Duben

čtvrtek 30.4.

Nastal keltský svátek Beltain, svátek jara, světla, lásky a plodnosti. Začíná večer po západu Slunce a pojí se s ním pálení posvátných ohňů boha Belena, které mají za úkol vyčistit a spálit vše staré a nečisté, zárodky nemocí a starostí. Tradice pálení ohňů se zachovala dodnes, nezachovala se druhá část oslav tohoto svátku, což bylo milování se v noci pod širým nebem. Smyslem bylo posílení plodnosti (a také její vyzkoušení u vyhlédnutého partnera), oslava krásy života a lásky jako životadárné síly. Děti počaté o beltainské noci prý byly v životě velmi šťastné. Z této tradice nám zbylo májové líbání pod rozkvetlou třešní, a říkám si, jestli to není škoda...
Planety svými aspekty lehounce podporují atmosféru tohoto dne. Především trvá noční sextil mezi Sluncem a Neptunem, přinášející něhu a okouzlení. Luna odpoledne vstupuje do znamení Vah, kde je společenská, přátelská, uvolněná a živá (řekněme si narovinu, s Lunou v Panně se moc řádit nedá...), večer nastává sextil Luny k Saturnu, který nás pohodově udrží nohama na zemi, abychom neulétli (neulétly...) moc daleko, a ve čtyři ráno ztrácíme zábrany úplně s přechodem Merkura do živých, zvědavých a pohyblivých Blíženců.
Tak přeji krásný, nejen keltský svátek!

středa 29.4.

Duben se pomalu loučí celkem příjemnými konstelacemi. Uzavřený trigon mezi Lunou, Sluncem a Plutem v zemských znameních ukazuje na příležitost odpracovat, vyčistit, uzavřít mnoho záležitostí, které nám třeba i delší dobu dělaly starosti. Večerní spojení Luny s Marsem k tomu dá i sílu a chuť. A noční sextil mezi Sluncem v Býku a Neptunem v Rybách nese vlnu citlivosti, něhy, jemnosti, okouzlení, zasněnosti, romantiky, umění a lásky (nejen) ke kráse. Malým "šotkem neposedou" může být večerní kvadrát mezi Lunou a Venuší, který lehce ponouká k nespokojenosti a pocitu, že to, co máme, by mohlo být ještě o chlup lepší, větší, barevnější... Pusťme ho k vodě a užijme si krásu dne i večera.

úterý 28.4.

Ve tři hodiny ráno Luna vstupuje do Panny. Vytahuje téma opatrnosti, skromnosti, práce, zdraví, čistoty, ale také analytické šťouravosti a kousavosti. Zejména kolem desáté hodiny dopoledne můžeme očekávat eskalaci oněch méně příjemných aspektů, když Luna vytvoří kvadrát na Saturna. Zpomalení tam, kde chceme tempo; citlivost nejen na slova, ale i na tón, jímž jsou pronášena; tendence ke vztahovačným a urážlivým reakcím - to vše se dá ohlídat, když budeme chtít. Odměnou by mohl být večerní trigon na Slunce v Býku - výborný čas na práci, která nás baví, i na radost a zábavu, ale třeba i na společné vaření a společné konzumování dobrot. Jen na alkohol úplně ne, pod opozicí Luny k Neptunu v Rybách stoupá do hlavy rychleji a podivněji, než bychom čekali.

pondělí 27.4.

V sobotu odpoledne Luna přešla do Lva a ještě dnes nám celý den poskytuje jeho nápadité, hravé, ale také hrdé a neústupné vlny. V noci z neděle na pondělí doplnila a posílila krásné přesné spojení Venuše v Blížencích s Uranem v Beranu a ruku v ruce nám ukazují, jak si dopřát svobodu a radost v projevování citů, v lásce, v tvorbě, jak žít bez ohledu na svazující kritiku okolí, jak se uvolnit z omezujících přežitých pravidel. Nabízejí také přátelský přístup k partnerství, rozpouštějí potřebu vlastnit či kontrolovat toho druhého a místo toho učí, jak se radovat ze vztahu. Jediné lehčí riziko dnešního dne hrozilo ráno před půl šestou, kdy se uzavřel kvadrát Luny k Marsu. Tak trochu vybuchovací, prudké, naštvávací a urážecí síly jsme snad většinou zvládli, a komu přetrvává jejich stopa i dopoledne, doporučuji vybít je fyzickou prací nebo sportem, případně rozpustilými hrátkami s dětmi.

pátek 24.4.

