Červen

čtvrtek 30.6.

Kdybych měla psát výčet dnešních aspektů, byl by velmi dlouhý. Pokusím se to tedy shrnout jednoduše. V půl druhé v noci Merkur vstoupil do Raka a spolu s tím se změnil způsob našeho myšlení od rychlosti, neklidu, snahy stihnout vše teď hned k rozvaze, důkladnosti, stabilitě a ochotě se domluvit. Že bychom to nepotřebovali? Ukažte mi toho šťastlivce...
Další neskutečně milý prvek je sextil mezi Venuší a Jupiterem a Lunárním uzlem. Aspekt, který podporuje myšlenku, že nejsou náhodná setkání - potkáváme se s lidmi, se kterými se můžeme vzájemně obohatit, poskytnout si pomoc a radost. Zejména se to týká žen nebo vztahů mezi muži a ženami. Luna dnes tento aspekt doplňuje svými harmonickým aspekty a my se můžeme přímo koupat v dobré náladě, optimismu, reálné naději v dobrý vývoj všech událostí. Krásný den nám přeji!

středa 29.6.

V noci Luna proplula přes Uran a mohla přinést zajímavé zážitky. Už večer panovalo napětí, neklid, nervozita, emoce mohly trochu vybublávat mimo program... Naštěstí to máme za sebou a určitě už jsme se vzpamatovali i z divokých snů. Dopoledne nastává sextil Luny k Merkuru na konci znamení Berana a Blíženců, oba hráči se svorně chystají změnit místo pobytu. Připravili nám dobrou náladu, laskavé povídání, rozhovory, které hluboce prožíváme a neseme si z nich radost pro zbytek dne. Přechod Luny do Býka tři minuty po poledni s sebou také nese soulad, uklidnění a pohodu, nejméně po zbytek dne. Noc na zítra je astrologicky velmi zajímavá, v půl druhé se jednak Merkur přemisťuje do znamení Raka, a Mars se ve své zastávce obrací do pohybu vpřed. Se stacionárním Marsem se dnes možná nedaří všechny činnosti podle našich představ, jsme jakoby zpomalení, ale o to důkladnější.
Myslím, že si dnes Petrové i Pavlové mohou svůj svátek užít opravdu příjemně :-)

úterý 28.6.

Pokud bych se pokusila shrnout aspekty dnešního dne do jedné věty, bylo by to asi něco ve smyslu - spousta drobných mrzutostí, žádný velký průšvih, a výsledek docela fajn. Luna v T-kvadrátu s Venuší a Plutem trošku pozlobí směrem do nepohody, tak zkusme nadhled. Z jiné perspektivy a třeba i s konejšivou náručí to vůbec není tak horké, jak se na první pohled třeba zdá.

pondělí 27.6.

Luna nás trošku škádlí, zejména kolem deváté hodiny ranní a chvíli před ní - cestou z Ryb do Berana přechází přes hvězdu Scheat a s ní nese závan záludnosti a čehosi vespod jiného, než jak se to navenek tváří. Další dávka lunárního "černého humoru" přichází kolem osmé hodiny večer, kdy nastává kvadrát Luny a Slunce. Ale všechno jsou to jen jemné žertíky ve srovnání s dalšími aspekty, které nás dnes z nebe hýčkají - Merkur sextil Uran je kreativní, inteligentní, mentálně velice zdatný a přiznejme si i vzácný prvek, je dobré využít ho k tomu, abychom své mozkové závity prohnali ve věcech technických, nesnadných, a ono to půjde :-)  Aspekt Venuše trigon Neptun nese na svých křídlech něhu, lásku, jemnost, empatii, okouzlení, ochotu se podělit o své vnitřní světýlko s celým světem. Vynikající aspekt pro umělce i esoteriky, vynikající aspekt pro duši. Spolu s předchozím aspektem působí, že jsme schopni dát svým prožitkům slova nebo tvar, zprostředkovat je druhým lidem a jiskru šířit dál.
K dnešní prognóze jsem vybrala obraz Jsme, který namalovala moje přítelkyně Dana Gregorová.

neděle 26.6.

