Květen

sobota 31.5.

Den vzbouřených emocí, citových vzestupů a pádů, prudkých reakcí na cokoliv, co se třeba jen zdánlivě dotýká našich citů. Současně den nápadů, setkávání, společenských kontaktů. Energie a síla, kterou je ve vzduchu cítit, se dnes mnohem lépe uplatní aktivní činností - pojďme do přírody, na vzduch, hýbejme se. Při sezení doma a očekávání toho, co dnešek přinese, budou výsledkem zklamání a mrzutosti.

pátek 30.5.

Kolem páté hodiny odpoledne se Luna přemisťuje do svého domovského znamení Raka a společně s Venuší v Býku vytváří prostor pro domácí, rodinné, příjemné a radostné aktivity či nápady. Ženám dnešní den jednoznačně sluší a muži si to budou umět vychutnat - třeba se sklenkou vína vpodvečer. To se totiž Luna spojí s Merkurem a vytvoří sextil na Venuši. K tomu přidejme Slunce docházející do trigonu na Mars ve Vahách a máme společenskou, přátelskou a příjemnou atmosféru. Zkrátka lepší začátek víkendu si snad ani nejde přát.

čtvrtek 29.5.

Venuše i Merkur nám dnes přinášejí zjemnění, chuť užívat si života z jeho klidnějších a příjemnějších stránek. Oba totiž během rána a dopoledne přecházejí do nového prostoru, Merkur do Raka a Venuše do Býka. Její návrat do domovského znamení budeme pociťovat nejvíc, především ve věcech lásky, vkusu, krásy a pohodlí. Slunce v netrpělivém znamení Blíženců po včerejším novoluní polevilo v generování neklidu, a když si ještě počkáme na před-polední přechod Luny vazbou na Uran, můžeme se těšit na uklidnění okolností našeho rozlítaného života. Ovšem ti, kteří mají rádi chaos, asi šťastní nebudou :-)

středa 28.5.

Máme před sebou velmi zajímavý den, plný pohybu, povídání, optimismu (někdy ne zcela realistického), rychlosti a dobré nálady. Způsobí to Luna v Blížencích, kam se přesunula dnes ráno, a kde stojí i Slunce a Merkur. Podpoří to také přesný sextil mezi Venuší a Merkurem.
Je ale třeba být opatrnější, nepouštět se okamžitě do všeho, co nás napadne, vážit svá slova i své činy. Zítra po půlnoci nastane novoluní v Blížencích a bude v dost přesném kvadrátu na Neptun v Rybách - podivně se mísí tušení s racionalitou, vize s realitou, touha s možnostmi. Lehce nereálné atmosféře nahrává i dnešní pozice Merkura, který je sice ve svém domovském znamení, ale v kvadrátu na hvězdu Scheat. O zmatek, nedorozumění a pomatenosti dnes zdá se nebude nouze...

úterý 27.5.

Dopolední opozice Luna Saturn zafungovala jako zpomalující a z hlediska naší nálady ne právě dobrodějný prvek. Naštěstí se jedná o krátkodobou záležitost a před polednem přichází sextil Luny k Jupiteru. Můžeme se těšit na rozjezdy pro hvězdy - a díky nim i pro nás všechny. Radost nám spolehlivě navrací také již několik dní trvající vazba mezi Venuší a Merkurem. Pohoda, smysl pro humor, s nadšením prožívaná rychlost všeho druhu, také vtip a šarm v komunikaci, to jsou prémie tohoto období. A ve finále i to nepříjemné, co nám život občas nadělí, vnímáme jako pozitivní a přínosné. Jen tak dál :-)

pondělí 26.5.

Luna po půlnoci přešla do znamení Býka a stejně jako ona se i my pod tímto vlivem cítíme příjemně, umíme si užít radosti i krásy života a podělit se o ně s druhými. Odpoledne a potom ještě velmi pozdě večer přicházejí chvíle jako pohlazení pro naši duši. Chvíle pro vnímání hloubky citů a krásy světa, chvíle pro poetiku čtenou i žitou.
Od včerejška si také užíváme soulad mezi Merkurem a Venuší a jím danou rychlost myšlenek i rychlost pohybu. Na cestách je příjemno a nezdržujeme se, v rozhovorech to jiskří nápady a bystrostí, baví nás se hýbat.

neděle 25.5.

