Červen

pátek 30.6.

Planetární aspekty konce školního roku nevypovídají o té obrovské radosti a euforii, která by dnes měla zachvátit mladou část populace této země. Merkur na stálici Wasat, ráno přesně, a v opozici na Pluta, přesně v půl třetí ráno, mohou ovlivnit den směrem do konfliktů, manipulací, výhrůžek a následných depresí a splínů. Je potřeba upozornit rodiče, kteří nebudou spokojení s písemným hodnocením práce svých ratolestí, aby své konentáře nepřehnali - oni ti malí a mladí vědí sami, že se jim něco nepovedlo, nedrťme je výčitkami, dnes by si to vzali mnohem víc, než je situaci přiměřené. Tahle konstelace se samozřejmě díky pohyblivosti Merkura projevuje i při cestách. Snažme se před každou jízdou udržet v klidu - lépe přijet o hodinu později, než něco po cestě vyvést. Není prostor na agresivní jízdu, ve zhuštěném provozu začátku prázdnin by se podobala odjištěnému granátu. Venuše v kvadrátu na Lunární uzel (přesný aspekt nastává pár minut po půl osmé večer) také hovoří o setkáních, co nepotěší, případně se vyvinou jinak, než jsme čekali. Ani přechod Luny do Vah v 9.02 situaci nezachrání. Zkrátka dnešek je den, kdy potřebujeme trochu více opatrnosti a sebekontroly.

čtvrtek 29.6.

V podstatě příjemné lunární aspekty slibují aktivitu i zvídavost, potřebu pochopit a domluvit se - Luna pluje znamením Panny v harmonických aspektech k Marsu, Merkuru a Plutu. Před devátou večer dochází do kvadrátu k Saturnu, někde mohou nastat nepříjemnosti co do obav a domluv, mrzutosti a výčitky by mohly padnout na úrodnou půdu. Zejména kvůli opozici Merkura s Plutem, která nastává v noci na pátek, není radno strašit děti před vysvědčením nebo vyhrožovat zásadními kroky - neslibujme něco, co nechceme nebo nemůžeme splnit. Situaci zachraňuje večerní trigon Luny k Venuši, z Panny do Býka dává praktické způsoby vyjádření citů, vyznat někomu lásku skvělou večeří nebo domácí bublaninou je dnes pravděpodobné, možné a vítané  :-)

středa 28.6.

Den je pod vlivem konjunkce Merkura s Marsem v Raku, ve volném kvadrátu na Jupiter a opozici na Pluta. Neklid, shon, stres a konflikty mohou nastávat zejména v situacích, kdy budeme přesvědčeni, že jednáme v zájmu rodiny nebo ochrany jistot či majetku. Pomáhá částečně trigon Merkura k Neptunu, víra, důvěra a ideály spolu s mravním principem; a ještě víc možná noční přechod Luny do Panny, preciznost, pečlivost a zodpovědnost, spolu s odpoledním sextilem Luny a Slunce - dobrá vůle a cit pro spravedlnost nám pomohou vybruslit z každé složitější situace. Jde jen o správný úhel pohledu...

úterý 27.6.

Den krátce po poledni astrologicky zahajuje Luna kvadrát Venuše - ženskost a láska samy se sebou nevycházejí podle našich představ, ladnost v něčem zakopává o vlastní kotníky... pamatujete si Otu Pavla a definici slova "pumprdentlich"? Schválně si ho zkuste najít - něco je dneska prostě trochu jinak, než by mělo být. Jenže pokud bychom chtěli situaci zachránit intelektem, se zlou bychom se mohli potázat a taktéž šlápnout ale úúúúplně jinam, než jsme měli v úmyslu.... Merkur v kvadrátu k Jupiteru, navíc doprovázen volnějšími vazbami Marse a Pluta, přinese příliš mnoho slov pro nic, nadhodnocení zásadnosti vlastního sdělení, samolibé vzletné řeči, zkrátka mohou si přijít na své ti, kdo se rádi poslouchají. Pomocí je trigon Luny k Saturnu a večer i trigon k Uranu, nejprve řád a dodržování pravidel, a teprve potom nápady a originalita...

pondělí 26.6.