To nejméně příjemné na celém dni se dělo v noci a ráno - Luna přecházela přes Neptun a kopírovala kvadrát k Saturnu a opozici k Lunárnímu uzlu. Ta posledně jmenovaná záležitost hovoří o nevyžádaných, nechtěných nebo nevydařených setkáních či příležitostech. Nastala v půl osmé ráno a přesně tou dobou jsem i já jedno takové nechtěné setkání zažila, když mne soused vzbudil zvukem prudkého proudu vody v plechových miskách jejich psa. Chápu, že se umýt musí, ale v neděli ráno a aby to trvalo dvacet minut? Deset metrů od mého otevřeného okna... Ale zase je legrační sledovat souvislosti. Uzel je v konjunkci s Jupiterem, byl tam dobrý úmysl. Byla konjunkce Luny s Neptunem, týkalo se to spánku. Kvadrát Saturn, jeho práce a moje naštvanost. Být tam Uran, ozvala bych se :-)
Je ale vidět, že ono zmiňované "nejméně příjemné" je vlastně drobnost, zejména ve srovnání s dalšími aspekty. Luna v průběhu dne uzavírá sextil k Plutu a trigon k Marsu, ale především je v těchto dnech cítit trojice nádherných a silných aspektů. Dnes nastává přesný trigon mezi Plutem a Jupiterem. Dobré úmysly se snoubí s vůlí a vytrvalostí, velkorysost se silou osobnosti. Na duchovní záležitosti si neumím představit lepší aspekt. Doplněno sextilem mezi Merkurem a Uranem (nastane v půl páté ráno v noci na pondělí) jde o nápady z oblasti geniálních, znásobení mentálních a komunikačních dovedností, neboť Merkur a Uran jsou nebeští kamarádi. Podobný planetárně přátelský a hluboký aspekt je zítřejší trigon mezi Venuší a Neptunem, který působí v oblasti lásky, vztahů, krásy, umění, intuice a duše. Výsledek? Po dlouhé době trápení se na nás nebeská tělesa usmívají a pobízejí nás - radujte se, vždyť svět je vážně krásný.

sobota 25.6.

Dnešek je milý, příjemný, laskavý a něžný - okouzlující a velmi ženský. Co jiného bychom mohli čekat od Luny v Rybách, která vytváří trigon ke Slunci a Venuši v Raku? Přednost má domov, rodina, útulnost, vztahy a láska; pečujeme o ně s fantazií a jemností. Rozdáváme a vyzařujeme ze sebe jakousi jiskru ženské bohyně, a mužské protějšky ji vnímají a koupou se v této energii.
Noc ze soboty na neděli v sobě nese riziko střetů, pramenících z velkých očekávání a následných tvrdých přistání na pozadí - Luna doplní kvadrát mezi Neptunem a Saturnem. Tak si slibme, že s pokračujícím večerem nebudeme řešit nic a jen si budeme užívat doznívající krásu dne...

pátek 24.6.

Merkur dnes opouští orbis opozice k Saturnu i kvadrátu k Neptunu. Komu budou chybět? Myslím, že nám nikomu rozhodně ne...
Ráno Luna uzavírá příjemný a pohodový trigon k Merkuru. Z Vodnáře do Blíženců nese nápady, pohyb, optimismus a dobrou náladu. Trocha neklidu o sobě dává vědět odpoledne kolem půl páté, bude třeba být opatrnější při svých cestách - pod vlivem Luny kvadrát Mars by s nějakým ťukancem víkend nezačal nejlépe. Ale o hodinu a čtvrt později přichází sextil Luny k Uranu, další uvolněná, nápaditá, přátelská, komunikativní a originální záležitost. Přidáme-li Jupiter uprostřed mezi Venuší a Marsem, máme před sebou po delší době úžasný víkend. Juch! :-)
A přeji všechno nejlepší Janům, Jankům, Jéňům, Jeníkům, Honzům a Honzíkům...

čtvrtek 23.6.

Uvolnění, které jsme vzývali, začíná být patrné. Je to jako s jarem, když se ho nemůžeme dočkat, velmi opatrně a nenápadně vysouvá z pupenů první náznak zelené - i teď se zlepšení atmosféry napjaté k prasknutí dostavuje velmi pozvolna. Ale je tu, bezpochyby.
Jednou z vlaštovek je dnešní sextil Luny k Saturnu (přesný je v půl osmé večer) a také poloviční vzdálenost Jupitera mezi Venuší a Marsem, která bude cítit v příštích pěti dnech. Zejména ten druhý aspekt je vysloveně zvěstovatelem jara, s jeho láskou, radostí, elánem, optimismem. Můžeme se těšit na nové začátky, hýčkáme si naději, která roste a sílí - díky Bohu za ni!

středa 22.6.

