lunárním uzlem a ráno je trigonem ještě polaskala Luna - příjemná, milá, sekávací a dobro-příležitostná konstelace. Po čtvrt na devět večer Luna vstupuje do znamení Lva a Venuše v půl desáté přechází do znamení Kozoroha. Ženské nálady a prožívání celkově se tím podstatně mění, směrem k zodpovědnosti ve vztazích a otevřenému projevování svých citů. Nicméně to hlavní, co ovlivňuje víkend, je úplněk na třech a půl stupních Lva, který nastává v neděli ve třičtvrtě na tři ráno. Kdo si užívá úplňkového detoxu, může velmi dobře podpořit činnost ledvin i mozku. Pnutí s úplňkem často spojovaná mohou souviset s umíněností a neochotou podřídit své ego zájmům většiny, ale díky uvědomění si stavu se s tím dá celkem dobře pracovat. Užijme si krásnou kulatou a zářivou noc, a pěkný víkend přeji.

pátek 22.1.

Jeden z náročnějších dní, zejména pro naši mysl. Připadáme si pod tlakem, přetížení, naštvaní a máme pocit, že věci nedávají smysl. Můžeme to chtít kompenzovat nějakou formou souboje - a novodobí rytíři necválají v brnění na bílém oři s dřevcem v ruce, ale mají pod kapotou rovnou pár set koní a s nimi pocit, že jim patří svět. Mezi ně tedy není radno se míchat, zejména dneska. Také vyjasňování si rozdílných postojů je rozumné nechat na méně vzbouřené dny, až nebudou Merkur i Luna navázaní na kvadrát Pluta s Uranem.

čtvrtek 21.1.

Luna se dnes v noci a ráno přesouvá kvadrátem k Jupiteru a opozicí k Venuši. Není to tvrdý aspekt, neudělá nic zlého, ale umí pracovat s naší nespokojeností. Káva je pod jeho vlivem málo voňavá, rohlíčky dnes nejsou obzvláště vypečené, sníh není dost bílý a o silničářích ani nemluvě... Nedejme se strhnout, a kdyby náhodou, nezapomeňme se tomu pořádně zasmát. V půl třetí odpoledne vstupuje Luna do svého domovského znamení Raka a nás začnou zajímat důležitější věci, týkající se dětí, domova, rodiny, co bude k večeři a kam pes schoval zase ty pantofle... :-)

středa 20.1.

Dnešek začal jemnými churami pod vlivem nočního kvadrátu Luny k Neptunu a ranní opozice k Saturnu. Před půl pátou odpoledne se však atmosféra zásadně mění, když Slunce vstupuje do znamení Vodnáře. Charakteristikou Vodnáře je svoboda, nezávislost, přátelství, otevřenost a vizionářství a dneškem je začínáme intenzivně žít. Tím spíš, že o hodinu dříve je Luna v přesném sextilu k Uranu, vládci Vodnáře - aspekt přináší navíc nápady, intuici, cit pro technické záležitosti, schopnost pracovat s energií. V půl osmé večer se k Uranu naváže kvadrátem Merkur a naše mysl chvátá, netrpělivě poskakuje, víří v kolotoči nápadů, myšlenek, podnětů a impulzů. Pravda, ne všechny z nich jsou realizovatelné, a ne všechny, které realizovat jde, je realizovat radno. Nespěchejme tedy tolik, aby případné pomyslné či opravdové šlápnutí na brzdu tak moc nebolelo.

úterý 19.1.

V noci a ráno probíhá uzavřený trigon mezi Sluncem, Lunou a Jupiterem na konci zemských znamení. Krásný, milý, sympatický aspekt navozuje velkorysost, podporuje naši ochotu pomáhat blízkým i vzdálenějším, ponouká nás k dokončování rozpracovaných záležitostí. Nevýhodou je načasování, ono když vás povinnosti nutí vstávat kvůli nim ve čtyři hodiny ráno, neoceníte to až tak moc :-). Před čtvrt na jedenáct dopoledne vstupuje Luna do znamení Blíženců a z pracovního nasazení se stává povídací, zasněná, lehce roztěkaná atmosféra.

pondělí 18.1.