Luna v Raku dnes znovu, zase a opět potkává ve složitých aspektech Pluta s Uranem. Atmosféra probublává, naše vnitřní kotlíky se přetápí a ventily potřebujeme upouštět kontrolovaně, jinak by škody mohly být nezanedbatelné. Ostražitostí nešetřeme zejména mezi jedenáctou a půl dvanáctou dopoledne a po poledni kolem třetí. Zejména onen druhý uvedený čas je zapeklitý, protože ve stejnou chvíli se Luna navazuje sextilem na Mars a dává nám pocit, že můžeme rychle a ještě rychleji. Hrozí nejrůznější důsledky zbrklosti a ulítnutosti. Co dnes spolehlivě platí, je sebedůvěra a racionalita - jednoduše zdravý selský rozum. Ten je klidnou silou, jistící a zachraňující naše zmatené kroky.

čtvrtek 23.4.

Ráno v půl sedmé Luna vstupuje do svého výsostného znamení Raka a před polednem se opře sextilem do Slunce v Býku - dokonalý den pro radost, lásku, pohodlí, rodinu, péči o domov i pro plánování investic do nemovitostí. Přidáme-li přetrvávající Merkur na Marsu v trigonu na Pluta, víme, že veškerou práci zvládneme a svých snů a cílů dosáhneme. Pěkný den přeji :-)

středa 22.4.

Planety zřejmě usoudily, že jsme si užili už dost trápení a zkoušek, proto nám připravily několik oddechových, příjemných dní plných radostí. Všechny složité vazby se rozvolňují a spolu s nimi i jejich náročný vliv na naše každodenní fungování. Namísto toho se dnes uzavírají silné a krásné aspekty. Merkur s Marsem v trigonu k Plutu mají rozměr hlubokého pochopení a naprostého splynutí, Venuše s Lunou (jejichž večerní nádherné divado nešlo přehlédnout) v sextilu na Jupiter nesou rozměr ženskosti, krásy a štěstí. Po týdnech strádání jako žízniví velbloudi v oáze pijeme plnými doušky jejich optimismus, radost a dobrou náladu.

úterý 21.4.

Začínali jsme den v duchu přepínání, příliš mnoha slov a přeceňování myšlenkové aktivity - kvadrát Merkura k Jupiteru mnohé naznačí, ukáže, chová se v duchu rčení "slibem neurazíš...". Večerní nálady jsou ale o něčem úplně jiném - ve vzduchu už jsou cítit zítřejší nádherné aspekty a Luna je svými vazbami předznamenává. Dochází na Venuši a společně vytvářejí sextil na Jupiter. Láska, radost, optimismus, dobrá vůle jsou navíc ještě doprovázeny a kořeněny trigonem Marse a Pluta s jejich silně erotickým rozměrem. Zkrátka dnešní večer se vyplatí pečlivě si naplánovat, nejlépe ve dvou... Ať se nám všem vydaří podle našich představ :-)

pondělí 20.4.

Slunce dnes v 11.42 hodin vstupuje do znamení Býka. Namísto beranské zbrklosti, tvrdohlavosti a odvahy přichází "klidná síla" býčích energií - rozvážnost, láska k dobrému bydlu i jídlu, smysl pro vše, co dělá život příjemným a krásným. Také ale umíněnost, neochota dělat změny, snaha vyřešit okolní tlaky zaseknutím se a nehnutostí. Když se však nakonec pohyb či změna přece jen dostaví, býčí akce neví, kdy skončit. Podobně jako balvan - velmi dlouho trvá, než s ním pohneme, a pak nevíme, jak ho zastavit... Spory se zrozenci tohoto znamení je lépe nevyhledávat, a když už nastanou, jsou šťastni ti, jemž byl dán dar diplomacie. Přímočaří a netrpěliví se po podobném sporu sbírají ze země a počítají pošlapané a zlámané kosti. Většinou je však vše, co je ovlivněno energiemi tohoto znamení, milé, příjemné, stabilní, vkusné a krásné a můžeme se tedy těšit na krásný měsíc.
Začátek Býka je navíc letos doprovázen Venuší v trigonu na Lunární uzel a slibuje mnohá zajímavá a milá setkání, seznámení a příležitosti.

neděle 19.4.