Dnes je dobré dávat si pozor na pusu... Dopolední Luna kvadrát Uran je o zbrklosti a lehkém vztekání se, dobíhající a v noci na zítra přesný kvadrát Merkura k Jupiteru mluví o lehkomyslnosti, s níž používáme svá mluvidla. Pustit si pusu na špacír se tomu říká - a s ohledem na doznívající aspekty k Saturnu a Neptunu bychom se nakonec nejspíš nestačili divit, jaké že důsledky naše neuvážená slova vyvolala. V deset večer Luna vstupuje do Vodnáře, přátelského, optimistického a otevřeného znamení, které si hlavu s diplomacií moc neláme. To jen nahrává riziku dobře míněných prohlášení s neočekávaným dopadem. Buďme opatrnější a držme se té zásady, kterou krásně vystihl už Jan Werich "já když mluvím, to já se poslouchám, abych neřekl něco, co nechci slyšet..."

úterý 21.6.

Třicet čtyři minuty po půlnoci, měřeno středoevropským letním časem, začalo léto. Sice to na ně úplně nevypadá (nevím, jak u vás, ale tady je pod mrakem a poprchává, holt máme dva týdny po Medardovi), ale máme ho tu. Bod letního slunovratu, moment, kdy Slunce překročilo obratník Raka a vstoupilo do odpovídajícího znamení, nejdelší den v roce a nejkratší noc, jeden ze čtyř nejdůležitějších okamžiků v roce. Nastal za velmi náročných planetárních vazeb, ale pro nás znamená bod obratu, novou naději, že události naberou konečně správný směr a začnou se vyvíjet k naší radosti.
Luna hladí po poledni Neptuna sextilem, večer se spojuje s Plutem a společně tvoří silný a nesmírně pozitivní trigon k Jupiteru. Foukají nám na bolístky, šeptají konejšivě do ucha, že už to bude dobré, že už se není čeho bát. Jsou prvními vlaštovkami, jakýmisi holubicemi se snítkou v zobáčku - trápení končí, začneme znova. Krásné léto nám přeji!

pondělí 20.6.

Jeden z nejméně příjemných dní celého roku, ale zároveň bod obratu; náročný vrchol přenáročné vysokohorské túry, kterou nedobrovolně šlapeme už kolik týdnů. Kvadrát mezi Saturnem ve Střelci a Neptunem v Rybách je dnes přesně doplněn Merkurem v Blížencích, silným svým domicilem. Spolu s Jupiterem a Lunárním uzlem v Panně vytvářejí uzavřený kříž v pohyblivých znameních. Důraz na mentální schopnosti a mentální činnosti je mírně řečeno kontraproduktivní. Jednoduše vyjádřeno - čím víc přemýšlíme, tím větší hlouposti z nás lezou a tím víc si na nich trváme; projevuje se zmatek, chaos, pomýlení, přeřeknutí, nedorozumění, manipulace a dětinská umíněnost.
V jednu hodinu odpoledne nastává úplněk na samém konci Blíženců, který už tak nesmírně zatížená pohyblivá znamení přetěžuje k neunesení. Slunce je na stálicích Polaris a Betelgeuse, s Lunou tvoří společně kvadrát k Scheatu. Nepřepínejme dnes nic, netlačme na pilu žádným směrem, nepřineslo by to nic dobrého. Důležitá rozhodnutí o pár dní odložme. Dodržujme pitný režim, abychom zamezili bolestem hlavy, které jsou dnes celkem pochopitelné.
Jupiter je navečer v přesné konjunkci s Lunárním uzlem, ve stejné době, kdy se Merkur spojuje se Saturnem a Neptunem. Den je výživný až do večera, a uvolnění přichází půl hodiny po půlnoci s okamžikem letního slunovratu, přechodem Slunce do znamení Raka. Léto sice začíná přenáročně, ale vyvíjet se bude už jen a jen k lepšímu. Všechny vlivy, které nás trápily, se dneškem začínají rozpouštět. Nečekejme, že bude ze dne na den všechno zase růžové, ale směr k lepšímu je jasně daný.

neděle 19.6.