Pracovní týden začíná slibně - Luna svými aspekty hladí, jak jen může, přináší odhodlání, nápady a dobrou vůli. Mars je dnes v poledne v přesném trigonu k Neptunu, dává cit pro vše, co děláme, dává vnímavost a jemnost do všeho konání. Jediné, co je potřeba hlídat, je tendence k bezdůvodné nespokojenosti - Venuše v kvadrátu k Jupiteru chce mnohem víc, než má, a také mnohem víc, než je reálné. Nepřehánějme, dnešek má mnoho krás, i když se třeba netřpytí zlatem :-)

neděle 17.1.

V noci proběhla první čtvrť, tedy kvadrát mezi Lunou a Sluncem, a vybilo se jí drobnější pnutí posledních pár dní, které čeřilo jinak klidnou hladinu současných konstelací. Venuše již opustila v paralelách blízkost Pluta a Saturna, volněji se nám dýchá, únava by měla opadat a nachlazení povolovat. S přechodem Luny z Berana do Býka před sedmou hodinou ranní se také zklidňují hladiny emocí, stabilizujeme se a užíváme si vítaného klidu. Poloviční vzdálenosti mluví o zkoumání, zvažování a plánování, to umí Merkur mezi Sluncem a Plutem, a také o erotickém náboji a konání radosti na všech rovinách, to dělá Mars mezi Jupiterem a Venuší. Výsledek slibuje pěkný sváteční den.

sobota 16.1.

Náročnější den mezi příjemnými. Luna ráno prochází přes Uran a kvadrátem k Plutu, po půlnoci potká kvadrátem i Slunce a dnes odpoledne si střihne ještě totéž s Merkurem. Odpolední trigon Luny k Venuši ale náladu vylepší a spoustu toho zachrání trigon mezi Sluncem a Merkurem v Kozorohu na Jupiter v Panně. Chceme-li shrnutí - nechtějme být lepší, než ti druzí, a raději se pusťme do něčeho konkrétního. Pěknou sobotu přeji.

pátek 15.1.

Jediné dnešní planetární aspekty jsou noční trigon Merkura k Jupiteru a o půl hodiny později vstup Luny do Berana. Přinášejí živost, pohyb, zvídavost, dobrou náladu, optimismus a naději. Doplněno dnešní přesnou poloviční vzdáleností Marse mezi Venuší a Jupiterem získává celý den ještě rozměr jemné hravosti a rozvernosti.

čtvrtek 14.1.

Dnes nastává přesná konjunkce Slunce s Merkurem v taktéž velmi přesném trigonu na Jupiter, u kterého se navíc nachází Lunární uzel. Silný příznivý aspekt hovoří o schopnosti vymyslet, domluvit, pochopit se navzájem, být naladěni na stejnou notu s blízkými lidmi i s těmi, kde můžeme mít občas potíže. Hovoří o setkávání a příležitostech, které přinesou skvělé výsledky. Velkorysost, hrdost a čestnost se ukazují i tam, kde jsme si mysleli, že dávno zmizely. Projevujeme to nejlepší, co v nás je. Díky tomuto uskupení planet je dnešní den součástí toho nejpříznivějšího, co letošní zima nabízí. Jako ale téměř vždy v životě, i dnešek skrývá čertovo kopýtko. Už zmiňované paralely Venuše s Plutem a Saturnem ještě působí a pod jejich vlivem se chvílemi u "nadaných jedinců" ztrácí cit pro druhé a velkolepost nebeské konstelace vztahují jen k sobě a svým potřebám.

středa 13.1.

