Květen

úterý 31.5.

Loučíme se s květnem, měsícem připisovaným lásce, a loučíme se s ním konjunkcí Slunce s Venuší, aspektem, který s láskou souvisí velmi úzce. Nebýt vazeb, které tahle konjunkce pobírá, bylo by to nádherné - takhle je to zmatek, pochybnosti, zklamání, nejistota, zkrátka vztahový binec... (Napsala jsem původně něco jiného, ale tam už byly konsekvence, které evokovaly něco jiného, než co mám na mysli :-) )
Naštěstí existuje jedno astrologické pravidlo, které říká - jestliže je aspoň jedna osobní planeta skvělá, je výsledek ok - a dnes jsou skvělé dokonce dvě. Merkur si užívá delší dobu a vyhřívá se v přízni Jupitera, Pluta (dnes dokonce exaktně) a Neptuna - myslí nám to, komunikuje nám to, hýbeme se do rytmu myšlenek i radosti. A navíc Luna dnes v noci přešla do Berana a první její prací je hladit Venuši se Sluncem krásným sextilem. Přes zmatky to může být krásný den :-)

pondělí 30.5.

Slunce přechází přes královskou hvězdu Aldebaran a dává nám pocit něčeho výlučného, odvahu, bojovnost. Pomalu se uzavírá konjunkce Slunce s Venuší, sám o sobě nesmírně příjemný, harmonický a půvabný prvek. Dokonce i Luna dnes v noci a ráno nachází sextily k Merkuru a Plutu a slibuje přemýšlivost a hloubku prožitků.
Jenže... při pohledu na kolečko horoskopu nemůžeme přehlédnout uzavřený kvadrát mezi Blíženci, Pannou, Střelcem a Rybami, který tvoří právě ono Slunce s Venuší, Jupiter, Saturn a Neptun. Tři dobrodějné planety zkřížené navzájem a ještě s tvrdostí a neústupností Saturna a zmateností a idealismem Neptuna. Přináší to cokoli, kde je zmatek, kde je spousta dobrých úmyslů tlačených druhým lidem násilím; kde je fanatické přesvědčení o vlastní pravdě a potřeba vybojovat pro tuto pravdu vítězství. Bláznivé a nešťastné skutky přicházejí jako výsledek... Zachraňuje nás naprosto skvělý Merkur. Přemýšlejme a dobře zvažme veškeré své kroky předtím, než je provedeme. A raději počkejme na lepší chvíle, není kam spěchat.


neděle 29.5.

V sobotu hodinu před půlnocí vstoupila Luna do znamení Ryb. S tím přichází rozcitlivělost, vláčnost, zasněnost a fantazie. Svůj prostor si žádá duchovní stránka života, ať je to umění nebo spiritualita. Složitější na celé věci je, že v neděli se Luna dostane do pomyslného planetárního konfliktu s celou náloží dosavadních obyvatel pohyblivých znamení, a že je tenhle prostor zahuštěný... Můžeme se připravit na kvadrát k Slunci, Venuši a Saturnu, opozici k Jupiteru, zkrátka neklid, emoční nestabilitu, přecitlivělost a sem tam nějaký ten střet s druhými. Vzhledem k tomu, že už začíná být cítit nastupující vliv Slunce s Venuší v těchto vazbách, dá se doporučit strategie vyčkávání. Nechtějme věci řešit, a už vůbec ne hned, není čas ani na vyjasňování různých pohledů na věc, natož na nějaké zásadní kroky. Celý příští týden a ještě kousek toho dalšího platí heslo "teď ne". Výsledky budou později výrazně lepší.


pátek 27.5.

Jakkoli stále vnímáme pnutí mezi pohyblivými znameními (a ještě několik týdnů budeme), dnes nás zklidňuje trigon Luny ke Slunci, který nastal nad ránem, i odpolední sextil Luny k Saturnu. Stabilizují nás, můžeme se klidně nadechnout a vnímat svět kolem sebe. Podobně působí i Mars, který při svém zpětném pohybu dnes vstupuje do Štíra. Jeho pobyt ve Střelci nutil k aktivitě, rychlým reakcím, ponoukal nás, abychom předvedli své mentální schopnosti - ve Štíru je hlubší, pomalejší, důkladnější a na veškerou činnost nám nechává dost času. Víkend začne dobře...

