Březen

čtvrtek 31.3.

Loučí se s námi březen a dělá to důkladně - snaží se, aby se nám po něm celý rok nezastesklo... Včerejší kvadrát Merkura k Plutu, předtím stacionární Saturn kvadrát Jupiter a jeho (tedy saturnská) dlouhodobá paralela s Plutem, na to budeme vzpomínat s mrazením v zádech ještě dlouho. Dneškem to končí, ale březnu zřejmě nechybí smysl pro dramatické závěry. Ve čtvrt na pět odpoledne kvadrát Luny ke Slunci, před desátou večer Merkur na Uranu, který je ale cítit minimálně od včerejška, společně rozstřikují emoce a vzteklou netrpělivost na všechny strany, aby otestovali, co zvládneme. A že toho zvládneme dost... Samotné rozloučení dává čtyři minuty před půlnocí díky sextilu Luny s Jupiterem laskavost a možnost usmíření, aby den nezapadl nad naším hněvem a abychom pochopili, že to snad celé bylo myšleno dobře.
V noci a zítra ráno Luna proplouvá přes Pluta a kvadrátem k Uranu a doplňuje merkurickou vazbu - není radno dělat aprílové žerty drsnější, asi by nebyly pochopeny správně a zadělali bychom si na problém.

středa 30.3.

Luna od tří hodin ráno kráčí jalovým během až do třičtvrtě na sedm navečer, kdy vstupuje do znamení Kozoroha. Náš dojem, že se toho tedy dnes nebude dít mnoho zajímavého, vezme rychle zasvé, jakmile si všimneme, že Merkur mezitím vytváří trigon k Saturnu (čtyři ráno) a ještě "zajímavější" kvadrát k Plutu ve čtyři odpoledne. A zítra přichází kvadrát Slunce s Lunou a v deset večer konjunkce Merkura s Uranem. Jóó, to bude mazec... :-) Na nudu se netěšme, nepřátel se nelekejme a zkusme si vzpomenout na ten trigon k Saturnu - vážit slova stříbro, mlčeti zlato... :-)

úterý 29.3.

Pohled na kolečko horoskopu je dnes mimořádně zajímavý. Uzavřelo se několik silných planetárních uskupení, jejich působení je ale poněkud protichůdné. Především jde o trigon mezi dvěma planetárními stélii - Slunce, Merkur a Uran v Beranu jsou navázány na Mars, Lunu a Saturn ve Střelci. Obrovská energie, kterou ona konstelace dává, je umocněna polovičními vzdálenostmi v rámci jednotlivých stélií - Merkur je mezi Sluncem a Uranem a ráno je i Luna mezi Marsem a Saturnem. Elán máme na všechno, co si jen vzpomeneme; jsme rychlí, jsme silní, jsme nepřekonatelní. Potíž je, že si to myslí i druzí, a my jim můžeme chtít dokázat, že se pletou. V práci ok, na silnici míň. Druhá potíž spočívá v druhé konstelaci - již zmiňovaná Luna s Marsem a Saturnem je v T-kvadrátu s Jupiterem a Lunárním uzlem v Panně a s Venuší a Neptunem v Rybách. Toužíme po kráse, radosti, dobru a lásce, a to především pro sebe, a navíc nevíme, co si pod tím vlastně představit. A pereme se o to hlava nehlava, vztekáme se a jsme naštvaní, že není po našem. Se silou, kterou máme díky ohnivému trigonu, můžeme být nebezpeční sobě i druhým. Zkusme brzdit svůj rozlet, nasměrovat svou energii někam, kde nám prospěje a udělá radost, a užít si pěkný den.

pondělí 28.3.