Luna se včera a dnes v noci opět sklouzla na tobogánu adrenalinových konstelací a spolu s ní i naše nálada. Dnešní den už rámují jen velmi pěkné a příjemné meziplanetární vazby, především silný a harmonizující trigon Jupitera se Saturnem, který byl nejpřesnější v sobotu. K němu se přidává optimistický, laskavý a milý sextil mezi Venuší a Merkurem, jenž bude v podvečer doplněn Lunou přecházející přes Venuši.
Je krásný den pro přátelské i rodinné setkávání, povídání, společenské aktivity, pro výlety za kulturou i do přírody. Cokoliv podnikneme, to nám přinese radost a dobrou náladu. Tak neseďme doma, přeji úžasnou neděli!

pátek 23.5.

Na nebi se postupně a pomalu uzavírá silný aspekt mezi Jupiterem v Raku a Saturnem ve Štíru. Dává schopnost projevit v životě své ideály a vize, žít podle představ, které o životě máme, dosáhnout úspěchu na základě dlohodobě odváděné práce. Porozumět životním zákonitostem a umět se z nich poučit. Zkrátka pomoc a podpora, která se týká možná spíše duše a jejích oblastí působení, ale zkrátka nezůstává ani fyzická rovina našeho fungování.
Pomáhá tomu i dnešní pozdně večerní trigon mezi Lunou v Beranu (vpodvečer změnila působiště) a Sluncem v Blížencích - věci se hýbou, mají šťávu a někam směřují. To zní jako fajn den...

čtvrtek 22.5.

Energii dnešního dne určují Slunce s Merkurem v Blížencích, Venuše v Beranu a Luna v Rybách. Vzhledem k tomu, že Venuše už prošla všemi složitými vazbami, které se k Beranu současné doby vážou, pomalu polevuje i náročné pozadí, které nás všechny rámovalo. Venuše osvobozena od konjunkce s Uranem si vychutnává sextil na Merkur, který přeje dobré náladě a smyslu pro humor i pro krásu. A protože Luna dnes po nočním přechodu přes planetu Neptun v Rybách uzavírá jen krásné aspekty, máme před sebou jeden z velmi pěkných dní. Vrchol nastává večer mezi desátou a jedenáctou hodinou, kdy Luna doplní nastupující vazbu mezi Saturnem a Jupiterem ve vodních znameních. Očekávejme vlny emocí, intuice. Připravme si tužku a dostatek papíru na zachycení informací, které budou přicházet. Protože jsou užitečné a pro náš život důležité.

středa 21.5.

Kolem páté hodiny ranní Slunce vstupuje do znamení Blíženců a začíná poslední jarní měsíc, ve kterém žijeme rychlostí, zvídavostí, pohyblivostí fyzickou i mentální. Blížence můžeme charakterizovat slovy "teď tady byl" - a znamená to také, že nikdo neví, kde je právě teď. Jejich smysl pro humor je pověstný, jejich neochota podřídit se pravidlům je všeobecně známá. Slova jako "pravidelnost", "řád", "stereotyp", nebo "klid" jsou pro Blížence slovy z jiného světa. Zkrátka nuda nás po příští měsíc dost jistě čekat nebude.
Luna se až do půl čtvrté odpoledne pohybuje spřáteleným znamením Vodnáře a obě světla nám poskytují prostor k setkávání, zábavě, pohybu a informačním orgiím. Kolem půl čtvrté odpoledne se však Luna stěhuje do Ryb a nad naší činorodostí se zavřela voda. Odpoledne nastává třetí lunární čtvrť a přináší zmatky a nepozornost.
Kamarádi z dnešního obrázku by opravdu mohli být Blíženci oba...

úterý 20.5.