Po třetí hodině ráno Luna ve Střelci přeplula přes Saturna a kvadrátem k Neptunu. Nesla s sebou bláznivé sny, zobrazující jak naše nejhlubší přání, tak strachy a obavy, ale i naprosté nesmysly. Co se strachů týče, těm se poslední dobou daří nadmíru; částečně proto, že se k nim objevují dobré důvody, ale častěji se bojíme z naprosto iracionálních příčin.
Dnešek je třeba zvládnout, uchovat si optimismus a trochu nadhledu, a zítra přichází bod obratu - Merkur přesně doplní saturnsko-neptunský chaos, nastane úplněk a Slunce vstoupí do Raka. Bude se nám pak už lépe dýchat.

sobota 18.6.

V půl páté ráno byl exaktní kvadrát Saturna k Neptunu a v půl čtvrté ráno Luna přešla do Střelce. Čeká nás její promlouvání do současných konstelací, zejména zítra, k tomu už je cítit pondělní úplněk, vědět o sobě dává také Merkur ve vazbách na Neptun a Saturn. Zvesela se nese tenhle víkend...
Dalo by se odžít si tyto konstelace jiným způsobem, udělat jim vědomě prostor někde, kde to je náročné, ale my to ještě zvládneme. Pro někoho to bude studená sprcha nebo koupel v přírodě nezi kameny (Saturn chlad, tvrdost a Neptun voda), pro někoho to může být sebrání odvahy k něčemu, z čeho má iracionální strach (například sáhnout si na pavouka, ovšem jedovaté nedoporučuji, jedy jsou neptunská záležitost a potíže by mohly po kousnutí trvat dlouho, Saturn). Vyčistit zahradní jezírko nebo se věnovat hydroponickému pěstování květin. Zatočit s plísněmi a nečistotou v temných koutech. Vyvolávat fotografie v temné komoře, klasickým způsobem (tma a chemikálie...). Nastavit si hladovku a spojit ji s hlubokými meditacemi. Absolvovat náročnou degustaci kávy, čaje nebo vína :-)
Dá se toho vymyslet a udělat spousta, tak nám přeji, ať se u toho dobře bavíme a víkend si i přes konstelace užijeme.

pátek 17.6.

Máme před sebou náročnější víkend, odlehčovaný několika pozitivy. To náročné spočívá v přesném kvadrátu mezi retrográdním Saturnem a stále ještě v podstatě stacionárním Neptunem. Blíží se k nim Merkur v Blížencích, který na inkriminované místo dorazí v pondělí odpoledne - a jak je dobrým zvykem planet, působí pilně a snaživě už několik dní dopředu. Moc si neplánujme, všechno může být jinak. Mějme pusu na zámek, pokud nebudeme mluvit přímo k věci. Soustřeďme se důkladně na všechny činnosti, které soustředění vyžadují. A hlavně, neberme se tak strašně vážně.
To příjemné je přechod Venuše do Raka dnes v půl desáté večer, který poskytuje prostor pro radosti domáckého rázu - kulinářské aktivity, rodinná a přátelská setkání a oslavy, grilování... Navíc se Neptun drží v poloviční vzdálenosti mezi Marsem a Venuší - dobře, v opoziční, bude to s nějakými tanečky a vytáčkami navíc, ale na vášeň v intimním životě je to vážně dost dobré! (ale možná bych raději utěsnila okna a dveře :-) )

čtvrtek 16.6.

Pomalu se uzavírá přesný kvadrát mezi Saturnem a Neptunem, a jakkoli bude exaktní "až" v sobotu ráno, víme o něm velmi dobře už dost dlouho. Také proto, že obě planety jsou retrográdní, Neptun těsně po obrátce, a tím jsou ve svém působení důkladnější, méně zjevné a tak trochu záludné. Jejich vzájemné napětí nese především obrovské pnutí v nás, psychika dostává zabrat, máme mnohdy iracionální strachy, jsme vyčerpaní, nesoustředění a nepozorní, smutní a nešťastní. Zakomponovaný Jupiter do této konstelace vnáší naději, že už se záležitosti hnou dopředu, ale funguje to oním cimrmanovským střídáním prvku očekávání a prvku zklamání. Naštěstí se začátkem příštího týdne věci uvolní. Merkur projde přes tento kvadrát v pondělí a zatřepe s námi, aby nás probudil. V noci na úterý Slunce vstupuje do Raka a uleví přetíženým pohyblivým znamením, naše mysl se bude mít šanci zklidnit.
Dnes nám ale velmi vydatně pomáhá Luna, abychom i ve starostech vnímali krásu a dobrou vůli. Odpoledne a večer hladí příznivými aspekty Neptuna a Jupitera, dá nám velkorysost, nadhled, férovost a optimismus.

středa 15.6.