Po sobotním novoluní v Raku a přilehlém víkendu s kvadrátem Marse a Jupitera máme dnes k dispozici Lunu ve Lvu, kam vplula šest minut po půlnoci, a k tomu Mars v trigonu s Neptunem. Dokonalé pro veškerou jemnou práci,vyžadující cit a naladění. Skvělé pro umělecké a duchovní disciplíny, báječné pro práci s vodou nebo barvami, krásné pro lásku a něhu. Podtrženo večerním sextilem Luny k Jupiteru - senzační začátek pracovního týdne.

pátek 23.6.

Do půl třetí odpoledne je třeba zvládnout narůstající nenaladěnost - únava, smutky, pocit nepřijetí souvisí nikoli s objektivním postojem okolí vůči naší osobě, ale s opozicí Saturna a Luny z Blíženců do Střelce. Mysl vymýšlí nevymyslitelné, libuje si v sebelítosti a jeden se nestačí divit... Jenže jak říkám, po půl třetí (možná vlivem začínajícího víkendu) se ledy lámou a nálada se razantně mění směrem k pozitivnímu pohledu na svět, potkávání se, radostem a spokojenosti. Luna v sextilu k Uzlu i k Uranu koná dobrou službu. Pěkný začátek víkendu přeji.

čtvrtek 22.6.

Čtyřicet čtyři minut po půlnoci Luna vstoupila do znamení Blíženců a navozuje jemně neklidnou atmosféru. Povídací, zvídavou, bystrou - ale příliš vzrušivou. Nevadí, protože večer kolem desáté přichází trigon s Jupiterem a pod jeho vlivem jsou vzruchy využity pro dobrou náladu, povídání, nápady, setkávání a inteligentní zábavu. Kdo by chtěl zažít kouzelnou atmosféru krátkých nocí plných hvězd a pokladů, se svatojánky, skřítky a bludičkami, těžko bude hledat lepší příležitost. Luna je totiž krátce před novoluním a hvězdnou oblohu tak svým světlem neruší. Navíc se krátce před půlnocí ze středy na čtvrtek dostává do kvadrátu na Neptun a společně spřádají fantazii, sny, záhady, tajemství a podivnosti.

středa 21.6.

Probouzíme se do léta.... Slunce šest minut před půl sedmou ráno vstoupilo do znamení Raka - to je pravý moment začátku léta, Slunce dosáhlo obratníku a v tuto chvíli je nejdelší den a nejkratší noc. Je to jeden ze čtyř nejsilnějších okamžiků roku, jeden ze sloupů, na nichž spočívá námi každodenně žitý a důvěrně známý svět. Oslavy slunovratu se konaly již před tisíci lety, dodnes zůstává v povědomí lidí pojem svatojánská noc jako něco mimořádného.
Slunce je pár minut před polednem následováno Merkurem a jejich konjunkce na prvním stupni Raka nastává dnes v 16.14 hodin. Můžeme očekávat přemýšlivost, schopnost hovořit o pocitech, ale také mimořádný prostor pro vodní sporty.
Doprovodným prvkem je Luna v konjunkci s Venuší (kolem půl jedné v noci na středu) a ve společném trigonu k Plutu - vášeň, smyslnost, anti-povrchnost, zásadní proměny vztahů; ženskost a flirt.
Jak se zpívalo kdysi v jedné písničce - "léto jak má být" - to je to, co nás čeká. Tak vítej zpátky, milé!

úterý 20.6.

Poslední jarní den je podbarven nádhernými aspekty. Říká se, že Neptun je vyšší oktávou Venuše a že nejharmoničtějším aspektem je sextil. Dnes se uzavírá sextil mezi Venuší a Neptunem. Také se říká, že Uran je vyšší oktávou Merkura - dnes se uzavírá i přesný sextil mezi Merkurem a Uranem. Astrologické počasí přeje lásce, kráse, radosti ze života a umění - a přeje i bystrosti, intelektu, komunikaci a pohybu. Navíc jsou planety Venuše i Merkur ve svých vlastních znameních, silné a zdravé ve svých projevech. K tomu přidejme Lunu jako druhou ženskou planetu, která se večer a v noci dostává k Venuši a opakuje sextil k Marsu a Neptunu - ženskost kvete, láska má zelenou ve všech směrech. Svět je krásný, den je dlouhý, radost nekonečná...

pondělí 19.6.