čtvrtek 26.5.

Na nebi se pomalu chystá uzavřený kvadrát v pohyblivých znameních a s tím, jak se blíží, narůstá nervozita, neklid, chvění a stres. Jeho součástí je dnešní kvadrát Jupitera se Saturnem, kříží se expanze s omezením, velkorysost s opatrností, laskavost s mrzutostí, dobré úmysly s komplikovaným průběhem událostí... Nevěšme hlavu, před půl pátou odpoledne přejde Luna do Vodnáře a objeví se nadhled, optimismus a přátelská nota. Večer je zajímavý, Luna příjemně prováže Mars a Venuši, a tam, kde včera byly ohňostroje, je dnes radostné potkávání a prolínání. To není špatný způsob, jak se zbavit vnitřního napětí :-) Nebo si dát skleničku s dobrým kamarádem... ;-)

středa 25.5.

Nad ránem nastala opozice Venuše k Marsu, tak trochu divoká a nátlaková situace mezi mužskými a ženskými energiemi, večer díky tomu mohl být všestranně vášnivější... Náročnější je také kvadrát mezi Jupiterem a Saturnem. Přesný je sice až zítra, ale že ho dnes vnímáme, o tom není pochyb. Za asistence Neptuna může přinést nejrůznější podivnosti, zklamání, zmatky a starosti. Dobré úmysly se nějak nepočítají, výsledky se rozcházejí se záměry. A psychika klesá do kolen. Podobné je to s Lunou, sice hladí Merkura a Jupitera trigony, ale sama rozdýchává konjunkci s Plutem, co nastává odpoledne (silové, urputné záležitosti, zasáhnou na duši), a noční kvadrát k Uranu (výbuchy emocí, které mají razanci domácího ohňostroje). Tak nám k tomu přeji smysl pro humor a špetku nadhledu.

úterý 24.5.

Zajímavostí dnešního dne je, že obě ženské planety vstupují do nového znamení - Luna v půl osmé ráno překročila hranici Kozoroha a Venuše čtvrt hodiny před polednem vstupuje do Blíženců. Změna nálad, změna ženského vnímání a prožívání směrem k opatrnosti a uzavřenosti v citech a k bláznivým výkyvům ve vztazích. Pokud vám někdo plamenně vyzná lásku, pokud se s vámi váš/vaše nejmilejší bude chtít v těchto týdnech rozejít, nebo znovu sejít, případně obojí - zůstaňte v klidu, nechte to u ledu a počkejte, s téměř naprostou jistotou to není finální stav.

pondělí 23.5.

Stacionární Merkur dokresluje uzavřený trigon a hřeje se na výsluní přízně Jupitera i Pluta. Díky tomu naše myšlenky kráčí směrem k použitelným, praktickým výsledkům; do velké hloubky a hledání důležitých souvislostí. Odhalují se nám věci netušené, smíme nahlédnout za oponu...

Současně s tím Luna procházela neklidnou oblastí Střelce, "utpěli jsme" úplněk, konjunkci Luny s Marsem (včera večer byla obě tělesa nádherně pozorovatelná) a přechod Luny přes vzbouřené a nervózní pásmo Saturna, Jupitera a Neptuna. Prožívali jsme emoční a citové víry, tobogany a horské dráhy, tím více, že Venuše procházela o víkendu přes Algol. Tyto pocitové kotrmelce máme za sebou, dnešek je o zklidnění a nápadech, jak to všechno "učesat". Nový týden startuje sympaticky.

neděle 22.5.

Slunce je v opozici na Mars a Merkur stagnuje a společně nesou neklid, kdy zakopáváme o vlastní energii. Není dobré věci dělat, je lepší si je dobře rozmýšlet a důležité aktivity odložit na další dny. Ani noční přechod Luny přes T-kvadrát v pohyblivých znameních věci neusnadní. Máme tu další prodýchávací den :-)

sobota 21.5.