Slunce dnes prochází Plejádami a my můžeme být pod tímto vlivem nesoustředění, neklidní, mohou se projevovat naše sklony k agresivitě. Stacionární Mars mluví o tom, že naše energie těžce hledá svůj směr. V noci je Luna v trigonu na Mars, přeje rychlým a akčním snům a pomohla by i směřovat energii, ale po druhé hodině ráno naše aktivity většinou moc prostoru nedostávají. Po druhé hodině odpoledne nastává sextil mezi Lunou a Uranem, pomáhá s technickými záležitostmi a rychlostí vnímání. Intuice se ocitá na vrcholu, touha po svobodném jednání nás žene vstříc dobrodružstvím. Moc je neodkládejme, jinak večerní kvadrát Luny k Saturnu našim plánům významně přistřihne křidélka.
Skvělá nálada nastává později večer, před desátou a ještě před půlnocí se uzavírá spojení Luny, Merkura a Venuše. Výborný čas na kulturu, popovídání, radost všeho druhu.

pondělí 19.5.

Dopoledne se nese v duchu trigonu mezi oběma světly. Příjemná vazba mezi Sluncem a Lunou v zemských znameních Býka a Kozoroha je výborná pro pilný rozjezd nového týdne, pro detoxikační záležitosti, pro všemožnou péči o tělo. Pro dokončování rozběhnutých projektů, pro všechny nápady, které mají přinést praktický efekt. Také pro dobrou náladu a ochotu být aktivně spolu.
Kolem půl druhé odpoledne Luna přesouvá své působení do vzdušného Vodnáře a nám se aktivují společenské, přátelské a svobodymilovné nálady. Máme pochopení pro potřeby druhých, věci vnímáme s nadhledem a nenecháme si ničím kazit svůj optimismus.

neděle 18.5.

V noci a dopoledne Luna v Kozorohu znovu opakuje meziplanetární pnutí a spolu s Venuší v Beranu lehce vytvrzuje vše, co by mělo být měkké, ženské a elegantní. Ale ženy, my se nedáme! Pro dnešní den by měly být nikoli povinné, ale hlasitě doporučené sukně, šaty, ženské účesy a trocha jemnosti v oku i v rukou. A pokud připojíme v těchto dnech setrvávající smysl pro humor a podvečerní zklidnění dané sextilem Luny a Saturna, výsledky v podobě vítězství optimismu nad trampotami na sebe nenechají čekat.

sobota 17.5.

Kolem jedenácté se Luna uzavírá do strohého a pro ni ne právě přátelského znamení Kozoroha a pod tímto vlivem jsme opatrnější s projevy emocí. Máme tendenci si myslet, že svou lásku ke druhým lidem prokážeme nejspíše tím, že pro ně něco náročného vykonáme. Někteří z nás mohou očekávat od svého okolí služby, péči a pozornost, ale stále budou mít pocit, že to pro ně není dostatečné. Zkrátka mezilidská laskavá energie se trošku zasekla ve svém proudění, byť ji podporuje Venuše na poloviční vzdálenosti mezi Sluncem a Neptunem i večerní sextil Luny k Neptunu. Ale se Sluncem na stálici Algol se naše dnešní nálady mohou blížit spíš pocitu ztracence na poušti, než radosti ze života.

pátek 16.5.

Luna ve Střelci a Venuše s Uranem v Beranu, propojené s Merkurem v Blížencích - tohle je ráno na legraci jako dělané. Jenže ony ty dnešní vtípky - dělej co dělej - jsou trošku kanadské, nebo přesněji můžeme mluvit o černém humoru. V komičnu je stín průšvihu a ne každý má pro černý humor pochopení, tak raději buďme opatrní, koho svým žertem chceme obšťastnit.
Ale nakonec, jak říkal Werich, ono může bejt i trochu smutno, jen když je veselo. Zkusme se tím řídit, když už člověk jednou je...

čtvrtek 15.5.

Kdo z vás se včera díval na úplněk - a vidět byl, aspoň v Praze a okolí bylo téměř jasno, mohli jste si všimnout slabě svítícího Saturna v její blízkosti. Laicky řečeno vpravo nahoře od Luny, viděno pozdě večer. Jeho energie je ve vlivu na Slunce ještě znatelná, v podobě únavy, pracovního nasazení a jisté nenaladěnosti.
Dnes odpoledne začne být cítit kontakt Slunce s Algolem, přes který každoročně touto dobou přechází, a čekat můžeme ledacos vykutáleného. Do příštích čtyř až pěti dnů není vhodné plánovat zásadní kroky, zejména sobota je v tomto podivná.
Zajímavé jsou konstelace dnešní noci - před půlnocí je přesný sextil Merkur Venuše, která však o dvě hodiny později dosedne na Uran se všemi jeho současnými vazbami. Co můžeme čekat? Pozdě večer mohou nastat partnerské střety, které se však díky smyslu pro humor podaří nejen vyřešit, ale navíc díky nim pročistíme i starší záležitosti.

středa 14.5.