Den přeje komunikaci, cestování a potkávání se - Luna i Merkur se navazují na Lunární uzel způsobem z nejpříjemnějších. Trigon Luny k Saturnu a sextil ke Slunci mluví o trpělivosti a laskavosti, se kterými dnes docílíme všeho. Jen kolem osmé večer je třeba držet slova i emoce na uzdě - konjunkce Luny s Uranem ve znamení Berana je prudší, dramatičtější, než by bylo milo. Pár minut před půlnocí Luna vstupuje do Býka a spolu s pozitivními aspekty slibuje kouzelné úterý.

neděle 18.6.

Luna v Beranu v poledne utvoří kvadrát ke svému vládci Marsu a mírně komplikuje atmosféru nedělního oběda - sem moc nepatří adrenalin ani vzepjaté emoce, neptří sem ani rychlé a nepozorné zacházení s kovovými nástroji. Prstík přiklepnutý paličkou na maso nebo lehké zakrojení jinam než do cibule nepotěší... Slunce v sextilu k Uranu dává značnou dávku originality a Merkur v opozici na Saturna nechuť číst recepty a držet se starých postupů - docela by mě zajímalo, co nového se kde objeví na stole a také, kde se recepty budou chtít ještě někdy zopakovat...
Samozřejmě se konstelace budou projevovat i jinde, Merkur se Saturnem mohou způsobit zdržení na večerních cestách, nechuť si povídat, ale třeba také intenzivní studium tam, kde je potřeba si něco dlouhodobě zapamatovat. Nicméně Venuše pobírá samé příjemné aspekty, ať se děje cokoli, bude nás to bavit.

sobota 17.6.

Merkur sviští svým domovským znamením Blíženců rychlostí dva stupně za den - myšlenky, slova i kroky pod jeho vlivem plynou a chvátají. Zítřejší večerní opozice k Saturnu tedy může působit jako kámen v řečišti, způsobit překážky a klopýtnutí, přinést nemluvnost, únavu a mrzutosti. A to už dnes. Ale stejně tak bude cítit zítřejší sextil Slunce k Uranu a s ním potřeba volnosti, přátelská atmosféra, chuť dělat změny a začínat znovu.
Dnes se k těmto silným aspektům na pozadí přidává Luna, která doplňuje T-kvadrát se Sluncem, Merkurem a Saturnem. Oněch klopýtnutí v komunikaci i pohybu může být víc, ale ještě víc můžeme čekat uzavřenost, ublíženost a výčitky, návrat k minulým křivdám a neochotu se domluvit. Někdy je lepší být chvíli sám a nechat přijít ty správné nápady v tichu.

pátek 16.6.

Ve středu nastal kvadrát mezi Merkurem a Neptunem, dnes je Neptun stacionární. K tomu se přidala včerejší přesná opozice Slunce se Saturnem. Podivná přesná konstelace, která u mne způsobila kolaps astrologického programu. Může se u každého projevovat různě, podle toho, čemu Neptun v horoskopu vládne. Pár dní to ještě cítit můžeme.
Nechtějme po sobě přesnost a koncentrovanost, pravidelnost, řád a systém. To jsou pravé opaky neptunského vlivu. Zkusme odpočinek, snění, fantazii a umění, meditace, vnímání a lásku. Zejména ona posledně jmenovaná a nejmilejší má dnes zelenou - Luna v Rybách v trigonu k Marsu, sextilu k Venuši, konjunkci s Neptunem a sextilu na Pluta slibuje na poli lásky mimořádný den.

středa 14.6.

Dnes se zdá, že jedeme na noční pohon... planety tedy rozhodně. Vše, co se děje, děje se na nebi v noci nebo časně ráno - Luna v trigonu k Jupiteru před čtvrtou, trigon k Merkuru pár minut před šestou a kvadrát Merkura k Neptunu v půl šesté. Uzavřený trigon je krásná, milá, komunikativní a optimistická záležitost, ale silnější a nepříjemnější je onen kvadrátek. Zaspat je možné, poplést si dny také, zapomenout doma něco velmi důležitého jakbysmet. Spát se nám chce, myslet se nám nechce - a co vymyslíme, může být jemně v mlze. Zmatenost a nedorozumění nás doprovází většinu dne, a spolu s nimi může přijít neférovost, úmyslné uvedení v omyl. Vážit kroky i slova a hlídat si peněženku...