Velikonoční pondělí se vyznačuje jednou zajímavostí. Od dvanáctého března, kdy přešla Venuše do Ryb, objevují se dny s neobsazenými pevnými znameními. Bylo to 14.až 17. a 21. až 25. března, a začalo to znovu dnes ve třičtvrtě na osm. Můžeme čekat nedostatek pevné vůle a tahu na branku. Ve svatém nadšení začneme spoustu věcí a pak přemýšlíme, jak by se daly zpracovat jinak, utápíme se v množství variant a detailů, a výsledek je daleko za našimi schopnostmi. Ano, přemýšlí nám to na plné obrátky, ale jak se říká - skutek utek´... Situaci můžeme využít pro fyzický pohyb i pro kratší cesty, konečně můžeme dát prostor své neposednosti. Je to také příležitost pro cílené rozvážení všech těch variant, které nám hlava servíruje jednu za druhou. Nenechme se ale strhnout do pochybností o sobě samých, do revidování již učiněných rozhodnutí, naopak zkusme rozvířenou hlavu zapojit nějak užitečně. A navíc, dnešek přeje návštěvám, na koledu můžeme navštívit mnohem více příbuzných a známých. A užijeme si to, nadcházející trigon mezi Lunou a Sluncem začíná být cítit :-)

neděle 27.3.

Luna prochází Štírem a vylaďuje náročnější vazby - sextil k Jupiteru, Plutu i k Lunárnímu uzlu a trigon k Venuši slibují příjemnou, pohodovou velikonoční neděli. Kéž se i v nás vzkřísí to, co potřebujeme, co očekáváme, po čem toužíme.

sobota 26.3.

Po náročných dnech zvolna dochází k rozpohybování zaseklých situací. Saturn na sedmnáctém stupni Střelce velmi pomalu obrátil svůj chod směrem zpět, a komu z nás tvoří aspekt na některý prvek horoskopu, vnímáme zpomalení, zatuhnutí, překážky na každém kroku. Pracujeme s tématem trpělivosti a dává nám zabrat, protože jde nejen pod kůži, ale až do morku kostí.
Jinak se ale začíná prosazovat jarní energie, před polednem se dostávají do přesného trigonu Slunce v Beranu s Marsem ve Střelci, ohnivé planety v ohnivých znameních, nesoucí vlnu síly, vitality a nadšení. A k novému začátku patří i ono známé "milujte se a množte se" (nevím, jak vy, ale já si vždycky při těch slovech vzpomenu na úžasný film Jeana Effela Stvoření světa...) a přesně o tom je sextil Venuše k Plutu - láska a vášeň, ale i hluboký prožitek radosti a krásy.

pátek 25.3.

Velký pátek je spojen v naší křesťanské tradici s obětí, dobrovolnou smrtí; Velikonoce jsou o symbolice znovuzrození. Ať již onu symboliku vnímáme ve vztahu k přírodě, vnímáme její opětovné probouzení po zimě a propukající jaro, dává to smysl. Z duchovního hlediska také chápeme poselství znovuzrození, nového začátku - ale předtím musí to staré zemřít, obětovat se a umožnit příchod něčemu jinému, co náš život naplní a dá mu nový smysl, co nás povede dál a o něco výš.
Konstelace jsou v tomto směru zarážející. Stacionární Saturn v naprosto přesném kvadrátu k Venuši, přesná opozice Venuše k Jupiteru. Jakoby planety ukazovaly nutnost pečlivě zvolit nový záměr, zvážit naše možnosti a přijmout fakt zodpovědnosti za svůj život. Jakoby mluvily o smutku, který nás naplňuje při pocitu stagnace. Jakoby ukazovaly nezbytnost odložení všeho, co nás trápí a našemu vývoji neprospívá. Ukazují závažnost celého procesu - to, co se v nás v současnosti odehrává, je nesmírně náročné, ale nejde z toho utéct. Každý někde musíme požadovanou oběť učinit.

čtvrtek 24.3.