Den ovlivňuje večerní úplněk - ve Střelci, kam Luna vstupuje krátce před devátou hodinou večer, s sebou nese neklid, nervozitu, tendenci podlehnout stresu. Ale také živost, zvědavost, zájem o intelektuální témata, vzdělávání, filosofii a literaturu. Má vztah k cestování, cizím zemím a jazykům. Podobné téma je zítřejší stacionární Merkur. Existuje tisíce způsobů, jak si nás tyto věci mohou najít, u každého se projeví jinak - někdo posté s povzdechem odloží učebnici angličtiny s přesvědčením, že "to nedá", jiný stráví večer a noc s krásnou cizinkou a slova ani potřebovat nebude :-) Mnozí stráví sobotní večer u vínka či piva filosodickými debatami a někteří budou jako lvi bojovat za svou pravdu. No a někteří z nás stráví víkend na Eukarpii - přijďte taky, třeba se uvidíme.

pátek 20.5.

Citáty mého oblíbeného Antoina de Saint-Exupéry sice vydají za mnohem víc, než moje prognózy, ale i na dnešek jsou tu :-)

Luna ze Štíra příjemně dolaďuje zemské harmonické aspekty, můžeme se těšit na dobrou náladu, nadšení, pochopení pro druhé a jejich slabosti, potěší nás projevovaný respekt.

To klíčové dnes ale nastává v 16.36, kdy Slunce vstupuje do znamení Blíženců. Jsou pro ně charakteristické zvídavost, pohyb, změna, komunikativnost. Mají v sobě neklid, nestabilitu, umí podlehnout stresu, tváří se jako dva v jednom - ale jejich smysl pro humor je neodolatelný a kvůli němu jim odpustíme všechny výkyvy nálad, které mohou přenášet i na ty méně stabilní z nás. Vždy si s nimi máme o čem povídat,a především - nikdy se s nimi nebudeme nudit. Tak hurá do toho, začíná nám živý a zajímavý měsíc, který rozproudí trochu stojaté, pohodlné vody Býka.

čtvrtek 19.5.

Luna nemá co na práci... Ve středu vytvořila poslední aspekt před půl šestou odpoledne, dnes v půl deváté ráno přejde do Štíra a další aspekt uzavírá až po dalších čtyřiadvaceti hodinách, v pátek opět v půl deváté. Je na to jedna taková písnička od Louise Armstronga, i když tam se zpívá o Slunci - jen se tak celý den kutálí po obloze...
O to větší sílu mají jiné vazby, které se na nebi konají. Vynikne nervózní, zmatečný a chaotický t-kvadrát Saturna, Neptuna a Jupitera, pod jehož vlivem zapomínáme, kam jsme šli, co jsme tam chtěli a že jsme něco měli mít s sebou. Měli bychom být obzvláště opatrní na cestách, s tímhle aspektem se dá přehlédnout víc, než jen radar. Naštěstí ale také trvá uzavřený zemský trigon Jupitera s Merkurem a Plutem; Merkur se ve zpětném chodu zpomaluje a celou dobu se drží ve stodvacetistupňovém úhlu Jupitera jako klíště. Pro nás je to prima, neboť nám to myslí, mluví, píše i zpívá jedna báseň, a nakonec i na těch cestách to funguje jako ochrana. Tak krásný, rychlý a uspořádaný čtvrtek nám přeji.

středa 18.5.

Luna běží úsekem horoskopu, kde nepotkává mnoho vazeb. To, co potká, ale stojí za to. Dnes uzavírá t-kvadrát s Plutem a Uranem, druhý t-kvadrát tvoří už delší dobu saturn, Jupiter a Neptun, a máme z toho veselé časy. Naštěstí vyrovnává do plusu také déledobější uzavřený trigon, tedy jej vzývejme a užívejme a nehřešme na jeho dobrodiní - vzniklé průšvihy bychom cítili dlouho a intenzivně :-)

úterý 17.5.

Luna ve Vahách vytvořila v noci sextil k Marsu a po půlnoci sextil k Saturnu - mnoho toho na práci dnes nemá, a co má, to se týká pracovních aktivit zaměřených na mentální činnost. Slunce na Algolu dělá věci náročnější, než bývají jindy, ale sada uzavřených trigonů mezi Býkem, Pannou a Kozorohem vylepší výsledky i u zdánlivých průšvihů. Krásný den přeju!

pondělí 16.5.