V půl dvanácté v noci Luna přešla do spřáteleného Býka a vylaďuje, zklidňuje nálady. Neděle se potom nese ve znamení Neptuna. Co jen může, to se dotýká citlivých, jemných, zasněných a intuitivních neptunských vln. Především Merkur v sextilu k Neptunu hned ráno, Venuše v kvadrátu k němu půl hodiny po poledni a Luna v sextilu tamtéž brzy odpoledne. Dokonalé na duchovní naladění, meditace, umělecké aktivity, inspirovanou činnost, jemnost, lásku a něhu. Méně dokonalé na soustředění a brilantní mentální či sportovní aktivity. Stvořené pro terapii spánkem, čekala bych lehký déšť a mlhavo a to se spí skoro samo....
Večer se Luna zaplétá do kvadrátu mezi Marsem v Býku a Jupiterem ve Lvu. Chtít strhnout na závěr víkendu, co jsme prolenošili přes den, nebo chtít si vytvořit předstih na pondělí je fakt nemoudrý nápad - práce nám kyne pod rukama, okolí jen brblá a neocení ani trochu naši snahu. Užijme si raději večerní klid se skleničkou vína a v milé společnosti.

sobota 18.4.

Noc na sobotu je rušná a neklidná - těsně po půlnoci se Luna v Beranu dostává do kvadrátu na Pluta a v půl třetí ráno přechází přes Uran. Ve stejnou chvíli kulminuje kvadrát mezi Marsem a Jupiterem. Aspekty vyvolávají představu pořádně naštvaného jezevce, zavřeného v kleci a odmítajícího pochopit, že ani zuřivým prskáním, ani setrvalým hrabáním se ven nedostane. Přiznáme mu odvahu a urputnou energii, ale bude nám tak trochu pro legraci. Pokud nás v noci něco rozhodí, ať už jsou to střety s někým, nebo divoké sny, zkusme si ráno připomenout větu z Werichovy pohádky Splněný sen. Zkušený policajt tam hlavnímu hrdinovi, jistému Loudalovi z Radětic, říká: "sen je sen, probudíš se, je den!" Ačkoli v pohádce pravdu nemá, dnes by se jeho poučka mohla hodit. Abychom pod vlivem nočních rozladěností, večerního novoluní na konci Berana (taky pěkně agresivní a protivná záležitost) i stále ještě stacionárního Pluta nebyli svému okolí k smíchu jako ten bublající jezevec...

čtvrtek 16.4.

Zajímavostí dnešního dne je to, že nenastávají žádné přesné aspekty. Jedinou událostí planetárního jeviště je hodinu před půlnocí přechod Luny do Berana. Po většinu dne si kráčí znamením Ryb, zasněná, zahleděná do svého nitra, nedotčená děním ostatního světa. Podivná snivá nálada, podporující meditativní stavy nebo třeba také ospalost, je podporována ještě dalšími dvěma okolnostmi - především stacionární Pluto vede k upření naší pozornosti k sobě samým. A také spojení Merkura s Neptunem a Plutem přes poloviční vzdálenost neukazuje na kdovíjaké mentální aktivity. Užijme si tedy dnes mlčení, zkusme si uvědomit vnitřní klid a stabilitu, které můžeme nalézt, když necháme své racionalitě chvíli oddechu.

středa 15.4.

Astrologicky nabitá noc nepřeje příliš našim radostem a láskám - napjaté spojení Venuše a Saturna (přesná opozice nastává v půl sedmé ráno) doplněné kvadrátem Luny vyvolává smutky, starosti a tíživé myšlenky, lásku kombinuje s tvrdou realitou a něhu promíchá s odříkáním.
Merkur přešel po půlnoci do Býka a naše myšlenky se zpomalily, staly se zodpovědnějšími a důkladnějšími, zabýváme se více praktickými záležitostmi.
Nejvýznamnější záležitostí ale je stacionární Pluto. Pro tento rok došel nejdál, kam mohl, a chystá se projít po svých stopách kus cesty zpět - aby vyčistil, prověřil, vytáhl na povrch a zdokonalil vše, co je jeho úkolem.