Luna ráno uzavřela trigony se Sluncem a Venuší a dopoledne se v nich ještě koupe, ačkoli se od devíti hodin už pohybuje takzvaným jalovým během. Nebýt zároveň doznívající opozice k Uranu (tedy řeknu vám, ta mi dává zabrat, při psaní tohoto příspěvku už mi dvakrát vytuhl počítač a píšu to potřetí!), byla by to úžasná konstelace podporující ženskost, smyslnost, půvab a krásu. Takhle se do oněch zmiňovaných prvků mísí aspekt divokosti, nespoutanosti, ne vždy vítané svobodomyslnosti a rebelství - ale pořád je to rajcovní, má to šmrnc a štávu. Takže dámy, vytáhněme ženské zbraně (pamětníci pochopí mou vzpomínku na půvabnou scénu z filmu Funny Girl s Barbrou Streisand a kyblíkem make-upu) - a vzhůru do víru dne!

Po čtvrt na čtyři odpoledne Luna vstupuje do Štíra, ubude lehkosti, přibude vášně ;-)

úterý 14.6.

Neptun stále stojí ve své zastávce a závoje mlhy, které kolem sebe tradičně vytváří, mohou houstnout... Nevím, jaké zkušenosti jste udělali včera na silnicích vy (mám pocit, že tam je to vidět vždycky nejvíc), ale pro mne to bylo náročnější - předjíždět někoho v levém pruhu znamenalo riziko, neb se z nepozornosti tlačil na mne, další v protisměru koukal do mobilu a taktak se stihl vrátit na svou polovinu silnice, časový plán v troskách. Přidáme-li kvadrát Saturna k Neptunu, může s naší psychikou dělat veletoče, při kterých nás nezapomene zkontaktovat se zemí... Divočejší, ale mnohem jemněji, je i dnešní popolední kvadrát Luny k Plutu a její noční opozice na Uran. Ale! Můžeme se radovat ze sextilu Slunce k Uranu, originálního, svobodymilovného, tvořivého a přátelského prvku. Navíc zítra nad ránem Luna utvoří trigon ke Slunci a Venuši a spojí tím velmi příznivé stálice Spicu a Arctura na pětadvacátém stupni Vah a hvězdokupu v Blížencích. Možná společně přebijí i neptunské mlhoviny - akorát že je to zase v noci... Jak říkal Werich v pohádce Splněný sen, je třeba poslouchat a rozumět, co říkají poselství ve snech ukrytá. Krásný den přeji a v noci pak krásné sny!

pondělí 13.6.

Luna v noci utvořila trigon k Merkuru a ruku v ruce vstoupili do vzdušných znamení Vah a Blíženců. Alespoň pro tu chvíli dali zelenou bystrosti, zdravému rozumu a komunikaci - jenže, ruku na srdce, k čemu nám tyhle dary byly ve tři ráno? Málokdo jsme tou dobou natolik při smyslech, abychom účinně využili jejich dobrodiní... Tak nám nezbývá než pátrat v mozkovnách po zbytcích původního obsahu, jenž se ztrácí v mlze stacionárního Neptunu, navíc ještě zmateného dost přesným kvadrátem Saturna a opozicí Jupitera z Panny. Stručně řečeno, kde nic není, ani pevná vůle nic nevykřeše. Merkur při přechodu z Býka do Blíženců slibuje zlepšení našich mentálních schopností, ale musíme mu poskytnout chvilku, aby překonal pásmo Plejád; neví tam, čí je, a Neptun mu v tom moc nepomáhá. Výborné jsou tyhle konstelace na kouzlení, hraní si, malování, zpěv, psaní, zkrátka na to, kde potřebujeme využívat fantazii a snění. Můzy, zveme vás - ale mluvit s vámi raději nebudeme :-)

neděle 12.6.