Venuše ještě několik dní chytá paralely Saturna a Pluta, v té šířkové se k ní dnes dopoledne přidává i Luna. Výsledkem může být únava, mrzutost, splíny a smutky. Nicméně vše přebíjí jednak v jednu hodinu v noci proběhlý trigon Venuše k Uranu, který nabízí radost, uvolněnost, zábavu a dobrodružství. Druhý velmi silný pozitivní prvek je předpůlnoční trigon Slunce k Jupiteru, kde je zapojený i Merkur. Velkorysost, nadhled, optimismus, otevřenost a férovost jsou ve vzduchu. Věříme v dobré výsledky, žijeme dobrou vůlí a pomáháme těm, kdo to potřebují. Ale hlavně si můžeme užít prima den bez ohledu na nějaké bubáky v hlavách :-)

úterý 12.11.

Po celý den běží Luna bez uzavírání aspektů, takzvaně naprázdno, nebo "jalovým během". Poslední aspekt uzavřela ve dvě hodiny ráno, sextil k Uranu, a další aktivitou je až přechod do znamení Ryb zítra v jednu hodinu po půlnoci. Neznamená to ale, že by se nic nedělo - o vzruchy se starají poloviční vzdálenosti a paralely. Každé ovšem jinak. Poloviční vzdálenosti mluví o jemnosti, intuici,vášnivosti, velkorysosti a radosti ze života - Venuše a Merkur provazují trigon mezi Marsem a Neptunem, Mars je uprostřed mezi Venuší a Jupiterem, Venuše mezi Jupiterem a Neptunem. Krása nebeská :-) K tomu Slunce mezi Merkurem a Plutem vede k hlubším úvahám, brání povrchnímu užívání si bez zodpovědnosti.
Jediným nepříjemným prvkem je deklinační i šířková paralela Venuše se Saturnem a Plutem. To je záležitost náročná, hovoří o jakési krutosti či bezcitnosti vůči ženám a ženské energii; proti radosti ze života se staví vůle a urputnost. Tyto dny mohou být nebezpečné v širším, světovém rozměru.

pondělí 11.1.

Začíná nám velice příjemný týden, možná jeden z nejpěknějších v letošním roce. Luna ve Vodnáři v noci ještě uzavřela kvadrát k Marsu a pod tímto vlivem jsme zahajovali den se spěchem či nepozorností, ale později nás čeká sextil k Saturnu a těsně před půlnocí ještě sextil k Venuši. Jemné, ale příznivé aspekty napomáhají zklidnění, trpělivosti, radosti a lásce. Jsou součástí převládajících harmonických aspektů ostatních planet, jejichž nebeská lázeň dovoluje omývat a léčit si rány a trápení uplynulých týdnů.

neděle 10.1.

Noční novoluní pročistilo atmosféru a vyčerpalo na nějakou dobu působení dlouhodobého, opakovaného, mnohokrát nejen tady zmiňovaného a především citelného kvadrátu mezi Uranem a Plutem. Co se mohlo zhoršit, se zhoršilo, ale teď cesta vede vzhůru a dopředu, k lepším výsledkům, k příjemné náladě a optimismu. Dnes dopoledne Luna prochází trigonem k Jupiteru a Slunce do něj pomalu nastupuje. Velkorysost má zelenou, zase máme slunce v duši. Vůbec se v příštím týdnu dějí samé příznivé aspekty, máme se na co těšit.

sobota 9.1.

Včera se Jupiter v Panně otočil do zpětného pohybu a Merkur s Lunou vstoupili do Kozoroha, na několik týdnů je tím zdůrazněný zemský živel a s ním praktičnost, zodpovědnost, stabilita, důraz na záležitosti každodenního života.
Dnes ráno nastala přesná konjunkce Venuše se Saturnem, naše láska se musí podřídit povinnostem, odříkání. Ani další průběh dne není právě laskavý či harmonický - v neděli v půl třetí ráno nastává novoluní v blízkosti Pluta a v kvadrátu na Uran a po celý den můžeme tyto energie cítit na vlastní kůži. A že kousat opravdu umí... Nenechme si zkazit sobotu, dobrá zpráva je, že tímto momentem podobné tlaky na dlouhou dobu končí.

čtvrtek 7.1.