Nastávají velikonoční svátky a my se pomalu oklepáváme z právě proběhlých dní. Kdo bychom se však chtěli těšit na okamžitou úlevu, budeme zklamaní. Až do půl čtvrté odpoledne můžeme pracovat na svých předsevzetích a úkolech, Luna dochází do sextilu k Saturnu a nám se prostě daří. Jenže pak se situace obrací, začne být cítit kvadrát Luny k Plutu a později večer i opozice k Uranu a s těmi už máme za poslední roky své zkušenosti. Potřebujeme držet na uzdě své i cizí výlevy divokých emocí, nálada se houpe vzhůru a dolů a nedaří se nám nacházet balanc ani radost. Přidává se totiž kvadrát Venuše k Saturnu a současně její opozice k Jupiteru; všechno poměrně dost přesné a navíc Saturn jednak stacionární (= zesílený ve svém působení) a jednak na poloviční vzdálenosti mezi oběma ostatními planetami, což jejich vazbu násobí. Vnímáme smutky, chlad, odstup; naděje jsou střídány beznadějí, láska vypadá jinak, blízkost mezi lidmi se nedaří. Sociální cítění dnes pokulhává daleko za svými možnostmi a ženskost dostává na frak. Zachraňuje nás noční trigon Merkura k Marsu z Berana do Střelce - vyříkat si od plic, co nás štve, otevřít zdroje problémů, provětrat je a poprat se s nimi. Může to být formou rozhovoru, formou psanou i meditovanou, ale lépe půjde spojení s pohybem. Hmmm, taneční meditace.... Krásný začátek Velikonoc přeji, a větrejte! :-)

středa 23.3.

Zatmění Luny nastává ve třináct hodin středoevropského času. Jím vyvolané pnutí mezi znameními Berana a Vah hovoří o velké potřebě sebeprosazení, o vztahu ke druhým lidem i k sobě samým. Hovoří o agresi a spolupráci, o toleranci a egu a o jejich vzájemném zvažování, prolínání se a jemných nuancích vzniklé směsi. Slunce je v konjunkci s Merkurem (přesná bude večer po deváté) a všechny vlny vnitřního souboje potřebujeme pochopit, vyjasnit si a vyslovit je. Potřebujeme se postavit za sebe a za své názory a měli bychom to dělat vědomě a s určitým nadhledem, abychom nebyli vtaženi do tvrdých střetů.
Atmosféra je ovlivněna dalším silným astrologickým hráčem, kterým je kvadrát mezi Jupiterem a Saturnem. Saturn je navíc v těchto dnech stacionární, což zpomaluje a násobí všechny jeho vlivy. Potřebujeme prožít konflikt mezi touhou po expanzi a reálnou situací. Potřebujeme si tvořit plány velmi zodpovědně; nacházet optimismus i tam, kde vnímáme tíži okolností. Jsme nuceni žít podle svého přesvědčení bez ohledu na to, jak je to někdy těžké.
Tenhle den může být dost zásadní...

úterý 22.3.

Po nedělním vstupu Slunce do znamení Berana se tam dnes hodinu a dvacet minut po půlnoci přesunul i Merkur. Naše stojaté myšlenky se rozhýbávají, věci velmi pomalu nabírají spád. Kde jsme byli roztěkaní, nesoustředění, tam se objevuje naděje na nový vítr do plachet. Ano, stále máme šest planet v pohyblivých znameních, stále se zaobíráme kvadraturou kruhu, nesmyslnými myšlenkovými veletoči, ale šest tvůrců nepokoje je výrazně lepší varianta než předchozích osm. K vnitřnímu zklidnění potřebujeme ještě počkat, až Merkur odejde z vlivu stálice Scheat a z antiparalely s Plutem a Jupiterem, obojí nastává v průběhu dneška. A také potřebujeme překonat zítřejší zatmění měsíce. To nastává ve středu ve třináct hodin našeho času, a protože Luna bude v tu dobu logicky pod obzorem, nebude u nás viditelné - neklid a napětí jsou ale cítit, dokonce už dnes. Takže kdo se trápíme vnitřním neklidem, nesoustředěností, můžeme se těšit na zítřejší bod zvratu.

pondělí 21.3.