Luna v Panně od včerejška doplňuje skvělé trigony, panující poslední dny a týdny. Píle, pohoda, péče o domácnost a zahradu, rodinné sešlosti, zkoušení nových a oprašování starých receptů. Možná čištění starších neshod, povídání, porozumění a pochopení. Péče o tělo, téma zdravého životního stylu, sport v přiměřené podobě. Také smysl pro humor a zapojení fantazie - ovšem Luna v Panně dává značnou dávku jízlivosti a humor spíše sušší, ironický. Po půl osmé večer Luna přechází do Vah a přináší společenská témata, partnerství, laskavost.
To vše je moc příjemné, milé. Potíž nastává s faktem, že od včerejška je cítit kontakt Slunce s hvězdou Algol. Každoročně v těchto dnech se objevují podivnosti, nevypočitatelné momenty, cosi tvrdého a záludného. Doporučuji mírně zesílit ostražitost zejména vůči všemu, co nás opouští směrem ke druhým lidem, a také nebrat úplně vážně vše, co k nám ještě tak do středečního poledne dolehne...

sobota 14.5.

Přetrvává vliv trigonů mezi Býkem, Kozorohem a Pannou a jimi nesená dobrá vůle a pozitivní přístup ke světu. Prvek pracovitosti, který v sobě také obsahují, je podpořen ranním přechodem Luny do znamení Panny. Luna v Panně ovšem nese i kousavost, šťouravost, pedantství a puntičkářství - což platí zejména kolem půl páté odpoledne, kdy nastává kvadrát k Marsu ve Střelci. Važme slova, přátelé :-) - a jinak krásnou sobotu...

pátek 13.5.

Merkur dochází svým zpětným pohybem na Venuši a společně vytvářejí trigon k Plutu. Po čertech silná konstelace, kterou nerozhodí ani kvadrát Luny ze Lva do Býka. Vazba Merkura s Venuší a Plutem ochraňuje naše finanční záležitosti, vylepšuje pracovní a fyzickou situaci, přeje lásce a radosti, užívání si života plnými doušky. Více to ocení a prožijí Býci, Panny a Kozorozi, také Štíři, Ryby a Raci. Složitější je to pro Lvy a Vodnáře, ale myslím si, že ani oni nepřijdou úplně zkrátka.

čtvrtek 12.5.

Jediným dnešním aspektem je trigon Luny ze Lva na Mars ve Střelci, který se uzavírá před devátou hodinou ranní, a potom až v noci trigon k Saturnu. Akční, energický, pilný aspekt. Doplněný je již několik dní se držícím uzavřeným trigonem v zemských znameních, na kterém se podílí Slunce, Merkur, Venuše, Jupiter a Pluto, a který je navíc posílený polovičními vzdálenostmi mezi těmito planetami. Den pro práci, den pro pohyb, den pro zařizování praktických záležitostí s výbornými výsledky. Příjemný, milý, fajn den...

středa 11.5.

Planety v Býku si drží svůj dobrý vliv, posilují se navzájem ještě poloviční vzdáleností a nám tak neschází píle, vůle, smysl pro humor, vkus, ani šarm. Trochu to komplikuje Luna, která při svém průchodu znamením Raka v noci vytvořila opozici k Plutu a v půl desáté dopoledne "spáchá" kvadrát k Uranu. To jsou samozřejmě protichůdné vlivy a výsledek na nás působí docela rozporuplně. Buď se i v pěkných chvílích někde projeví netrpělivost a značná vnitřní tenze, nebo budeme projevovat zvláštní, trochu agresivní smysl pro humor. Ale zdá se, že si i v případných dnešních malérech udržíme vtip a charisma. Tak ať je těch kotrmelců dneska co nejmíň, a když už, ať si je aspoň užijeme :-)

úterý 10.5.

Další krásný den. V Býku se drží a dlouho ještě držet bude trojkonjunkce Slunce, Venuše a Merkur v trigonech k Plutu a Jupiteru. Samo o sobě je to něco na způsob nebeského požehnání, odměna za starosti a stresy, kterým jsme dlouhodobě museli čelit. Venuše je dnes večer v aspektu k Jupiteru přesně, spojují se souladně Velké dobro a Malé dobro, jak je nazývali staří astrologové. A podtrženo Lunou, která dnes vytváří sextily k nim oběma, můžeme se těšit na úžasný den, plný skvělých příležitostí. I kdybychom ho celý prolenošili někde na sluníčku, budeme mít pocit naplněného času. Jakákoli činnost nás baví, daří se nám, jsme v ní úspěšní a přináší nám radost. Naše vztahy se vylaďují, užíváme si je i pohodu, kterou nám přinášejí. Nádherný den vám přeji!

pondělí 9.5.