úterý 13.6.

Svátek svatého Antonína je požehnán trigonem Mekura a Jupitera ve vzdušných znameních. Vymyslet, domluvit nebo napsat se dá cokoliv, a kupodivu nemluvím o výmyslech a lžích. Intelektově i pohybově se daří. Je laskavo, milo a přátelsko... V noci na zítra Luna z Vodnáře doplní tuto konstelaci na uzavřený trigon, to se to bude tvořit a vůbec... Odpolední kvadrátek Luny k Venuši nás nerozhází, to může symbolizovat jen drobné neshody v ženském kolektivu nebo mírné neúspěchy v přípravě večeře. Vadí? Nevadí! :-)

sobota a neděle 10. a 11.6.

V sobotu hodinu a půl po poledni se Luna přesouvá ze Střelce do Kozoroha, může trochu ubrat na optimismu a přidat na zodpovědnosti. Chvíli před desátou večer se potom dostává do opozice k Marsu v Raku - poněkud napjatá atmosféra, hrozící střety a tvrdostí kvůli práci nebo rodině, objevuje se podrážděnost sklouzávající k agresi. Nicméně ostatní aspekty v pozadí pomohou udržet na uzdě každého a všechno, kde je jen trocha dobré vůle. Neděle odpoledne s sebou nese ideály a dobrou vůli, někde se trochu přehání, ale s nejlepšími úmysly. Celkově je víkend příjemný a pohodový.

pátek 9.6.

V 15.10 nastává úplněk ve Střelci. Pokud do té doby bylo cítit někde pnutí (ranní kvadrát Luny k Neptunu mohl nechat stopy jemných splínů z nenaplněných snů), kulminace úplňku vše rozpouští a ke slovu přichází jiné, moc pěkné vlivy. Jednak se Jupiter ve čtyři odpoledne ocitá v bodu obratu ze zpětného do přímého pohybu. Po čtyřech měsících začíná fungovat jako dobroděj, jak je mu vlastní - dosud sbíral síly, vracel se k proběhlým událostem a přezkoumával, zda bylo vše učiněno podle práva a pravidel fair-play. Dalších devět měsíců bude pracovat jako ochránce, spravedlivý soudce, velkorysé božstvo a kouzelný dědeček dohromady. Může pomoci dovést stagnující právní záležitosti do zdárného konce a může přinášet štěstí ve vztazích, pomáhat ve finančních záležitostech - zkrátka se máme na co těšit.
Navečer nastává sextil mezi Venuší a Marsem a společně se chystají nabídnout nám příjemné dny v souladu mužské a ženské energie. Svou energii používáme pro krásu, radost a harmonii. Pěkně nám ten víkend začíná :-)

středa 7.6.

Jupiter je v obrátce, pomalu se připravuje na pohyb kupředu a slibuje, že stagnující velkorysost, štěstí a ochrana začnou působit skoro jak si přejeme. K otočce samotné dochází v pátek, do té doby můžeme vnímat jakousi rozpačitost ve věcech práva, férovosti a optimismu.
V noci před půl třetí se Luna dostala do sextilu k Plutu, svému aktuálnímu vládci - sny mohly být zvláštní, vášnivé, ale také plné zpráv našeho podvědomí. Nedivila bych se, kdyby se objevily sny prorocké. Den samotný je ovlivněn vstupem Merkura do Blíženců. Po včerejším Venušině ingresu do Býka jde o další planetu ve vlastním znamení, nese to s sebou větší intenzitu, ale i částečnou roztříštěnost, poněvadž si naši pozornost zádá více důležitých oblastí. Odpolední setkání nebudou vždy podle našich představ a některá z nich bychom si možná raději odpustili - Luna v kvadrátu na Uzel před sedmou večer jemně komplikuje.

úterý 6.6.

Silný den - v 9.21 nastává nejprve přesný trigon Urana a Lunárního uzlu a pět minut nato Venuše vstupuje do svého domovského znamení Býka. Technika přeje kontaktům a příležitostem a všechno tleská kráse, hojnosti, pohodlí a lásce. Kdyby se nám toho zdálo málo, patnáct minut po půlnoci na středu Merkur vstupuje do Blíženců, další planeta, která na několik týdnů zakotví ve svém vlastním znamení. Láska se spojí s živostí, zvídavostí, pohybem a intelektem. To nezní špatně...

pondělí 5.6.