Luna dnes doplňuje a aktivuje vazbu Venuše s Neptunem v Rybách v kvadrátu na Mars a Saturn do Střelce. Romantické představy, podbarvené silně erotickým podtónem (vazby Venuše, Neptuna a Marse jsou v tomto směru více než naléhavé, přímo brnkají na erotogenní zóny) a k tomu Saturn, který brzdí, omezuje, nedovoluje realizaci tužeb. Pohyblivá znamení mluví o myšlenkách i slovech, která se točí dokola v začarovaném kruhu. A přidáme-li Merkur, který dnes prochází přes hvězdu Scheat, je ve výsledku více než radno hlídat si slova. To nejmenší by bylo, kdybychom popustili nahlas uzdu své fantazii...

neděle 20.3.

V pět hodin a třicet minut ráno nastane okamžik jarní rovnodennosti, vypukne jaro a čeká ho hned spousta práce. Kdybychom citovali Františka Halase, pak jaro musí "vytáhnout trávu z hlíny a na zeleno natřít, načernit pěkně stíny a všechno živé sbratřit, nachystat noty ptáčkům, obléci nahé stromy, vysmát se poškoláčkům, pozlatit střechy, domy..." Bylo toho mnohem víc, a všechno půvabné, nás ale možná zajímá, jak se to letošní jaro začne odvíjet.
Soudě podle horoskopu pro ten okamžik a sestaveno pro Prahu - vypadá to zajímavě. Ascendent v Rybách a Neptun s Venuší přesně na ascendentu, v kvadrátu na Saturn a Mars do devátého domu a v opozici na Jupiter v domě sedmém. V prvním domě stojí ještě Slunce s Merkurem a Uran. Je to o lásce, je to o okouzlení, je to o očekáváních a zklamáních. Je to o sporech s druhými lidmi, je to o sebestřednosti. Víra a názory nás rozdělují, namísto aby nás spojovaly. Máme spoustu energie, odvahy a síly; máme elán i vytrvalost k zásadním změnám. Neměli bychom bazírovat na blbostech, to je tentokrát spolehlivá cesta do nikam (a všimněte si, jak jsem slušná...). Pomáhá nám odvaha, sport, pohyb, aktivita jakéhokoli druhu - není dobré sedět a mudrovat, co všechno by mělo být jinak a lépe. Krásné jaro nám všem přeji, určitě s ním nebude nuda.

sobota 19.3.

Svátek slaví Josef a je poslední den letošní zimy. Aspoň podle kalendáře. Je doprovázen příjemnými, pracovními a astrologickými aspekty - Luna v trigonu k Saturnu a k Uranu o sobě dává vědět zejména odpoledne a večer. Současně je Slunce uprostřed mezi Venuší a Uranem. Kdo má zálusk na nějaké dobrodružství, zejména v oboru lásky a jiných radostí, má dnes zelenou. Jediné dnešní reálné riziko vytváří Jupiter v opozici na poloviční vzdálenost mezi Sluncem a Venuší a také mezi Merkur a Neptun. Romantika a erotika, láska a inspirace jsou přeháněny, přeceňovány, a očekáváme od nich nereálné výsledky. Ale o to víc si je užijeme. Dneska by se hodilo něco na způsob - pánové, zadejte se :-)

pátek 18.3.

Blíží se jarní rovnodennost, začátek jara, a ve vzduchu už je to nepochybně cítit. Očekávaný okamžik přichází v neděli v půl šesté ráno, o něco dříve kvůli přestupnému roku. Potíž je, že současně v těchto dnech Slunce přechází přes hvězdu Scheat. Jednoduše řečeno, mohou se dít podivné věci, záludné věci, nečekané a zvláštní komplikace. Zejména je potřeba hlídat si sobotu a neděli, kdy je vliv nejsilnější.