Stacionární Jupiter nabírá sílu na zařazení chodu "vpřed", začnou se dařit věci, které vázly, kde jsme museli čekat a cvičit svou trpělivost. Můžeme se těšit na trochu toho štěstí, co nám bude hrát do karet (ale nejen tam :-) ). Dnes je navíc přesná konjunkce Slunce s Merkurem, včetně efektního přechodu Merkura přes sluneční kotouč - dobrá nálada, vtip, nápady, bystrost, snadná komunikace. No a spojíme-li oba prvky trigonem, jako se to dnes na nebi povedlo, máme možnost zažít úžasný den... Kdyby nám to bylo málo, přidejme Venuši v sextilu k Neptunu s jejich šarmem a kouzlem a zítřejší trigon Venuše s Jupiterem. Na to si opravdu nemůže stěžovat ani ten největší škarohlíd!

neděle 8.5.

Luna večer přešla do Blíženců a rozehrává veškerou nálož, která se v současnosti v pohyblivých znameních nachází. Vytváří uzavřený kříž se Saturnem, Marsem, Jupiterem a Neptunem a my bychom měli vědět, že ne všechno, co dnes řekneme, vymyslíme nebo naplánujeme, je dobrý nápad. Měli bychom vědět, že nejsme sami, kdo je rozptýlený, nepozorný, netrpělivý nebo naštvaný, a na svých cestách bychom to měli zohlednit. Čím rychleji a agresivněji se pohybujeme, tím větší silou můžeme narazit - ve slovech i na dvou či čtyřech kolech. Podržet by nás mohlo Slunce s Merkurem v trigonech k Plutu a Jupiteru svou radostí a pohodovostí, ale potřebují na to prostor, a ten my jim v tom dnešním fofru moc nenecháváme.... Zítra a pozítří budou krásné konstelace, některé věci by bylo lepší odložit.

sobota 7.5.

Zemitý den, silný den, výkonnostní, pracovitý... Všechny osobní planety stojí v Býku, Jupiter s Uzlem v Panně a v Kozorohu Pluto. Také s sebou nese umíněnost, jak už to tak Býci mají, a doplněno dnešním přesným trigonem Slunce k Plutu je to obrovská síla vůle a houževnatost, překračující všechny meze. Dá se s tím dokázat nesmírně mnoho, počínaje dnešním Pražským maratonem (fakt by mě zajímalo, kdo jim dělá astrologa, to prostě nešlo načasovat líp!), přes jarní práci na zahradě, trhající představy o tom, co je vůbec možné... až k obrovským průšvihům vzniklým z toho, že si někdo umanutě trvá na svém.
Problémem může být Luna, která chvíli před jednou hodinou prochází přes hvězdu Algol, a podbarvuje atmosféru trochu tvrdě a záludně (cítit je zhruba o tři hodiny dříve a až o tři hodiny později). Navíc máme stacionární Jupiter, který také podrží vše, co se týká expanze a úspěchu, ale s ohledem na ostatní aspekty by bylo dobré připomenout, že někdy je lepší se vzdát své představy, abychom nezničili sami sebe nebo své okolí.

pátek 6.5.

Pokud bychom hledali den, kdy se nejlépe můžeme něčeho zbavit, kdy od sebe můžeme odstřihnout vše, co už neslouží svému účelu, kdy můžeme zahájit nový cyklus s obrovskou šancí na skvělé výsledky - máme ho tu. Novoluní v Býku v konjunkci s Merkurem a v blízkosti Venuše, v sextilu k Neptunu a v uzavřeném trigonu s Jupiterem a Plutem je nesmírně silný moment. Přesný okamžik novoluní je 21.29 středoevropského letního času. Úžasné konstelace, škoda je nevyužít na něco mimořádného!

čtvrtek 5.5.