Úplňkový den má příjemný rozjezd, do kterého se promítá ještě noční sextil mezi Lunou a Plutem, ale především dopolední trigon Luny na Jupiter. Vstává se nám zvesela a správnou nohou. Jenže během dne nás dohání jiné energie, můžeme si připadat vyčerpaní, mrzutí a lisovaní okolnostmi. Nejen že ve čtvrt na deset večer nastává úplněk, ale současně s ním je Venuše velmi přesně a ostře zakousnutá kvadrátem do Pluta. Společně vládnou Býku a Štíru, kterých se úplněk týká, a tak se jejich nevraživé setkání projevuje dvojnásob citelně. Řešíme téma bezpečí, obav, ale také téma čištění starých událostí. Výborný čas na včera zmiňované meditace, introspekce, očistu a detoxikaci fyzickou i psychickou.

úterý 13.5.

Luna kolem půl čtvrté ráno nastoupila svou pouť znamením Štíra a setrvá na ní až do čtvrtečního rána. Máme před sebou dva dny plné hlubokých emocí, občasné zadumanosti, splínů a temnějších not. Není to však špatně, máme díky tomu možnost provětrat zasunuté bolístky, smutky a emoce z dřívějška. Pod vlivem štířích energií jim budeme lépe rozumět a můžeme s nimi zgruntu pracovat. Dokonce i zítřejší večerní úplněk z tohoto pohledu je velmi inspirativní. V nadcházejících dvou dnech vnímáme skryté věci mnohem lépe, je výborný čas na práci s energií, na meditace, psychologické a také umělecké aktivity, jakékoli duchovní aktivity. Tak vzhůru do hlubin...

pondělí 12.5.

Někdy si připadám, že se v prognózách opakuji - jenže dlouhodobé vazby mezi planetami zkrátka působí a jsou rozehrávány přechodem rychlejších nebeských poutníků. Proto se bohužel občas tvrdé vazby projeví více.
Noční průchod Luny přes planetární "minové pole" obsazené známou čtveřicí mohl znamenat riziko pro noční spěchající jezdce - doufejme, že se z nástrah na cestách dostali v pořádku domů... My ostatní můžeme mít za sebou jednu z divočejších nocí, a moc si nemyslím, že by se to většinou týkalo příjemného významu toho slova...
Vpodvečer nastává přesný trigon mezi Merkurem a Marsem ve vzdušných znameních Vah a Blíženců. Bystré nápady, rychlé myšlení i mluva, kreativní mentalita - to jsou přínosy této vazby. Kéž nás doprovází společně s příjemným sextilem Merkura na Venuši a jeho smyslem pro humor a soulad. Přeji příjemný start nového týdne.

neděle 11.5.

Situace na nebi se opět komplikuje a přitvrzuje. To se děje pokaždé, když se některá z rychlejších planet připojí do kříže tvořeného našimi známými Plutem, Uranem, Jupiterem a Marsem. Ten sice již není tak přesný, jako před dvěma týdny, svou účinnost však ještě neztratil. Dopoledne kolem čtvrt na dvanáct se dostává Venuše do opozice na Mars. Sama se nyní nachází v Beranu, kde jí není umožněno projevit svou laskavost a jemnost, dobrou náladu a hojivé schopnosti. Mars se naproti tomu nachází v jejím znamení Vah, kde ani on nemůže rozvinout své přirozené vlastnosti a jde do nepřímého jednání. Tento tvrdý střet Venuše nemá šanci vyhrát - vítězí arogance, tvrdost a hranatost. Vše zhoršuje Luna, která tou dobou k Marsu přichází také a veškerá ženská jemnost a citlivost dostává zabrat. Hrozí střety mezi ženami, mezi partnery, mezi všemi.
Nevylepší to ani dnes přesný kvadrát mezi Merkurem a Neptunem - jsme nepozorní, slova chápeme jinak než byla míněna a naše stezky jsou kluzké...

sobota 10.5.