Aspekty ale slibují příjemný pátek. Ráno v pět hodin nastal trigon Luny ke Slunci a před devátou Luna vešla do ohnivého znamení Lva, kde odpoledne spojí síly s ohnivým Marsem. Sil budeme mít na rozdávání, chuti něco příjemného s nimi podniknout také. Vypadá to na akční dny.

čtvrtek 17.3.

V devět hodin nula minut a nula vteřin nastává sextil mezi Lunou v Raku a Jupiterem v Panně. Milý, příjemný a radostný aspekt ovlivňuje naši náladu nejlepším možným způsobem. Jupiter velmi odlehčuje také následnou opozici Luny k Plutu, která nám jindy (vzpomínáte? jednou za týden...) houpe emocemi nahoru a dolů. Neodlehčuje už tolik kvadrát Luny k Uranu, který nastává půl hodiny po poledni. Rozvíří a zdramatizuje duševní pochody, vnáší neklid do srdce, do mysli i do jednání. Večer se spojuje Luna s Merkurem a Lunárním uzlem a dává příležitosti pro přátelská setkávání, povídání, vyslovení toho, co se nám honí hlavou. Ne všechny reakce budou podle našich představ, ale nic zlého nás nečeká.

středa 16.3.

Včerejškem se vybily všechny přesné divoké aspekty pomalejších planet a dnes Luna pomáhá stabilizovat a vyhlazovat situaci i napáchané škody. Ve dvě hodiny ráno přešla do svého domovského Raka a přes den vytváří trigon k Venuši a Neptunu. Prvek pro jemnost, ženskost, inspiraci, lásku. Všemu vévodí exaktní trigon Jupitera k Plutu, královský aspekt, který z každého maléru těchto dní dělá něco, co by mohlo dávat smysl a dobře dopadnout. A který příznivé situace povyšuje na trvalé dobro.

úterý 15.3.

Dnešek slibuje být na události bohatý, a ani co do proměnlivosti nálad si nebudeme moci stěžovat na nudu. Jsou ale události i proměny, které bychom si s chutí odpustili - a tipuju, že dnes jich bude značná část.
Na nebi se v noci uzavřel přesný velký kříž, uzavřený kvadrát mezi Lunou v Blížencích, Saturnem ve Střelci, Merkurem v Rybách a Jupiterem v Panně. Ovlivňuje naše nálady už několik dní, tím spíše, že v pohyblivých znameních se nyní nachází osm celkového počtu deseti planet, a je tam i Lunární uzel. Merkur dnes prochází přesnou antiparalelou s Uranem a trvá dlouhodobá paralela Pluta se Saturnem. Výsledek? Obrovský neklid, přetlak myšlenek i pocitů, kolísání nálad, prudké a neuvážené reakce, nepozornost, zbrklost. Dobré úmysly plodí špatné výsledky a finální nespokojenost. Počítejme s tím, že budeme mít tendenci zbytečně a hloupě spěchat. Co hůř - v komunikaci i na silnici bude spěchat spousta dalších. Netlačme dnes na nic, nechme si zejména na cesty dost času a zvyšme ostražitost, když navíc ani počasí nepřeje chvatu.

pondělí 14.3.

Kdo si nezvládl užít neděli, dnes ani zítra zřejmě optimismem a dobrou náladou sršet nebude. Popravdě sršet jimi bude jen málokdo, aspekty jsou bručivé a nenaladěné, nelaskavé a dobré leda tak... ku létání, řekla bych s klasikem.
No řekněte sami - Luna v Blížencích v noci doplnila T-kvadrát mezi Venuší a Marsem, který dnes dobíhá a je přesný večer kolem desáté. Sexualita a erotika se cpou i tam, kam by neměly, a působí přinejlepším divoce, spíš ale nepatřičně. Večer se také uzavírá kvadrát Merkura k Saturnu, prvek na společné mlčení a četbu filosofické literatury či technických příruček, rozhodně ne na příjemné a veselé popovídání si.
A ještě jeden drobný postřeh - včera ve čtyři odpoledne Luna přecházela v Býku přes stálici Algol, mohly se objevovat podivné reakce i tam, kde bychom je běžně nečekali.

neděle 13.3.