úterý 14.4.

Luna ve druhé polovně Vodnáře aspektuje planety v Beranu - sextil k Uranu, Slunci a Merkuru nabízí den plný rychlosti, odvahy, přátelství, rozmachu, plánů a nespoutanosti. Vezmeme-li v úvahu ještě Mars, nacházející se celkově zhruba týden a dnes naprosto přesně mezi Uranem a Venuší, den získává podtón spontánní vášnivosti a živočišnosti. Merkur došel ráno na poloviční vzdálenost mezi Mars a Uran a hovoří o netrpělivosti a zbrklosti, o stresu, kterým bychom si mohli pokazit jinak příjemný den.
Večer a v noci na zítra se nálada mění, když Merkur s Lunou - ruku v ruce - mění své působiště, Merkur přechází do pomalejšího, klidnějšího a stabilního Býka a Luna vplouvá do měkkých, citlivých a křehkých Ryb. Naše mysl se uklidňuje, naše pocity se dotýkají lásky a vzájemnosti, užíváme si harmonii ve světě svém i kolem nás.

pondělí 13.4.

Jeden z klidnějších dní. Někteří z nás ho po uplynulých hektických týdnech mohou téměř nařknout z nezáživnosti. V noci Luna prošla sextilem k Saturnu a nabídla po delší době kvalitní, klidný spánek. Aspekty poledne a večera ukazují na dobrou vůli ve vztahu k pracovním činnostem, ale nepřehánějme to. Mohlo by to skončit tak, že budeme lítat jako veverky v kleci, připadat si zneužitě a být patřičně naštvaní. Naši snahu totiž nikdo neocení a ještě si z nás ostatní budou dělat legraci...

sobota 11.4 a neděle 12.4.

Sobotní večer a noc na neděli se nesly - zase - v duchu konfliktu mezi Lunou, Uranem, Plutem a Sluncem. Komu se podařilo ustát náročnější konstelace bez úletu, je už, zdá se, za poslední měsíce slušně trénovaný. Někteří trénovaní ale zase vyletují o stošest, otázka je, co máme kdo za cíl a s jakými reakcemi jsme spokojení :-)
Ostatní aspekty zato naznačují i po případných úletech prima neděli. Venuše v sobotu přešla do živých a aktivních Blíženců, Luna v neděli večer přesídluje do podobně založeného Vodnáře a večer spolu uzavírají trigon. K tomu se uzavírá přesný sextil mezi Marsem a Neptunem a to je vždy zaděláno na souladné a příjemné věci kolem vztahů, lásky a všech jemných činností, je to velmi dobrý aspekt pro veškerou mužskou energii. Přidáme-li zmíněný soulad na straně ženských energií, máme tu příslib mužsko-žensky vyladěného, příjemného a zaznamenáníhodného dne.

pátek 10.4.

Planety se dnes tváří, jako by si vzpomněly na staré heslo - žádné zprávy, dobré zprávy. Nedrží se ho ale doslova, což je v tomto případě nejlepší zpráva. V šest ráno nastává dnešní jediný aspekt, konjunkce Merkura se Sluncem. V Beranu přináší rychlost úsudku i reakcí, bystrý intelekt a svižný jazyk, břitký humor a zvýšenou citlivost na slovo (jak ve smyslu dobře chápat význam slov, tak ve smyslu podrážděně reagovat i na dobře míněné rady). Spolu s Lunou ve Střelci zakládá mírně intelektuální podtón všemu, co děláme, říkáme a myslíme. Nálada se mění před třetí hodinou odpoledne, kdy Luna vstupuje do znamení Kozoroha - objevuje se důraz na praktické záležitosti života, práci, zodpovědnost a tradice.

čtvrtek 9.4.

Den, kdy by konečně mohla přijít dlouho očekávaná úleva... Luna prochází Střelcem a spojuje radostným, svižným a příjemným způsobem planety v Beranu a ve Lvu. Rozhodně se věci dnes budou hýbat, stagnace moc nehrozí, zato můžeme čekat dobrou náladu a podporu z "vyšších míst". Merkur dochází do konjunkce se Sluncem, společně opouštějí uranské působení a večer si užívají přesného trigonu od Luny. To, co vypadalo v posledních dnech jako šílená jízda peřejemi, můžeme nyní přirovnat k jízdě na pohodlné a rychlé jachtě... A Jupiter, který se dostává do pohybu směrem kupředu, jako kdyby probouzel se spánku svou schopnost vyvolávat v nás optimismus, nadšení a radost. A té pomyslné jachtě dává vůni čerstvě natřeného dřeva, bílé plachty a svěží vítr v nich. Pokud budeme umět včas brzdit, vypadá to na krásný den.

středa 8.4.