Slunce kvadrát Uran o sobě dnes může dávat vědět stylem netrpělivosti, střetů, výbuchů, spěchu a chaosu. Situace se pravděpodobně uvolní odpoledne, kdy v půl čtvrté Luna dochází do trigonu na Uran a část napětí svede směrem k nápaditosti, technickým činnostem, procítění okolností, zábleskům intuice. Ráno a dopoledne ale mohou být výživné i díky přechodu Luny přes Saturn s jejich mrzutostí a nenaladěností. Pomoci nám mohou zapojené stálice, odvážná a mírně bojovná Antares na Venuši, Slunce s Plutem na příjemné a umělecky orientované hvězdě Vega a Merkur na slabší, ale velmi příjemné stálici Albireo. Také poloviční vzdálenosti pomáhají zvládnout napětí rozumným způsobem. Takže závěr - nepřehánět, netlačit, ale nebát se :-)

středa 6.1.

V půl páté ráno nastala přesná konjunkce Slunce s Plutem, zítra přichází kvadrát Slunce k Uranu a Jupiter se zastavil na své cestě kupředu. Česky řečeno urputnost a mocenské ambice se projevují i tam, kde by rozhodně být neměly, a pokud nepřináší kýžený výsledek, přichází prudké reakce až do agrese. Nebeský ochránce Jupiter má ve stacionaritě co dělat sám se sebou, a jeho vliv se projevuje pouze v místech dopadu jeho příznivých aspektů. To je na dvacátém čtvrtém stupni Panny, Býka, Raka, Štíra a Kozoroha. Takže spoléhat na štěstí většinou nemůžeme a hlídat se musíme sami - zejména před neplechami, které máme tendenci páchat osobně. Přeji klidný den se šťastnými konci všech našich cest.

úterý 5.1.

Den stacionárního Merkura, přes který kvadrátem přechází Mars - rychlost a ukvapenost v myšlenkách i v pohybu, hrozí střety a konflikty. Vzhledem k tomu, že to platí i na cestách, pozor na srážky s "nemoudrými jedinci". Den kvadrátu mezi Venuší a Neptunem - nepozornost, zasněnost, idealizování si, romantické nálady, nereálná očekávání. Den nastupující konjunkce Slunce s Plutem, která atmosféru vytvrzuje, dodává tvrdé lokty, posiluje vůli a neústupnost. Máme tady jedny z nejrizikovějších dnů letošní zimy. Počasí situaci výrazně zkomplikovalo a proto buďme prosím všichni v svých srdcích klidní, na svých cestách opatrní a ve svých slovech i činech laskaví...

pondělí 4.1.

První pracovní den nového roku vypadá vcelku příjemně - jediným dnešním aspektem je Luna trigon Neptun. Může dávat ospalost a nesoustředěnost, zejména kolem poledne, ale jinak je příznivý. Po půlnoci na úterý nastává sextil Luny ke Slunci a o dvě hodiny později k Plutu, harmonické a příjemné vazby. Dnešek je také ovlivňován dvojicí polovičních vzdáleností - jednak Venuše mezi Sluncem a Marsem a pak Mars mezi Venuší a Jupiterem, navrch s Lunárním uzlem. Přeloženo do češtiny - Mars jako planeta činnosti, aktivity a síly spojuje všechny dobroděje, cokoliv dnes a zítra děláme, nese v sobě prvek požehnání, ochrany a dobrého konce. Také na náš intimní život to má vynikající vliv. Pokud bychom chtěli plány na celý pracovní rok, pak můžeme první pracovní den brát jako začátek a naděje je na světě. :-) Pozor jen na středu a čtvrtek, kdy je Slunce v konjunkci s Plutem a v kvadrátu na Uran.

neděle 3.1.