Pro dnešek platí staré osvědčené "co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek". Namítnete, že je neděle. Na to já namítnu, že dnes to půjde mnohem lépe a veseleji, než zítra - ale že rozhodnutí je samozřejmě na každém z nás. Zejména nedělní ráno a dopoledne je příjemné, taky noc stála za to. Luna v Býku se potkávala v trigonech s Plutem, Jupiterem a lunárním uzlem, před jedenáctou vytváří sextil ke Slunci a zařizuje nám dobrou náladu, aktivitu, optimismus. Nedělní setkání jsou příjemná, nedělní výlety jsou vydařené bez ohledu na počasí. A dokonce i ta práce se bude dařit, zejména pokud se týká domova, pohodlí, harmonie.

sobota 12.3.

Po delší době hladké lunární aspekty slibují možnost příjemného dne. Luna je v Býku mimo současné složité konstelace ostatních planet. Neznamená to, že bychom o nich nevěděli, ale neprožíváme je tolik. Díky harmonickým vazbám Luny k Neptunu a Merkuru vidíme to pěkné a nacházíme si cestu k naději a k přesvědčení, že konec bude dobrý.
Před půl dvanáctou dopoledne Venuše překračuje nultý stupeň znamení Ryb a přidává se ke skrumáži Slunce, Merkura a Neptuna, zabydlených zde už delší dobu. Vnímavost Ryb je tak trochu předimenzována, a měli bychom s ní zacházet vědomě a opatrně. Neřízena by nás mohla stáhnout do utápění se v emocích, zatímco my ji dokážeme směřovat do čehokoli uměleckého, poetického, romantického, duchovního, meditativního, obětavého... Vybrat se dá, co říkáte?

pátek 11.3.

Mám ráda dny se stoupající tendencí - a toto by měl být jeden z nich. Začalo to těsně po půlnoci kvadrátem Luny na Pluta, nátlakový aspekt, pokračovalo noční konjunkcí Luny s Uranem, který na klidu rozhodně nepřidá, a spojilo se s konjunkcí Merkura s Neptunem. Posledně jmenovaný byl exaktní v sedm hodin ráno, ale cítit je nejméně den na obě strany - tedy "Včera, dnes a zítra" (že by de Sica ovládal astrologii?...). A přichází s ním ospalo, podivno, deštivo, mlhavo, nejasno, také intuitivno a duchovno, i uhýbavo či podvodno. Zato večer se vyčasuje, přinejmenším v náladě. Sextil Luny k Venuši je ženský, milý a příjemný, zkrátka sexy. A přechod Luny do Býka ve třičtvrtě na devět večer mluví o jemné erotice, pohodlí, kráse, dobrém jídle, dobrém pití a dobrém žití - aspoň v malém, aspoň v domácím provedení, ale i to stojí za to. Tak přeji pěkný začátek víkendu.

čtvrtek 10.3.

Zatmění nám mohlo dát trochu zabrat; rozvířilo zelený rybníček se žabincem, jako pořádná štika, co si kdysi Rákosníček pozval na líné ryby. Než přejde druhé zatmění 23. března, budeme muset všechny své stojaté vody rozhýbat, přefiltrovat, vyčistit binec ode dna, rozjasnit vodu a vysázet nové rostliny.
Dnešek se týká nejvíc právě toho uvádění do pohybu. Včera večer po půl deváté Luna vstoupila do Berana, který nepřipouští nehybnost. Dnes v půl jedenácté večer Luna dochází do trigonu k Saturnu a naše činnost je důkladná, trpělivá a racionální. Švih a drama dodávají minutu a půl po půlnoci přesný kvadrát Luny k Plutu a ve třičtvrtě na tři ráno její konjunkce s Uranem. Už večer tak bude trochu divočejší, proto neplánujme něco, nač je potřeba mírnou a pohodovou náladu. Ale aspoň se budeme bavit, díky Merkuru uprostřed mezi Sluncem a Venuší nás neopouští smysl pro humor.