Luna se až do šesté hodiny odpolední pohybuje v Panně a nemá na práci žádné aspekty. Její energie neplyne, budeme nejspíš bez elánu a naše nápady bez výsledku. Můžeme se však pustit do pečlivé práce doma či na zahradě. Jsou dobré podmínky pro splnění svých pracovních restů a závazků.
Tomu nahrává večerní opozice Saturn Slunce, která se ve chvíli přesného aspektu rozloží podél osy ascendent - descendent při západu Slunce. Nemůžeme čekat příliv energie, nemůžeme čekat veselou náladu, můžeme čekat únavu a pracovní atmosféru. Chce se nám také řešit finanční záležitosti, ale ačkoli toto téma visí ve vzduchu, není na ně správná chvíle - vedlo by to jen k mrzutostem.

pátek 9.5.

Máme před sebou jeden z nejzajímavějších a zároveň nejpěknějších dní posledních několika měsíců. Na základně napěťových aspektů, které všichni musíme nějakým způsobem řešit, se vylíhl uzavřený trigon mezi zemskými znameními Býk, Panna a Kozoroh vytvořený Sluncem, Lunou a Plutem. Slunce a Luna také sextilem aspektují Jupiter v Raku. Jestliže se na současné třenice mezi planetami podíváme jako na něco, co nás nutí vnímat svět z jiné perspektivy, co nás učí novému hodnotovému systému, pak obě světla zapojená takto harmonicky do konstelací mluví o tom, jak přesně můžeme změny provést. Klíčem se zdá být vše zemské - důraz na praktický život v souladu s naším přesvědčením, práce pro Zemi a se zemí, péče o vše živé, každodenní pečlivá činnost. Díky za dnešní aspekty...

čtvrtek 8.5.

Kolem osmé hodiny ranní Luna přechází do znamení Panny. Krom toho, že je skvělý čas na úpravu vlasů (s Lunou v Panně upravený střih vlasů dlouho vydrží), máme také dva a půl dne na práci v domácnosti či na zahradě, na péči o domácí zvířectvo a bylinstvo... Vše má tendenci jít nám samo od ruky a zelenat se pouhým naším dotykem.
Kolem desáté dopolední je třeba hlídat si slovní projevy. Nejdeme pro slovo daleko a jak známo, zranění slovem je někdy horší než fyzická rána. Lehce nás vytáčí kvadrát mezi Lunou a Merkurem v Blížencích, způsobem přecitlivělým, každou větu budeme mít tendenci brát si osobně a slyšet v ní podtóny, které nemusely být zamýšleny.
Večer je idealistický, romantický, ale lehce zavání zklamáním - jak už Luna v opozici na Neptun může dávat.

středa 7.5.

Máme za sebou proastrologickou a protechnickou noc. Kdybyste nevěděli, co si pod tím představit, mluvím o nočním trigonu mezi Lunou ve Lvu a Uranem ve znamení Berana, který nastavuje atmosféru podporující technické schopnosti, nápady, kreativitu, novátorské počiny a kromě jiného i astrologické dovednosti. S ohledem na hodinu, kdy byl tento aspekt přesný, tedy asi hodinu a půl po půlnoci, těžili z něj více ti z nás, kdo po nocích vymýšlejí, tvoří či píšou. My ostatní jsme mohli zažít neobvyklé, technické, esoterické či létací sny.
Nálady bílého dne nejsou až tak příznivé, je cítit ranní kvadrát mezi Sluncem a Lunou a před-polední kvadrát Luny a Saturna, vázne nám lehkost bytí. Věci ale dostávají říz po páté hodině odpoledne, kdy Merkur vstupuje do svých domovských Blíženců. Můžeme se těšit z rozhovorů, četby, nových zpráv, jízdy i z myšlenek. Našich či cizích, nakonec je to jedno, odkud přichází inspirace, důležité je ji využít.

úterý 6.5.