Den je ovlivňován nejvíc trigonem mezi Venuší a Uranem - originální radosti, vtip, chuť zkusit něco nového, společenské aktivity, sportovní legrácky... A protože je aspekt přesný odpoledne a navečer, bude nás ponoukat i k nočním experimentům - a to by mohlo být fajn ;-)
Zajímavý a méně čitelný je přesný trigon mezi Plutem a Lunárním uzlem. Drží se dlouho, nenápadně, a důkladně nám prověřuje (a někdy i redukuje) přátelské vztahy a přináší zásadní příležitosti ke změně života.
Kolem poledne je Luna v kvadrátu ke Slunci a Venuši a všechny jsou v pohyblivých znameních - typické ženské činnosti jsou v ohrožení kvůli nepozornosti nebo potřebě stihnout spoustu věcí najednou. Které z dam dnes víc záleží na nedělním obědě, měla by být soustředěnější, než jindy. Takové jemné kuchyňské tragédie... Ale zase, dnes se jim dá lépe než jindy od srdce zasmát. Přeji nám neděli plnou smíchu, ale z jiných, než "tragických" důvodů.

sobota 11.6.

Neptun je stacionární, v pondělí obrátí svůj chod směrem vzad a jím nastolená zmatečnost dostane grády, jako když při hře na slepou bábu zatočíte člověka se šátkem na očích. Dnes je tento efekt posílen přechodem Luny v Panně přes Jupiter, takže rozehrává t-kvadrát se Saturnem a Neptunem. Není radno řídit se dojmy, není radno spoléhat na automatické činnosti, nestačili bychom se divit. Mohli bychom si ale vychutnat krásné večerní divadlo (konjunkce nastává v půl deváté večer, ale díky rozdílné šířkové souřadnici budou od sebe kousek vzdálení) - tedy pokud se roztrhá oblačnost.
Příjemný prvek je Venuše se Sluncem docházející do hvězdokupy v Orionu, která se nachází na 22 - 23° znamení Blíženců, a která posiluje mentální schopnosti a lásku posouvá na intelektuální spříznění.

pátek 10.6.

Dnes mne při přípravě prognózy překvapily hned dvě věci - jednak Merkur, který je na stálici Algol, ale současně tvoří paralelu s královskou hvězdou Aldebaran. Nebývá časté, aby se planeta dostala do kontaktu hned s dvěma takto silnými hvězdami. Pro nás z toho vyplývá, že je třeba být bdělí a poslouchat, co si myslíme i co sdělujeme. To přece říkal už Jan Werich - já když mluvím, já se poslouchám, abych neřekl něco, co nechci slyšet... Slova a myšlenky mají dnes velkou sílu, mohou se vyplnit a ne vždy bychom z toho měli radost. Také okolnosti našich cest a pohybu celkově jsou výrazné, tvrdší, než jindy.
Druhá zajímavá věc je čas, kdy nastal přesný trigon Luny k Uranu - v 03.33.33... Ráno Luna prochází kvadrátem k Merkuru a Marsu a zesiluje jejich opozici do napětí, nespokojenosti a emočních výkyvů. Laicky řečeno moc si bereme všechno, co se nás dotýká, co slyšíme i říkáme. Ve třičtvrtě na čtyři odpoledne Luna vstupuje do Panny a přinese trochu jízlivosti a více kritičnosti, ale společně s tím i pracovitost a pečlivost. Takže naštvání rozhýbat, nejlépe prací... A nezapomenout na úsměv :-)

čtvrtek 9.6.

Máme před sebou zajímavý, mírně ambivalentní den. Doznívá uzavřený kříž, Slunce s Venuší se z něj odsouvají, nicméně ostatní činitelé Saturn, Neptun a Jupiter si jdou navzájem po krku i nadále. Do toho je večer přesná opozice Marse s Merkurem, úrazový, vztekací, arogantní a protivný aspekt. Na druholu stranu Pluto se dostává do přesného trigonu k Lunárnímu uzlu, nabízí zásadní setkání, významné příležitosti, možnost ujasnit si, kdo do našeho okruhu přátel či jinak blízkých osob patří, a kdo ne. A planetární třešnička na závěr dne, večer se Luna setkává sextilem se Sluncem a Venuší a nese s sebou pohlazení, jemnost, něhu, radost a vnitřní jas. Takže shrnuto, neřešme dnes věci hlavou, ale srdcem...

středa 8.6.