úterý 8.3.

Den před novoluním, den před úplným zatměním Slunce. Nastává ve středu 9.3. ve 2.54 našeho času, úplná fáze zatmění bude trvat 4 minuty a 15 vteřin, bude viditelné v Indonésii a v Tichomoří a cítit ho budeme - už cítíme všichni. Zatmění nastává v přesné opozici na Jupiter, v kvadrátu na Saturn a v sextilu na Pluta. Slibuje spoustu dobré vůle, spoustu zdržení a práce kolem toho, ale s vyčištěním všech opomíjených koutů. To se týká naší mysli, našeho podvědomí, našeho těla. Týká se to i všeho, co nás obklopuje, počínaje vztahy a konče rohožkou v předsíni. Takže je lepší očistu provést dobrovolně a neplánovat na dnešek a zítřek žádné závratné kroky, asi by nešly podle našich představ.

pondělí 7.3.

Ranní sextil mezi Sluncem a Plutem dává nejen vášeň, ale především mnohem hlubší smysl všemu, s čím se dnes setkáváme. Konjunkce Luny s Venuší ve třičtvrtě na deset dopoledne podporuje téma lásky, touhu podělit se s druhými o krásu, kterou vnímáme.
Poněkud jiným směrem ukazují poloviční vzdálenosti, které propojují navíc ještě volnými polokvadráty Mars, Pluto, Merkur a Uran. Technické myšlení, logické uvažování, mužský pohled na svět, navíc s citelným sklonem k slovní agresi. Zjemňuje a zaobluje to Merkur v poloviční vzdálenosti mezi Sluncem a Neptunem, i když v něčem dává záměnu pojmů s dojmy. Pokud bych se pokusila shrnout dnešní atmosféru, vypadá výhodnější stavět na dobré vůli a na tom, co nám říká srdce, spíše než na logických dedukcích a domněnkách. Ty mohou být jednak postavené na pochybných premisách, a druhak mohou vést ke zbytečnému vztekání.

neděle 6.3.

Včerejším přechodem Merkura do Ryb a Marse do Střelce narostl počet planet v pohyblivých znameních na šest z celkových deseti. Obrovsky tak stoupl důraz na myšlenkový svět, rozhovory, úvahy, přemýšlení, analyzování. Žijeme téma četby, knih, informací, zpráv a studia, poznávání, snahy pochopit souvislosti. Téma cestování, jazyků, pohybu, sportu, změn a nestálosti. A díky napjatým vazbám mezi planetami v není proces poznání jednoduchý, ale důkladný a s dlouhodobým dosahem. Tak se nebojme a vzhůru do toho - provětrejme mozkové závity a výsledek bude stát za to :-)

sobota 5.3.

Ve třičtvrtě na sedm ráno nastal přesný kvadrát mezi Merkurem na samém konci Vodnáře a Marsem na konci Štíra. Neradostné myšlenky, tvrdší komunikace, urputná argumentace a umanutost. Temná tematika rozhovorů a u citlivějších slzy - to nás mohlo doprovázet už včera. To vše také díky T-kvadrátu Slunce, Saturna a Jupitera, který se zpřesňuje; zítra je Slunce v přesné vazbě na Saturn a to na radosti a optimismu vážně nedodá. Sluneční smutný aspekt se zítra dopoledne začne postupně uvolňovat a nám bude nahrávat i dnešní odpolední přechod Luny do Vodnáře (17.22) a noční přechod Marse do Střelce (půl čtvrté ráno). Odlehčí situaci, dodají jiskru a šťávu, postupně rozhýbou splíny. Na druhou stranu Merkur dnes v půl dvanácté vstupuje do Ryb a mohl by hrát na citlivou strunu. Jenže dává i možnost směřovat své myšlenky duchovním nebo uměleckým směrem, k charitě, nesobecké lásce. Jako vždy, volba je do značné míry na nás. Krásnou sobotu!

pátek 4.3.