Den svědčí práci, trpělivosti a zručnosti. Luna v sextilu k Saturnu a trigonu k Marsu hovoří jasnou řečí... Díky rannímu sextilu Luny k Uzlu může přát také setkáním a kontaktům, ovšem silnější je popolední kvadrát Merkura k Uzlu a ona setkání či příležitosti bychom mohi zbytečně propovídat nebo úplně prošvihnout. Ve 12.46 Luna vstupuje do Štíra a my se zklidňujeme, vážníme a jdeme do sebe - nicméně nevytahujme staré záležitosti ani výčitky, k dobrému by to nebylo.

sobota 3.6. a neděle 4.6.

O víkendu se uzavírá několik nádherných konstelací, zaručujících skvělou náladu a krásné volné dny. Zejména sobota byla v tomto směru výjimečná, Venuše se dostala na Urana a společně tvoří trigon k Saturnu a Lunárnímu Uzlu a sextil k Marsu. Skvělé aspekty pro lásku, partnerství i přátelství, pro sport, radost a zábavu. Slunce v sobotním podvečeru doputovalo do trigonu s Jupiterem, aspekt požehnání, optimismu, radosti, dobré vůle a velkorysosti. Spolu s Lunou ve Vahách mimořádně příjemné aspekty.

Neděle začíná noční konjunkcí Luny s Jupiterem a trigonem na Slunce - utvrdí a posílí to dobré, co sobota začala. Odpoledne se nám zřejmě začne stýskat po uplývajícím víkendu a zatahuje se nejen naše duše, ale i nebe. Vody a emocí je moc a nehladí. Luna v kvadrátu k Plutu, Slunce v kvadrátu k Neptunu. V 18.16 ještě Mars vstupuje do znamení Raka, kde rozviřuje vše citlivé a vodní způsobem, jakým by to dělal malý nezvedený uličník. Takže v emocích se nepřehrabovat, do nikoho se nestrefovat a nehrát na city. K tomu Merkur na Algolu - zkrátka večer si užívat, kolem problémů našlapovat po špičkách a "řešení" nechat na jindy.

pátek 2.6.

Přemýšlivé ráno, brblavé odpoledne. Velmi zjednodušeně by se takto dalo popsat dnešní dění na nebi. Ráno a dopoledne Luna doplňuje uzavřený trigon s Merkurem a Plutem v zemských znameních, což nese touhu po účinném fungování mysli, korunovaném efektními výsledky. A přesně tohle by se mohlo dařit. Zato odpoledne se Luna dostává do kvadrátu na stále citelnou opozici Mars Saturn a hrozí projevy uražené ješitnosti, protivné reakce, chuť v pátek odpoledne stihnout veškerou práci na víkend i za cenu přepínání sil a toho, že se pak únavou pohádáme se zbytkem rodiny. Takže nepřehánět, zítra je taky den  :-)

čtvrtek 1.6.

První den měsíce, který máme spojený s létem, koncem školního roku, výlety, nadějí na prázdniny. Den, který patří dětem. Planety jim k tomu vyhrávají na nebeské strunky radosti, a my dospělí se můžeme radovat s nimi. Venuše dochází na Uran, se kterým si docela dobře rozumí, a je přitom hlazena ze všech stran - Saturnem, jehož trigon je přesný dneska, Marsem i Uzlem. Radost a láska jsou hluboké, klidné, postavené na pevných základech. Máme rádi, a víme proč. Partnera, děti, psy i kočky, domov, sebe sami. I staří bručouni dnes vyloudí úsměv na tváři a překvapí nás něčím milým a sympatickým. (Mimochodem, znáte knihu Muž jménem Ove? Přesně v tomhle duchu, super věc!) Příjemná a akční setkání zajišťuje přesný sextil Marse a Uzlu, jen brzy odpoledne pozor na kvadrát mezi Sluncem a Lunou, nese trochu neklidu a spěchu, splašené myšlenky a povrchnost tam, kde by měla být hloubka. A večerní opozice Luny k Neptunu bude lépe využitá u nějakého romantického filmu, než na splíny a pocity, že by nás měli mít ještě raději... A hlavně, buďme s dětmi a třeba i buďme dětmi.