Svátek má Medard a na déšť to nevypadá ani na obloze, ani mezi planetami... (ale bez mučení přiznám, že na meteorologickou astrologii odborník nejsem, tak se můžu mýlit). Na co to dnes vypadá, jsou zajímavá ranní setkání, klidně i virtuální nebo telefonická, která mohou přinést zajímavé příležitosti, jež by bylo škoda nevyužít.
Zítra vpodvečer v devatenáct hodin přijde přesná opozice Marse s Merkurem okořeněná hvězdou Algol. Konfliktní, výbušná, neústupná a tvrdá konstelace, dobrá možná tak pro návštěvu posilovny. Doporučuji si hlídat kotníky, jsou náchylnější k úrazům - to platí nejen při cvičení, ale i při běžné chůzi. Velmi opatrní bychom měli být dnes i zítra v čase mezi 18.45 až 19.15, počítáno pro Prahu a střední Čechy (pro Ostravu a okolí cca 18.30 - 19.00, pro Karlovy Vary 18.55 -19.25). Časy jsou samozřejmě orientační, ale v tu dobu se opozice Merkur Mars rozloží podél osy ascendent - descendent a osa Medium Coeli - Immum coeli je dotčená doznívajícím uzavřeným kvadrátem Saturn - Jupiter - Neptun - Slunce a Venuše. Laicky řečeno to není harmonická chvíle... Neplánovala bych tou dobou zásadní rozhovory, na cestách odložme agresivitu a vrhání nožem trénujme jindy :-)

úterý 7.6.

Slunce s Venuší uzavírají dopoledne kvadrát k Lunárnímu uzlu a pod tímto vlivem může dojít k nějakým zklamáním - těšíme se na setkání a druhá strana ho zruší, nebo přijdeme pozdě, ze schůzky sejde vlivem okolností, nebo nás její průběh zklame. Týká se to hlavně setkání se ženami a takových, kde cílem má být radost. Nečekala bych ale žádné světoborné průšvihy, tohle jsou jemné vlivy.
Luna dnes probíhá šesti aspekty a naše nálada se proměňuje přesně podle kolísání těchto vlivů - chvíli skvělá nálada, radost, optimismus (no dobře, uznávám, sextily k Jupiteru a Neptunu nastaly už v noci a tak se to týkalo spíš krásných, barvitých, fantastických a živých snů), chvíli zase mrzutost, podrážděnost a chvat (opozice k Plutu v 10.06 a kvadrát k Uranu 21.20, tyhle časy budou výživnější).
Zkrátka nechme se nést, držme se, ono to nakonec nějak dopadne, a nuda nebude :-)

pondělí 6.6.

Ve třičtvrtě na šest ráno Luna přešla do Raka - přináší zklidnění a stabilizaci. Zítra maličko pozlobí přechodem přes pásmo Urana s Plutem, ale to zvládneme "levou zadní". Dnešek je ovlivněný dvěma okolnostmi - jednak se retrográdní Mars dostává do opozice k hvězdě Algol. Kdo ke mně nakukujete pravidelněji, tušíte, že není o co stát. Měli bychom být opatrnější a vědomější ve svých činech a usilování, mohl by v nich být prvek čehosi divného, silového, nátlakového. Tím druhým vlivem je dnešní přesná konjunkce Slunce s Venuší. Nastává v délkách, šířkách i deklinacích, ale na viditelný přechod přes Slunce se těšit nemůžeme, protože Venuše je schovaná za Sluncem. Ona vůbec je červnová konjunkce Slunce s Venuší zajímavý a poměrně často se opakující úkaz. Mimochodem, věděli jste, že Mayové svou astrologii spojovali s pozorováním Venuše a jejích cyklů?
Tuhle konjunkci bychom za jiných okolností vnímali jako nebeské požehnání, což spojení dvou dobrodějných planet určitě je - nebýt ovšem toho, jak je ozářená Saturnem, Jupiterem a Neptunem. Takhle slibuje mnohé, a nechá nás v planém očekávání.

neděle 5.6.

V 5.00 hodin středoevropského letního času nastalo novoluní a hmatatelně uvolnilo výrazné pnutí posledních dní - také díky tomu, že to byl poslední přesný aspekt, který se v rámci onoho kříže na nebi uzavřel. Luna sice ještě až do zítřejšího rána pluje znamením Blíženců, neklid je ještě přítomný, ale je to slaboučký odvar toho, co jsme vnímali v uplynulém týdnu. Nečekala bych změnu skokem, z chaosu do řádu, z rozklepaného stresu do hluboké pohody - takhle to chodí málokdy a aspekty ještě doznívají. Ale beznaděj se rozpouští, mraky se trhají a vysvítá sluníčko. Krásnou neděli přeju!

sobota 4.6.