Luna prochází Kozorohem a optimistické náladě právě nenahrává. Krom toho večer znovu potkává Pluta s Uranem a provětrává přiškrcené ventily našeho sebeovládání. Stal se z toho v posledních týdnech folklór - jednou za týden, skoro jako v Erbenově Vodníkovi, pátek nešťastný je den... Přeháním, samozřejmě, ale probublání emocí se zejména večer může odehrávat. Nicméně, a to je velmi důležité, Luna také po poledni tvoří sextil ke Slunci a večer v půl desáté trigon k Jupiteru. Cokoli se dnes semele, má ochranu ze všech stran a tím i šanci dobře dopadnout či přinést nejlepší možné výsledky. A s tímhle vědomím se i případné průšvihy zvládají líp.

čtvrtek 3.3.

Podobnost s včerejšími aspekty způsobuje podobnou atmosféru. Stále jsme ovlivňováni protichůdnými energiemi T-kvadrátu mezi Sluncem a Neptunem, Saturnem a Jupiterem. Slunce s Neptunem dává důvěřivost až naivitu, ale také zasněnost, malátnost a nejistotu. Slunce v opozici na Jupiter se nadechne k velkým výkonům, ale většinou přecení své síly. A kvadrát Saturna k tomu všemu brzdí, zpomaluje, drhne a brblá. Naproti tomu Venuše tvoří sextil k Uranu (přesný byl ve čtvrt na tři ráno) a opouští sextil k Saturnu, dává našim radostem, hrátkám i láskám punc uvolněnosti a něčeho neobvyklého, zároveň také zodpovědnosti a trvanlivosti. Lepší je radovat se a nechtít plnit velké plány... Půjde to?

středa 2.3.

Slunce v Rybách pomalu dochází do kvadrátu na Saturn ve Střelci a přitom si ještě drží volnou konjunkci s Neptunem. Celá konstelace zahrnuje také Jupiter, ke kterému se Slunce blíží opozicí a Saturn kvadrátem, což dohromady dává mnoho plánů a nadějí, spoustu dobré vůle, kupu starostí a málo dobrých výsledků. Kde spoléháme na své až nadpřirozené schopnosti, tam padáme na pozadí. Není čas vymýšlet jednoznačná řešení, ta nyní neexistují. Včera večer a dnes celou parádu doplňuje Luna ze Střelce a dává naléhavost zvnějšku a nabručenost uvnitř. Krom toho za týden v noci z osmého na devátého března nastává zatmění Slunce. I když u nás nebude vidět, mohlo být už cítit díky lunární čtvrti.
To krásné, milé a příjemné, co atmosféru vyrovnává a co nám dává jiskru, šťávu a radost, je bisextil s Venuší uprostřed mezi Saturnem a Uranem. Takže když vsadíme na radost a lásku k blízkým i vzdálenějším, zvládneme každou nesnáz. Krásnou středu přeji.

úterý 1.3.

V 0.56 přešla Luna do Střelce a rozsvítila nám atmosféru do uvolněnosti, nadšení, optimismu a dobré nálady. Podobným tónem působí i sextil Venuše k Saturnu - zodpovědněji, méně rozverně, ale směrem k lásce a radosti i z maličkostí. V noci na zítra působí kvadrát Luny k Neptunu a Slunci, podivnosti, nedorozumění, nejistota a roztěkanost nás mohou doprovázet na cestách i v myšlenkách. S trochou pozornosti ten březen nezačíná špatně...