Včerejší divoká jízda pokračuje. Ve dvě ráno Merkur dosáhl přesného kvadrátu k Plutu a po druhé odpoledne nastává jeho přesná konjunkce s Uranem. Pokud někde včera vypukl konflikt, není dobré chtít ho dnes řešit, jen bychom vynalézavě přilévali oleje do ohně. Intelekt dnes díky spojení Merkura a Urana může pracovat na plné obrátky, ale trochu nevyzpytatelným způsobem. Tedy například vymyslet geniální nápad, jenže šílený, nebo do úvah vložit krok navíc, který nás svede k nesprávnému závěru. Případně zcela nečekaným a originálním způsobem vyplodit totálně sebedestruktivní myšlenky. Myslím, že to známe v různé míře všichni... Ráno v sedm Luna přešla do znamení Střelce a v půl čtvrté odpoledne dochází na Saturna. Prvek pro tíživé a truchlivé myšlenky o tom, jak nás celý svět nechce, nemiluje a nemá rád.
Rada pro dnešní den zní - neberme se tak strašně vážně. A už vůbec neberme vážně nezpochybnitelná fakta, která nám servíruje s vítězným výrazem náš mozek. Večer se Jupiter otáčí do pohybu vpřed a zítra bude líp!

úterý 7.4.

Moc by se chtělo psát o tom, že už se vzbouřené planetární vazby uklidnily - ale ona to ještě není pravda a budeme si muset počkat až do čtvrtka. Slunce sice v pondělí minulo Urana, ale do peřejí planetární divoké vody nastupuje Merkur. Naše myšlenky se zmítají v sebedestruktivních vlnách a připomíná se nám platnost rčení "mlčeti zlato". Zajímavě a ne právě radostně se dnes uplatňují poloviční vzdálenosti, kdy mezi dvojice souladných planet (Slunce s Merkurem, Merkur s Venuší, Venuše s Neptunem) se staví buď výbušný Uran, nebo bojovný Mars. Pokud zůstaneme u přirovnání k závodům na divoké vodě, je to jako kdyby se někdo zbláznil a na technicky mimořádně náročné trati v mizerném počasí chtěl srážet body ještě za nedostatečný estetický dojem... A ten zejména večer nebude nic moc, když jsou obě ženské planety navzájem v opozici a kontaktují přitom hvězdu Algol. Láska bude mít spoustu práce, aby se projevila ve své čisté a nezištné podobě.
Navíc přidejme stacionární Jupiter, který má co dělat sám se sebou, natož aby ještě pomáhal nám pozemšťanům. Výsledkem je "výživný" a "hustý" den. Nechtějme od sebe ani od druhých zázraky, držme se zpátky a místo slov se raději usmívejme.

pondělí 6.4.

Slunce přecházející přes Uran nás ponouká k neklidu, vznětlivosti, výbuchům a jiným úletům. Vyhozené pojistky jsou ze všech možných "úrazů" ještě ten nejméně nebezpečný, jinak buďme opatrní zejména na hlavu a kolena. Se svou energií zacházíme silově, nekoordinovaně, máme tendenci přepínat na všech frontách. A když se k tomu přidá Luna ve Štíru přecházející nad ránem opozicí k Marsu a večer kvadrátem k Jupiteru, je tu chuť zbrkle realizovat všechny bláznivé nápady.
Co dnes funguje, to je odpolední trigon Merkura k Jupiteru - v ohnivých znameních dává plamenné diskuse, skvělou výřečnost, výborné nápady, schopnost naslouchat druhým a laskavost vyjadřovanou slovy. Také Luna s Neptunem dnes radí - naslouchejme svému srdci, nechejme se jím vést. S klidem a nadhledem dnes zvládneme stokrát víc, než s netrpělivostí, razancí a arogancí.

neděle 5.4.