V pět hodin ráno Luna přešla do Blíženců a chaos houstne. Jestliže včera a pár dní předtím řidiči i chodci předváděli čísla nevídaná, pak dnes nestačíme žasnout - pro cirkus by to bylo skvělé, pro bežný život je to náročnější. Jestliže nám z úst v uplynulých dnech vyskakovala slova překvapivá i pro nás samotné, pak dnes svým myšlenkám už nestačíme vůbec. Luna situaci zrychluje, zneklidňuje už tak vystresované jedince a výsledek je na pováženou. Dalo by se spát (a asi by se i chtělo spát), dá se sportovat (ale nevolila bych sporty rizikové), dá se jít do přírody (pohyb je dobrý způsob kompenzace těchto konstelací), pomůže i (ne vždy oblíbená) fyzická práce. V neděli v pět hodin ráno nastává novoluní a s ním přichází úleva. Docela si oddechneme, co říkáte...?

pátek 3.6.

Ráno a dopoledne se Luna vydatně snaží a pomáhá odlehčovat zakousnuté aspekty ostatních planet. Posiluje doznívající trigon Merkura, Jupitera a Pluta a nese schopnost porozumět, vysvětlit, domluvit, pochopit téměř cokoli. Těsně po dvanácté se odpoutává z konjunkce s Merkurem a její blahodárný vliv slábne. A ruku v ruce s tím dostává prostor uzavřený kříž mezi Blíženci, Pannou, Střelcem a Rybami. Nejde o to, že by byl tvořen tragickými planetami a přinášel zlo v krystalické podobě. To vůbec ne, naopak se zkřížily všechny dobrodějné a idealistické planety, a do svých hrátek přizvaly Saturna. Když se mezi sebou perou Slunce, Jupiter, Venuše a Neptun, máme mnohé dobré úmysly nesprávně uchopené; a jestliže do hry vstupuje i Saturn, trápí nás to, tlačíme na realizaci svých představ. Ve výsledku násilím pácháme dobro a jsme z toho psychicky na dně, zmatení a nechápeme, co se s námi děje. Někdo se bude chtít víkendem propít, někdo prospat a někdo promilovat do bezvědomí. Všichni bychom měli být opatrní na své kroky, skutky i myšlenky, aby nás procitnutí nepoložilo :-)

čtvrtek 2.6.

Pokud máte také pocit, že jste malátní, ospalí, k ničemu, že se nic nedaří podle vašich představ, pokud se vám zdá, že svět je naruby a že nic nemá cenu, zkuste nevěšet hlavu (samozřejmě ani obrazně, natož doslova!) a uvědomit si, že tyhle konstelace jsou přesně o tom. Napínají, prudí, trápí, vyvolávají stresy a neklid. Ale už jsou těsně před vrcholem a nedělním novoluním začnou opadávat. Mysleme na sebe, mějme se rádi, dělejme si radost, odpočívejme a hrajme si. Brzo bude brzo zase líp a pak si jen budeme říkat, proč že nás to tak moc sebralo, když přece o tolik nešlo...
V noci nastal kvadrát Slunce k Neptunu, který hraje na city a nese s sebou zmatek a nepozornost (všimli jste si, co dělají lidi na silnicích?). Luna přešla do Býka, kde ji naštěstí čekají jen příznivé aspekty, takže dnes a zítra trochu napětí uvolní.

středa 1.6.

Začíná červen, přechod od jara do léta, měsíc, kdy ratolesti začínají stříhat metr do prázdnin - možná proto je dnešek mezinárodním dnem dětí :-)
Na nebi to ale na oslavy moc nevypadá, nebo spíš nějak není co slavit. Luna minula trigon k Saturnu a dochází do kvadrátu k Plutu a do konjunkce s Uranem. Slunce v noci na čtvrtek chytá první z přesných divokých aspektů uzavřeného kříže, můžeme se připravit na slušnou dávku stresů. Zachovejme si trpělivost, nenechme se strhnout k hádkám, natož k řešení čehokoliv, protože není čas na rázné kroky. A modleme se k Merkuru, symbolizujícímu zdravý rozum...