Luna zdánlivě nemá moc co na práci, ve čtvrt na sedm ráno prošla přes Uran, lehce vzbouřila reakce a ranní chaos, a následně kráčí "jalovým během" (odborně void of course, tedy bez uzavírání aspektů) až do devatenácti hodin a deseti minut, kdy vstupuje do Býka. Zato Slunce se hřeje v paralele s královskou hvězdou Aldebaran, pozvedá v nás hrdost a ambice a navíc si užívá poloviční vzdálenost v trigonu k Jupiteru a k Plutu. Laicky - má to k oběma stejně daleko, takže rozprostře síly, posbírá od obou sílu, férovost, zodpovědnost a charisma a pak je vyklopí na nás. Přidáme-li Venuši uprostřed mezi Uranem a Merkurem, máme atmosféru chytrých nápadů aplikovaných s grácií, a když vezmeme navíc Pluto v poloviční vzdálenosti a trigonech k Jupiteru a Merkuru, dává nám to téměř záchvěvy geniality. Astrologicky žádná nuda - to slibuje velmi zajímavý den.

středa 4.5.

Slunce s Venuší a Merkurem se včera spojili přes poloviční vzdálenost a dnes si ještě tenhle příjemný prvek užíváme - vkus, smysl pro humor a dobrá nálada se nás drží a vadit to zřejmě bude jen zapřisáhlým bručounům. Přidává se Luna v ohnivém Beranu v trigonu k ohnivému Marsu ve Střelci a také k Saturnu, pracovní, výkonnostní aspekt ponouká k činnosti a ani podmračené počasí není na překážku. Tak přeji krásnou středu. (Jemné doporučení - dneska je lepší jít spát dříve, ušetříme si tak protivnosti kvadrátu Luny k Plutu, který nastává ve čtvrt na dvanáct.)

úterý 3.5.

V noci nám mohlo několik setkání nevyjít, Luna opozice Uzel tohle přináší - ale myslím, že to trápilo fakt málokoho... ;-) Složitější záludnost znamená přechod Luny z Ryb do Berana, což přináší kontakt s hvězdou Scheat. Neradno pokoušet osud a riskovat, neradno věřit všemu a všem, co se k nám hrnou mezi čtvrtou a sedmou odpoledne. Scheat je jakýsi šišatý, zejména ve svých projevech. Jenže tohle všechno je převáženo úžasným trigonem Slunce k Jupiteru. Projevujeme své dobré a nejlepší stránky, umíme se smát, umíme zářit - a také to děláme. Daří se nám, na co sáhneme, baví nás žít. Kdo jen maličko chce, má před sebou nádherný den.

pondělí 2.5.

Květen se rozběhl naplno, nicméně Luna dnes komplikuje co může. Luna je nejrychlejší z nebeských těles, stihne za den uzavřít několik aspektů s ostatními planetami, a protože právě ona je zodpovědná za naše prožívání a stavy duše, může se pod vlivem jejích aspektů naše nálada v průběhu dne dost měnit. Něco podobného se dá očekávat i dnes. V jednu hodinu po poledni sice uzavře sextil ke Slunci, což vyhladí vrásky a utěší splíny, ale mezitím kopíruje divoké a neklidné aspekty Saturna, Jupitera a Neptuna. Můžeme počítat s nervozitou a roztěkaností. Nespoléhejme pouze na dobré úmysly, snaha sama o sobě dnes rozhodně nestačí.

neděle 1.5.

Květen začíná krásnými, laskavými konstelacemi. Slunce je harmonicky spojeno s Neptunem (dnes přesně ve čtrnáct hodin), s Plutem a s Jupiterem, nese s sebou optimismus, radost, přirozenou hrdost a férovost. Máme chuť něco podnikat, užíváme si krásu přírody, lásku v sobě i tu, která nás obklopuje. Plány, které k nám přicházejí, jsou velkorysé, ale přitom splnitelné. Máme velkou příležitost dělat kroky, které nám mohou změnit život v tom nejlepším slova smyslu. Samozřejmě, že na pozadí přetrvávají dlouhodobé složitější konstelace t-kvadrátu tvořeného Saturnem, Jupiterem a Neptunem v pohyblivých znameních, oné příčiny stresů, smutků, zmatků a pochybností posledních měsíců. Ale současná poloha Slunce je odlehčuje, hladí a převažuje pozitivním směrem a my z pochybností nacházíme cestu ke konkrétnímu cíli, ze smutků jsme vykřesali radost. Užijme si ji a krásný májový čas nám přeji! A nezapomeňte, dnes pod třešní... ;-)