Luna proplouvá vodami rozbouřenými Plutem a Uranem jednou za týden a s jejími výkyvy se potácejí nahoru a dolů i naše emoce - na to jsme si už za poslední měsíce celkem zvykli. Tentokrát se emocionální vlnobití spojilo s úplňkem a zatměním a bylo to výživné, nicméně Luna má po včerejšku zase na týden klidnější pouť. Na co se zvyká hůř, na co si zvykat dokonce zcela odmítáme, je Slunce procházející čtyřikrát do roka přes tyto kritické stupně. Což se koná právě v těchto dnech. Můžeme očekávat poměrně ostré střety o to, kdo bude řídit vývoj událostí, výbuchy vzteku a netrpělivosti, vyhrocení dlouhodobě napjatých situací a mnohé jiné lahůdky. Proto nezapomínejme na svou lidskou hodnotu, nedovolme, abychom se drsnou chvílí shodili sami před sebou nebo před druhými lidmi. Dnešní znovuzrození - vzkříšení se zdá být poměrně komplikovaným porodem... Nicméně nový začátek se přesto hlásí...

sobota 4.4.

Spojené téma velikonočních svátků a současných konstelací je velmi silné. Zemřít a znovu se zrodit, v nejrůznějších obměnách a v jakémkoli smyslu. Nechat zemřít vše, co potřebuje odejít. Dovolit, iniciovat a oslavit proces znovuzrození...
Astrologicky si lze jen poměrně těžko představit konstelace, které by tomuto tématu odpovídaly více, než ty dnešní. Ve čtrnáct hodin a pět a půl minuty středoevropského letního času nastává úplněk, při kterém dojde k úplnému zatmění měsíce. Samozřejmě u nás v Evropě nebude tento úkaz viditelný, jeho význam je však nezpochybnitelný. Jako každé zatmění přináší oproti běžnému úplňku či novoluní mnohonásobně zvýšenou tenzi, která sama o sobě dokáže bořit (a také tvořit). Ale nejdůležitější je, že k zatmění dochází na 14°24´ znamení Vah, přičemž Uran se nyní nachází na 16°20´ Berana a Pluto na 15°30´ Kozoroha. Dlouhodobé tlaky, které nás nutí ke změnám v základních oblastech života, se úplňkovým zatměním stávají nepominutelnými. Nyní je nutné učinit zásadní změny, nechat zemřít vše, co už jen živoří, a vytvořit prostor pro to nové, co se hlásí k životu. A že to znovuzrozené opravdu přijde, o tom mluví planeta Jupiter, v okamžiku přesného úplňku se nacházející na ascendentu a harmonicky ozařující Slunce s Lunou.
Přeji nám všem odvahu k těmto krokům a radost z nového zrození.

čtvrtek 2.4. a pátek 3.4.

Ve čtvrtek se uzavřely dva velmi příjemné aspekty mezi planetami v ohnivých znameních - beranské Slunce v trigonu k Jupiteru ve Lvu přineslo odvahu, zdravou sebedůvěru, otevřené a férové jednání - a Merkur v trigonu k Saturnu mluví o zodpovědné komunikaci, dokončování úvah a plánů, o preciznosti ve slovech i myšlenkách. Tomu odpovídala i Luna v Panně v trigonu k Plutu a k Venuši - zkrátka příjemný den.
V pátek v devět hodin ráno Luna přechází z Panny do Vah - atmosféra se tím jemně podbarvuje směrem setkávacím, uměleckým, společenským, partnerským a souladným. V podvečer nastává sextil mezi Lunou a Saturnem a ten ještě pomůže udržet klidnější náladu - jinak je už silně cítit sobotní úplněk se zatměním Luny. Dochází k němu mezi Vahami a Beranem, poblíž zaklesnutých válečníků Pluta a Urana. Je třeba počítat s tím, že tohle zatmění nám dá trochu zabrat. Neplánujme si složité aktivity, nechtějme lámat rekordy, neotvírejme složitá témata k řešení, není na ně správný čas. Dejme planetám po úplňku ještě tak tři čtyři dny času, aby zklidnily své i naše emoce, a pak teprve můžeme spoléhat na to, že záležitosti fungují tak, jak jsme zvyklí. Teď se nám celkem oprávněně může vybavit citát z klasika - "a doba, vymknuta z kloubů, šílí..."