Mars dnes v půl čtvrté odpoledne přechází do znamení Štíra a o pět hodin později ho následuje Luna. Ta pak doplňuje kvadrát mezi Merkurem a Marsem. Dobré náladě tato konstelace zrovna nenahrává, naopak city, myšlenky i slova probublávají na povrch mrzutě, kousavě. Navíc Štír má tendenci dlouho si držet zranění v sobě a zaútočit až po zralé úvaze a ve správnou chvíli. Mohlo by se v těchto dnech snadno stát, že s překvapením čelíme starým křivdám, které jsme považovali za dávno zapomenuté. Zkusme na to myslet a na podobné vějičky našich vzpomínek nereagovat. Merkur ve Vodnáři umožňuje nadhled a přátelský přístup ke druhým lidem, navíc si stále drží lehký sextil k Venuši, a to napomáhá smíchu, příjemnému rozhovoru a uměleckým schopnostem. Z téhle škály už se dá vybrat, čím bubáky zaplašit.

sobota 2.1.

Merkur před půl čtvrtou ráno vstoupil do znamení Vodnáře a pomáhá nám v myšlenkovém i fyzickém rozhýbání se, ve snaze po svobodě a samostatnosti, odvaze. Drží si ještě volnější kvadrát k Marsu, takže ne vše, co nás napadne, je rozumné vyslovit - mohly by přicházet prudší reakce, než jsme čekali či zamýšleli. Co je ale složitější, Luna dnes z Vah uzavírá postupně kvadrát ke Slunci a k Plutu a opozici k Uranu. Tahle konstelace mohla být jemně cítit už včera a přináší nestabilitu, citové turbulence, agresi a výbušnost. V rozdivočelých planetárních vazbách se můžeme opřít o ranní uklidňující sextil Luny k Saturnu, a především o sextil Venuše k Merkuru. Sebekontrola a hlavně smysl pro humor a laskavé pochopení pro aktuální nenaladěnost našich protějšků působí jako balzám na rozbouřenou atmosféru.

pátek 1.1.2016 - Nový rok

Okamžik vstupu do nového roku napovídá o některých vlivech, kterými bude celý tento rok ovlivňován. Hovoří především o smyslu pro humor, o dobré vůli a optimismu, které jsou přítomny pod povrchem a prozařují každou situaci jemným světlem. Mluví o přemýšlivosti a komunikativnosti, které jsou našimi společníky. Důraz je kladen na vnitřní svět, na skrytá témata našeho života - na rodinu a domov, na duši a jemné světy fantazie, které se navzájem doplňují, podporují a rozvíjejí. Neklid je vnášen kontaktem s vnějším světem, přichází odtud konflikty a obavy, nepříjemná politická či úřední rozhodnutí, ovlivňující soukromý život. Ale přesto je viditelná snaha o smírné řešení problémů, které se vyhrocují zejména tehdy, pokud se jedná o finance (je citelná potřeba investovat do domácího prostředí, do bydlení a rodinného života), nebo o oblast osobní svobody, bezpečí nebo jistot. Budeme-li mluvit o vnějším světě ve vztahu k naší zemi, problémy našich sousedů nás ovlivňují spíš v rovině obav, nutnosti přijmout určitá opatření, než že by pro nás existovalo skutečné riziko. Okolní svět však prochází bouřemi s výrazným ekonomickým dopadem.
Rok 2016 bude plný akce, iniciativy, ale bude chybět vůle k jejich dokončování. Panuje výrazná stabilita, v ekonomickém směru se daří překonávat stagnaci. V oblasti zdravotní nelze vyloučit poměrně nepříjemné, hůře diagnostikovatelné a vleklé epidemie dýchacích cest, a také se mohou ve větší míře objevit jakési podivně vznikající epidemie trávicích potíží.
Zásadní však je, že si dokážeme držet dobrou náladu a pozitivní pohled na svět.

Závěrem si dovolím ocitovat přání, které jsem dnes dostala. Mluví mi natolik z duše, že ho pošlu i vám, kdo čtete tyto řádky.
Ať jste kdekoli, věřím, že je to ve správné společnosti. Že nejen dnes, ale po celý rok 2016, ať se děje cokoli, nebudeme na to sami. Že vždy budeme mít s kým se smát, brečet i milovat. Že budeme mít s kým sdílet zážitky z cest (na neprobádaná i dobře známá místa na Zemi i v srdci). Že naše budou otevřená pro dávání, ale také přijímání... krásy, něhy, lásky...
Krásný rok 2016 vám přeji.