Merkur dnes pomalu opouští vliv stálice Algol a odpoledne bude "odpočívat", než se vydá na návštěvu Plejád. Ani jedna z těchto společností pro něj není ideální, a tím pádem ani pro naše myšlení a komunikaci. Máme tendenci k nátlakovému, silovému vyjadřování - a naše mentální bojovnost je ještě zesílená kontaktem Slunce s královskou hvězdou Aldebaran. Máme odvahu stát si na svém názoru, máme v sobě hrdost a sebedůvěru. Krásný rozměr a naději na dobré výsledky však celé situaci dodává dnešní přesný sextil mezi Sluncem v Býku a Jupiterem v Raku. Je to prvek podporující dobrou vůli, ochotu pracovat pro dobro rodiny a našich blízkých, zjednat si pořádek ve vztazích, udělat někomu ze svých blízkých radost. Užijme si tedy to nejlepší, co v sobě máme a co nám dnešek nabízí, dejme svým slovům i činům správný směr.

pondělí 5.5.

V neděli se Luna opět proběhla složitými aspekty a pro první den nového týdne si nechala jen příjemné vztahy. V noci nastal její trigon k Saturnu, spali jsme klidným spánkem, ve kterém se vracely staré vzpomínky. Ranní atmosféru podbarvuje příjemný sextil Luny k Merkuru, dodává nám jiskru a vtip - pro někoho možná paradoxně i do pracovního rozjezdu. Večer Luna přechází do znamení Lva, odkud nám po delší době posílá tvůrčí elán a inspiraci. Noc na úterý naši kreativitu a radost ještě zvýrazní díky spojení Luny s Venuší v Beranu. Krása a láska se prostě musí projevit navenek, tak se máme nač těšit.

sobota 3.5.

Téměř všechny dnešní planetární události nastaly v noci nebo brzy ráno, a tak jsme se probouzeli do nové atmosféry a od rána si ji můžeme užívat. Venuše přešla z Ryb do znamení Berana a Luna se od rána zabydluje ve svém domovském znamení Raka. Znamená to, že naše ženské cítění, vnímání, emotivita a její projevy jsou razantnější, přímočařejší. Ženy získávají na důraznosti a muži snáze projevují své city, i když o svou emotivitu díky rannímu kvadrátu mezi Lunou a Venuší můžeme všichni trochu "zakopávat".
Zajímavá je noc na neděli, kdy se Luna pozdě večer dostává do trigonu na Neptun a Slunce před třetí hodinou do trigonu na Pluta. Geniální čas pro práci s intuicí, meditace, jakékoli duchovní i umělecké činnosti.

pátek 2.5.

Dnešní den se astrologicky vyznačuje jednou neobvyklostí. Pokud totiž pomineme noční sextil mezi Lunou a Uranem, nenastávají dnes žádné přesné aspekty. Atmosféra je tedy ovlivněna více těmi déledobějšími, což nás s ohledem na jejich náročnost zase tak moc netěší, a můžeme také cítit vazby, ke kterým se schyluje a nastanou během zítřka. Proto dnes nechtějme řešit žádné zásadní starosti, nastupující opozice Merkur Saturn by nám nedovolila najít dobré řešení, naopak bychom v nich mohli uváznout ještě hlouběji. Trigon mezi Sluncem a Plutem vedle toho slibuje vnitřní sílu a schopnost vládnout svému životu - a to rozhodně špatné není.

čtvrtek 1.5.

Máme první máj, dříve věhlasný to svátek práce, dnes ještě proslulejší svátek lásky... S Lunou v Blížencích s dopoledním kvadrátem na Neptun mohou nastávat trošku zmatky... znáte to, líbání pod rozkvetlou třešní - a teď ve zrychleném jaru kde najít tu třešeň, co ještě kvete, kde najít tu milou, a která že to vlastně je, tahle nebo ta druhá... tak pro jistotu políbit ještě i tu třetí? Raději se držme zpátky, nerozšiřujme své aktivity do nezdravého rozsahu, s večerním trigonem Luny na Mars a jejím nočním sextilem na Uran by to na nás nejspíš prasklo a museli bychom dlouho vysvětlovat. Raději si užijme tu jedinou...